اقتصادی

پایان انتشار انحصاری داده‌ها با راه‌اندازی رصدخانه اقتصادی

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به راه‌اندازی رصد خانه اقتصادی ایران، گفت که راه‌اندازی رصدخانه اقتصادی به معنی پایان انتشار انحصاری داده‌ها و گسست داده‌ها است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، سیاوش غیبی‌پور در برنامه رادیو اقتصاد اظهار کرد: دامنه تولید داده و استفاده از داده‌های اقتصادی در جوامع زیاد شده است. در دسترس نبودن داده‌ها، به‌ موقع تولید نشدن آن‌ها و  استفاده انتفاعی از آن‌ها از جمله مشکلات در بحث داده‌ بوده است. همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانستند داده‌ها را بر اساس منافعشان به صورت انحصاری منتشر کنند.

به گفته این کارشناس اقتصادی تجمیع داده ها و کنترل صدور داده‌ها در یک مرکز، چراغی است برای فعالین و محققین اقتصادی، چرا که آن‌ها با همین داده‌ها می‌توانند تولید علم کنند.

وی افزود: تشکیل رصد خانه اقتصادی و شروع به کار آن به معنی حرکت به سمت شفاف سازی است. بسیاری از پرونده‌های مالیاتی و گمرکی دچار ضعف داده و اطلاعات بودند، بنابراین وقتی این رصدخانه در دسترس باشد افراد با آگاهی در فعالیت‌های اقتصادی مشارکت می‌کنند.

غیبی پور با بیان اینکه جامعه دانشگاهی به مرور در حال توسعه هستند، تصریح کرد: زمانی دامنه داده‌ها و انتشار آن انحصاری بوده که این انحصار در حال شکسته شدن است. یکی از اشکالات در بحث داده‌ها این است افراد پدیده‌ای مانند فولاد را مطالعه می‌کنند، اما گسست داده وجود دارد. رصد خانه اقتصاد ایران باید بر چند داده و متغیرهای اصلی اقتصاد نظارت کند تا گسست داده‌ها دیگر رخ ندهد.

گفتنی است؛ روز دوشنبه رئیس جمهوری با حضور در وزارت امور اقتصادی و دارایی از رصدخانه اقتصاد ایران به صورت رسمی رونمایی کرد. رصدخانه اقتصاد ایران شامل سامانه داشبورد جامع اطلاعاتی اقتصاد ایران و سامانه متمرکز اطلاعات بنگاه‌ها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی است.

یکپارچگی در داده‌ها و اطلاعات اقتصادی کشور، امکان رصد دقیق و به روز این اطلاعات، ایجاد شفافیت در عملکرد وزارتخانه‌های اقتصادی و کلیه شرکت‌های تحت کنترل دولت و همچنین امکان رصد روزانه آخرین وضعیت سازمان‌های تابع وزارت اقتصاد از جمله ویژگی‌ها و کاربردهای این سامانه‌ها است.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا