عمومی

گذرگاه لوهانسک _ دونسک، گذر تاریخی دیکتاتوری

در ژوئن 1941، در سیصدمین سالگرد تهاجم ناپلئون بناپارت به روسیه، ارتش هیتلر به مرز شوروی حمله کرد زیرا نیروهای ناپلئون به راحتی از اوکراین و گذرگاه لوهانسک-دونتسک در شرق اوکراین عبور کردند. آنها به قلمرو اصلی اتحاد جماهیر شوروی رسیدند، اما در ادامه جنگ، مشکل آذوقه و آذوقه توسط هر دو ارتش وقت کشور اشغال شد و از این گذر به کشورهای خود بازگشتند و در نهایت ناپلئون، هیتلر و آنها مردم شکست و تراژدی بزرگی را متحمل شدند.

پس از 80 سال، تقاطع لوگانسک – دونتسک شاهد یک کارزار بزرگ دیگر است که تنها جهت آن تغییر کرده است.

حمله ای که قرار بود مثل ناپلئون و هیتلر برق آسا باشد تا ابتکار عمل را از مدافعان بگیرد و ارتش پوتین در سه روز کیف پایتخت اوکراین را به تصرف خود درآورد و مانند جنگ های گرجستان و شبه جزیره کریمه دنیایی را که قرار دادند. اما تاریخ تکرار شد و نیروی مهاجم در محاسبات خود اشتباه کرد و در باتلاق زیاده‌روی خود گیر کرد.

به گفته برخی از تحلیلگران، روسیه تاکنون در جنگ با اوکراین 800 میلیارد دلار ضرر اقتصادی متحمل شده است (افت روبل، سقوط بازار سهام مسکو، تحریم های اقتصادی، هزینه های لجستیک جنگ و غیره) و اینکه اقتصاد مشخص نیست تا چه زمانی است. روسیه قادر خواهد بود این جنگ را مدیریت کند، اما آنچه مشخص است این است که فرسایش جنگ به معنای شکستن ستون فقرات اقتصاد روسیه و عقب‌گردی سخت برای این اقتصاد است که در سال‌های اخیر چندان خوشایند نبوده است.

جنگ در هر نقطه از جهان، صرف نظر از رنگ چشم و موی آسیب‌دیدگان، مذموم و غیرقابل دفاع است و امیدواریم هر چه زودتر زشتی یک جنگ دیگر از جهان پاک شود و روسیه مایل به برقراری صلح باشید، امنیت به حمله خود پایان خواهد داد.

* دکترای روابط بین الملل، مدرس دانشگاه و مدیر گروه مطالعات تعارض و همکاری در خاورمیانه امروز در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه

دکمه بازگشت به بالا