اقتصادی

کار بسیار سختی برای صعود به فینال داریم/دستیاران خارجی قلعه‌نویی باید مشخص شوند

مشخص نشدن سرمربی تیم امید پیام روشنی دارد کارشناس فوتبال گفت: تیم ملی ایران در بازی‌های جام ملت‌های آسیا کار اسانی در مرحله گروهی دارد اما برای صعود به فینال کار بسیار سختی دارد. ابراهیم طالبی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری آنا، درباره شرایط تیم ملی کشورمان برای حضور در جام ملت‌های آسیا که از ۲۲ دی شروع می‌شود و ۸ بهمن ۱۴۰۲ به پایان می‌رسد، اظهار داشت: تیم‌های هنگ‌کنگ و فلسطین در دور نهایی جام ملت‌ها حضور کمرنگی داشته‌اند، و شاید اگر این دوره از بازی‌ها ۲۴ تیمی نمی‌شد، آن‌ها شانس حضور در این دوره از بازی‌ها را نداشتند.
**هنگ‌کنگ همواره باخته است
وی ادامه داد: هدایت تیم ملی هنگ‌کنگ با یورن اندرسن است. این مربی نروژی هیچ‌گاه نتوانسته تیم بزرگی را بر عهده داشته باشد و مهم‌ترین تیم‌های باشگاهی که هدایت آنها را بر عهده داشته ماینتس و کارلسروهه آلمان و سالزبورگ اتریش بوده است. در رده ملی هم سرمربی تیم ملی کره شمالی بوده که از هنگ‌کنگ تیم بهتری شناخته می‌شود. این تیم هرگاه برابر ما قرار گرفته جز شکست نتیجه دیگری نصیبش نشده و این بار هم چنین اتفاقی رخ می‌دهد. تیمی که آخرین بار در بازی‌های ۱۹۶۸ تهران در مسابقات بود و برای چهارمین بار به این رقابت‌ها صعود کرده است.
**قطعاً فلسطین برابر ایران بازنده می‌شود
کارشناس فوتبال خاطرنشان کرد: فلسطین در دو دوره گذشته مسابقات جام ملت‌های آسیا حاضر بوده که هر گز از گروهش صعود نکرده، در ۲۰۱۵ استرالیا شانزدهم و در ۲۰۱۹ امارات هفدهم شد. مکرم دبوب سرمربی تیم ملی فلسطین است که سابقه سرمربیگری تیم‌های ملی پایه فلسطین را بر عهده داشته است. این مربی تونسی با تیم ملی نوجوانان فلسطین هم به ایران آمده است. در دوران بازی دروازه‌بان بوده و رزومه قابل توجهی در عرصه مربیگری ندارد. به طور کلی او با تیمش می‌آید تا نسبت به ادوار قبلی نتایج بهتری بگیرد و در سومین حضور فلسطین نتایج قابل قبول‌تری بگیرد، ولی در مجموع شانس چندانی ندارد و قطعاً فلسطین برابر تیم ملی ایران بازنده خواهد بود و باید برای صعود به مرحله بعد شانس خود را در دیدار با تیم‌های ملی امارات و هنگ‌کنگ جست‌وجو کند.  
**امارات شانس دوم است
وی با اشاره به شرایط تیم ملی فوتبال امارات یادآور شد: بدون تردید امارات با سرمربی آژانتینی خود بهتر از دو حریف دیگر شاگردان امیر قلعه‌نویی در گروه C هستند ولی حتی امارات هم قادر نیست برای تیم ملی ما مشکل‌ساز شود. رودولفو آروابارنا که دفاع چپ بوده سال‌ها برای بوکاجونیورز بازی کرد و مهم‌ترین تیم اروپایی او ویارئال اسپپانیا بوده و البته برای آاک آتن یونان هم به میدان رفت. بازی‌های ملی کمی داشته و در عرصه مربیگری هم سرمربی بوکار جونیورز بوده، بعد از آنکه در الوصل، الریان و شباب الاهلی امارات مربیگری کرد و در پیرامیدا مصر هم سرمربی بود، بیش از یک سال است سرمربی امارات شده و تیمش بعد از ایران، می‌تواند شانس دوم صعود گروه C باشد. 
روشن و تاریک حریفان تیم ملی در جام ملت‌ها/ طالبی: کار بسیار سختی برای صعود به فینال داریم
**در هیچ رده‌ای قهرمان آسیا نشدیم
طالبی تصریح کرد: آنچه ما باید به آن توجه داشته باشیم، ادامه بازی‌ها در مراحل بعد است و ما در راه رسیدن به فینال این دوره از جام ملت‌های آسیا و داشتن شانس اینکه با کسب عنوان قهرمانی، به حسرتی چهل و اندی سال و بیش از چهار دهه ناکامی در جام ملت‌ها پایان دهیم، کاری بسیار بسیار سخت داریم چون شرایط تیم‌های ملی ژاپن، کره جنوبی و استرالیا در جام جهانی سال گذشته به مراتب بهتر بود. البته این چهل سال ناکامی فوتبال ما در آسیا تنها شامل تیم ملی بزرگسالان ما نبوده است، بلکه شوربختانه ما در هیچ رده ملی و حتی باشگاهی نتوانسته‌ایم در مسابقات قهرمانی آسیا به عنوان قهرمانی برسیم.
**دستیاران خارجی قلعه‌نویی مشخص شوند
وی افزود: متأسفانه مسئولین فوتبال ما سهم بالایی در این سال‌های ناکامی داشته‌اند، موفقیت فرآیندی قابل برنامه‌ریزی است، البته برای داشتن برنامه‌ها و راهکار‌های مدرن و موفق که فوتبال ما را از این وضعیت خارج کند، نیاز به مدیرانی با تفکر و اندیشه متعالی و برتر داریم که بدبختانه نداشته‌ایم. امیر قلعه‌نویی گزینه انتخابی آقایان بوده، امیدوارم حمایت‌های لازم و به موقع را از سوی فدراسیون فوتبال و سازمان ورزش داشته باشد تا بتواند تیم ملی ما را به بهترین شکل ممکن برای حضوری پر قدرت و با صلابت در این دوره از جام ملت‌های آسیا آماده کند. اینکه او برای کادر فنی خود دو دستیار خارجی درخواست کرده، باید سریع‌تر به آن پرداخته شود، چون مربی خارجی به زمان نیاز دارد تا با فضای فوتبال ایران آشنایی لازم را کسب کند.
**انتظار صعود تیم امید را به المپیک نداشته باشیم
طالبی در پایان خاطرنشان کرد: باید به مهدی تاج گفت اینکه تیم ملی امید ما سرمربی ندارد و زمان معرفی نفر اول کادرفنی به تعویق می‌افتد پیام روشنی دارد، نباید انتظار صعود به المپیک ۲۰۲۴ پاریس را داشت و نیم قرن صعود نکردن تیم امید ما به المپیک طولانی‌تر می‌شود چون برنامه کاربردی برای تیم نداشته‌ایم.

دکمه بازگشت به بالا