عمومی

پیگیری ثبت «روز ملی ورود امام رضا (ع) به نیشابور» در تقویم ملی – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، محمدمهدی اسماعیلی شامگاه جمعه در مراسم سالگرد ورود امام رضا (ع) حضور یافت.و) به شهر نیشابور که در میدان قبر بی بی قرار دارد شاتیتا این شهر برگزار شد، وی گفت: حضور امام رضا (ع)و) در آغاز قرن سوم در منطقه نیشابور نقطه عطفی است که تاریخ می آفریند.

وی افزود: روزی که خلافت عباسی به عقیده خودشان به دنبال جلوگیری از تابش نور امامت در مدینه بودند و امام رئوف ما را مجبور به هجرت کردند، هرگز به فکر چیزی نبود. نوادگان امکان نداشت این هجرت تاریخی منشأ نهضت های بزرگ و شکل گیری تمدن رضوی شود.

وزیر فرهنگ و مشاوره اسلامی ادامه داد: آنچه را دوران شکوه تمدن اسلامی در قرن سوم تا پنجم می خوانیم، نقطه عطف و آغاز این هجرت خلاق تاریخی امام رضا (ع) است.و) او بود.

وی بیان کرد: مسیر امام رضا به گونه ای تنظیم شده بود که عاشقان اهل بیت کمتر بودند.و) موفقیت زیارت امام رئوف در همین است خط علمی که یادگاری از تاریخ بزرگ خراسان حضرت امام رضا (ع)و) وقتی در میان انبوه علما و نویسندگان قرار می گیرند، اصرار دارند که حدیثی از امام عطار و الله اکبر را که توحید و امامت را به هم پیوند می دهد، منتقل کنند.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: نیشابور با علمای بزرگ، کتابخانه های تاریخی، خیام، عطار و همه مشاهیر بزرگ، گواه سرزمین متعالی ایران است.

وی به پیام حدیث «سلسله طلاوی یادآور شد: شرط توحید امامت است و امام رئوف مهمترین بیان تاریخی است که در سفر مدینه به مارو گفتند: این حدیث تاریخی است که تا به امروز رسیده است تاریک علم و فقه و سیر امامت می درخشد.

وزیر فرهنگ و مشاوره اسلامی تصریح کرد: افتخار نیشابور است که کتاب حدیث گرانقدر است.سلسله طلااین کار در این شهر انجام شد و نیشابور مایه افتخار همه خراسان و ایران است. امیدوارم با استفاده از این ظرفیت روز ملی ولادت امام رضا (ع) را گرامی بداریم.و) به نیشابور در تقویم ملی.

وی افزود: متأسفانه بزرگداشت این واقعه تاریخی آنطور که باید انجام نشده است و امیدواریم با برنامه ریزی صحیح حدیثی بتوانیم از پتانسیل و ظرفیت شهرستان نیشابور استفاده کنیم.سلسله طلاحضرت امام رضا (و) ارائه و برای همه مردم جهان توضیح دهد.

اسماعیلی گفت: حدیث سلسله طلا نکته مهم نیز هجرت امام رضا (ع) است.و) از مدینه به مارو حدیث آغاز یک دوره بزرگ تمدن است سلسله طلا نقطه عطف این مهاجرت بود.

وی گفت: دغدغه ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که یک رویداد بزرگ دینی و منبع حدیث است. سلسله طلا نیشابور با محوریت شهر نیشابور که همیشه مهد علم و دانش ایران و جهان بوده است، آن را هر چه بهتر و باشکوه سامان دهیم.

دکمه بازگشت به بالا