بین الملل

چین با این گلوله جادویی آمریکا را شکست داد / عکس

این سلاح مخرب همچنین می تواند سیگنال های را به صورت بی وقفه و مداوم از سیستم ناوبری ماهواره ای دریافت کرده و مسیر پرواز خود را تنظیم کند. در نتیجه، این گلوله خطای کم تر از ۱۵ متر را در خوردن به هدف رقم می زند. اما گلوله جدید چینی ها براساس طرح های قبلی ارتش آمریکا ساخته شده است.

طرح های اولیه برای ساخت آن که با نام “گلوله رویایی” (dream shell) شناخته می شود، برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ اعلام شد، قبل از اینکه آمریکا آن را در سال ۲۰۲۱ کنار بگذارد. به گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست، در حالی که هیچ اطلاعات عمومی در مورد سرنوشت پروژه گلوله هدایت شونده با GPS در دسترس نیست، دانشمندان نیروی دریایی چین ادعا می کنند که آن را ساخته اند.

در مقاله ای که در ماه نوامبر در مجله دانشگاه مهندسی نیروی دریایی منتشر شد، این تیم مدعی شده است که اگر چه غرب در این زمینه پیشگام بوده اما آن ها هیچ کمکی از خارج دریافت نکرده اند. این تیم نوشته است: «ما هیچ راهنمایی نداشتیم، حتی یک مقدمه مختصر برای سیستم های ناوبری موشکی هدایت شده، به خصوص بخش ناوبری ماهواره ای».

چین با ساخت «گلوله رویایی» آمریکا را شکست داد / عکس

در ماه آگوست اعلام شد که ارتش چین در حال آزمایش “قدرتمندترین توپ جهان” است که می تواند گلوله ها را با سرعت باورنکردنی ۳,۵۲۰ کیلومتر بر ساعت پرتاب کند. گفته می شود این سلاح علمی تخیلی آینده نگرانه که با نام coilgun شناخته می شود، می تواند در عرض چند ثانیه یک پرتابه به اندازه موشک را شلیک کند و مسیر را برای حملات دقیق تر و ویرانگرتر هموار کند.

در حالی که سلاح های پرتاب الکترومغناطیسی می توانند مجموعه ای از گلوله های مقرون به صرفه را به سمت هدف شلیک کنند، آن ها قابلیت های دوربرد و دقیق موشک ها را نیز حفظ می کنند. با این حال، یک میدان الکترومغناطیسی شدید تولید شده در طول پرتاب می تواند اثرات مخربی بر اجزای الکترونیکی ظریف مانند تراشه ها و آنتن ها داشته باشد.

اما این گلوله های “هوشمند” باید قادر به دریافت سیگنال های ضعیف ماهواره ای نیز باشند. در این مقاله، تیم چینی از طراحی آنتن جدیدی خبر داده که می تواند ضمن دریافت سیگنال های موقعیت یابی با دقت بالا از باند فرکانسی نظامی BeiDou، در برابر تابش الکترومغناطیسی قوی مقاومت کند.

دانشمندان نیروی دریایی همچنین جزئیاتی از ساختار داخلی ویژه گیرنده سیگنال BeiDou ارائه کردند. با این حال، در طول شلیک این گلوله، مشکلاتی وجود دارد که باید برطرف شوند.

اول اینکه گیرنده گلوله نیرویی بیش از ۲۵,۰۰۰ برابر جاذبه زمین را تحمل می کند، به این معنی که هرگونه نقص در ساخت آن می تواند آن را از مسیرش خارج کند.

همچنین این مساله وجود دارد که گلوله در جریان حرکت در هوا در اثر اصطکاک، گرمای شدیدی تولید کند. دانشمندان چینی برای مقابله با این موضوع از یک هواژل مقرون به صرفه و تولید انبوه به عنوان سد حرارتی استفاده کردند.

نرم افزار ناوبری یک مانع مهم دیگر هم دارد و آن چرخش و تکان خوردن گلوله ها در طول پرواز است. دانشمندان چینی برای مقابله با این مساله الگوریتم ساده ای را ابداع کرده اند که از هرگونه وقفه در ارتباطات ماهواره ای در طول مسیر ماهواره جلوگیری می کند.

۵۸۵۸

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا