عمومی

چاره‌اندیشی برای حل ریشه‌ای اعتراضات

چالش های بزرگ کشور از جمله تورم، بیکاری، توسعه نیافتگی کشور، خشکسالی، مشکلات معیشتی، تخریب جدی محیط زیست و… باعث شد تا هر از چند گاهی اقشار مختلف مردم مانند مستمری بگیران، فرهنگیان و دانش آموزان اعتراض کنند. بروز چنین حوادثی باعث شد که اوضاع ایران در یک دور باطل قرار گیرد. به طوری که هرگونه اقدام دولتمردان نه تنها از مشکلات و گرفتاری های مردم نمی کاهد، بلکه اوضاع کشور را بدتر می کند. مثلا افزایش حقوق باعث افزایش نقدینگی می شود. افزایش نقدینگی باعث افزایش تورم و تورم باعث افزایش نارضایتی می شود. یا اینکه وجود گشت ارشاد باعث ناراحتی خیلی ها به خصوص خیلی از خانم ها می شود. رفتار برخی از ماموران انتظامی و امنیتی در گشت ارشاد باعث اتفاقات ناگواری از جمله مرگ مهسا امینی می شود. مرگ مهسا باعث اعتراض در کشور شد. برای مقابله با اعتراضات، دولت مجبور می شود شبکه های اجتماعی را مسدود کند و پلیس با معترضان سرکوب و تعدادی از آنها را دستگیر می کند. چنین رفتارهایی باعث افزایش نارضایتی مردم از دولت می شود. بنابراین این دور باطل ادامه دارد.

حال برای نجات کشور از این دور باطل و تغییر شرایط جامعه به گونه ای که اقدامات دولت موجب افزایش رضایت مردم و نجات کشور از عقب ماندگی و حرکت ایران به سمت توسعه شود، چه باید کرد. کسانی که با آموزه های سیستم های دینامیکی آشنا هستند می دانند که در چنین شرایطی باید تدابیری اتخاذ کرد تا سیستم به چرخه یا چرخه منفی مطلوب وارد شود. به این معنا که هر اقدامی از سوی دولت موجب افزایش رضایتمندی مردم و در نتیجه کاهش مشکلات و معضلات کشور خواهد شد. بنابراین برای برون رفت از وضعیت فعلی توجه به نکات زیر ضروری است.

1- جدی گرفتن تمام مشکلات و معضلاتی که موجب اعتراض می شود. مانند رفتار ارگان های دولتی به ویژه سازمان های امنیتی، انتظامی و اداری با مردم به گونه ای که هیچ بهانه ای برای اعتراض ایجاد نمی شود.

2- مسئولان کمتر حرف می زنند و حرف اکثریت مردم و نخبگان را می شنوند و نظرات صاحب نظران حوزه های مختلف را می شنوند.

3- تعیین اینکه دستگاه های مختلف اداری چه کارهایی را انجام ندهند و چه اقداماتی را انجام ندهند.

4- بررسی نتایج اجرای برخی از قوانین و مقررات و نیز ارزیابی عملکرد برخی از سازمان ها مانند گشت ارشاد و ستاد امر به معروف به نحوی که حضور آنها مضرتر از عدم حضور آنها باشد. ، باید فوراً بسته شوند. در شرایط فعلی مشاهده می شود که عملکرد گشت ارشاد باعث افزایش حجاب در کشور شده است.

5- اولویت دادن به اقداماتی که منجر به رضایت اکثریت مردم می شود مانند کاهش تعداد زندانیان، تسهیل امور اداری، رفع انسداد اینترنت و شبکه های مجازی، توسعه استفاده از فضای مجازی و رفع محدودیت های علمی و شخصیت های فرهنگی، سیاسی، هنری، ورزشی و کشورهای اجتماعی.

6- احترام به حیثیت و کرامت زن و ارج نهادن بیشتر به آنان از مردان و عدم مزاحمت با زنان و دختران و نگهداری از آنان.

7- حذف زندانیان سیاسی از آمار زندانیان کشور

8- برخورد دوستانه با تظاهرکنندگان داشته باشید و از روش قرآنی برای مهربانی با یکدیگر و درگیری نکردن با مردم استفاده کنید.

9- استقبال از نقدها و دیدگاه های اندیشمندان، دانشگاهیان، حوزویان، احزاب، انجمن ها و تشکل های مردم نهاد.

10- با دادن وعده های غیرعملی توقعات مردم را بالا نبرید

11- دروغ نگفتن در شرح وقایع رخ داده

12- بیان نکردن تحلیل غیرواقعی

13- اولویت بندی توسعه اقتصادی عملی کشور با تکیه بر اقتصاد دانش بنیان و تدوین الگوی توسعه ایران با استفاده از نخبگان این حوزه.

14- مطالعه و به روز رسانی درک متولیان، تصمیم گیران و قانونگذاران از مبانی و شعائر دینی.

در نهایت همه دست اندرکاران مدیریت و مدیران باید توجه داشته باشند که اولین ویژگی یک مدیر در نظام اسلامی داشتن صاعصدر در برخورد با مردم، کاظمین الغیض در برخورد با مخالفان و العفین است. الناس در برخورد با جامعه. هنگامی که حضرت موسی به پیامبری برگزیده شد، فرمود: رب عشرح لی صدری و یسرلی امری، و خداوند به پیامبرش محمد مصطفی صلی الله علیه و آله نیز فرمود: المنشره لک صدرک.

حافظ نیز بر اساس برداشت خود از مبانی اسلامی می گوید:

آسایش دو گیتی تفسیر این دو نامه با دوستان و دشمنان مدارای ماروت است.

311311

دکمه بازگشت به بالا