فرهنگ و هنر

گفت‌وگوهای دینی تأکیدی بر همبستگی ادیان است

حجت الاسلام محمدمهدی تسخیری در دیدار با سفیر و رایزن فرهنگی اتریش در تهران گفت: گفتگوی مذهبی ، بر اساس ارزشهای مشترک ، بر همبستگی ادیان به خاطر تعالی و صلح بشریت تأکید می کند.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، استفان شولتز ، سفیر اتریش در تهران به همراه باربارا گروس ، مشاور فرهنگی جدید اتریش در تهران ، در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حجت الاسلام حضور یافتند و مسلمانان محمد مهدی تخیری ادیان و فرهنگ این سازمان با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

این نشست با هدف گفتگو در مورد دور هشتم گفتگوی مذهبی بین جمهوری اسلامی ایران و اتریش برگزار شد.

استفان شولتز در سخنان خود با اشاره به تاریخ تمدن ایران و اتریش گفت: تاریخ گفتگوی ایران و اتریش 25 سال قدمت دارد و مفاهیم مذهبی همیشه در این گفت وگوها ذکر شده است.

سفیر اتریش در تهران با تأکید بر اینکه افزایش گفتگوهای مذهبی باعث افزایش کارایی می شود ، گفت: ایران و اتریش باید با ایجاد نقشه راه به طور مشترک این گفتگوها را در سطح بالاتری انجام دهند.

وی بر لزوم ادامه گفتگوهای مذهبی بین دو کشور تأکید کرد و از آمادگی مرکز مطالعات دینی دانشگاه وین برای انتشار مقالات و سخنرانی های دوره های قبلی این گفتگوها خبر داد.

استفان شولتز افزود: همکاری ایران و اتریش در زمینه گفتگوی مذهبی باید در یک ساختار سیستماتیک تعریف شود.

وی در پایان سخنان خود با اذعان به اینکه گفتگوی ایران و اتریش بسیار قدیمی است ، پیشنهاد کرد: موضوع بعدی گفتگوی مذهبی دو کشور باید بر اساس تعامل و بررسی گفتگوی مذهبی طی 25 سال گذشته تعیین شود.

توجه به فرهنگ؛ نیاز اصلی جامعه امروز است

در این جلسه حجت الاسلام تخیری گفتگوهای مذهبی را یک نیاز مهم در دنیای مدرن دانست و گفت: “مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ ها کمیسر اصلی برگزاری برنامه ها و جلسات تخصصی با مذاهب مختلف است. با برنامه ریزی دقیق ، امکان از این فرصت برای دستیابی به جوامع مذهبی استفاده کنید.

رئیس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگهای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأکید کرد: در دنیای امروز که دشمنان دین برای ایجاد بی ثباتی و ناامنی در جهان به دنبال ارائه تصویری غیر واقعی از دین هستند ، گفتگوی دینی بر همبستگی ادیان برای تعالی و صلح. این بشریت خواهد بود.

وی ادامه داد: در جلسات قبلی موضوع “نقش دین در جوامع ؛ توسعه تاریخی و نگرش های معاصر” برای هشتمین دوره مذاکرات مذهبی ایران و اتریش مورد بررسی قرار گرفت ، اما متأسفانه این دور از مذاکرات به دلیل ظهور ویروس کرونا در جهان.

حجت الاسلام تخیری عناوین مقالات اتریش را “از همکاری تا درگیری ، استراتژی های شکل گیری روابط جهانی مسیحی ، دین در فلسفه روشنگری ؛ پیامدها و بازنگری ها ، دین در برابر مدرنیته ؛ نمونه هایی از کاتولیک ، دین و شرط گرایی ، سکولاریسم” عنوان کرد. ، الهیات سیاسی در مدرنیته ؛ “رویکردهای تطبیقی ​​و سیر تاریخی رابطه دین و سیاست”.

وی افزود: بحث اصلی ما در گفتگوی مذهبی بین ایران و اتریش علمی بود ، نه بازگشت به متون مقدس دینی. ما همچنین بر لزوم بررسی چالش های امروز بر اساس اصول همکاری ، احترام متقابل ، تحمل و درک متقابل تأکید می کنیم.

حجت الاسلام تخیری با تأکید بر اینکه توجه به فرهنگ نیاز اصلی جامعه امروز است ، اظهار داشت: ما مسئولیت جهانی داریم و در این جلسات و گفتمان ها با ارائه دیدگاه های خود باید به چشم انداز مشترکی از حقوق عالی انسان برای رسیدن به صلح و عدالت در جهان. “ما امیدواریم که با برنامه ریزی دقیق به همکاری دو جانبه و چندجانبه دست یابیم.

خانم باربارا گروس ، مشاور فرهنگی جدید اتریش در تهران ، گزارشی از فعالیت های این فرهنگسرا در هنگام شیوع ویروس کرونا ارائه و بر لزوم توجه به نقش دین در بحران کرونا و ادامه گفتگوی دینی تأکید کرد. بین دو کشور

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا