علمی و پزشکی

پیشگیری از سرطان روده با یک داروی روان‌پزشکی

به گزارش شفاف ، این متخصصان بر این باورند که داروی لیتیوم می تواند به سلامت سلول های بنیادی در دستگاه گوارش کمک کرده و آنها را در برابر اثرات مضر جهش های سلولی ایجاد کننده سرطان مقاوم کند.

این کشف منجر به آغاز یک آزمایش بالینی جدید از لیتیوم ، یک داروی رایج که برای درمان چندین نوع بیماری روانی استفاده می شود ، می شود و احتمالاً لیتیوم از رشد سرطان روده جلوگیری می کند.

این تست افرادی را که ژن “پلی فوز آدنوماتوز خانوادگی” (FAP) دارند مطالعه می کند.

FEP یک عارضه ژنتیکی نسبتاً نادر است که از هر 7 تا 22 نفر یک نفر را درگیر می کند. این وضعیت تقریباً همیشه منجر به سرطان روده می شود مگر اینکه کل روده بزرگ با جراحی برداشته شود.

تصور می شود که بیشتر موارد سرطان روده در اثر جهش ژنتیکی به نام EPC ایجاد می شود.

نشان داده شده است که سلولهای بنیادی روده تحت تأثیر جهشهای EPC از همتایان سالم خود بهتر عمل کرده و آنها را از بین می برند.

به گفته متخصصان ، این روند منجر به رشد نامحدود سلولهای جهش یافته و تشکیل توده های سرطانی می شود. بیماران مبتلا به FEP دارای جهش ژنتیکی EPC هستند و صدها توده پلی کانی و غیر سرطانی را در روده ایجاد می کنند.

پروفسور لوئیس ورمیلن ، نویسنده اصلی مقاله منتشر شده در مجله Nature می گوید: “ما اولین مرحله رشد توده های سرطانی را در روده شناسایی کرده ایم.”

“ما دریافتیم که پس از جهش در ژن مهمی که سلولهای بنیادی روده را تنظیم می کند ، این سلولها به سلولهای کاذب تبدیل می شوند که سلولهای محیطی طبیعی را سرکوب می کنند.” این درک کاملاً جدید است زیرا همیشه تصور می شده سلولهای جهش یافته ای که می توانند به سرطان تبدیل شوند سریعتر رشد می کنند یا در برابر مرگ سلول مقاومت بیشتری دارند. اما تحقیقات ما نشان می دهد سلولهایی که در آستانه بدخیمی هستند می توانند سلولهای بنیادی کنار آنها را سرکوب کرده و برجسته کنند. این همان چیزی است که ما از آن به عنوان رقابت برتر یاد می کنیم.

دکتر هلن ریپن ، مدیر آژانس بین المللی تحقیقات در مورد سرطان ، گفت: “یافته های پروفسور ورمیلن و تیم وی یک نقطه عطف مهم در درک ما از بروز سرطان روده است.” ما از دیدن نتایج این آزمایش بالینی و پیامدهای آینده آن برای افراد مبتلا به سرطان ارثی بسیار هیجان زده هستیم.

به گزارش ایندیپندنت ، سرطان روده چهارمین نوع شایع سرطان در انگلیس است که هر ساله بیش از 48000 نفر مبتلا به سرطان روده می شوند.

علائم سرطان روده همچنین شامل تغییر در عادات ، درد شکم و خون در مدفوع است.

دکمه بازگشت به بالا