بین الملل

آمریکا ۳۷ نهاد چینی را به فهرست سیاه تجاری خود اضافه کرد

شرکت‌ها و مؤسسات تحقیقاتی این فهرست در انجام تجارت با شرکت‌های آمریکایی با محدودیت‌هایی روبه‌رو خواهند شد. آن‌ها پیش از دریافت کالا یا فناوری از شرکت‌های آمریکایی باید تأییدیه وزارت بازرگانی را دریافت کنند.

براساس این گزارش، ۲۲ مورد از ۳۷ نهاد این فهرست، به اتهام ارتباط با دولت چین برای بهبود فناوری کوانتومی و تلاش برای به دست آوردن کالاهایی از مبداء ایالات متحده به منظور تقویت قابلیت‌های کوانتومی چین، با این محدودیت‌ها مواجه شده‌اند.

ادعا می شود برخی از شرکت‌ها و نهادهای تحریم‌شده با پیشرفت برنامه‌های هسته‌ای چین مرتبط‌ اند یا در صادرات کالاهایی به روسیه پس از آغاز جنگ این کشور با اوکراین نقش داشته‌اند.

«آلن استیوز» معاون وزیر بازرگانی در امور صنعت و امنیت در بیانیه‌ای اعلام کرد: ایالات متحده باید در جلوگیری از دسترسی چنین نهادهایی به فناوری‌هایی که می‌تواند علیه امنیت ملی آمریکا از آن استفاده شود، هوشیار باشد.

گفتنی است در فوریه سال گذشته میلادی (بهمن ۱۴۰۱) بالن غول‌پیکر مظنون به جاسوسی بر فراز آسمان ایالات متحده دیده شد. این حادثه به نقطه عطف جدیدی در روابط ایالات متحده و چین تبدیل و به تعویق ناگهانی سفر برنامه‌ریزی‌شده «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده به پکن منجر شد.

ماه‌ها پس از این حادثه، به تدریج تنش‌ها بین دو کشور کاهش یافت. «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و همتای چینی او، «شی جین پینگ» در نوامبر سال گذشته (آبان ۱۴۰۲) در نزدیکی سانفرانسیسکو با یکدیگر دیدار کردند و در مورد مدیریت اختلافات میان دو کشور به توافقاتی رسیدند.

با این وجود، دولت بایدن همچنان چین را مهم‌ترین تهدید ژئوپلیتیکی علیه ایالات متحده می‌داند و تنش‌ها بین واشینگتن و پکن بر سر یک سری از مسائل در حال افزایش است.

دکمه بازگشت به بالا