عمومی

گودهای رهاشده و «مال»های بی‌حساب

شکایت از عدم شفافیت در بسیاری از ذخایر در طول سالها ادامه داشته است.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، این روزنامه شهروند وی نوشت: “مالكین نشان داده نشده اند و نظارت بیشتر تاكنون نتیجه ای در بر نداشته است.” هنوز برای ساناز افتخارزاده ، دبیر شورای منطقه 2 تهران که صاحب مناطق زیادی است که مجوزهای تجاری را در این منطقه دریافت کرده اند ، هنوز مشخص نیست. فرض شورای ولسوالی فرض تشکل های مختلف و ادارات و اشخاص حقوقی است ، اما همکاری آنها با شورای شهر و کمیته معماری و شهرسازی منطقه به حدی اندک بوده است که نمی توانند نتیجه بگیرند. بارها آنها جلساتی را برگزار می کردند و از آنها می خواستند که صاحبان آنها را شناسایی کنند ، و این باید راهی برای برگزاری جلساتی با آنها باشد تا آنها را خوشحال کنیم که ساخت و ساز کمتر برای محله مخرب خواهد بود ، اما این اتفاق نیفتاد.

داستان ساخت و سازهای کلان در منطقه 2 یک ماه پیش توسط احمد مسججامهی ، عضو شورای شهر تهران گفته شده است. وی گفت: “در منطقه 2 135 حلقه چاه وجود دارد که 5 حلقه چاه از بین رفته است و باید بگوییم که از این پس ، منطقه 2 باید به عنوان منطقه ای از چاله های متروکه نامگذاری شود.”

این واقعیت که منطقه 2 را می توان منطقه ای از چاله های متروکه یا منطقه ای از اشیاء بی شماری نامید ، تفاوت از نظر مسجد بزرگ نیست و او به شهروند می گوید که از صاحبان این مجوزها بی خبر است: “آنچه می دانیم این است که این مجوزها صادر می شود. “همچنین متعلق به زمانی است که ساخت و ساز مسکن اشباع شد و در نتیجه ، سرمایه گذاری ها به ساخت یک مجتمع تجاری منحرف شدند.”

او می گوید همین کار را برای حفاری ها انجام می دهد. آنها برای ساخت و ساز سوراخ كردند اما گردش مالی ضعیف اجازه این كار را نداد و یا برخی از این افراد مانند بابك زنجانی دستگیر شدند و شغل آنها تا آخر باقی مانده است. این همچنین عاملی است که نمی توانم به راحتی آن را بیان کنم. وی ادامه داد: “در دوره فعلی شورای شورا به دلیل تعداد زیادی از مجوزهای صادر شده در گذشته ، ما نتوانسته ایم مجوزهای جدید و پروانه های ساختمانی صادر کنیم ، اما کسانی که مجوز دارند نمی توانند کاری انجام دهند.”

مسجد جامعی می گوید برای بسیاری از مناطق کاری نمی توان انجام داد زیرا حقوق مالکیت ایجاد شده است و حتی نمونه هایی از افرادی وجود داشته اند که می خواستند کاری انجام دهند اما شکست خورده و مشکلات قانونی بوجود آمده است.

Iftikharzadeh همچنین به استناد آمارها اشاره می کند و می گوید: طبق آمار ، بزرگراه های منطقه شلوغ ترین و در معرض خطر ترین خط هستند و هیچ خط کندرو برای این مجموعه های جدید ساخته نشده است و پر از نقض قانون است. “ساختمان صرافی و مرکز خرید اوپال در فرحزادا با نقض قانون ساخته شده است ؛” ما شنیده ایم که شهرداری ولسوالی هتل اسپیناس را مجبور کرده است که یک پارکینگ اتومبیل بسازد ، اما ما نمی دانیم که چقدر به دست خواهد آورد. “

او می گوید اساس آنچه شنیده می شود این است که بیشتر مالکان ، بانک ها و سازمان های مختلف تمایلی به مشاوره ندارند ، در حالی که مجوزهای صادر شده قابل لغو نیست. یک دوره دو ساله وجود دارد که اگر در این مدت کاری انجام ندهند ، ممکن است در مورد اجرای ترافیک و برنامه های تفصیلی مشورت کنند که هنوز در انجام این کار چندان موفق نبوده اند. وی در مورد ساختمانهای جدید در فضای سبز ایوانک غربی ، تقاطع ایواناک و یادگار امام صحبت می کند که طبق تصمیم کمیسیون ماده 5 اجازه ساخت و ساز دارد و هم اکنون در حال ساخت یک برج تجاری است: ما در مورد ساخت برج در باغچه خرم ، واقع در منطقه 2. این باغ متعلق به آستانه قدس رضوی است و یکی از مناطقی است که دارای پروانه ساختمانی است. “اکنون خبرهای مربوط به آن منجر به این گفته اند كه ساخته نمی شود ، اما نمی توانیم مطمئن باشیم. این یكی دیگر از نگرانی های منطقه است.”

علاوه بر اینها ، ناپدید شدن اراضی ذخیره شهری و تبدیل آموزش سرانه و تغییر در استفاده از دیگر مواردی است که Iftikharzadeh معتقد است باید مورد توجه قرار گیرد. با این حال بسیاری از آنها ترمیم شده و استفاده از آنها تغییر یافته است: “پالادیوم یک زمین ذخیره بود. این زمین است که طبق یک برنامه تفصیلی نباید لمس شود و باید برای آینده منطقه و کار خدمات باقی بماند. اما اکنون یک تجارت است. مجتمع. “نمونه دیگر مدرسه فجر دانش است که آموزش و پرورش به راحتی پروانه را تغییر داد و مجوز ساختمان تجاری صادر شد.”

تجهیزات ذخیره سازی؛ قربانی ساخت و سازهای اخیر

مطابق مقررات تبصره 2 ، صفحه 4 سند کارشناسی ارشد طرح جامع ، مصوب سال 1996 ، هر یک از چهار منطقه املاک و اراضی با خصوصیات خاص با مساحت یک هکتار و بیشتر ، به عنوان “محل ذخیره سازی برای توسعه و بازسازی در شهر تهران “محمد سالاری ، عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران ، پیش از این کل مناطق ذخیره سازی تهران را برای همه اهداف تا سال 1996 اعلام کرد ، زمانی که یک نقشه جامع محاسبه شد ، به عنوان 60 قطعه با مساحت 50،000 هکتار و در سال 1996 معرفی شده است. در حال حاضر ، ما نمی توانیم درباره وضعیت فعلی اراضی ذخیره شده در تهران اظهار نظر کنیم زیرا هیچ آماری در مورد آنها وجود ندارد و گفتیم که معاون سازمان توسعه شهری و بازسازی شهرداری تهران گزارشی را ارائه کرده است که براساس آن میزان این اراضی در حدود 25 درصد کاهش یافته است. رقم 158 درصدی را نادرست خواند و گفت: “آنچه در شهر می بینیم و گزارش ها و مشاهدات ما نشان می دهد که این رقم بسیار بیشتر از 1 است 55 درصد و به نظر می رسد در سالهای پس از “برنامه ای جامع برای تهران تهیه شده است.

ترانه یلدا ، یک معمار و یکی از هماهنگ کنندگان برنامه جامع تهران معتقد است که این اراضی که دارای عنوان اراضی ذخیره شهری هستند ، پس از برجسته شدن در طرح جامع ، مرمت شدند ، به همین دلیل دلیل توجه بود. بسیاری از آنها با احداث برج های مسکونی و تجاری جذب می شوند: “انبارهای نوسازی در واقع مناطقی بزرگتر از یک هکتار هستند که باید در طول زمان برای ارائه خدمات مورد استفاده قرار بگیرند .این اراضی عمدتاً عمومی بودند و معمولاً متعلق به شهرداری ، منابع طبیعی و سایر سازمانهای دولتی بودند. و بخشی از آنها به مالکیت خصوصی. “البته با گذشت زمان ، با گسترش شهر ، این زمین ها به عنوان خدمات مورد استفاده قرار می گرفتند.”

یلدا می گوید در سال های اخیر استفاده از بسیاری از مکان های ذخیره سازی به راحتی تغییر کرده است و حتی مناطقی که قبلاً دارای آموزش و خدمات بوده اند به راحتی ساخته شده اند. نمونه آن تغییرات استفاده بسیاری از مدارس در سالهای اخیر است. وی ادامه داد: سال گذشته گزارشی از ساخت و ساز در باغ منزاری ، یعنی اردوگاه ملی شهید باهنر وجود داشت. مهد کودک که بچه ها به اردوگاه های تفریحی و آموزشی می رفتند ، صحبت های زیادی درباره تسلیم شدن یا ساخت و ساز بود ، اما خوشبختانه اخیراً اعلام شد که بدهی ها پرداخت می شود و آن باقی خواهد ماند. “با این حال ، ما نمی توانیم مطمئن باشیم.”

وی معتقد است زمینه های آموزشی که دولت سالها در آن بنا کرده بود و اکنون با کمبود دانشجویی روبرو است. اگرچه این مناطق شهری است و حق تغییر هدف ، ساخت خانه یا مجتمع خرید را ندارد ، اما چنین مواردی به راحتی اتفاق می افتد. یلدا نمونه دیگری از این واقعه را پادگان 6 ارتش می داند. 53 هکتار از اراضی که بخشی از ذخیره شهری نیز محسوب می شود ، زیرا طبق قانون ، پادگان ها باید به تدریج از بافت شهری خارج شوند و اکنون ما تا حدودی در مورد سازنده صحبت می کنیم: “دلیل این امر مالک حق گرفتن جواز است. یکی از اشتباهات این بود که ، گرچه عموما ساخت و ساز درصد را مجاز می داند ، تراکم در رابطه با کل مساحت زمین محاسبه می شود ، بدین معنی که ساختمان های بیشتر و بلندتر با همان درصد ساخته می شوند. ” خوب برای باغ تاریخی و احتمالاً ادامه خواهد یافت. “

به گفته وی ، نظر غالب این است كه چنین كشورهایی می خواهند با كشورهای عادی رفتار شوند و به صاحب حق گفته می شود: “این كشورها كشورهای عادی نیستند و نباید با آنها به صورت عادی رفتار كرد. اینها مناطق عمومی زیادی است كه مورد نیاز شهر است و بسیاری از آنها ساخته شده اند.حالاً اسپاتول به کف گلدان فرو رفته است و آنها اغلب از این چند کشور باقیمانده عبور نمی کنند. گرچه من اصلاً مخالف ساخت فضای تجاری و خدماتی نیستم ، این فضا برای بسیاری از افراد محلی سرگرم کننده خواهد بود ، اما به هر حال فضای ذخیره سازی آموزش و خدمات نباید هدف از ساخت و ساز تجاری باشد. “این موارد با توجه به برنامه ریزی شهری و منطق کلی آن اشتباه است.”

هیچ آماری جدید

شکایت از عدم شفافیت در بسیاری از ذخایر در طول سالها ادامه داشته است. همانطور که سالاری قبل از و در سال 1995 به گزارشی از معاون شهردار تهران اشاره کرد و گفت که میزان املاک فروخته شده توسط شهرداری بیش از هزار میلیارد است ، برای ما مشخص نیست و نمی دانیم از کدام زمین آن مبلغ فروخته شده است. .

اکنون اوضاع فرق چندانی ندارد. محمود میرولوحی ، عضو شورای شهر تهران ، به شهروند گفت که تعداد دقیق ذخایر در آن دوره از بین نرفت ، اما داده های موجود حاکی از آن است که منطقه 22 یکی از مناطقی است که ذخایر آن مورد حمله شدید قرار گرفته است و این ساختمان ها کتاب های بی شماری را به یک عامل تبدیل کرده اند. اینکه این منطقه دارای کمترین فضای آموزشی برای سرانه و مدارس و حتی کلانتری و بیمارستان و … باشد که در آن کافی نیستند و به سرعت فضای سبز خود را از دست می دهند: “ما تمام تلاش خود را می کنیم. ما در تلاش هستیم تا این ذخایر را حفظ کنیم اما بخش عمده ای از داستان با هم مرتبط است. با گذشته ، و ما منابع مالی لازم برای بازپرداخت آنها را نداریم ، و در حال حاضر 69 تریلیون بدهی شهرداری وجود دارد. اگر بخواهم یک نمونه از این وضعیت را بیان کنم ، می توانم به طرح تفصیلی منطقه 22 مراجعه کنم ، که در آن 150 ساختمان غیرمجاز ساخته شده است. چطور ممکن است؟ ” ما نمی توانیم نابود کنیم. “

وی می گوید: آمارهای جدید از آمارهای قبلی بهتر نیست ، اما گزارش تلفیق سال 2014 در مورد 22.2 میلیون متر مربع اراضی ذخیره شده در تهران که به کارگران غیر ساختمانی اختصاص داده شده بود ، صحبت می کرد و می توان حجم زیادی از آن را در رشد مداوم تهران مشاهده کرد. محیط تهران هر 5 سال یکبار در حال افزایش است. “از سال 1335 ، ما هر پنج سال یک بار شاهد تغییرات گسترده بوده ایم و به مناطق وسیع و دست نخورده حمله شده است.”

به گفته میرولوحه ، توطئه های بزرگ حومه شهر ، هنگامی که در مدار شهر قرار دارد ، باید برای هفت زیرساخت و برای خدمات 70 درصد اختصاص یابد ، در حالی که ما هنوز چنین مواردی را ندیده ایم: آنها واقع شده اند و به درستی نگهداری نشده اند ، اما تلاش ما در منطقه تازه ساخته شده ، به عنوان مثال 22 ، آنها ادامه می دهند ، در این مدت ما توانستیم 97 هکتار از اراضی معین نشده که بیشتر بخشی از اراضی ذخیره شده بود را اختصاص دهیم و آن را به مالکیت شهرداری برگردانیم. “این علامت گذاری شده است و سازمان دارایی شهرداری در تلاش است تا آن را حفظ کند.”

میرولوحی می گوید: در این دوره شورا مصوباتی برای حفظ باغ های شهر داشت و بر اساس آن مصوبات ، منابعی مشخص شد تا شهرداری بتواند از آنها برای خرید باغ و جلوگیری از ساخت و ساز در آنها استفاده کند. وی گفت: “این درحالی است که تلاش زیادی برای حفظ ذخایر انجام شده است و دقیقاً همانطور که در گذشته زمین زیادی نابود شده است ، ترس وجود دارد که بسیاری از آنها در آینده از بین بروند.”

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا