عمومی

پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی‌ها

“واگذاری جزیره کشما و کیش به چینی ها” شایعه ای است که گهگاه در فضای مجازی و کانال های ماهواره ای درباره آن صحبت می شود و تبدیل به موضوع گفتگو در تاکسی ها و دورام می شود. مشکلات اقتصادی و اثرات تحریم های اقتصادی نیز باعث تسریع در گسترش این شایعات و اعتبار آنها در بین مردم شده است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، روزنامه های ایرانی سید عباس موسوی ، سخنگوی وزارت امور خارجه ، توئیت کرد که این اخبار جعلی جاسوسی علیه یک سند جامع درباره همکاری ایران و چین است و اعلام کرد: “هیچ خبری از انتقال جزایر ایران یا حضور نیروهای نظامی یا توهمات دیگر نیست!” دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین شایعات را مبنی بر “بخش هایی از سواحل جنوبی کشور و جزیره کیش به چینی ها تحویل داده است” تکذیب کرد.
دبیرخانه گفت: “این اخبار هیچ منبع مستندی ندارد و تاریخچه این دروغ ها را می توان در صفحات متعلق به افراد مرتبط با بیگانگان در فضای مجازی مشاهده کرد که بارها و بارها تکذیب شده است.”
در این بیانیه آمده است: “حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور بر همه اهداف دیگر مقدم است و همه عناصر سیستم و به همین دلیل تمام بخش های دولت در این راستا گام بر می دارند.” “همانطور که سخنگوی دولت خاطرنشان کرد ، در توافقنامه شش ساله با چین هیچ محرمانه ای وجود ندارد و ما هنوز هیچ توافقی در مورد واگذاری کشور و بنادر نداشته ایم.”
با همین سؤال به سراغ استاندار هرمزگان فریدون همتی رفتیم و از وی درباره شایعات مربوط به واگذاری نهایی کیش و قشم به چینی ها پرسیدیم. فرماندار هرمزگان می گوید: شایعات مربوط به جابجایی جزایر کیش و قشم بی ربط و بی فایده است. ایران نیز مانند سایر کشورها برای توسعه مناطق مرزی و جزایر خود اهداف کوتاه مدت و بلند مدت دارد که یکی از آنها سرمایه گذاران خارجی را به خود جلب می کند ، اما این یکی قوانین و مقررات خاص خود را دارد.

وی تأکید می کند: “هر سرمایه گذار خارجی که می خواهد به طور مستقل یا با مشارکت ایرانیان در مناطق آزاد ما سرمایه گذاری کند ، در جمهوری اسلامی ایران چارچوبی قانونی دارد و قانون ما اجازه انتقال نهایی حتی یک متر از کشور ما را نمی دهد.”

فرماندار هرمزگان خاطرنشان کرد: این شایعات با هدف ایجاد اضطراب در بین مردم انجام می شود و مسئولان باید برای شفاف سازی افکار عمومی همه چیز را به روشی شفاف و صادقانه به مردم بگویند. من به عنوان استاندار ، اگر منطقه آزاد هرمزگان یا سرزمین اصلی آن بسته باشد ، من به روش شفاف سرمایه گذاری بزرگی را برای مردم اعلام می کنم.

وی گفت: “مردم نباید نگران این باشند که حتی اگر سرمایه گذاری وارد این جزایر شود ، بخشی از کشور عزیزمان نخواهد بود. و ما به هیچ وجه نباید اجازه چنین هذیانی را بدهیم.”

وی گفت: “ما نباید با این مزخرف سرمایه گذاری در مناطق آزاد را تحریم کنیم. به هر حال باید انگیزه هایی را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم کنیم ، زیرا وقتی سرمایه های خارجی وارد می شوند ، دانش فنی و فناوری و اشتغال زایی دنبال می شود و صادرات شکوفا می شود.”

ما به یک متر از دین زیبای خود کسی را نمی دهیم
غلامحسین مظفری ، مدیرکل منطقه آزاد کیش نیز به ایران گفت: “متأسفانه دشمنان مهارت هر چند ماه یکبار این شایعات را پخش می کنند تا به اهداف خاص خود برسند.” سال گذشته که این شایعه پخش شد ، سرانجام مجبور شدیم از پلیس فتا کمک بگیریم. تحقیقات پلیس فتا نشان داد که منبع شایعات یکی از مکانهای منتسب به سلطنت طلبان خارج از کشور بوده است. امسال در شرایطی که ما از یک طرف با تحریم های ظالمانه سر و کار داریم ، این شایعه دوباره شعله ور شده است ، اما با اطمینان می توانم بگویم که هیچ بحثی درباره آن نشده است.

وی از مردم خواست که به شایعات توجه نکنند ، افزود: نظارت پلیس FATA نشان داد که علت این خبر یکی از سایت های فضای مجازی است که در خارج از کشور واقع شده و با سلطنت طلبان در ارتباط است. بنابراین هر از گاهی این شایعات در موتورهای جستجو قرار می گیرد و در شبکه های اجتماعی پخش می شود.
مدیرعامل منطقه آزاد کیش تأکید کرد: عاملان شیوع این شایعات ، هر زمان که زمان مناسب به نظر برسد ، این موضوع را مطرح می کنند تا باعث نگرانی و اضطراب مردم شود و این انتقال نهایی را نهایی اعلام کند ، در حالی که این شایعه مبتنی بر دروغ است و هیچ دلیلی ندارد.

مظفری خاطرنشان کرد: کشور ما قوانینی ، لوایح و کتاب دارد ، اما می توان دو جزیره را به کشور دیگری داد. کیش یک منطقه آزاد است و امکان فروش حتی یک متر زمین شما به یک خارجی وجود ندارد ، البته ما از همه سرمایه گذاران داخلی و خارجی که می خواهند در کیش سرمایه گذاری کنند استقبال می کنیم.

وی افزود: هر کشوری می تواند قراردادهای پنهانی طولانی مدت داشته باشد ، اما من به مردم اطمینان می دهم که ما چنین کیستی برای کیش نداریم. شفافیت قرارداد می تواند از گسترش چنین شایعات جلوگیری کند.

وی خاطرنشان می کند: “در سالهای دفاع مقدس جوانان ما جان خود را دادند تا یک متر از سرزمین خود را از دست ندهند. حال همین است و اکنون نیازی به نگرانی نیست .البته حساسیت مردم برای حفظ این دو جزیره زیبا ستودنی است.

مظفری افزود: در حال حاضر سرمایه گذاران آنقدر به کیسا روی آورده اند که با محدودیت زمین مواجه هستیم. به گفته وی ، در حال حاضر 30 هزار میلیارد سرمایه گذاری داخلی و 100 میلیون یورو سرمایه گذاری خارجی در کیش انجام می شود. البته مدیرعامل سازمان مناطق آزاد کیش خواستار نگرانی از وضعیت همه گیر کرونا در کیش شد و افزود: خیر.

وی خاطرنشان کرد: پروتکل های بهداشتی در کیش به شدت اجرا می شود و حتی اگر متوجه شویم که خطوط هوایی هنگام حمل و نقل مسافر به جزیره ، مشکلات بهداشتی را رعایت نمی کنند ، ما اجازه نخواهیم داد آنها را در کیش فرود بیاورند. مظفری تأکید می کند: زندگی مردم به همراه سلامت مسافران و افراد محلی تنها اولویت ما در باران است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا