علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

چگونه مکمل بدنسازی مناسب بدن خود را انتخاب کنیم؟

اگر تمرینات شدید ورزشی انجام می‌دهید، نسبت به یک فرد کم تحرک به انرژی و مواد مغذی بیشتری نیاز دارید. بدست آوردن این سطوح از انرژی تنها از طریق یک رژیم غذایی متعادل بسیار دشوار خواهد بود؛ به همین دلیل است که مکمل‌های غذایی به شما کمک می‌کنند تا با چالش‌های فیزیکی خود مقابله کنید. البته همه مکمل‌های غذایی اهداف کلی ورزشکاران را برآورده نمی‌کنند.

بهترین مکمل بدنسازی برای مبتدیان |خرید مکمل های بدنسازی اصل

برخی از آن‌ها به شما در روند بهبودی کمک کرده، برخی دیگر قدرت و استقامت شما را افزایش می‌دهند و برخی دیگر به عضله سازی کمک می‌کنند. برای انتخاب مکمل باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید. اگر قبلاً برخی از مکمل‌های بدنسازی را امتحان کرده یا برای اولین بار قصد مصرف آن‌ها را دارید، در این مقاله همراه ما باشید تا نکات مهم برای انتخاب مکمل مناسب را بررسی کنیم.

هدف شما از مصرف مکمل چیست؟

نکته اصلی برای انتخاب مکمل مناسب این است که هدف خود را مشخص کنید. برای این کار لازم است عواملی مانند عادات غذایی، نوع ورزشی، وزن و … را در نظر بگیرید. با این پارامترها می‌توانید مشخص کنید که قصد دارید به چه چیزی رسیده و چگونه باید به آن دست یابید. به عنوان مثال اگر به دنبال افزایش قدرت خود هستید، در مورد مکمل‌هایی که برای این کار استفاده می‌شوند اطلاعات کسب کنید یا اگر می‌خواهید با سرعت بیشتری عضله سازی کنید، مکمل‌هایی با همین منظور به بازار عرضه شده است.

بهترین مکمل بدنسازی برای مبتدیان |خرید مکمل های بدنسازی اصل

کمبودهای موجود در برنامه غذایی را شناسایی کنید

اگر از یک برنامه غذایی متعادل و سالم استفاده می‌کنید، احتمالا بدن کمبود مواد مغذی زیادی نخواهد داشت اما اگر به هر دلیلی مصرف پروتئین یا ویتامین شما کم است، باید آن را با کمک مکمل‌ها جبران کنید. برای محاسبه این موضوع ابتدا بررسی کنید که به چند گرم از مواد مغذی در طول روز نیاز دارید. اگر برنامه غذایی روزانه آن مقدار را پوشش می‌داد که نیازی به مصرف مکمل نیست اما چنانچه یک ماده غذایی کمتر از نیاز بدن مصرف شده بود، از یک قرص یا مکمل استفاده نمایید.

به برند تولید کننده و ترکیبات مکمل دقت کنید.

هیچ ترکیب مشخصی برای مکمل‌های غذایی وجود ندارد و هر برند از فرمولی خاص برای تولید آن‌ها استفاده می‌کند اما شما می‌توانید پیش از خرید ترکیبات و اندازه هر کدام را بر روی برچسب مشاهده کنید. خواندن ترکیبات به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید. علاوه بر ترکیبات به برند تولید کننده هم توجه زیادی داشته باشید زیرا محصولات تقلبی در بازار زیاد بوده و خرید از برندهای ناشناس انتخاب درستی نیست.

انواع مکمل‌ها و تاثیر آن‌ها

 مکمل‌های زیادی در بازار وجود دارند که بسته به هدف شما می‌توانید یک مورد را خریداری و مصرف کنید. در ادامه مرور کلی بر اثرات هر مکمل خواهیم داشت.

BCAA ها

به ریکاوری ماهیچه‌ها کمک کرده و باعث تولید پروتئین و همچنین تعادل گلوکز در بدن می‌شود. مصرف این مکمل می‌تواند قبل، حین و بعد از تمرین باشد.

کافئین

یکی از بهترین مکمل‌ها برای بالا بردن سطح انرژی بدن، مکمل کافئین است که باید قبل از تمرین مصرف شود.

بهترین مکمل بدنسازی برای مبتدیان |خرید مکمل های بدنسازی اصل

کراتین

مکمل کراتین از جمله محبوب‌ترین مکمل‌ها بین ورزشکاران به خصوص بدنسازان است. این مکمل به افزایش قدرت و توده عضلانی کمک کرده و عملکرد شخص را در تمرینات با شدت بالا بهبود می‌بخشد. بهتر است بعد از تمرین مصرف ‌شود.

گلوتامین

مکمل گلوتامین این امکان را فراهم می‌سازد که پس از انجام تمرینات سخت، عضلات سریع‌تر ریکاوری شوند. از جمله فواید آن می‌توان به تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از تحلیل پروتئین اشاره کرد.

ب-آلانین

این مکمل به کاهش خستگی عضلانی و در نتیجه ارتقای عملکرد بدن کمک می‌کند. پس از مصرف مکمل ورزشکار می‌تواند برای مدت طولانی‌تری با شدت بیشتری تمرین کند.

پروتئین‌های آب پنیر و کازئین

مکمل‌های پروتئینی توده عضلانی را افزایش داده و حفظ می‌کنند. تفاوت این دو پروتئین در سرعت جذب‌شان است. پروتئین وی یا آب پنیر سریعا جذب شده اما هضم شدن کازئین زمان بیشتری می‌طلبد. بهترین راه این است که مکمل وی در طول روز مصرف شود و در صورت نیاز کازئین قبل از خواب مورد استفاده قرار گیرد تا در طول شب بدن فرصت جذب پیدا کند.

سخن پایانی

هیچ فرمول یا مکمل جادویی وجود ندارد که در همه موقعیت‌های ورزشی و برای همه افراد موثر باشد. محصول، دوز، تعداد دفعاتی که باید آن را مصرف کنید و سایر جزئیات باید به صورت موردی تجزیه و تحلیل شوند. برای حصول نتایج مطلوب در عملکرد ورزشی، داشتن تغذیه مناسب و مشاوره با یک متخصص ضروری است.

دکمه بازگشت به بالا