علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

مراقبت و نکات مهم در لیزر موهای زائد قبل و بعد از لیزر درمانی

مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر موهای زائد چگونه است؟

لیزر موهای زائد یکی از بهترین راه‌های حذف دائمی موهای زائد می‌باشد. این روش برای افرادی که از تراشیدن موهای خود هر یک یا دو روز یکبار خسته شده‌اند یا آنهایی که زمان کافی برای اپیلاسیون و تحمل درد آن را ندارند بسیار مناسب می‌باشد. روش درمانی لیزر توسط اپراتور مجرب، تحت نظر پزشک و در کلینیک‌های معتبر مانند بهترین مرکز لیزر موهای زائد اصفهان انجام می‌شود و اثربخشی فوق‌العاده‌ای دارد و روشی کاملاً ایمن خواهد بود به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای بالا بردن ماندگاری آن از مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر غافل نشوید.

قیمت لیزر موهای زائد مردان اصفهان |لیست قیمت لیزر در اصفهان

مراقبت قبل از لیزر موهای زائد

 • حداقل تا یک ماه قبل از لیزر موهای زائد نباید از داروهای لایه بردار در محل لیزر استفاده شود.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر باید حداقل تا یک ماه قبل از درمان با لیزر از هیچ‏ روشی برای کندن موها از جمله اپیلاسیون، بند، وکس، موچین و… صورت نگیرد.
 • حداقل تا 24 ساعت قبل از لیزر، سطح پوست خود را عاری از هرگونه مویی کنید که برای اینکار استفاده از ژیلت توصیه می‌شود. باقی ماندن ساقه مو خطر سوختگی را افزایش می‌دهد.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر توصیه می‌شود که تا یک ماه قبل از لیزر از برنزه کردن با آفتاب یا سولاریوم پرهیز کنید زیرا پوست ناحیه مورد نظر نباید آفتاب سوختگی یا التهاب داشته باشد.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر توصیه می‌شود که محل مورد نظر برای لیزر دارای موهای ضخیم و تیره باشد. نواحی از بدن که دارای موی کرکی و نازک هستند، ممکن است با انجام لیزر، دچار پرمویی و یا زبری موها شوند.
 • در صورت مصرف داروهایی مانند ماینوکسیدیل، فنی‏تویین، سیکلوسپورین، کورتون، ایزوترتینوئین (راکوتان) با پزشک خود مشورت کنید.
 • در صورتی که ژل و بوتاکس تزریق کرده‌اید حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر توصیه می‌شود که برای کاهش درد حداقل 30 الی 60 دقیقه قبل از انجام لیزر از پمادهای بی‏‌حسی (زایلاپی، لیدوکایین و زایلوژل) استفاده شود؛ سپس ناحیه مورد نظر کاملاً با آب و شامپو تمیز و خشک شود.
 • اگر دارای بیماری خاص و یا از داروی خاصی استفاده می‌کنید، قبل از انجام لیزر باید این موارد را حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر توصیه می‌شود از داروهای گیاهی یا شیمیایی رقیق کننده خون استفاده شود.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر توصیه می‌شود از مصرف قرص‌های ضد التهاب خودداری کنید.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر در صورت استفاده از کرم، لوسیون، مام، بادی اسپلش، اسپری و هرگونه مواد آرایشی در نواحی مورد درمان حتما با آب و شامپو آن را پاک کنید.
 • در مراقبت‌های قبل از لیزر در صورت بارداری و یا اقدام برای بارداری استفاده از لیزر ممنوع می‌باشد.
 • در صورتیکه در دوران شیردهی هستید به دلیل اختلالات هورمونی به وجود آمده قبل از لیزر حتما با تأیید پزشک درمان را انجام دهید.
 • بلیچ (سفید کردن پوست) یا استفاده از کرم‌های رفع موهای زائد یا الکترولیز در ناحیه‌ی درمان ممنوع می‌باشد.

مراقبت‌های لازم در روز لیزر موهای زائد

در روز درمان، باید مراقبت‌های زیر را انجام دهید: هرگونه لوسیون، مواد آرایشی و خوشبوکننده‌ را از ناحیه تحت درمان تمیز کنید. لباس گشاد بپوشید تا ناحیه مورد نظر به راحتی قابل دسترس باشد؛ لباس‌های تنگ یا زبر در صورتی که پوست پس از درمان حساس شود، ایجاد ناراحتی خواهند کرد.

در زمان لیزر ممکن است کمی احساس سوزش یا گزیده شدن داشته باشید؛ برای راحتی شما در مجموعه تخصصی پزشکی رخ آرا، یک کرم بی‌حس‌کننده موضعی موجود می‌باشد. باید ۳۰ دقیقه قبل از درمان در محل حاضر شوید تا بتوانید از این کرم استفاده کنید.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

    ۴ الی۵ روز پس از فرایند، پوست ناحیه درمان را لایه برداری کنید تا به ریزش موهای درمان شده کمک شود.

    در فواصل بین جلسات لیزر بیکینی، مو های نواحی درمان را تنها با تراشیدن یا کرم‌های مو بر باید تمیز کرد.

    در طول دوره درمان باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا دستگاه های برنزه دوری کرد.

    برای کاهش درد، ناراحتی و تحریک می توان یک بسته یخ بر ناحیه درمان اعمال کرد.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد

پرهیز از محصولات پوستی تهاجمی

کرم‌های دارای خاصیت سفیدکنندگی و آلفاهیدروکسی‌اسید باید تا زمانی که پوست حالت طبیعی خود را پیدا می‌کند، کنار گذاشته شوند. تمیز و مرطوب کردن پوست بصورت ملایم را می‌توان بلافاصله بعد از درمان آغاز کرد.

استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی

بسیاری از مراجعین علاقه‌مند هستند که پس از لیزر موهای زائد صورت، آرایش کنند. در حین لیزر ممکن است پوست شما آسیب‌هایی بسیار جزئی ببیند.

که بهتر است مدتی آرایش نکنید البته این کار را با ملایمت انجام دهید و از مصرف برخی مواد آرایشی که باعث تحریک پوست می‌شوند، پرهیز کنید. تماس پوست بعد از لیزر با الکل، عطر (Perfume) یا سایر موادی که دارای الکل هستند، می‌تواند باعث سوزش پوست و درد شود.

لوسیون یا ژل بعد از لیزر

در مراقبت‌های بعد از لیزر بهتر است از لوسیون یا ژل آلوئه استفاده شود که بهتر است شب و روز به پوست بخش‌های تحت درمان بزنید. اگر هم نیاز داشتید، می‌توانید به دفعات بیشتری از این ژل استفاده کنید. ژل بعد از لیزر برای رفع قرمزی و تورم ناحیه‌ی درمان هم موثر می‌باشد. ژل آلوئه‌ورا برای درمان التهاب هم بسیار موثر است.

کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب بهتر است بصورت روزانه استفاده شود اما مهم‌‌تر این است که پس از درمان باید در نواحی غیر پوشیده پوست از کرم ضدآفتاب استفاده کرد زیرا بعد از لیزر موهای زائد، پوست در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید آسیب‌پذیر خواهد شد. همچنین پوست مستعد تیره شدن می‌شود که می‌تواند منجر به غیر یکنواخت شدن رنگ پوست و برخی آسیب‌های پوستی شود. برای جلوگیری از این آسیب از یک کرم ضد آفتاب (Sunscreen) مناسب استفاده نمایید بطوری که حداقل SPF30 باشد.

پرهیز از حرارت

حداقل تا ۴۸ ساعت پس از درمان با لیزر از حرارت خودداری کنید. بنابراین باید از رفتن به سونا، اتاق بخار و دوش آب داغ دوری کنید.

فاصله بین جلسات درمان

ممکن است نیاز باشد که هر ۴ الی ۸ هفته یک بار برای درمان مجدد مراجعه کنید زیرا مو دارای چرخه طبیعی رشد است؛ که مجموعه تخصصی فیروزه این فاصله درمانی را برای شما تعیین خواهد کرد. با انجام این اقدامات می‌توانید از پوست خود مراقبت کنید و از تحریک و تاثیرات منفی دوری کنید.

مواد آرایشی معدنی

در مراقبت‌های بعد از لیزر حداقل به مدت ۴۸ ساعت از مواد آرایشی استفاده نکنید زیرا باعث مسدود شدن منافذ و تحریک پوستتان می‌شوند. همچنین در صورت استفاده از پمادهای موضعی یا داروهای ضدآکنه تا ۴۸ ساعت پس از لیزر آن را کنار بگذارید.

به موهای خود دست نزنید

اگر در فاصله بین جلسات نیاز به از بین بردن موهای خود داشتید از تیغ استفاده کنید. تیغ کشیدن روی پوست فولیکول‌های مو را دست نخورده باقی می‌گذارد. ممکن است که در بین جلسات درمان نیاز به تیغ کشیدن داشته باشید اما با گذشت زمان نیاز به آن کمتر خواهد شد. تا تموم شدن جلسات درمانی از اپیلاسیون، کندن مو، ‌بلیچ یا کرم‌های رفع موهای زائد یا الکترولیز بر روی ناحیه درمان خودداری کنید و به مدت یک الی سه روز بعد از درمان نیز در صورت وجود تاول یا پوسته پوسته شدن بر روی پوست از تیغ استفاده نکنید.

آب فراوان بنوشید

در مراقبت‌های بعد از لیزر،‌آب فراوان بنوشید تا پوست شما دچار کم آبی نشود. کم آبی باعث کاهش اثرات لیزر موهای زائد خواهد شد. همچنین در جلسه‌ی لیزر رطوبت پوست باید در وضعیت خوبی قرار داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا