عمومی

پرسشی از علمای دین درباره مجالس عزاداری

اما من به عنوان یک مسلمان ایرانی که از دوستان سعادت هستم، دلبستگی خاصی به بانوی بزرگ جهان حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها دارم و اکنون یک سوال از بزرگان و علما دارم.

این سوالی است که سال ها مطرح می شود و البته پاسخ واقعی برای آن وجود ندارد.

دلیل نوشتن این متن اطلاعیه ای بر دیوار مسجد محل بوده است.

من امروز این اطلاعیه را دیدم که اعلام کرد مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها تا عصر پنجشنبه 17 دی ماه در این مکان ادامه دارد.

وقتی این اطلاعیه را دیدم بارها و بارها به یاد همان سوال سال های گذشته افتادم.

اما سوال چیست؟ «چرا در کشور ما در رسانه های ما به ویژه در صدا و سیما، در مساجد و هیئت های مذهبی، مراسم وفات اهل بیت علیهم السلام بسیار بیشتر از اعیاد و میلادشان محترم است. ؟”

در این صورت – آن بانوی بزرگ دنیا که عظمت و مقام و منزلتش در نزد خداوند زبانی ندارد – چرا برای تولد بانوی دو عالم 9 روز تعطیل است و میلادشان. جشن فقط در همان روز و شب میلادشان برگزار می شود و این به گونه ای است که تفاوت چندانی با مراسم عزاداری ندارد، بلکه برای مراسم شهادتشان به جز دو دهه فاطمیه – که الان منظورم این است. دهه دوم و اصلی – شهادت چندین شب برگزار می شود و حتی چندین شب بعد از روز شهادت نیز مراسم عزاداری ادامه دارد.

کارکنان و اهالی مساجد پس از شهادت این بانوی بزرگ چند روز به عزاداری مشغول هستند، اما ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها تنها یک شبانه روز و چند ساعتی برگزار می شود.

من مخالف این نیستم که چند روزه شهادتش رقم بخورد، اما دوست دارم جشن ها، اعیاد و تولدها به اندازه شهادت و مرگ باشد.

اگر مثلاً برای حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مراسم عزاداری برگزار می شود چرا چند روزی ولادت ایشان را گرامی نمی دارند؟ چه اشکالی دارد؟

اسلام فقط دین عزا نیست. دین شادی هم هست.

این سوال من و خیلی های دیگر است. دوست دارم علمای بزرگ دینی و تصمیم گیران به این مهم توجه کنند.

دکمه بازگشت به بالا