عمومی

یافته‌هایی غیرمنتظره درباره استامینوفن – مجله تفریحی زیباروز

تحقیقات جدید نشان می دهد کسانی که استامینوفن مصرف می کنند بیشتر از دیگران کارهای خطرناک انجام می دهند.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، فرادید او نوشت: “استامینوفن، که به نام پاراستامول نیز شناخته می شود و به طور گسترده با نام های تجاری تیلنول و پانادول به فروش می رسد، می تواند احساسات و روحیه ریسک پذیری مصرف کنندگان را افزایش دهد. طبق یک مطالعه در سال 2020 که به بررسی تغییرات در رفتار افراد تحت تاثیر به نظر می‌رسد استامینوفن با تجویز داروهای بدون نسخه، باعث می‌شود افراد هنگام انجام کارهای پرخطر کمتر احساسات منفی را تجربه کنند. بالدوین وی، عصب‌شناس دانشگاه بالدوین می‌گوید: «افرادی که استامینوفن مصرف می‌کنند کمتر احساس ترس می‌کنند. زیرا تقریباً 25 درصد از ایالات متحده. مردم هر هفته از استامینوفن استفاده می کنند، کاهش درک خطر و افزایش درک خطر می تواند اثرات اجتماعی مهمی داشته باشد.

این یافته ها بخشی از مجموعه رو به رشدی از مطالعات است که نشان می دهد اثرات کاهش درد استامینوفن به فرآیندهای روانی متعدد منجر می شود و تحمل فرد را برای آسیب عاطفی افزایش می دهد و احساس همدلی را کاهش می دهد. این دارو حتی عملکردهای شناختی او را مختل می کند. این تحقیق به طور مشابه نشان می دهد که توانایی احساسی فرد برای درک و ارزیابی خطر با استفاده از استامینوفن کاهش می یابد. اگرچه این اثرات ممکن است جزئی باشند، با توجه به اینکه استامینوفن یک ماده دارویی است که در حداقل 600 داروی بدون نسخه و نسخه ای تنها در ایالات متحده استفاده می شود، این اثرات قابل توجه هستند.

در یک سری آزمایش که توسط وی و همکارانش بر روی 500 دانش آموز داوطلب انجام شد، تأثیر یک دوز 1000 میلی گرمی استامینوفن (حداکثر دوزی که یک بزرگسال می تواند در یک زمان مصرف کند) در شرکت کنندگان تصادفی اندازه گیری شد تا مشخص شود که چگونه این مقدار تأثیر می گذارد. آسیب پذیری آنها . . از سوی دیگر، تعداد معینی از شرکت کنندگان به طور تصادفی دارونما مصرف کردند.

در هر آزمایش، شرکت‌کنندگان باید یک بادکنک خالی شده را روی صفحه کامپیوتر باد می‌کردند و هر بار که بادکنک باد می‌شد مبلغی خیالی به دست می‌آوردند. به آنها گفته شد که تا جایی که می توانند بادکنک را منفجر کنند تا پول بیشتری به دست آورند، اما آنها باید مطمئن می شدند که بالون نمی پرد وگرنه پول را از دست می دهند.

نتایج نشان داد که دانش‌آموزانی که استامینوفن مصرف می‌کردند در مقایسه با گروه دارونما ریسک گریزتر بودند و محتاطانه‌تر و محافظه‌کارانه‌تر عمل کردند. به طور کلی، افرادی که استامینوفن مصرف می‌کردند، بالون را بیشتر باد می‌کردند و بیشتر از گروه کنترل دارونما، بالون را بیرون می‌زدند.

وی می گوید: «اگر ریسک گریز هستید، بالون را چند بار منفجر کنید و سپس پول را بردارید زیرا نمی خواهید بالون ترکیده و پول از دست بدهد. اما ما فکر می کنیم کسانی که استامینوفن مصرف می کنند اضطراب کمتری دارند و احساسات منفی کمتری در مورد اندازه بالون و احتمال ترکیدن آن با باد زیاد با بزرگتر شدن بالون دارند.

علاوه بر آزمایش، از شرکت کنندگان خواسته شد تا یک نظرسنجی را پر کنند و سطح ریسک پذیری خود را در سناریوهای احتمالی مانند شرط بندی کل درآمد روز در یک مسابقه ورزشی، پرش بانجی از روی پل بلند یا رانندگی بدون کمربند ایمنی ارزیابی کنند.

در یکی از این مطالعات مشخص شد که مصرف استامینوفن درک خطر را در گروه آزمایش بیشتر از گروه کنترل کاهش داد، اما در مطالعات دیگر تغییری در درک خطر مشاهده نشد. اما در مجموع، تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که در مجموع، اکثر کارآزمایی‌ها و بررسی‌ها نشان می‌دهند که رابطه معناداری بین مصرف استامینوفن و افزایش خطر وجود دارد. اگرچه این اثرات جزئی هستند.

آنها گفتند که تایید کردند که اثرات آشکار دارو بر ریسک پذیری را می توان با طیف وسیعی از فرآیندهای روانی مانند کاهش اضطراب توضیح داد.

محققان توضیح دادند: “ممکن است دلیل اینکه گروه کنترل پس از مدتی دمیدن بالون را متوقف کردند، این بود که آنها اضطراب بیشتری در مورد ترکیدن آن تجربه کردند. وقتی اضطراب خیلی زیاد شد، تلاش را متوقف می کنند.” استامینوفن می تواند اضطراب را کاهش دهد، بنابراین افزایش می یابد. خطر در افراد.”

این تیم می‌گوید که بررسی علل جایگزین این پدیده – و همچنین بررسی مکانیسم‌های بیولوژیکی مسئول اثرات استامینوفن بر انتخاب‌های انسان در این شرایط – در تحقیقات آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت. محققان بدون شک نقش این دارو را در کاهش درد در مطالعات آینده بررسی خواهند کرد، زیرا برخی از مطالعات اخیر نیز نشان داده اند که در بسیاری از شرایط پزشکی این دارو هیچ تاثیری برای کاهش درد ندارد و در واقع بی اثر یا برتر است. با شبه داروها مقایسه نمی شود. علاوه بر این می تواند مشکلات بیشتری را برای سلامت فرد ایجاد کند.

با وجود جدی بودن این یافته ها، استامینوفن همچنان یکی از پرفروش ترین داروها در جهان است و سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان یکی از مهم ترین داروها و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در ایالات متحده نیز معرفی کرده است. مصرف این دارو را در صورت بروز علائم اولیه کووید توصیه می کند

وی می گوید که با توجه به یافته های اخیر در مورد استامینوفن، باید به این توصیه ها فکر بیشتری کرد. تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر استامینوفن و سایر داروهای بدون نسخه بر انتخاب و ریسک پذیری انسان باید انجام شود.

منبع: Science Alert

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا