عمومی

آشنایی با اصطلاح اقامتگاه و انواع آن

مفهوم بوم گردی یا اکوتوریسم چیست؟

بسیاری از مردم کنجکاو هستند که معنی کلمه “بوم گردی” چیست. این کلمه در دهه 1990 به وجود آمد و برای توصیف نوعی لژ ساخته شد که با روش ساخت یا اداره یا هر دو از دیگران متمایز می شد. بنابراین “Ecolodges” محل اقامت انتخابی افرادی است که می خواهند طبیعت را تجربه کنند و از بوم گردی حمایت کنند.

گردشگری که به زیستگاه های طبیعی احترام می گذارد و به بهبود جامعه محلی کمک می کند، غالباً با عنوان “اکوتوریسم” یا “گردشگری مسئولانه” یا “گردشگری پایدار” شناخته می شود. این نوع سفر می تواند شامل فعالیت های مختلفی از سفرهای ماجراجویی یا طبیعت گردی تا سفر باشد که شما را به مشارکت در خدمات اجتماعی دعوت می کند.

هنگامی که شما تعطیلات خود را برنامه ریزی می کنید، یکی از اولین سوالاتی که از خود می پرسید چیست؟ احتمالاً کجا خواهید خوابید؟ با اقامتگاه هایی که شیوه های سازگار با محیط زیست را اتخاذ می کنند، گزینه های بیشتری نسبت به گذشته دارید. کلبه های سبز، هتل های بوم گردی، خوابگاه های دوستدار محیط زیست یا اقامتگاه های خانگی، پیشنهاد اقامتگاه پایدار در حال گسترش است.

در مقاله امروز، سعی خواهیم کرد بفهمیم که این اقامتگاه های سبز که اغلب با مقاصد بوم گردی متفاوت هستند چه ویژگی هایی دارند.

اقامتگاه بوم گردی و بوم گردی

اقامت در یک اقامتگاه بوم گردی راهی عالی برای داشتن یک تجربه واقعی گردشگری پایدار است. اقامتگاه های بوم گردی در سراسر جهان یافت می شوند، سفرهای سازگار با محیط زیست را تسهیل می کنند و تجربه ای منحصر به فرد را به گردشگران ارائه می دهند. اما در واقع یک اقامتگاه بوم گردی چیست؟ ادامه مقاله را بخوانید تا متوجه شوید.

اقامتگاه های بوم گردی نوعی هتلی است که در بسیاری از نقاط جهان و به ویژه در کشورهای مختلف آفریقا یافت می شود. آنها اغلب در مناطقی با طبیعت سرسبز و فراگیر احاطه شده اند. اقامتگاه های بوم گردی دارای ویژگی های مختلفی هستند. برای کسانی که به دنبال سفر با روش پایدارتر هستند، یک اقامتگاه بوم گردی گزینه بسیار خوبی است.

اگرچه آنها گاهی اوقات گزینه گرانتری هستند اما این کیفیت نسبت به هتل های سنتی، B&B یا سایر اقامتگاه های تعطیلات برای محیط بهتر است. یک اقامتگاه بوم گردی از بسیاری جهات به جامعه محلی خود باز می گردد. در این مقاله بررسی می شود که یک اقامتگاه بوم گردی چیست و چه چیزی آنها را از رقبای خود در صنعت متمایز می کند.

اصل اکوتوریسم این است که یک تجارت گردشگری به گونه ای انجام شود که سهم مناسبی از مزایای آن در جامعه میزبان محلی باقی بماند، در حالی که تأثیرات زیست محیطی را کاهش می دهد و تجربه مبتنی بر طبیعت را برای بازدید کننده فراهم می کند. اکوتوریسم به شدت با حفاظت و درک مناطق طبیعی در ارتباط است. از این رو یک اقامتگاه بوم گردی برای مسافرانی که می خواهند ضمن حمایت از اکوتوریسم طبیعت را تجربه کنند، ایده آل است.

تصور کنید که هر روز در میان جنگل سرسبز و بکر از خواب بیدار می شوید – یا تپه های سبز و ناهموار یک روستای زیبا – و به جای ترافیک شهر، با صدای آواز پرندگان احاطه شده اند. “رفت و آمد” شما یک پیاده روی کوتاه تا ایوان جلویی است، جایی که از قهوه صبحانه خود در آستان طبیعت لذت می برید و تنها “رئیس” شما هستید. این مکان بسیار آرام است و به راحتی می توان فراموش کرد که شما بخشی از یک صنعت جهانی هستید که به سرعت در حال رشد است.

در کشورهای سراسر جهان، مهاجران شادی و سود حاصل از اجرای بوم گردی را کشف کرده اند. آنها از روند رو به رشد در اکوتوریسم برای تأمین زندگی صلح آمیز و پر از مناظرطبیعی بکراستفاده می کنند و برخی از مقرون به صرفه ترین مقاصد را برای انجام این کار کشف کرده اند. اقامتگاه های بوم گردی بیشتر توسط مردم محلی اداره می شوند در واقع این افراد محل اقامت خود را محل استراحت میهمانان توریستی خود در نظر گرفته اند و اتاق ها و فضای خارجی را با تزئینات سنتی مبله کرده اند تا خاطرات خوبی را برای میهمانان خود رقم بزنند.

یک تفاوت بین اقامتگاه های بوم گردی و هتل ها این است که دیگر لازم نیست منتظر غذاهای بین المللی باشید که در بشقاب های لوکس سرو می شوند، اگر در چنین اقامتگاهی اقامت کنید می توانید از غذاهای سنتی و به سبک قدیمی لذت ببرید و از غذاهای خوشمزه لذت ببرید. لذت بردن از غذاهای محلی و طعم های مختلف غذا یکی از تجربیات ناب اقامتگاه بوم گردی است.

ویژگی های یک اقامتگاه بوم گردی

اگر قرار است در یک بوم گرد بمانید، چیزهای مختلفی وجود دارد که می توانید از تجربه تعطیلات خود انتظار داشته باشید. طبق انجمن بین المللی اکوتوریسم (TIES)، یک اقامتگاه بوم گردی خوب باید:

  • طراحی اقامتگاه مطابق با اصول معماری و بناهای بومی همان منطقه باشد (معماری داخلی و خارجی اقامتگاه بومگردی، سنتی است).
  • اتاق های راحت و مکان های مشترکی را ارائه دهد که منعکس کننده طرح ها و میراث فرهنگ محلی است.
  • یک محیط طبیعی را که به دقت حفظ شده و شامل زندگی گیاهان محلی است، ارائه دهد.
  • از مصالح ساختمانی محلی و پایدار و یا قابل بازیافت استفاده کند.
  • خرید مواد غذایی از کشاورزان محلی صورت گیرد.
  • از سیستم های انرژی، آب و پسماند سازگار با محیط زیست استفاده کند.
  • راهنمایان محلی داشته باشد تا تمام نقاط منطقه را بخوبی بشناسد و گردشگران را راهنمایی کند.

انواع اقامتگاه بوم گردی

اقامتگاه‌های بوم گردی شامل کپرها، خانه‌های صخره‌ای، سیاه چادرها، خانه‎ها و کاروانسراهای قدیمی، کمپ‌های طبیعی و حتی دهکده‌های روستایی می شوند. و یا در تعریفی دیگر، اقامتگاه‌های بوم گردی الگو، مناطق محافظت شده بوم گردی، اقامتگاه‌های طبیعی و کمپ‌ ها، اقامتگاه‌های بوم گردی شهری و روستایی و اقامتگاه‌های بوم گردی اجتماعی را می توان دسته های مختلف اقامگاه بومگردی نامید.

اقامتگاه های بوم گردی در ایران و سابقه آنها

یک دهه پیش بود که به تدریج واحدهای بوم گردی در ایران ظهور کردند. مناطق گردشگری به طور خودجوش واحدهایی را ایجاد کردند که نشانه هایی از جوامع محلی داشتند و فضای سنتی را برای مردم تداعی می کردند. این واحدها مانند امروز شناسنامه نداشتند و خیلی تحت نظارت نبودند. اقامتگاه های بوم گردی اکنون در اکثر مناطق ایران، اعم از شهری و روستایی فعالیت می کنند.

روستاهای نمونه و مناطق گردشگری، کویرها و مناطق جنگلی و کلیه روستاهای کشور که دارای جاذبه های تاریخی، فرهنگی و هستند مکان های مناسبی برای ساخت اقامتگاه ها هستند. اگر می خواهید در این اقامتگاه ها اقامت داشته باشید، می توانید آنها را در بسیاری از روستاها پیدا کنید، این اقامتگاه ها در سراسر ایران و تقریباً در همه استان ها پخش شده اند و با کمی جستجو می توانید آنها را به راحتی پیدا کنید.

اقامتگاه های بوم گردی در ایران از نظر امکانات و کیفیت خدمات 3 نوع مختلف دارند و به کلاس های 1، 2 و 3 تقسیم می شوند. پذیرش مسافران در اقامتگاه های بوم گردی مطابق با قوانینی مانند هتل ها است و قوانین آن توسط قوانین جمهوری اسلامی ایران تعریف شده است. برای ورود به محل اقامت مدارک هویتی لازم است و برای برخی از محل های اقامت باید از قبل اقدام به رزرو کنید.

منبع مقاله:

https://118work.ir/subcategory/سفروگردشگری/اقامتگاه

دکمه بازگشت به بالا