عمومی

پیش‌بینی نادرست یک زلزله بدون پشتوانه علمی

این مصاحبه باعث جنجال رسانه ای در شهر کوچک نیومادرید، میسوری شد و بسیاری از مردم در سراسر منطقه را بر آن داشت تا تجهیزات اضطراری را تهیه کنند. ایبن براونینگ پیش بینی 50-50 خود از زمین لرزه بزرگ نیومادرید در اوایل دسامبر 1990 را بر اساس اوج فشار گرانشی روی پوسته زمین ناشی از ماه و سیارات استوار می کند.

دانشمندان در آن زمان ادعای براونینگ را به طور کامل رد نکردند، اما می دانستند که براونینگ احتمالاً اشتباه می کند زیرا روش های پیش بینی او هرگز منتشر نشده و مورد بررسی قرار نگرفته است. رابرت هرمان، استاد بازنشسته ژئوفیزیک در دانشگاه سنت لوئیس، سی سال بعد گفت: «ما نمی‌توانستیم زلزله‌ها را پیش‌بینی کنیم. لویی که کار خود را صرف مطالعه زلزله در منطقه کرده است.
و ما شگفت زده شدیم که شخصی ادعا می کند که می تواند زلزله را پیش بینی کند.

در سپتامبر 1990 زمین لرزه ای به بزرگی 4.7 ریشتر در میسوری رخ داد. از 3 دسامبر 1990، توجه و علاقه به زلزله به آرامی کاهش یافته است.” از سال 1990، منطقه هنوز لرزش عمده ای را که براونینگ پیش بینی کرده بود، تجربه نکرده است. 7 و 10 درصد در یک دوره 50 ساله منطقه لرزه ای نیو مادرید از ایلینویز تا نزدیکی ممفیس گسترش می یابد.

زمین لرزه های کوچک هر روز رخ می دهد و تقریبا هر 500 سال یک بار زمین لرزه های بزرگ وجود دارد. شواهدی وجود دارد که زمین لرزه های بزرگی در تاریخ منطقه وجود دارد. لرزه خیزی گسل نیو مادرید باعث لرزش شدید در سال های 12-1811 شد. (سه زمین لرزه با بزرگای بیش از 7 ریشتر) که در آن مردم با تکان های شدید به ویژه در مناطق بستر رودخانه ها مواجه شدند. اگر همین اتفاق دوباره تکرار شود، می تواند هزاران نفر را دفن کند و دهه ها طول بکشد تا اقتصاد و سیستم حمل و نقل به طور کامل بهبود یابد. زلزله 4.6 ریشتری که در 26 سپتامبر 1990 این منطقه را لرزاند، با پیش بینی براونینگ ارتباطی نداشت، اما توجه رسانه ها هنگامی که به زمان پیش بینی شده رسید، جمعیت محلی را بیشتر گیج کرد.

فرماندار میسوری اعلام کرد که گارد ملی قرار است در همان آخر هفته (شنبه و یکشنبه) برای راه اندازی یک بیمارستان سیار در فرودگاه کیپ آموزش ببیند، اما تاکید کرد که ربطی به پیش بینی براونینگ (برای دوشنبه) ندارد! در سراسر منطقه St. مردم لوئیزا شروع به تهیه سرپناه های خود با آب بطری، دارو، کنسرو، بسته های سوپ، جعبه کمک های اولیه، دفترچه تلفن و غیره کردند.
بسیاری از بستگان خارج از ایالت از اعضای خانواده در منطقه سنت لوئیس سوال کرده اند. لوئیس به طور موقت یا دائم شهر را ترک کند. این مشکل به قدری مورد توجه رسانه ها قرار گرفت که باعث تشویش و نگرانی شدید مردم شد.

مطالعه بعدی توسط سازمان زمین شناسی ایالات متحده، روش براونینگ را به عنوان “شبه علم” توصیف کرد.
براونینگ یک اقلیم شناس بود. چرا رسانه ها فکر می کردند که او بیشتر از زلزله شناسان می داند؟ شاید به خاطر هوش بالایش بود که توانسته بود این همه سر و صدا راه بیاندازد.
ایبن براونینگ یک مشاور تجاری و نویسنده بود که خود را “اقلیم شناس” می نامید. او بیشتر به خاطر پیش‌بینی‌های ناموفق مختلف آب و هوا، آتشفشان‌ها، زلزله‌ها و فروپاشی دولت شهرت داشت. در سال 1326/1947م او مدرک کارشناسی ارشد و سپس دکترای خود را در جانورشناسی سال بعد در دانشگاه تگزاس در آستین دریافت کرد. وی در 18 ژوئیه 1991/28 درگذشت. خرداد 1370 (حدود هفت ماه پس از آن پیش بینی معروف) بر اثر سکته قلبی در سن 73 سالگی.

* پژوهشکده زلزله شناسی و مهندسی زلزله
* منتشر شده در روزنامه جام جم

دکمه بازگشت به بالا