عمومی

چند نکته به بهانه خبر حاشیه‌ساز مربوط به اوباما

سردبیر خبر 14 سیمز (بخش اطلاعاتی 2 ساعته در اولین کانال تلویزیونی) از عبارت “رئیس جمهور سابق و ظاهراً سیاه پوست آمریکا” در توضیحات باراک اوباما در 10 آگوست 2016 ، عذرخواهی کرد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، مهرداد خدیر به یادداشت خود در «اسرا ایران» ادامه داد و نوشت: “او فکر کرد که آقای اوباما فقط به ظاهر سیاه است اما او مدافع حقوق سیاه نیست. با این وجود به دلیل عدم دقت در نوشتن خبر ، این عبارت تحریف شده و برخی از مخاطبان درک متفاوت است. “بنابراین ما از این اشتباه عذرخواهی می کنیم.”

به این بهانه ، برخی از نظرات سیاسی و رسانه ای و شاید فنی قابل ذکر است:

1. خوب است که رادیو و تلویزیون گاهی اوقات و فقط گاه عذرخواهی می کنند ، زیرا اگر هرگز عذرخواهی نکنند ، به آن عمل عادت می کنند ، و این نه برای رادیو و تلویزیون و نه برای فرهنگ عمومی جامعه مفید نیست. به خصوص که آنها همچنین از کلمه “عذرخواهی” استفاده کرده اند و از توجیه اصطلاح تحریف خوشحال نبودند.

2. اعم از تحریف شده یا خیر ، رسانه های حرفه ای “صفت” را به اخبار منتقل نمی کنند ، بلکه این تفسیر را به تحلیل گر می دهند. یک سخنران می توانست این خبر را بخواند و بگوید “باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا در این مراسم حضور داشت” ، اما سپس مترجمی را وارد کنید که هزار بار می گفت “به ظاهر سیاه” است. گرچه مخاطبان از این سوال پرسیدند که آیا آن سفید است یا خیر ، و ما فکر کردیم هشت سال سیاه است یا حداقل رنگی ؟! یعنی ظاهر او سیاه یا رنگی بود و در قسمت داخلی متفاوت بود؟

3. اگرچه توضیحات و توجیهی بیان می کند که این ماده “تحریف” است ، اما تحریف چیز دیگری است. این ابهام است که باعث می شود برداشت های مختلفی روی دهد. به عنوان مثال ، جمله “رضا به دوست خود گفت كه كتابش چاپ شده است” ، و ما نمی فهمیم كه كتاب رضا منتشر شده است یا كتاب رضا دوست بوده است. با این حال ، در این جمله آنها می خواستند تصور كنند كه رئیس جمهور سابق آمریكا دقیقاً سیاه نیست!

4- اگر رئیس جمهور به هر دلیلی نباید از حقوق كلاس ، لباس یا لباس خود دفاع كند ، این توضیحات ممكن است برای بسیاری از افراد گسترش یابد. مثلاً وقتی رئیس جمهور ما که خود روحانی هم هست ، از کاهنان نیازمند دفاع نمی کند ، کسی می گوید او روحانی است!

5- این داستان همچنین یادآور خبر “اره های انتخاب” بود که خواندن محمدرضا حیاتی با اخلاق و ادبیاتی که از بلندگو جانباز می شناختیم مغایر بود و توضیح داد که گوینده فقط متن را می خواند و در ویرایش آن شرکت نمی کند. و ادبیات این نوع از خواندن همچنین به اتاق خبر فعلی 14 ساعته آسیب می رساند ، که استاندارد ، مناسب و شایسته است ، و عذرخواهی سردبیر نیاز به یک توضیح حیاتی را برطرف می کند. شاید آنها نیز نگران این بودند که بعداً در اعتراض به رفتار و تحمیل کارفرمایان خود ابراز وفاداری خود را به ابراهیم حامدی خواننده ابراز کنند!

6. اگر می خواهیم کمی عمیق تر به نظر برسیم ، می توانیم فرض کنیم که ایده “ثبات” که اخبار سیاسی رادیو و تلویزیون را هدایت می کند ، در حال حاضر موضع گیری در برابر پیروزی احتمالی جو بایدن بر دونالد ترامپ است. آنها چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ اوباما رئیس جمهور بایدن است و اگر بایدن برنده شود و شانس بازگشت به بورژام را افزایش دهد ، مذاکرات ممکن است دوباره آغاز شود ، اما طبق استراتژی “سگ زرد یک برادر شغال است” ، برخی در داخل مخاطبان ایران نمی خواهند رئیس جمهور سیاه را از یک سفیدپوست تشخیص دهند. دموکرات ها را با جمهوری خواهان مساوی نکنید و بگویید “همه یکسان هستند” و خود معاون مذاکره بد است اگر معاون رئیس جمهور اوباما به مقام خود بیاید یا ترامپ بماند. البته برخی از آنها نماینده اکثریت جامعه ایران نیستند ، اما در رادیو و تلویزیون خود را به عنوان صدای اکثریت معرفی می کنند. در آن صورت ، احتمالاً می توان گفت اگر چنین است ، چرا اینقدر سریع عذرخواهی کردند؟ نکته همین است. آنها درک کرده اند یا شنیده اند که این یک سیاست رسمی نیست و اگرچه بیان نشده است و مقامات ارشد نباید به پیروزی احتمالی بایدن در برابر ترامپ علاقه مند باشند ، اما می توان فرض کرد که شکست ترامپ استقبال خواهد شد زیرا او قاتل سردار سلیمانی است و یکی از پیشینیان او نیست. از این شعار واضح سرنگونی و تغییر رژیم سخن گفت و پا به اقتصاد ایران گذاشت ، آنقدر که کره جنوبی 7 میلیارد دلار پول ما را حفظ می کند ، در حالی که قابل تصور است که چه مقدار از این پول سرمایه گذاری می شود. این می تواند بر بازار دلار تأثیر بگذارد. آنها عذرخواهی کردند ، نه از احترام مخاطب ، اما اگر چنین است ، در مورد “انتخاب مرغ”. زیرا آنها می دانستند که سیاست رسمی این نیست که سگ زرد را به عنوان برادر شغال بیان کرده و یا به دموکرات ها حمله کند – فعلاً تا اطلاع ثانوی – و البته که در صورت پیروزی به مواضع بعدی آنها بستگی داشت. رهبری همچنین تأکید می کند که ما نباید چشم خود را ببندیم و امیدوار نباشیم و همه تخم های خود را در سبد رویدادهای خارجی قرار ندهیم ، نه اینکه از فرصت ها قدردانی نکنیم و از سوراخ استفاده نکنیم.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا