عمومیکسب و کار ایرانی

انتخاب پکینگ برج خنک کننده

همانطور که در مطالب قبل نیز اشاره شد، هدف استفاده ازپکینگ در برج خنک کننده، افزایش سطح و زمان تماس میان آب و هوا می‌ باشد. ایجاد حداکثر سطح تماس میان آب و هوا در طولانی‌ ترین بازه زمانی ممکن توسط پکینگ باعث می‌ شود تا سیستم بتواند تبخیر را به حداکثر رسانده و آب را بیشتر خنک کند. در مطلب پیش رو از سایت ، انواع پکینگ برج خنک کننده را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

پکینگ برج تقطیر |پکینگ برج خنک کننده ابارا

انواع پکینگ کولینگ تاور

پکینگ برج خنک کننده از نظر مکانیزم به دو نوع کلی اسپلش و فیلمی تقسیم بندی می‌ شوند. پکینگ برج خنک کننده از نظر مکانیزم به دو نوع کلی اسپلش و فیلمی تقسیم بندی می‌ شوند. در نوع پکینگ اسپلش، آب به صورت قطرات ریز در آمده و بنابراین سطح و زمان تماس میان آب و هوا افزایش می‌ یابد. ولی در پکینگ نوع فیلمی، آب به صورت لایه نازک درآمده که بدین صورت سطح تماس و زمان تماس بیشتری را ایجاد می‌ کند.

بررسی انواع پکینگ برج خنک کننده

پکینگ برج خنک کننده قلب یک برج خنک کننده می‌ باشد و عملکرد موثر برج خنک کن وابسته به پکینگ مورد استفاده در آن می‌ باشد. هدف از قراردادن پکینگ در برج خنک کننده ایجاد سطح تماس و زمان تماس گسترده میان آب و هوا می‌ باشد تا انتقال حرارت از آب به هوا صورت گیرد.

انواع پکینگ کولینگ تاور به دو نوع اسپلش و فیلمی تقسیم می شود. چه تفاوتی بین پکینگ فیلمی و پکینگ اسپلش می‌ باشد؟ کدام عملکرد بهتری دارد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه پاسخ را بررسی کنیم.

همانطور که در مقالات قبل اشاره شد راندمان یک برج خنک کننده وابسته به سطح تماس ایجاد شده میان آب و هوا می‌ باشد. به این معنی که هر چه این سطح تماس بیشتر باشد، میزان انتقال حرارت بیشتر خواهد بود. زمان تماس هم دیگر مقوله مهم در این مورد می‌ باشد.

زیرا که هر چه زمان تماس میان آب و هوا بیشتر باشد، میزان انتقال حرارت و در نتیجه راندمان برج خنک کننده بیشتر خواهد شد. در گذشته یکی از راه‌های افزایش زمان تماس بین آب و هوا در برج، افزایش ارتفاع برج خنک کن می‌ باشد که از نظر هزینه، صرفه اقتصادی ندارد. ولی با طراحی‌ های جدید، این نقش پکینگ است که می‌ تواند زمان تماس میان آب و هوا را افزایش دهد.

پکینگ اسپلش برج خنک کننده

یکی از انواع پکینگ برج خنک کننده، است که از لایه‌های بند و میله‌های پلاستیکی تشکیل شده است که هنگام برخورد آب با آن، آب را به صورت قطرات بسیار ریز پخش می‌کند. هر چه تعداد و قطرات ریزتری را ایجاد نماید، سطح تماس و زمان بیشتری را بوجود می‌آورد. پکینگ اسپلش به طور سنتی از چوب ساخته می‌شود، ولی طراحی‌های جدید آن با جنس پی وی سی (PVC) و در انواع مختلفی ساخته می‌شود.

مطابق شکل بالا، در پکینگ اسپلش با ایجاد توالی برخورد آب با میله‌ها می‌توان زمان تماس میان آب و هوا را افزایش داد که موجب انتقال حرارت بیشتر خواهد شد و در نتیجه قطرات با ریزش به سمت پایین برخورد متعدد با میله‌ها فرصت خنک شدن پیدا می‌کنند.

به همین دلیل برخوردهای متوالی است که امکان تجمع رسوب در پکینگ اسپلش به کمترین حالت می‌ رسد و در نهایت باعث می‌شود که این نوع پکینگ در مقابل آب با سختی بالا بسیار مقاوم و قابل اطمینان باشد.

در برج‌ های خنک کننده که از پکینگ اسپلش بار و میله استفاده می‌ کنند، با توجه به اینکه حرکت آب همواره به سمت پایین بوده و پکینگ اسپلش نیز در جهت افقی قرار گرفته، در این جهت هیچ‌گونه مقاومتی در مقابل جریان هوا ایجاد نمی‌ کند. در فروش برج خنک کننده استحکام بدنه نقش مهمی دارد.

بنابراین پکینگ اسپلش میله‌ ای برج خنک کننده، بیشتر در قرار می‌ گیرد که جریان هوا در آن به صورت افقی و جریان آب نیز به صورت عمودی می‌ باشد.

باید به این نکته توجه کرد که این بارها و میله در پکینگ اسپلش به صورت تراز نصب شوند، زیرا در صورتی که میله‌ ها تراز نباشند، آب به یک سمت جریان پیدا کرده و امکان قطره قطره شدن و انتقال حرارت نخواهد داشت.

هوا همیشه تمایل دارد از مناطقی عبور کند که کمترین مقاومت در مقابل جریان هوا ایجاد کند، پس توزیع آب نیز بایستی در تمام مراحل ریزش درون برج خنک کننده به صورت یکنواخت صورت گیرد.

پکینگ برج خنک کننده اسپلش برای واحدهای صنعتی که آب بی کیفیت با سختی بالا دارند نیز مناسب می‌ باشد. وقتی آب به پکینگ اسپلش برخورد می‌ کند، به صورت قطراتی درمی‌ آید. بنابراین جایی برای جمع شدن رسوب و ذرات وجود ندارد، در نتیجه کیفیت پکینگ اسپلش در مواجهه با این نوع آب بی کیفیت ثابت می‌ ماند.

مزایای پکینگ اسپلش برج خنک کننده

 • ایده‌آل برای آب بی‌کیفیت
 • عملکرد مطمئن در مقابل رسوب و خرابی نازل‌ها
 • توزیع دوباره آب در طول ریزش
 • مناسب در صنایع مختلف
 • نگهداری آسان
 • طول عمر بالا
 • مقاومت در دماهای بالا

پکینگ فیلمی برج خنک کننده

یکی دیگر از انواع پکینگ برج خنک کننده، پکینگ فیلمی برج خنک کننده است که از بلوک ورق‌ های پی وی سی کنار هم تشکیل شده است. این ورق‌ ها می‌ تواند دارای سطح صاف یا فرم داده شده باشد. این نوع پکینگ، لایه نازکی از آب بوجود می‌ آورد که باعث ایجاد سطح گسترده میان آب و هوا شده و در نتیجه باعث خنک شدن آب می‌ گردد.

این نوع پکینگ برای آب تمیز و با کیفیت بسیار خوب است. اگر در آب املاح و رسوب وجود داشته باشد، در فاصله دو برگ انباشته شده و موجب گرفتگی پکینگ خواهد شد. بنابراین استفاده از این نوع پکینگ برای آب‌ های با سختی بالا توصیه نمی‌ شود.

ورق‌ های پکینگ برج خنک کننده فیلمی به صورت چین‌ دار و زنبوری فرم داده می‌ شوند تا در مسیر جریان هوا و آب اغتشاش ایجاد کرده و تماس بهتری برقرار کند. عمده پکینگ‌ های فیلمی دارای فاصله ورق 3/4 اینچ یا 19 میلیمتر می‌ باشند.

این فاصله در حالی که اجازه عبور هوا را می‌ دهند، کمتر دچار گرفتگی می‌ شود. با توجه به اینکه در هنگام حرکت آب به سمت پایین در پکینگ فیلمی هیچ نوع برخوردی و قطره قطره شدنی وجود ندارد، بنابراین توزیع آب قبل ریزش بروی پکینگ در نوع فیلمی بسیار مهم می‌ باشد و باید توزیع آب به صورت یکنواخت باشد. زیرا اگر قسمتی از پکینگ‌ ها خشک بماند و آب بروی آن پاشیده نشود، موجب فرار هوا و کاهش راندمان برج خنک کننده خواهد شد.

اگر فاصله دو برگ پکینگ فیلمی کم باشد، نسبت به آب بی کیفیت حساس خواهد بود و به سرعت دچار گرفتگی می‌ شود. جلبک‌ ها، سختی‌ ها و رسوب در بین دو ورق نشسته و موجب گرفتگی پکینگ خواهند شد. در نتیجه راندمان دستگاه افت کرده و حتی در مواردی هم مجبور به خاموش کردن سیستم و پاکسازی پکینگ‌ ها خواهید شد.

پکینگ فیلمی برج خنک کننده

به این دلیل که پکینگ فیلمی کولینگ تاور در یک ابعاد کوچک میزان سطح تماس بسیار گسترده‌ ای را ایجاد می‌ کند، بیشتر از پکینگ اسپلش مورد استفاده قرار می‌ گیرد. پکینگ فیلمی هم در برج خنک کننده جریان متقاطع و هم در مورد استفاده قرار می‌ گیرد. تقریباً نیمی از برج‌ های خنک کننده جریان متقاطع و تقریبا تمام برج‌ های خنک کننده جریان مخالف از پکینگ فیلمی استفاده می‌ کنند.

انواع پکینگ برج خنک کننده فیلمی

مزایای پکینگ فیلمی برج خنک کننده

 • راندمان بالا در ابعاد کوچک
 • نصب آسان
 • طراحی جریان مخالف و متقاطع
 • داشتن قطره‌ گیر بروی خود
 • قابلیت ساخت در بلوک‌ های مختلف

مزایای پکینگ فیلمی

انتخاب میان پکینگ فیلمی و اسپلش (مقایسه پکینگ فیلمی و اسپلش برج خنک کننده)

هر دو نوع پکینگ فیلمی و اسپلش برای استفاده در کولینگ تاور به کار برده می‌ شوند، اما پکینگ فیلمی دارای راندمان بیشتری نسبت به پکینگ اسپلش می‌ باشد و سطح تماس گسترده‌ تری میان آب و هوا ایجاد می‌ نماید. ولی پکینگ فیلمی نسبت به پکینگ اسپلش در مقابل رسوب و آب بی‌ کیفیت مقاومت کمتری دارد و زودتر دچار گرفتگی و فرسایش می‌ شود ().سطح تبخیر و راندمان پکینگ به چه معنی است؟

در مطلب تخصصی مربوط به پکینگ های برج خنک کننده، توضیح دادیم که وظیفه اصلی فیلینگ برج خنک کن، افزایش سطح تماس آب و هوا و بهتر کردن تبخیر سطحی است. بدین ترتیب پکینگ بستری را فراهم می کند تا آب مدت زمان بیشتری در معرض هوای در حال عبور از برج خنک کننده قرار بگیرد و نیز سطح بیشتری از آب با هوا در تماس باشد.

در کولینگ تاور های قدیمی، از الوارهای چوب اشباع به عنوان پکینگ استفاده می شد که پس از پیشرفت تکنولوژی، استفاده از پکینگ فیلم و فیلینگ ضد رسوب که از جنس پلاستیک و از نوع پی وی سی – PVC و پ پ – PP هستند، متداول شد.

سطح مفید تبخیر که با واحد متر مربع بر متر مکعب حجم پکینگ اندازه گیری می شود، عبارت است از سطح معادلی که تبخیر سطحی بر روی آن انجام می شود. باید توجه داشت که سطح مفید تبخیر الزاما با سطح فیزیکی پکینگ برابر نیست.

در مدیا نوع نت اسپلش، سطح مفید تبخیر پکینگ از سطح هندسی آن بیشتر است زیرا بخش قابل توجهی از تبخیر توسط قطرات آب که توسط بدنه پکینگ به اطراف پاشیده می شود، صورت می پذیرد.

مقایسه سطح تبخیر و عمر مفید انواع مختلف پکینگ فیلم و اسپلش

به صورت کلی سطح مفید تبخیر در فیلینگ نت اسپلش مدل NC20-25، گرید اسپلش، اسپلش بار، رندوم اسپلش و توربو اسپلش بین 50 الیm2/m3 130 و سطح تبخیر پکینگ برج خنک کننده فیلم بین 120 الی 240 متر مربع بر متر مکعب است.

مواد اولیه: برای تولید پکینگ برج خنک کن می توان از مواد اولیه (گرانول) نو و یا بازیافتی استفاده کرد. استفاده از مواد بازیافتی و ضایعات باعث کاهش کیفیت و عمر این محصول و به همان نسب کاهش قیمت می شود. دلیل عرضه قیمت پکینگ برج خنک کننده به نسبت برج خنک کننده بالا است چون استفاده از مواد بازیافتی موجب وسوسه خریدار و در نهایت متضرر شدن خریدار می شود.

دکمه بازگشت به بالا