عمومی

چالش‌های جمعیتی در ایران

با توجه به پایگاه اطلاع رسانی شبکه روزنامه ،

به بهانه 20 مه ، “روز جمعیت” ، بررسی مقام معظم رهبری در مورد اجرای سیاست های عمومی جمعیت (در سال نود و سوم) بررسی شد.
دکتر. محمد جواد محمودی در مصاحبه “امشب پشت سر عنوان” حضور یافت و گفت: “بند اول از 14 بخش سیاست منتشر شده توسط جمعیت مقام معظم رهبری حاکی از کاهش و افزایش و افزایش نرخ باروری است که نه تنها عملی نیست بلکه رو به زوال است.” .

یک کارشناس اقتصاد جمعیتی اضافه کرد: “در سال 1967 میزان حمل و نقل برای هر زن بین 6 تا 7 کودک بود که بر خلاف توصیه های مسئولان روز به روز در حال افزایش است.” در سال 1972 اعلام شد که میزان زاد و ولد کاهش می یابد.
وی گفت سیاست های تنظیم خانواده قبل از انقلاب و دولت به هیچ وجه نمی رود.
محمودی این نرخ را 2.1 نرخ جانشینی (دو فرزند برای هر خانواده) عنوان کرد و افزود: یکی از دلایل کاهش جمعیت کشور دخالت سازمان های بین المللی در هدف گیری جمعیتی کشور است. این سازمان ها نرخ جمعیت صفر به ما داده اند.

“محمد اسماعیل اکبری” ، مشاور عالی وزیر بهداشت ، در ارتباطات ویدئویی به ساختارها و سه گروه جمعیتی اشاره کرد و گفت: “ساختارهای جمعیتی اساسی ، تولیدی و قدیمی تر نباید تغییر کنند.”

دکتر اکبری افزود: جمعیت کشور رو به زوال است و به کمتر از یک درصد رسیده است. ما نمی توانیم جمعیت کشور را حفظ کنیم. پویایی کشور به دلیل وجود لایه های جوان و اساسی کشور بوجود می آید. اگر جمعیت جوان کشور کاهش یابد ، ما در اداره کشور مشکل خواهیم داشت.

وی گفت: تنها فرزند ظلم و ناراضی بودن زندگی کودک است. باید نرخ زاد و ولد را تغییر دهیم. رو به کاهش جمعیت مهمترین مسئله برای جمهوری اسلامی ایران است.

دکتر اکبری از IRIB خواست تا ساختار فرهنگی (اشتباه) خود را تغییر داده و میزان زاد و ولد را افزایش دهد.

شهلا کاظمی پور ، جمعیت شناس گفت که تا سال 1430 آن جمعیت حدود یک چهارم از کل جمعیت را تشکیل می دهد.
وی گفت: “اگر از قبل برنامه ریزی کنیم ، حدود 30 سال فرصت خواهیم داشت تا این کاهش جمعیت و افزایش سن افزایش یابد.” ما باید سالمندان آینده را فعال کنیم تا در سالهای آینده با مشکلات کمتری روبرو شویم.

کاظمی پور با بیان اینکه برخی از سیاست های کاهش جمعیت باید اصلاح شود ، افزود: جمعیت پایه و اساس توسعه اقتصادی هر کشور است که منجر به رونق اقتصادی خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا