عمومی

گلوله دفرمه و معمای قتل میترا استاد

پرونده ترور میتراستاد توسط محمدعلی نجفی ، شهردار سابق تهران ، به روزهای پایانی و سرنوشت ساز خود رسیده است. پس از چندین آزمایش ، رضایت نهایی والدین میترا به دست آمد. اما با تلاش وکلا در آن پرونده ، موضوع قتل از پیش تعیین شده به قتل غیرعمد تبدیل شد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، روزنامه آرمان در ادامه نوشت: “با این حال ، این نظر دوباره تغییر کرده و محمدعلی نجفی دوباره به جرم قتل با قصاص به شش سال و نیم زندان محکوم شده است.” از طرف دیگر نجفی همچنان در زندان است و از آنجا که به او وثیقه ای اعطا شده ، تلاش های وی برای تأمین آزادی وی از زندان به دلیل گزارش های رسانه ای ناموفق بوده است.

وی برای بررسی آخرین جزئیات این پرونده پردرآمد ، با حمیدرضا گودرزی ، وکیل محمدعلی نجفی صحبت کرد ، که در ادامه می توانید مطالعه کنید.

براساس کدام اسناد نتیجه گرفتید که قتل مرحوم میتر اوستاد توسط آقای نجفی غیر عمدی بوده است؟

پرونده آقای نجفی یکی از بزرگترین پرونده های جنایی در تاریخ ایران است. دلیل این امر این است که از زمان قتل ، اکثر اقشار جامعه مراحل مختلف تحقیقات این پرونده را طی کرده اند و همیشه اخبار مربوط به این پرونده را از رسانه ها گرفته اند. وقتی پرونده این قتل را مطالعه کردم ، فهمیدم که کاستی های زیادی در این پرونده وجود دارد ، بنابراین این کاستی ها را در دادگاه گزارش کردم و از دادگاه خواستم تا پرونده را به دادسرا برگرداند. قاضی پرونده آقای کشکولی یک فرد صبور و صبور است و به همین دلیل دو جلسه برای رفع نقایص این پرونده برگزار شد. در این دو جلسه اتفاقات بسیار مهمی رخ داد که روند پرونده را تغییر داد.

در این دو جلسه چه اتفاقات مهمی رخ داده است؟

یكی از سؤالاتی كه در این جلسات از آنها پرسید این بود كه گزارش های تهیه شده توسط تیم تحقیقات جرم مغایر با محتویات گزارش پزشکی قانونی و سایر پرونده های پرونده بوده است. به عنوان مثال ، تیم تحقیق سایت اعلام كرد كه این گلوله به پشت دست او برخورد كرده و از کف دستش بیرون آمده است. اما طبق یک گزارش پزشکی ، این گلوله به کف دست او برخورد کرده و از پشت دستش بیرون آمده است. نکته دوم این است که شکل گلوله به صورت دایره ای و دایره ای به سینه برخورد می کند. شکل گلوله بیضوی بود. اگر یک گلوله 9 میلی متر مستقیماً به یک نقطه برخورد کند ، یک برخورد دایره ای خواهد بود. در همین حال ، جای گلوله به سینه مرحوم میتار ، استاد بیضوی اصابت کرده است. این بدان معنی است که این گلوله به طور مستقیم به خانم استاد اصابت نکرد ، اما در جای دیگری اصابت کرد. این روند پرونده را تغییر داد. به همین دلیل ، ما از دادگاه خواستیم كه گلوله هایی را كه به استاد مرحوم اصابت كرده بود ، بازرسی كند تا مشخص شود كه گلوله دست نخورده است یا تغییر شکل یافته است. در نتیجه ، کارشناسان گروه تحقیقات هویت بیشتر این گلوله را بررسی کردند. گزارشی که وی ارائه داد تکان دهنده بود. در این گزارش آمده است که نیمی از مخروط بالای گلوله تغییر شکل یافته و از بین رفته است. در نتیجه ، این گلوله تغییر شکل پیدا کرد و جایی که اصابت گلوله به صورت غیرمستقیم بود. اگر این دو سؤال را کنار هم بگذاریم ، برای کسانی که از امور جنایی آگاه هستند ، یک تئوری و فرضیه ایجاد می کند. فرضیه این بود که ابتدا گلوله در جایی اصابت کرد و پس از شلیک به خانم اوستاد اصابت کرد. اداره شناسایی دو نظریه داشت. نظریه اول این بود که یک گلوله شلیک شد و گم شد و دیگری به سینه اصابت کرد که وی را به قتل رساند. نظریه دیگر این بود که همان گلوله در دستش گم شد و به سینه او ضربه زد و استاد را به قتل رساند. البته دادسرا مجبور بود تعیین کند که کدام تئوری برای پرونده اصلی است. با این حال ، این مورد نبود و یکی از کاستی های این پرونده بود.

از تعداد گلوله های شلیک شده مشخص نبود که آیا همان گلول های کشف شده به او در سینه ضربه زده است.

گزارش های اولیه حاکی است که سه گلوله به پشت بام برخورد کرده ، یکی به دیواره ، یکی به بازو و سرانجام به قفسه سینه برخورد کرده و در مجموع نه گلوله از آن باقی مانده است. با این حال ، تحقیقات بعدی نشان داد که سه علامت گلوله در سقف ، یک گلوله در لبه وان ، یک گلوله در دیوار در سمت راست ، یک گلوله در کمد اتاق زیر شیروانی ، یک گلوله در دیواره بالای وان ، یک گلوله روی دیوار است. در کنار دیوار بالای وان ، یک گلوله در دست وی و یک گلوله در سینه او دیده شده است. در نتیجه ، در مجموع 10 زخم گلوله در صحنه رخ داده است. نکته مهم اینکه تا زمان برگزاری دادگاه حکم صادر شد و پرونده برای اولین بار به دیوان عالی کشور ارسال شد و این حکم واژگون شد و ما فکر نمی کردیم اتاق زیر شیروانی صحنه قتل نادرست باشد.

چرا در تحقیقات بعدی گلوله اضافه شد؟

این امر به دلیل عدم دقت در تحقیق بوده و عمدی نبوده است. لازم به ذکر است که سه گلوله به سقف کاذب برخورد کرده است. کارشناسان تصور می کردند که گلوله ها از پشت بام عبور کرده و روی پشت بام هستند. با این حال ، تلاش کارشناسان برای اثبات این ادعا شکست خورده است. مسئله دیگر این است که سلاح های مورد استفاده برای کشتن دارای 13 گلوله بود که پنج مورد از آنها شلیک شده و هشت مورد نیز کشف شده است. احتمال وجود خطا در هنگام بررسی پرونده های کیفری ، به ویژه در چنین مواردی ، توجه کافی به این درجه از اهمیت ندارد. در روزی که آقای نجفی خود را معرفی کرد ، در یک گزارش پلیس آمده است که آقای نجفی سلاح گرم ، یک ماکت و پنج گلوله را تحویل داده است ، در حالی که گزارش های بعدی تعداد گلوله های تحویل شده را تا 29 ژوئیه افزایش می دهد. این یک خطای رایانه بود. به نظر می رسد تیم های تحقیقات جنایی ما هنوز تجربه کافی در پرونده های مهم اجتماعی ندارند. پرونده آقای نجفی آسان نبود؛ درعوض ، وی در محیط دشوار رسانه ای و اجتماعی تحت تعقیب است. به همین دلیل ، به نظر می رسد عجله غیر عمدی در بررسی این پرونده وجود داشته باشد که عمدی نبود.

آیا از این برداشت مطمئن هستید؟

بله ، عمدی نبود ، اما عجله داشت. به عنوان مثال ، دادستان درخواست كرد كه پرونده در اسرع وقت به دادگاه ارجاع شود. دو گلوله در صحنه قتل پیدا شد. یک گلوله در بدن آن مرحوم و دیگری گلوله در حمام پیدا شد. سوال این است که با سه گلوله دیگر چه اتفاقی افتاد؟ این پلاک سه نفره معتقد است که گلوله ها در حالی که به پشت بام اصابت کرده اند ، منفجر شدند و روی زمین ریختند و به یک دیوار برخوردند. آنها همچنین برخی از گلوله های پودری را به ما نشان دادند. با این حال ، هنوز برای من مشخص نیست که آیا این سه گلوله پودر است یا خیر.

آیا لرزیدن گلوله ها پس از برخورد به سقف و دیوار امکان پذیر است؟

بخش های بسیار کمی از گلوله های پودری وجود دارد. به گفته کارشناسان ، این گلوله ها به دلیل اینکه چندین بار به دیوار و سقف برخورد کردند و منفجر شدند ، منحل شدند و هیچ شکی نیست که پنج گلوله شلیک شده است.

در چه شرایطی پنج گلوله 10 گلوله در صحنه قتل ایجاد کرد؟

این سوالی است که برای من به عنوان یک وکیل پرونده و شخصی که سالها است که بازپرس ویژه قتل در تهران بوده است ، بوده است. گلوله ای که مستقیم به یک نقطه برخورد می کند مشخصات خاص خود را دارد و یک گلوله که به پیکان برخورد می کند ویژگی های دیگری نیز دارد. وقتی یک گلوله 9 میلی متر مستقیم برخورد می کند ، در حدود 9 میلی متر تا یک سانتی متر یا یک و نیم اینچ ضربه می یابد. در حالی که این گلوله به بدن خانم اوستاد یک و نیم و دو اینچ اصابت کرده بود. همین وضعیت در مورد دو گلوله که به پشت بام برخورد کرده و یک و نیم به دو ضربه می خورد نیز صدق می کند. کارشناسان معتقدند که این گلوله توسط چنین تیراندازی شلیک شده است.

آیا در جریان تحقیقات برای شما پیش نیامد که آنها می توانند گلوله های مختلفی را از توپ های مختلف شلیک کنند؟

نه ، من این تصور را نداشتم. تمام گلوله ها به کالیبر 9 میلی متر بود و به گفته کارشناسان ، یک گلوله که از جسد خانم اوستاد بیرون آمده بود نیز از همان سلاح شلیک شد. کارشناسان می گویند این گلوله ها ممکن است چندین بار شلیک شده باشد. با این حال ، یکی از متخصصان گفت که شلیک گلوله ها به داخل حمام کوچک امکان پذیر نیست. ملاک کار وکلا بیانات موکل آنها است. آقای نجفی بیش از 40 سال تجربه در مدیریت کشور دارد. وقتی دادگاه به طور رسمی و علنی نحوه وقوع این قتل را توضیح می دهد ، شکی نیست که آنها مرتکب این قتل شده اند. حتی وقتی من به عنوان مشتری در مورد تعداد گلوله ها و بیرون زدگی آنها صحبت می کنم ، مورد انتقاد قرار می گیرم. سوال مهم من این است که چگونه پنج گلوله شلیک شده 10 سوراخ گلوله باقی مانده است. اگر کارشناسان برای این امر توجیه منطقی دارند ، قابل قبول است ، در غیر این صورت باید سعی کنیم جزئیات پرونده را روشن کنیم و ابهامات را برطرف کنیم. یکی از گلوله ها به لبه وان برخورد کرد و زیر وان غرق شد. با این حال ، دستگاه قضایی تمایلی به شلیک گلوله ندارد. ما معتقدیم که “جنون” خانم داستان بر روی این گلوله وجود دارد و تئوریهای قتل باقیمانده را از بین می برد.

چگونه حذف این گلوله می تواند روند پرونده را تغییر دهد؟

کارشناسان می گویند او مورد اصابت گلوله قرار گرفت و سپس خانم اوستاد او را در سینه اصابت کرد. البته دیوان عالی کشور این ادعا را نپذیرفت. ما اعتقاد داریم گلوله پیدا شده دو گلوله بود که به خانم استاد در سینه اصابت کرد. استدلال ما این است که چند قطره خون به سختی در وان که خانم اوستاد در آن خوابیده بود ، مشاهده نمی شد. در کف حمام ، دور از وان ، حمام خون بزرگی دیده می شود. در نتیجه می توان نتیجه گرفت که گلوله توقیف شده ، خونریزی شده و در لبه وان غرق شده است. به همین دلیل ، اگر یک گلوله شلیک شود و آزمایش “دیوانه” روی آن انجام شود ، به احتمال زیاد نظریه های قبلی را نقض می کند ، اما این کار تا به امروز انجام نشده است. دکتر. کاهانی ، یک آسیب شناس پزشکی قانونی ، در جلسه دادگاه درخواست کرد که برای بدست آوردن رادیوگرافی از جناح او ، بازدم بدن جسد میتار اوستاد انجام شود ، که این احتمال وجود قتل عمدی را رد کرد. با این حال ، این درخواست توسط دادگاه اعطا نشده است. از طرف دیگر ، هیچ دادگاهی حاضر نبود گلوله‌ای را که در زیر وان قرار داشت ، آزمایش کند تا جنون خانم اوستاد را آزمایش کند. این نقاط تاریک است که گوشه های این پرونده را روشن می کند ، اما تلاش های وکیل تاکنون ناکام بوده است.

از لحظه قتل تا لحظه ای که آقای نجفی خود را به پلیس معرفی کرد چه می شود؟

وی پس از قتل آقای نجفی ، نامه هایی را به دخترش نوشت ، به او راننده زنگ زد و نامه شخصی و نامه ای به راننده داد تا به دختر خود تحویل دهد. پس از آن آقای نجفی اسلحه ای با مجوز گرفت ، از خانه خارج شد و با اتومبیل اجاره ای به قم سفر کرد. وی پس از بازدید از حرم مطهر امام معصومه (ع) و تلاوت فاتح در مورد حرم والدینش ، با اتومبیل اجاره ای به تهران بازگشت. وی پس از ورود به تهران ، تاکسی گرفت و خود را به سرویس اطلاعاتی معرفی کرد. دادگاه حكم داد كه آقای نجفی قصد دارد كشور را ترك كند. سؤال این است که چگونه ، فردی که قصد دارد کشور را ترک کند ، دختر خود ، گذرنامه و حساب های بانکی را به دختر خود تحویل می دهد و آنها را با خود نمی برد؟ آیا کسی که می خواست کشور را ترک کند به اداره اطلاعات شاپور می رود و از افسری که در آنجا بود درخواست کرد که وی را به رئیس پلیس ببرد؟ از آقای نجفی پرسیدم که چرا مصاحبه را انجام داد؟ وی پاسخ داد كه من در كشورم با مردم مصاحبه كرده ام تا بفهمم كه قصد خروج از كشور را ندارم. واقعیت این است که زندگی آقای نجفی توسط بسیاری از گرفتگی هایی که در خانه با خانم اوستاد داشت در خانه خراب شد. آقای نجفی سعی نکرد با اهداف قبلی خود او را بکشد. وی اعلام می کند که قصد او ارعاب یا کنار گذاشتن رفتارهای مخرب یا جدایی دوستانه بوده است. در نتیجه ، قتل کاملاً غیرقابل پیش بینی بود.

اخذ رضایت خانواده استاد فقید چه روشی داشت؟ آیا این شایعه درباره وساطت برخی پیرمردان صحیح بود؟

مذاکرات برای جلب رضایت خانواده استاد مرحوم ، یک اتفاق یک روزه نیست. تلاش ما این بود که شرایط روحی و روانی نامطلوب والدین و برادر استاد فقید را درک کنیم و سعی کنیم وضعیت روحی این خانواده اندوهگین را بهبود بخشیم. در ابتدای پرونده ، اظهاراتی پدید آمد که شاید هرگز به رضایت خانواده استاد منجر نشده باشد. خانواده خانم استاد در کرمانشاه دارای قبیله ای هستند که قبایل بزرگی دارند. دوستان آقای نجفی در منطقه برای مذاکره با بزرگان قبیله مذاکره کردند. به این معنا ، حتی برخی از دوستان آقای نجفی که دارای مواضع سیاسی هستند در این روند کمک کرده اند. با پدر خانم اوستاد صحبت کردم. او فردی آرام و آرام است و هرگز توهین آمیز صحبت نکرده است. از طرف دیگر ، وقتی بزرگان قبیله با خانواده آقای اوستاد و برادر آن مرحوم صحبت می کردند ، ما هیچ رفتاری را نشان ندادیم که باعث ناراحتی خانواده اوستاشا شود. در نتیجه ، روند مذاکره در جهت مثبتی حرکت کرد و در نهایت به رضایت منجر شد. در همین ارتباط ، قیمت جهیزیه خانم اوستاد که یکهزار و سیصد و شصت و دو قطعه طلا بود ، به ورثه پرداخت شد و حدود دو میلیارد تومان برای هزینه های فرزند خانم اوستاد در نظر گرفته شد. آقای نجفی تأکید کرد که برای اطمینان از آینده پسرش پول اختصاص می یابد تا کودک خانم اوستاد را به خطر نیندازد. متأسفانه ، جنجالهای رسانه ای منجر به بازگشت آقای نجفی به زندان شد. آقای نجفی هنگام رضایت والدین آزاد شد. با این حال ، به محض آزادی ، پوشش گسترده رسانه ای علیه وی رخ داد ، که منجر به انتقال وی به زندان 48 ساعت بعد شد. تا به امروز ، ما تمام مراحل قانونی را برای آزادی آنها برداشته ایم. با این حال ، به دلیل حساسیت در این مورد ، وی اجازه آزادی پیدا نشد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا