اقتصادی

یک چشم به جشنواره؛ یک نگاه به فیلم‌های پشت خط‌مانده

گمانه‌زنی‌ها برای اکران نوروزی داغ می‌شود؛ با پایان جشنواره فیلم فجر، گمانه‌زنی اهالی رسانه و سینما برای فهرست فیلم‌های اکران نورزی آغاز می‌شود. به گزارش خبرنگار سینمایی گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، اختتامیه جشنواره فیلم فجر در تقویم سینمایی کشور به معنای پایان یک سال سینمایی است. با این حال از همان روز بیست و سوم بهمن تکاپوی جدید فیلمسازان، تهیه کنندگان و سینماداران حول محور فیلم‌های اکران نوروزی نیز شکل می‌گیرد. تکاپویی که از هفته اول اسفند جدی‌تر شده و گمانه‌زنی اهالی رسانه و و رایزنی صاحبان فیلم‌ها با سازمان سینمایی در این راستا به موازات هم شکل می‌گیرد.
در حال حاضر فیلم‌های «ملاقات خصوصی»، «چپ راست»، «لوپتو»، «بخارست»، «پالتو شتری» و «جزیره فضایی» از جمله آثار روی پرده سینما‌ها هستند که اکرانشان بعد از جشنواره ادامه دارد.
** نسبت جشنواره فیلم فجر و اکران نوروزی
مدیران سازمان سینمایی پیش از این اعلام کرده بودند فیلم‌هایی در جشنواره فجر حضور دارند، در اولویت اکران ۱۴۰۲ خواهند بود. البته این روال در سال‌های گذشته نیز اتفاق افتاده بود؛ آن دسته از مخاطبان سینما که موفق به تماشای آثار برگزیده جشنواره فجر در بهمن ماه نشده بودند به فاصله حدوداً یک ماه پس از این رویداد سینمایی، یک یا دو فیلم از آثار پر سروصدای جشنواره آن سال را روی پرده می‌دیدند.
معمولاً در کنار چند کمدی پشت خط اکران که ظرفیت قابل توجهی برای فروش دارند، یک یا دو فیلم از آثار برگزیده جشنواره فیلم فجر آن سال نیز مشتری ثابت اکران‌های نوروزی هستند. در یک دهه اخیر و با توجه به فاصله قابل توجه بین ایام نوروز و ماه مبارک رمضان، اکران عید فطر هم مقطع دیگری بود که شاهد تغییر فیلم‌های رو پرده بودیم. در سه سال اخیر هم که این فاصله کم شده بود، عملاً به دلیل شیوع کرونا مناسبات قبلی درباره اکران نوروزی و اکران عید فطر معنایی نداشت.
امسال و با توجه به همپوشانی ماه رمضان و تعطیلات نوروز، عملاً این دو مقطع ترکیب شده و در نتیجه نیاز به برنامه‌ریزی دقیق‌تر و حضور فیلم‌های متناسب با این حال و هوا بیشتر احساس می‌شود. در بین فیلم‌های جشنواره امسال، آثاری همچون «غریب»، «سرهنگ ثریا»، «انیمیشن بچه زرنگ»، «اتاقک گلی»، «کت چرمی» و «در آغوش درخت» می‌تواند گزینه‌های مناسبی برای اکران نوروزی باشند.
نسبت جشنواره فیلم فجر و اکران نوروزی
 
این‌ها آثاری هستند که در جشنواره چهل و یکم درخشیدند و از سوی دیگر با توجه به محتوا و گروه بازیگران، در گیشه هم از شانس بالایی برخوردار خواهند بود. در بین فیلم‌های موفق جشنواره، فیلم «متروپل» هم می‌توانست گزینه‌ای برای اکران باشد، اما با توجه به این که محمدعلی باشه آهنگر کارگردان این اثر از ناآماده بودن آن و ضرورت کار‌های فنی بیشتر روی نسخه جشنواره خبر داد بعید است که به اکران نوروزی برسد.
** یک مناسبت فرخنده و مناسب برای آغاز اکران نوروزی
روز گذشته (یکشنبه ۲۳ بهمن) همایون اسعدیان دبیر شورای صنفی نمایش در گفتگویی با اشاره به اینکه جلسه شورای صنفی نمایش مصوبه خاصی برای انتشار نداشته افزود: هنوز هیچ فیلمی برای اکران نورز ۱۴۰۲ متقاضی نشده، اما احتمالاً سه یا چهار فیلم در کنار فیلم‌های روی پرده به چرخه اکران اضافه شوند. وی زمان احتمالی آغاز اکران نوروز را از نیمه اسفندماه اعلام کرد. اتفاقی که منوط به آماده‌شدن نسخه نهایی مدنظر کارگردان و نهایی شدن قراداد فیلم‌ها با پخش‌کننده‌ها است.
دبیر شورای صنفی نمایش همچنین از پابرجا بودن وعده سازمان سینمایی مبنی بر تداوم فروش فیلم‌های پرفروش فعلی در این ایام نیز تأکید کرد. با این توضیحات و با توجه به این که تعطیلی روز نیمه شعبان با روز چهارشنبه هفدهم اسفندماه همزمان است، به نظر می‌رسد این تاریخ آغاز مناسبی برای اکران نوروز ۱۴۰۲ سینمای ایران باشد.
در این میان، هنوز تکلیف اکران فیلم‌هایی مثل «شیشلیک»، محمدحسین مهدویان، «مصلحت» حسین دارابی «قاتل اهلی» حمید نعمت‌الله و حتی «برادران لیلا»‌ی سعید روستایی نیز مشخص نیست. فیلم‌هایی که هر کدام به دلایلی در دو سال اخیر پشت سد اصلاحات سازمان سینمایی مانده‌اند و به نظر می‌رسد سازندگان آن نیز پس از رایزنی‌های فراوان دیگر انگیزه‌ای برای اکرانشان ندارند.
البته محمد خزاعی در قامت رئیس سازمان سینمایی بار‌ها بر ضرورت تداوم گفتگو و رسیدن به نتیجه‌ای که به نفع طرفین باشد، تأکید کرده است، اما این حصول نتیجه همچنان در هاله‌ای از ابهام است. انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا