علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

انواع دکل مهاری و مخابراتی خود ایستا

دکل خود ایستا چیست؟ + قیمت دکل مهاری g35

نوع دیگر از دکل مهاری به دکل های خود ایستا شهرت دارند که معمولا دارای ۳ یا ۴ پایه هستند و از قطعات و اجزای پیش ساخته تشکیل شده اند و در محل به راحتی مونتاژ می شوند. در ساخت این دکل ها از فولاد ST37 یا در برخی اجزا فولاد ST44 یا ST52 استفاده شده است تا مقاومت فیزیکی دکل افزایش یابد. به منظور نصب قطعات این نوع دکل همانند نصب دکل مهاری g45؛ از پیج های مقاوم گرید ۸٫۸ استفاده می شود. از انواع ، می توان به خود ایستا ۳ پایه لوله نبشی یا تمام نبشی، خود ایستا ۴ پایه، خود ایستا  ICB، خود ایستا RDS و خود ایستا NB اشاره کرد. دکل های خود ایستا نیز مانند به منظور نصب تجهیزات مخابراتی استفاده می شوند و اجزای آنها با پوشش گالوانیزه گرم محافظت شده اند.

خرید دکل g35 |خرید و فروش دکل مخابراتی

دکل‌های خودایستا و انواع آن

دکل‌های خودایستا اصطلاحاًْ به دکل‌هایی گفته می‌شود که دارای ۳ یا ۴ پایه بوده و پایه‌ها با اعضای خرپائی به هم متصل می‌شوند.

دکل‌های خودایستا چهارپایه

این نوع دکل‌ها به صورت چهار پایه بوده که معمولاًَ تمام قطعات دکل از نبشی ساخته می‌شود که بوسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل م یشوند. این دکل‌ها برای بارهای زیاد و معمولاً برای ارتفاع‌های بلند تر از ۲۴ متر استفاده می‌شود.

دکل‌های خودایستا سه پایه

دکل‌های خودایستا سه پایه دکل‌هایی هستند که به صورت مشبک بوده و دارای سه پایه می‌باشد. پایه‌ها اکثراًَ از لوله و اعضای داخلی به صورت خرپائی از نبشی ساخته می‌شود. در ساخت پایه‌ها از نبشی، نبشی ۶۰ درجه، میل گردهای توپر، پرفیل‌های خمکاری شده و… نیز استفاده می‌شود. اعضای داخلی (بریس‌ها) از نبشی، لوله، میلگرد ساخته می‌شود. این نوع دکل‌ها برای نصب آنتنهای ماکروویو، آنتنهای موبایل و بیسیم استفاده می‌شود.

دکل‌های مهاری

دکل‌های مهاری به دکل‌هایی گفته می‌شود که بوسیله سیم مهار به زمین یا تکیه گاه دیگری مهار گردد. این نوع دکل‌ها به دلیل وزن پایین و سبکی وزن مزیت دارد و در مکان‌هایی که فضا به قدر کافی موجود باشد استفاده می‌گردد. اغلب در شبکه تلفن همراه، رادیو و بیسیم و شبکه‌های رایانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دکل‌ها قابلیت نصب در پشت بام منازل و ادارات را داشته علاوه بر اینکه ارتفاع ساختمان به بلندی محل نصب آنتن‌ها کمک کرده در مناطق شهری مزیت فراوانی دارد.

طراحی دکل های مهاری

دکل های مخابراتی مهاری با توجه به مدل طراحی برای سرعت بادهای مختلف و سطح بادخورهای متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند، دکلهای مهاری تا ارتفاع های ۴۰۰-۳۰۰ متر و قاعده ای برابر با ۲-۱.۵ متر نیز مورد استفاده قرار میگیرند. از جمله پرکاربرد ترین دکل های مهاری میتوان به مدل های G25-G35-G45-G50 اشاره نمود.

این نوع دکل‌ها در صورتی که روی زمین نصب گردد نیاز به فضای زیادی جهت نصب سیم مهارها دارد. به خاطر سبکی وزن، بهای این دکل‌ها کمتر از دکل‌های دیگر بوده و نصب آنها ساده و کم هزینه‌است. این دکل‌ها بسته به ابعاد و نوع ساخت به جند دسته تقسیم می‌شوند از انواع آن می‌توان به دکل‌های سری G اشاره کرد که با انواع G۲۵، G۳۵، G۴۵ تولید می‌شوند.

این دکل‌ها به صورت سه ضلعی و به صورت سکشن‌های سه متری که پایه‌ها از لوله نمره ۳ بوده که به وسیله میل گردهای نمره ۸ یا ۱۰ به صورت خرپائی به هم متصل می‌شود این دکل‌ها ابتدا توسط کارخانه دکل سازی ROHN کانادا تولید می‌شده که اکنون در بعضی مواقع با نام این کارخانه شناخته می‌شوند. این نوع از دکل‌های مهاری با باربری بسیار کم بوده و تنها برای نصب آنتن‌های بی سیم یا دیش‌های کوچک اینترنت استفاده می‌گردد. عدد مقابل G نشان دهنده عرض قاعده بخش‌ها به سانتیمتر می‌باشد. این دکل‌ها به دلیل سبکی بیشتر در پشت بام‌ها نصب می‌شوند و در هر ۹ متر به وسیله سیم مهار از سه جهت مهار می‌شوند.

دکل‌های تک‌پایه

دکل‌های تک‌پایه یا مونوپل به دکل‌هایی گفته می‌شود که به صورت تک‌پایه باشد. این دکل‌ها با مقاطع چند وجهی ساخته می‌شود. این نوع دکل‌ها بر روی یک پایه استوار بوده و لنگر زیادی در پای دکل وجود دارد. لرزش این دکل‌ها به تناسب بقیه دکل‌ها بیشتر می‌باشد. این نوع دکل‌ها با توجه به فضای کمی که اشغال می‌کنند مد نظر قرار گرفته و در محیط‌های شهری که زمین از ارزش بالائی برخوردار است استفاده می‌شود. ظرفیت باربری آنها محدود بوده و در اکثر مواقع تنها برای شبکه موبایل استفاده می‌شود. این دکل‌ها تنها با جرثقیل نصب می‌شود بنا بر این در محلی باید نصب شود که امکان حرکت و نصب با جرثقیل وجود داشته باشد.

دکل‌های بازتابی

دکل‌های بازتابی یا پسیو رفلکتور دکل‌هایی هستند که به صورت آینه امواج رادیوئی را منعکس می‌کنند. در مناطقی که به دلیل عوارض طبیعی مانند کوه دکل‌ها برای انتقال امواج دچار مشکل شوند برای دور زدن کوه از این نوع دکل‌ها استفاده می‌کنند. این نوع دکل‌ها دارای پنل بزرگی بوده که زاویه آن قابل تنظیم می‌باشد.

استاندارد دکل های مهاری

امروزه از انواع و اقسام مدل های دکل در صنایع مختلف علی الخصوص مخابرات استفاده می شود و هر یک با توجه به شرایط منطقه و نیاز کارفرما از قابلیت هایی برخوردار هستند. دکلهای مهاری و خود ایستا از انواع دکل های مورد استفاده در صنایع محسوب می شوند که معمولا به صورت اجزا و قطعات از پیش ساخته با تعداد پایه متفاوت و ارتفاع متغیر طراحی و به بازار عرضه می شوند. معمولا به منظور نصب تجهیزات مخابراتی از و خود ایستا استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی این دکل ها بپردازیم؛ بنابراین توصیه می کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

به طور کلی دکل هایی که مورد استفاده قرار می گیرند به ۳ دسته ، دکل های خود ایستا و دکل های بازتابی تقسیم می شوند. این دکل ها در مشخصات و اجزای تشکیل دهنده با یکدیگر متفاوت هستند و به منظورهای مختلفی استفاده می شوند. در واقع نوعی سازه مهندسی سبک محسوب می شوند که در انواع مدل ها طراحی و به بازار عرضه شده اند. از پرکاربردترین ، می توان به دکل سری G اشاره کرد که خود دارای انواع مختلفی چون G25 ، G35 ، G40 و … می باشد. اغلب از جنس فولاد ST37 بوده و شامل متعلقات بسیاری هستند. به وسیله سیم مهار فولادی یا تکیه گاه به زمین متصل می شود. قیمت این نوع دکل ها بسیار مقرون به صرفه بوده و نصب آن به سهولت انجام می شود.

از نظر ظرفیت حمل تجهیزات دکل های مهاری

ظرفیت حمل تجهیزات برای دکل‌های مهاری G35 و G45 به شرح زیر هستند:

  • ظرفیت حمل تجهیزات برای دکل‌های مهاریG35 حدود 150-200 کیلوگرم است
  • ظرفیت حمل تجهیزات برای دکل‌های مهاری سه وجهی G45 حدود 200-250 کیلوگرم است
  • ظرفیت حمل تجهیزات برای دکل‌های مهاری چهار وجهی G45 حدود 250-400 کیلوگرم است.

در هر صورت، برای تعیین دقیق ظرفیت حمل تجهیزات برای دکل‌های مهاری، مهندسان متخصص باید با توجه به فاکتورهای فنی و محیطی، محاسبات لازم را انجام دهند.

ظرفیت حمل تجهیزات دکل های مهاری به چه عواملی بستگی دارد؟

  • نوع و طراحی دکل: دکل‌های مهاری با ساختار و طراحی خاصی ساخته می‌شوند. ظرفیت حمل تجهیزات بستگی به طراحی و استحکام دکل و سیستم مهار آن دارد.
  • جنس و استحکام مصالح: استفاده از جنس‌های قوی و مقاوم برای لوله‌ها و میلگردهای دکل، میزان ظرفیت حمل تجهیزات را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
  • نحوه نصب و اتصالات: نحوه نصب و اتصالات بین قسمت‌های دکل و همچنین بین دکل و فونداسیون نیز بر ظرفیت حمل تجهیزات تأثیر می‌گذارد.
  • شرایط محیطی: عواملی مانند سرعت باد، بار برف، زلزله و شرایط جوی دیگر نیز می‌توانند بر ظرفیت حمل تجهیزات تأثیرگذار باشند.
  • موقعیت و توزیع بار: موقعیت و نحوه توزیع بارها و تجهیزات روی دکل نیز بر ظرفیت حمل تجهیزات تأثیر دارد.

در هر صورت، برای تعیین دقیق ظرفیت حمل تجهیزات برای دکل‌های مهاری، مهندسان متخصص باید با توجه به فاکتورهای فنی و محیطی، محاسبات لازم را انجام دهند.

دکمه بازگشت به بالا