عمومی

«پمپئو» چرا در این مقطع به منطقه سفر می‌کند؟

اواخر هفته گذشته ، وزیر امور خارجه ایالات متحده پمپئو ، که در حال حاضر دستگاه شکست خورده سیاست خارجی ایالات متحده را در انتخابات 3 نوامبر اداره می کند ، خجالت کشید و با عصبانیت هشدار به کسانی که با ایران کار می کنند ارسال کرد. ، مصاحبه انتقادی با فاکس نیوز در مورد تبریک مقامات اروپایی به بایدن داد و بلافاصله سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که پمپئو سفر ده روزه خود را به چند کشور در منطقه غرب آسیا از جمعه 14 نوامبر آغاز می کند. .

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، حسن راشوند در ادامه یادداشتی در روزنامه “جوان” نوشت: چندین دلیل در دلیل این اقدامات عجولانه و عصبی وزیر خارجه بی ادب و عجول آمریكا وجود دارد:

1- برکناری برخی از مقامات کاخ سفید ، و گاه استعفا های اجباری ، پمپئو را مجبور کرده است تا سعی کند از خطر اخراج از دستگاه دیپلماسی کشوری که این روزها آرام نیست و اکنون بهم ریخته است ، جلوگیری کند. قبل از استعفا اسپیر ، اخباری مبنی بر تصمیم ترامپ برای اخراج پمپئو منتشر شد. نگرانی او قابل درک است ، زیرا امروزه وقتی ترامپ تنها است و بیش از هر زمان دیگری به کمک نیاز دارد ، اگر اقدامی انجام ندهد ، مطمئناً تغییر خواهد کرد ، مانند “Spar” یا دیگران که هر روز در رسانه ها می بینیم. دیدار خواهد کرد. با این استعفا ها و نقل و انتقالات ، عزیمت برخی مشاوران ، دستیارها و مقامات کاخ سفید در این مرحله ممکن است بیش از هر زمان دیگری مهم باشد. همین دیروز ، خبر استعفای والری بوید ، دستیار وزیر خارجه در امور بین الملل و برایان ویر ، دستیار مدیر امنیت سایبری در دفتر زیرساخت ها و امنیت سایبری وزارت امنیت داخلی ، فشار بر کاخ سفید برای استعفا را برانگیخت. او جذب شد. بنابراین ، اولین فرصت برای پمپئو برای بیان چنین اظهاراتی به مقامات اروپایی و موضع گیری در مورد طرف های توافق با ایران و همچنین دوره های سفر وی به غرب آسیا ، باید تلاشی برای ترغیب ترامپ به ماندن در قدرت و سرانجام ترک کاخ سفید باشد. . او با بی احترامی می دانست.

2. پمپئو در مورد تحریم های جدید علیه ایران صحبت می کند ، زیرا کاملاً می داند دولتی که ادعا می کند یک ابرقدرت است به داشتن رابطه تجاری با یک یا دو فرد واقعی متهم می شود ، اغلب آنقدر ناشناخته است که هر هفته تعداد معدودی از آنها شناخته می شوند. ایران با نشان دادن ناامیدی مطلق ایالات متحده و رئیس جمهور این کشور ، در حال تحریم است. یک ماه پیش ، هنگامی که شرکت ملی و وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران بزرگترین مجتمع درآمد ارزی کشورمان را تحریم کردند ، دیدیم که صادرات نفت ایران بیش از 1،100،000 بشکه بوده است. این به معنای عدم موفقیت دولت ترامپ در تحریم ها و دولتی است که باید کاخ سفید در آینده باشد.

3- تیم ترامپ در کاخ سفید و خود پمپئو تصور نمی کردند که با اعلام اولین نتایج انتخابات ریاست جمهوری ، نه به طور رسمی توسط مقامات ، بلکه با اعلام پیروزی بایدن توسط رسانه ها ، رهبران اروپا صف آرایی کنند و با تبریک عجله کنند. آنها به بایدن فرستاده می شوند. این رفتار اروپایی ها واکنش عصبی پمپئو را برانگیخت و در مصاحبه ای با فاکس نیوز ، با لحنی که بوی انتقاد می داد ، به رهبران سایر کشورها یادآوری کرد که شمارش آرا of انتخابات سال 2020 پایان نیافته و (بدون در نظر گرفتن نتیجه) دونالد ترامپ تا ظهر. 20 ژانویه ، زمان تشکیل دولت جدید در واشنگتن ؛ وی تنها رئیس جمهور قانونی ایالات متحده خواهد بود. بنابراین ، در پاسخ به تماس تلفنی رهبران آلمان ، فرانسه و انگلیس ، بایدن ، کاندیدای اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ، گفت: “اگر این فقط یک سلام است ؛ مشکلی جدی نیست ، اما آن را سبک نگیرید. ما در حال حاضر فقط یک رئیس جمهور ، یک وزیر داریم. امور خارجه و یک تیم امنیت ملی خاص ، و این واضح است ، اما پمپئو می داند که غرب از رفتارهای ترامپ طی چهار سال گذشته بسیار عصبی است و کشورهای اروپایی ترامپ را مقصر می دانند. آنها ضعیف شدن روابط بین اقیانوس اطلس را می بینند ، بنابراین آنها از ادعای پیروزی بایدن استقبال می کنند. وزیر امور خارجه آمریکا ، که منتقد شرکای اروپایی خود در ارسال تبریک به بایدن است ، این واقعیت را نادیده گرفت که دولت ترامپ مقدمه ای برای چنین تبریک هایی را حتی به کشورهایی مانند چین ارائه داد ، که به دلایلی ترجیح می دادند آنها برای اعلام نتیجه نهایی به بایدن تبریک نگفتند با نگرش مقامات کاخ سفید ، آنها روز گذشته نظر خود را پس گرفتند و به کاندیدای برجسته ایالات متحده تبریک گفتند انتخابات ، انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور بعدی. نگرش چین نسبت به ترامپ پس از آن امضا شد كه ترامپ روز پنجشنبه دستور اجرایی را امضا كرد و خواستار ممنوعیت سرمایه گذاری در چندین شركت چینی به این دلیل بود كه آنها با ارتش چین در ارتباط هستند.

4- سفر پمپئو به فرانسه و شش کشور در منطقه غرب آسیا (ترکیه ، گرجستان ، فلسطین اشغالی ، امارات ، قطر و عربستان سعودی) که قرار است از روز جمعه آغاز شود ، ممکن است اهداف خطرناک تری در روزهای اخیر در کاخ سفید داشته باشد. به ویژه ، برخی منابع خبری گزارش دادند که پمپئو اولین وزیر امور خارجه ایالات متحده است که از بلندی های جولان اشغالی در سوریه بازدید کرده است. منابع خبری همچنین از قرارداد 10 میلیون دلاری با عربستان سعودی برای بهینه سازی ناوگان هوایی عربستان به ویژه جنگنده های اف 16 خبر دادند. بنابراین ، به نظر می رسد سفر وزیر خارجه ایالات متحده به عربستان سعودی برای یک هدف خاص انجام شده است. برخی اخبار غیر قابل اعتماد و تحریک آمیز مبنی بر اینکه ترامپ می تواند پیش از واگذاری قدرت به بایدن در منطقه اقدام نظامی کند ، منجر به گمانه زنی هایی درباره سفر شوم پمپئو به آن کشورها شده است. با این حال ، تیم فعلی کاخ سفید می داند که هر عمل جنون آمیز در منطقه دو مشکل اساسی دارد. اولین؛ کنگره آمریکا قبلا قانونی را تصویب کرده است که مانع هرگونه اقدام نظامی می شود و ترامپ نمی تواند در این زمینه کاری انجام دهد مگر اینکه مورد تشویق رژیم صهیونیستی قرار گیرد ، که به دلیل ضعف موقعیت دولت نتانیاهو پیش بینی نمی شود. صهیونیست ها باید با توجه به شرایطی که در داخل دارند و همچنین وضعیت نامطمئن دولت ترامپ به عنوان حامیان خود ، چنین جنون را انجام دهند. دیگری ظرفیت مقاومت در منطقه از جمله حزب الله ، سوریه ، ایران ، یمن و … امروز از هر زمان دیگری بهتر است و در صورت بروز هرگونه اشتباه استراتژیک توسط دشمن ، با واکنشی شدید و توبه آمیز روبرو خواهد شد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا