عمومی

5 پیشنهاد اقتصادی برای دوره تاج

همه مردم وضعیت جهانی را مشاهده می کنند و شاهد وضعیت در داخل کشور هستند و نیازی به استدلال و منطق نیست. به عبارت دیگر ، درست همانطور که بخش بهداشت و درمان به چالش کشیده شده است و برای برنامه ریزی و مدیریت این بخش لازم است ، ما در حوزه اقتصادی نیز وضعیت یکسانی داریم. در این حالت اولویت با بخش بهداشت است اما سلامت اقتصادی نیز دارای اهمیت است.

حال برای خارج شدن از این وضعیت سوال اینجاست که چه باید کرد؟ من برای این کار پنج پیشنهاد دارم: ارائه ، تسهیل ، افتخار ، تحول و پرورش. در مورد آماده سازی واقعیت ، اوضاع اقتصادی کشور پس از کرونا و در زمان کرونا از نظر فورشیزه است و اوضاع غیر منتظره است. این شرایط غیرمنتظره نه تنها برای ایران بلکه برای کل جهان وجود دارد. دنیای اقتصادی بعد از کرونا و در زمان کرونا متفاوت است و سازمان آن آشوب آور است. در نتیجه ، با انحلال بسیاری از شرکت ها و بسته شدن بسیاری از شرکت ها ، نفت به حدود 20 دلار افزایش یافت. در همین زمان ، بازارهای جهانی سهام سقوط کرده اند. بزرگترین رکود تاریخ از سال 2008 تاکنون در جهان رخ داده است.

از نظر داخلی ، مجموعه ای از شرایط نشان داد که در زمینه تجارت ، تلاش های صورت گرفته در زمینه تجارت برای فروش کالا در آخرین ماه سال قطع شد و انجام تعهدات امکان پذیر نبود. به عبارت دیگر ، ما با بهمن عظیمی از چک های برگشتی و همچنین بهمن عظیم کالاهای برگشتی از واحدهای توزیع روبرو خواهیم شد. در دادگستری پرونده های زیادی تشکیل خواهد شد.

در مورد فورس فورس ، کلیه روابط اقتصادی (رابطه بانکها با مردم ، رابطه تولیدکننده با مصرف کننده ، رابطه طلبکار با بدهکار و غیره) باید تغییر کند و همه باید زمان یکدیگر را بدست آورند. بنابراین ، در همه زمینه های اقتصاد ، مهلت ها باید رعایت شود. به عنوان مثال قوه قضاییه یک مقام رسمی دارد و می تواند دادخواست را به مدت شش ماه به تعویق اندازد. مجلس نیز باید برای تهیه قطعنامه ای داشته باشد و بانک ها باید مطالبات خود را به تعویق بیندازند. برخی از این اقدامات انجام شده و برخی دیگر باید در نظر گرفته شوند.

در برخی مشاغل ، افراد اساساً شغل خود را از دست داده اند. به عنوان مثال ، افرادی که در رستوران ها یا خدمات و حمل و نقل و همچنین فروشگاه ها و دانشجویان در فروشگاه ها ، حومه ها و غیره کار می کردند ، محل درآمد خود را از دست داده اند. در اینجا ، دولت باید بتواند وام های رایگان را بازپرداخت کند. البته دولت در این زمینه اقدامی انجام داده و بیمه بیکاری را پرداخت می کند ، اما در حجم این مجموعه نیست ، زیرا این امکان وجود دارد که آنها تا مدت 6 ماه دیگر درآمدی نداشته باشند. این گروه باید با عزت و احترام تأمین شود ، نه با وام.

از طرف دیگر واحدهای تولیدی به ویژه بنگاه های کوچک و متوسط ​​برای ادامه تولید و تهیه مواد اولیه و پرداخت دستمزد به کمک مالی نیاز دارند و از نظر تقاضا با مشکل روبرو هستند زیرا مردم باید قدرت خرید را داشته باشند. کالاهای تولید کننده . البته دولت 75 میلیارد تومان برای این موضوع اختصاص داده است. شتاب باید رخ دهد.

تمام وظایفی که من ذکر کردم باید تهیه ، تسهیل و انجام شود. دولت با کمبود درآمدهای نفتی و درآمدهای مالیاتی مانع از مشکلات مالی می شود. دولت می تواند تبدیل مالی را تأمین کند.

به گفته مقامات دولتی ، ما 18 میلیارد میلیارد تصرف دارایی در اختیار دولت یخ زده هستیم. علاوه بر این ، حدود 50 درصد دارایی بانکها منجمد و بلااستفاده است. استخر دارایی منجمد برای حل مشکلات باید به دارایی های جاری و جاری تبدیل شود. در عین حال ، میزان نقدینگی موجود در کشور که بیش از 2 هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود ، اگر این رقم به بخش تولید هدایت شود ، می تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند و این امر با سیاست تبدیل می تواند حل شود.

با توجه به سیاست تجمیع ، باید بگویم که در سطح اقتصادی کشور ، درآمد زیادی داریم که همه یکدست نیستند. یعنی ما سرمایه اجتماعی بالایی داریم ، گروه هایی با ذائقه و اخلاق مختلف وجود دارند.

در شرایط بحران اقتصادی ، همه قدرت کشور باید جمع شود و همه باید برای حل مشکل با هم همکاری کنند. هر چیزی که از تسهیلات به طور جمعی تقسیم یا استفاده نکند ، مضر است. به عبارت دیگر ، مشکلات کشور به گونه ای است که باید برای حل مشکل تا آنجا که می توانیم قدم برداریم. این امر مستلزم جدا کردن اقتصاد از سیاست است. به عبارت دیگر ، جامعه قطبی بزرگترین معضل در حوزه اقتصاد است. همه باید دست به دست هم دهند و برای حل مسئله با هم کار کنند.

* رئیس جمهور پیشین اتاق بازرگانی تهران

* به صورت آنلاین با Khabar صحبت کنید. فروردین ۱۳۹۹

223225

دکمه بازگشت به بالا