عمومی

چرا دعایی محبوب است؟ – مجله تفریحی زیباروز

نکوداشت سید اهل الصاحب حجت الاسلام والمسلمین حاج سید محمود بهانه و مناسبتی برای کنکاش و بیان زوایای والای شخصیتی ایشان است، لذا ایشان علاوه بر تجلیل از این عالم نامور، رویکردی الگو دارند. :

1. حاج آقای دعایی از دوستان دیرینه امام راحل است. شخصیتی مبارز و انقلابی که همراه با بسیاری از بزرگان انقلاب در قم و نجف کمک و همراهی با امام را افتخار خود می دانستند.
2. شخصیت متواضع و مرموز او مانع از ظهور سوابق غنی او شد. او از ذلت استکباری که بسیاری از ما از آن رنج می‌بریم رهایی یافته است و تقریباً همه ما متقاعد شده‌ایم که او حتی با طرح امروز موافق نبود، چه رسد به اینکه آن را طبق معمول سازماندهی کند. ما حتی حدس می زنیم زمانی که او متوجه شد کار تمام شده است! این ابرام خدای خود را وادار می کند که آنلاین خود را بر دلها بزند.
٣. سابقه طولانی آن در مطبوعات، آن را به یکی از نمادها و ارکان مطبوعات تبدیل کرده است.
٤. او از معدود افرادی است که مانند مربیان خود با عنوان غیرزبانی خود دعوت به دین و انقلاب کرد. روش یا جوهر کمیاب یا حتی کمیاب که جامعه امروز ما به آن نیاز دارد. نجابت، اعتدال، صداقت، درایت، متانت، فروتنی، جوانمردی، مهربانی، شوخ طبعی، مهربانی، دستگیری، بردباری، رازداری، خطاکاری و سایر صفات نیکو دارد.
٥. در حالی که سایرین با سوابق و سطوح پایین‌تر اعتبار یا شغل را توجیه می‌کنند، او تقریباً در همه کنفرانس‌های مطبوعاتی شرکت می‌کند و از قضا در ردیف افراد بلندپایه نمی‌نشیند: او سوژه‌ها را با افراد متضاد آشنا می‌کند.
٦. در این زمینه، او در اکثر مراسم تشییع جنازه خبرنگاران همکار خود برجسته است. فکر می کنم یک ضرب المثل هندی است که می گوید: ممکن است کسی را که با او خندیدی فراموش کنی، اما کسی را که با او گریه کرده ای را فراموش نخواهی کرد.
٧. دوران امامت عظيم و رهبري گرانقدر را وسيله برتري طلبي و پدرخواندگي قرار نداد. بلکه به حرمت نمایندگی رهبری احترام می گذارد و موضعی کمتر سیاسی و حتی جنجالی اتخاذ می کند تا تفسیر نشود.
٨. برای او، مقام و مسئولیت، بر خلاف برخی از عزیزان، مانع از طمع نشد; رسمی است؛ در میان مردم است؛ آنها را عزادار می کند و با لبخند از آنها پذیرایی می کند و از این رو به کهانت می چسبد.
9. هر رسانه رنگ و بوی عجیب اپراتورهای خود را دارد. اگر اطلاعات بدخلق، عصبانی، اشتباه، پنهان، ادعایی، بحث برانگیز و فریبکارانه نباشد، از شخصیت مدیر او نشات می گیرد. طبع معتدل دعایی است که جمعی معتدل و آرام در اطراف فراهم کرده و از آن گروه روزنامه هایی بیرون آمده که اعصاب مخاطب را به هم نمی ریزد.
10. مشی سیاسی او بر کسی پوشیده نیست، اما آن را بهانه تعصبات جاهلانه نمی کند و دسته بندی حیدری- نعمتی را نمی پذیرد. اعتقاد سیاسی را به حدی نمی رساند که برادران مذهبی و انقلابی خود را از بین ببرد. تندروها معمولاً به این گونه افراد، خوی وحشی، آرامش کامل، بی بو و فضیلت می گویند که گاه ستودنی است، اما راستش را بخواهید کدام راه به یادگیری ایمان و نیکی و تقویت انسجام ملی نزدیکتر است؟

شما باید سال ها در خون کبد غوطه ور شوید
تا نفسی معتدل از دل خارج شود

دکمه بازگشت به بالا