استان ها

پرونده اغتشاشگرانی که متنبه شدند، مختومه می‌شود

رئیس قوه قضائیه:

رئیس قوه قضائیه گفت: با پیشنهادی که خدمت مقام معظم رهبری تقدیم شد و با موافقت معظم‌له همراه بود، پرونده آن دسته از افراد اغتشاشات اخیر که متنبه شدند در هر مرحله‌ای که قرار دارد مختومه خواهد شد و این یک عیدی برای مردم و خانواده این دستگیرشدگان است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای امروز طی سخنانی در همایش مشترک حمایت اجتماعی و قضایی از نیازمندان که در کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار شد، ضمن تبریک ولادت باسعادت امیرالمؤمنین علی (ع) و اعیاد رجبیه و ایام‌الله دهه مبارک‌ فجر، اظهار کرد: علی (ع) در یک کلمه، انسانی کامل بودند و بخشی از عبادت این مرد بی‌مثال تاریخ به خدمت به مردم و مستمندان و ایتام می‌گذشت و این خدمت توأم با حفظ کرامت و عزت آنان بود به‌گونه‌ای که اکثراً شبانه و مخفیانه صورت می‌گرفت.

رئیس قوه قضائیه با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) که بنیانگذار بزرگترین و مردمی‌ترین انقلاب در عصر غیبت بودند گفت: مطابق فرمایشات امام راحل، بهترین و کارسازترین عبادت، خدمت به مردم خصوصاً محرومان و نیازمندان است؛ امام (ره) در همان اوایل انقلاب بر مبنای توجه ویژه‌ای که نسبت به اقشار محروم و مستضعف داشتند فرمان تأسیس کمیته امداد را صادر فرمودند.

محسنی اژه‌ای بیان کرد: امام راحل همواره بر خدمت بدون تبعیض به آحاد مردم بالاخص محرومان و مستمندان تأکید داشتند؛ لذا من در طول مدت تصدی مسئولیت‌های مختلف قضایی همواره در تلاش و اهتمام بودم که این فرمایش امام (ره) را به گونه‌ای جامه عمل بپوشانم و امکان خدمت‌رسانی قضایی بهتر و مطلوب‌تر به اقشار نیازمند و محروم جامعه را فراهم آورم و مقدماتی را تمهید کنم تا آنهایی که پای آمدن به مراکز قضایی، زبان گفتن، قلم نوشتن و توانایی گرفتن وکیل را ندارند، از خدمات مطلوب قضایی بی‌بهره نمانند.

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: بر همین مبنا امروز با اقدامات صوت گرفته در کمیته امداد و تفاهم‌نامه‌هایی که میان این کمیته و بخش‌های مختلف قضایی منعقد شده، خرسند هستم که تا حدودی، این دغدغه قرآنی و الهی امام راحل تحقق یافته است؛ البته این امر نیازمند گسترش یافتن است.

محسنی اژه‌ای با اشاره به تأکیدات امام راحل و مقام معظم رهبری مبنی بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی در شئون و حوزه‌های مختلف از جمله کمیته امداد و خدمات‌رسانی به محرومان و مستمندان گفت: ما هر جا از ظرفیت‌های مردمی برای پیشبرد امور بهره گرفتیم، موفق‌تر بودیم و کارها را بهتر و کم‌هزینه‌تر پیش بردیم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به تحمیل جنگ ترکیبی از ناحیه دشمنان به مردم و نظام جمهوری اسلامی گفت: علی‌رغم خواست همه دشمنان و طواغیت زمان، انقلاب اسلامی ما با همه مشکلات، رو به جلو در حال پیشرفت هست و توطئه‌های دشمنان برای ایجاد شکاف و از هم گسیختگی میان مردم و مسئولان، ره به جایی نخواهد برد.

محسنی اژه‌ای بیان کرد: دشمنان با فشارهایی که از جهات مختلف به ویژه جهات اقتصادی وارد می‌آورند در صدد بدبین کردن مردم به نظام هستند، اما کور خوانده‌اند و مردم می‌دانند که چگونه در برابر ترفندهای مختلف دشمنان بایستند و امسال نیز با هوشیاری و شکوه، علی‌رغم همه تبلیغات سوء دشمنان در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت خواهند کرد.

وی ادامه داد: ما مسئولان نیز در قوای مختلف باید پاسخ این سنگ‌ تمام گذاشتن‌های مردم‌ را بدهیم و با تمام وجود به مردم خدمت کنیم و حتی از باز کردن گره‌ای کوچک‌ از کار آنها غفلت نورزیم.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری‌ از سخنانش با اشاره به اِعمال رأفت اسلامی و عفو اخیر صورت گرفته گفت: با پیشنهادی که خدمت مقام معظم رهبری تقدیم شد و با موافقت معظم‌له همراه بود، پرونده آن دسته از افراد اغتشاشات اخیر که متنبه شدند در هر مرحله‌ای که قرار دارد مختومه خواهد شد و این یک عیدی برای مردم و خانواده این دستگیرشدگان است.

محسنی اژه‌ای گفت: بسیاری از این دستگیرشدگان جوان‌هایی هستند که به محض آنکه متوجه توطئه دشمنان در جریان اغتشاشات اخیر و اقدامات خبیثانه‌ای نظیر آتش زدن قرآن و پرچم ایران شدند، برائت جسته و صف خود را از عناصر اصلی اغتشاشات جدا کردند؛ این جوانان به هیچ‌وجه در مقابل نظام جمهوری اسلامی نیستند لذا ما نیز با پیشنهاد عفو و مختومه شدن پرونده آنها در هر مرحله‌ای که قرار دارد این فرصت را برای آنان فراهم کردیم تا آینده‌شان به واسط ثبت کیفری، تحت تأثیر قرار نگیرد؛ بدیهی است چنانچه این افراد عفوشده مجدد مرتکب جرم شوند، طبق قانون برخورد سنگین‌تری با آنها خواهد شد.

رئیس قوه قضائیه تصریح کرد: رویکرد دستگاه قضایی از همان ابتدا، تفکیک قائل شدن میان معترضان و عناصر اصلی اغتشاشات بود؛ بر همین اساس اگرچه افراد فریب‌خورده اغتشاشات با عنایت مقام معظم رهبری مشمول عفو قرار گرفتند اما عناصر اصلی اغتشاشات که مرتکب جنایت و محاربه و افساد فی‌الارض شده یا سبب خسارت به اموال مردم شده و شاکی خصوصی دارند و یا مرتبط با سرویس‌های جاسوسی بیگانه هستند در زمره عفوشدگان قرار ندارند.

محسنی اژه‌ای بیان داشت: همچنین سایر زندانیان واجد شرایط نیز که آزادی آنها از زندان برای امنیت مردم مضر نیست به موجب عفو اخیر، از زندان آزاد خواهند شد و یا با تخفیف مجازات مواجه می‌شوند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا