علمی و پزشکی

چگونگی عضویت در مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز «محک»

مرکز تضمین سلول های بنیادی خون ساز یکی از مراکزی است که اطلاعات ژنتیکی استخراج شده از نمونه ها در آن ذخیره می شود تا در صورت تطابق این اطلاعات با داده های ژنتیکی بیمار نیازمند پیوند، درمان انجام شود.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، احتمالا تا به حال نام سلول بنیادی را شنیده اید. پیوند سلول های بنیادی خونساز یکی از مهم ترین و رایج ترین درمان های بیماری هایی مانند سرطان است. درمانی که می تواند بیمار را احیا کند. در این روش سلول های بنیادی اهدایی یک فرد سالم به فرد بیمار پیوند زده می شود. مهم‌ترین و حیاتی‌ترین عامل در دستیابی به این درمان، یافتن سلول‌های منطبق با سلول‌های بیمار است. یافتن نمونه سازگار با بیمار آسان نیست. زیرا شانس سازگاری سلول های بنیادی والدین یا پرستار با بیمار تنها 25 درصد است و باید در گروهی خارج از این دایره به دنبال سلول سازگار باشیم.

به گزارش روابط عمومی محک، «مرکز ثبت سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک» یکی از مراکزی است که اطلاعات ژنتیکی استخراج‌شده از نمونه‌ها در آن ذخیره می‌شود، بنابراین در صورت تطابق این اطلاعات با داده‌های ژنتیکی بیمار نیازمند پیوند، درمان انجام می‌شود.

دکتر. منصوره حقیقی، رئیس این مرکز گفت: محک اولین مرکز غیردولتی پذیرش سلول های بنیادی خونساز در کشور است که طی چهار سال گذشته به سومین مرکز بین المللی پذیرش سلول های بنیادی خونساز در کشور تبدیل شده است که بیش از 9000 نمونه را دریافت و ثبت کرده است. این مرکز یکی از مراکزی است که شبکه ملی پیوند سلول های بنیادی خونساز را تشکیل می دهد. قبل از ایجاد مراکز داخلی، والدین یا بستگان کودکان بیمار در جستجوی ایستگاه های پیوند کودک بیمار باید از مراکز خارج از ایران نمونه تهیه می کردند. این فرآیند علاوه بر زمان بر بودن هزینه های بسیار بالایی را به خانواده بیمار تحمیل می کند ضمن اینکه استفاده از مراکز داخلی بیمه هیچ یک از مشکلات فوق را ایجاد نمی کند. تا به امروز 545 داوطلب از مرکز پذیرش محک به بیماران نیازمند در ایران و حتی سایر کشورها مراجعه کرده‌اند.

وی گفت: قبل از شیوع ویروس کرونا، اطلاعات ژنتیکی مورد نیاز برای پیوند از بزاق فرد اهداکننده استخراج می‌شد، اما امروز برای جلوگیری از انتشار ویروس، آزمایش خون ساده برای ثبت سلول‌های بنیادی در مرکز پذیرش انجام می‌شود. او گفت. انجام شده. اطلاعات ژنتیکی مربوط به پیوند از این نمونه استخراج شده و در یک پایگاه داده مرجع ثبت می شود تا با اطلاعات مربوط به بیماری نیاز به پیوند مطابقت داده شود. بنابراین اهداکنندگان می توانند بدون ترس از ابتلا به بیماری، اطلاعات ژنتیکی خود را در بانک مرجع ثبت کنند.

رئیس مرکز پذیرش محک گفت: تمامی داوطلبان 18 تا 60 سال دارای سابقه بیماری های منتقله از راه خون، بیماری قلبی یا فشار خون وابسته به دارو، دیابت وابسته به انسولین و بدخیمی هستند. در غیر این صورت، می توانند یکی از ایستگاه های اهدا کننده به مرکز پذیرش مرجع باشند. این افراد با شماره تلفن 23501132-23501236-23501291 تماس گرفته و یا برای گرفتن نمونه خون به بیمارستان محک مراجعه می کنند. در صورتی که جمعی از دوستان یا فامیل یا همراهان موسسه ای بخواهند با هم در این کار خیریه شرکت کنند، همکاران ما در موسسه پس از هماهنگی با آنها برای دریافت نمونه به محل سکونت یا محل کار این عزیزان می روند.

حقیقی درباره تمهیداتی که محک برای داوطلبان خارج از تهران اندیشیده است، می گوید: پس از تماس این عزیزان با محک، فرمی ارسال خواهد شد. پس از تکمیل این فرم، داوطلبان می توانند به نزدیکترین سازمان همکار که در محل سکونت به متقاضی اعلام می شود مراجعه و نمونه خود را اهدا کنند. در صورت تمایل هموطنان ساکن شهرستان به صورت جمعی در مرکز پذیرش، نمونه برداری توسط تکنسین های آزمایشگاه محک در همان محل سکونت انجام می شود.

رئیس مرکز ثبت سلول های بنیادی خون ساز محک در پایان ابراز امیدواری کرد با ورود خیرین بیشتر به بانک، هیچ بیماری منتظر پیوند سلولی نباشد و زمان حیاتی درمان را از دست بدهد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا