عمومیکسب و کار ایرانی

انواع تابلو برق فشار قوی در شاهین کو

تابلو برق فشار قوی چیست؟

مفهوم  تجهیزات تابلو برق صنعتی به محفاظه‌های فلزی مربع شکلی اشاره دارد که وظیفه اصلی دریافت برق و توزیع مناسب آن بین بخش‌‌های مختلف خانه و ساختمان است، مهم‌ترین کاربرد این تابلو ایجاد جریان متعادل برق بین بخش‌های مختلف است.

ظاهر تابلو برق به شکل یک برد الکتریکی است که در آن کلید‌های مختلف جهت کنترل امور متفاوت از جمله قطع و وصلی‌های برق قرار داده شده است، از تابلو برق قوی برای کنترل جریان برق در ولتاژ بین 1000 لی 5000 استفاده می‌شود؛ برای ولتاژ‌های پایین‌تر از این مقدار تابلو برق‌های فشار ضعیف و فشار متوسط کاربرد دارند.

اجزای مختلف تابلو برق فشار قوی

تجهیزات اتوماسیون صنعتی :یک تابلو فشار برق قوی از اجزای مختلفی تشکیل شده است هر کدام از این قسمت‌ها وظیفه خاصی را برای کنترل بهتر جریان برق، دنبال می‌کنند در ادامه با مهم‌ترین اجزای یک تابلو فشار برق قوی که در روند درست کار کردن آن، نقش حیاتی دارند آشنا شوید.

در ساختار طراحی تابلو برق فشار برق قوی، تجهیزات مختلفی برای اندازه گیری میزان ولتاژ برق، وجود دارد به عنوان مثال از CT برای اندازه گیری جریان ترانس استفاده می‌کنند این تجهیزات بر اساس نوع چیزی که بناست اندازه گیری شود متفاوت است.

تجهیزات ابزار دقیق به کاررفته در تابلو فشار برق قوی از ایجاد جریان برق آسیب زننده جلوگیری می‌کنند در حقیقت، فیوز به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای تابلوی فشار برق قوی است که وظیفه سلامت تابلو و در امان نگه داشتن آن از آسیب‌های احتمالی را به یدک می‌کشد.

کنتاکتورها کلیدهای الکترومغناطیسی هستند که در ساختار تابلو فشار برق قوی قرار دارند و به عنوان ستون اصلی نگه دارنده عملکرد تابلو فشار برق قوی عمل می‌کنند، کنتاکتور موجود در تابلو فشار برق توسط مدار اصلی برای کنترل جریانات اتصالی کوتاه و بلند کنترل می‌شود.

بریکر به عنوان دسته هشدار در مواقع ضروری عمل می‌کند، نام دیگر بریکر در تابلو فشار برق قوی مدار شکن است و از آن برای قطع جریان اتصال برق پرفشار و ناگهانی استفاده می‌کنند، جریانات غیر قابل کنترل برق با ولتاژ قوی توسط بریکر در تابلو فشار برق قوی کنترل می‌شود.

کلید قطع بار در تابلو فشار برق قوی همچون یک سوئیچ مکانیکی قدرتمند عمل می‌کند این کلید با داشتن ساختار طراحی پیچیده جریانات غیرعادی مدار را کنترل می‌کند و بعد از تبدیل آن به حالت نرمال و کوتاه و اضافه کردن جریانات، ولتاژ عادی را تولید می‌کند.

کلید عایق به عنوان پشتیبان همیشگی تابلو فشار برق قوی عمل می‌کند این کلید به کنترل جریانات اتصالی در ساختار تابلو فشار برق قوی کمک می‌کند اصولا جنس کلید عایق از مس و آلومینیوم خالص است و انواع کابل‌های مختلف، به آن متصل هستند.

از باس بارها به عنوان یک تجهیزات کمکی موثر برای وصل کردن انواع سیم و کابل در ساختار تابلو فشار برق قوی استفاده می‌شود اصولا ساختار باس بارها محکم و بادوام است و در سال‌های طولانی دچار استهلاک نمی‌شوند.

کابل‌ها به عنوان پل‌های ارتباطی برای به جریان انداختن ولتاژهای برقی عمل می‌کنند، جنس کابل در تابلو فشار برق قوی به علت بالا بودن سطح ولتاژ و قوی بودن برق به شدت مهم است، در صورت به کارگیری کابل‌های ضعیف، خطر سوختگی و آتش سوزی داخل تابلو فشار برق وجود دارد.

یکی از مهم‌ترین اجزای تابلوهای فشار برق قوی که به تازگی توسط متخصصین به این سازه اضافه شده است، حفاظت موجی می‌باشد، این بخش از آسیب پذیری بخش‌های مختلف تابلو فشار برق قوی در برابر ولتاژ‌های برق قوی ناگهانی جلوگیری می‌کند و سلامت تابلو فشار برق قوی را تضمین می‌نماید.

به جرات می‌توان گفت که در بیان اجزای مختلف تشکیل دهنده تابلو فشار برق قوی کلیدها ساده‌ترین طراحی ساختاری را دارند، وظیفه اصلی کلیدها قطع موقت جریان برق از یک قسمت تابلو فشار برق قوی است.

استاندارد تابلو برق فشار ضعیف |انواع تابلو برق ساختمان

فراموش نکنید که با کمک کلیدهای ساده نمی‌توان به صورت کامل جریان برق را از داخل تابلو فشار برق قوی قطع کرد و این کلیدها تنها برای قطع کردن جریان ولتاژ برق از قسمتی از تابلو فشار برق قوی کاربرد دارند.

یکی از مهم‌ترین اجزای تابلو برق‌های فشار قوی ترانس است، کارایی ترانس برای اندازه گیری میزان جریان الکتریسیته از قسمت‌های مختلف مدار الکتریکی موجود در تابلو فشار برق قوی است، همچنین از ترانس برای تخلیه بارهای الکتریسیته قوی از داخل تابلو فشار برق به بیرون استفاده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین اجزای تابلو برق فشار قوی مدار شکن‌ها هستند که وظیفه اصلی‌ آن‌ها تشخیص خطاهای مختلف در داخل ولتاژ برقی و جلوگیری از ایجاد فاجعه‌هایی همچون انفجار و آتش سوزی است، وجود مدار شکن قوی و باکیفیت، نقش حیاتی در کارایی و کیفیت یک تابلو فشار برق دارد.

دوره های پر طرفدار: ،

کاربردهای مختلف تابلو فشار برق قوی چیست؟

امروزه تابلو برق‌های فشار قوی کاربردهای فوق العاده متنوعی در دنیای برق کاری ساختمان دارند و به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان داشتن سیستم برق‌کاری امن یک سازه شناخته می‌شوند، در ادامه با مهم‌ترین کاربردهای تابلو فشار برق قوی آشنا شوید.

تابلو برق فشار قوی، جریان برق را کنترل و به بخش‌های مختلف توزیع می‌کند، این سیستم کمک می‌کند که جریان برق، به صورت کنترل شده در بخش‌های مختلف ساختمان توزیع شود و از ایجاد مشکلات برقی در سیستم جلوگیری شود.

تابلو فشار قوی برق، همچون یک ساختار ایزوله ساز عمل می‌کند و مدارهای برقی نامناسبی که ممکن است آسیب زا باشند را ایزوله و به حالت نرمال تبدیل می‌کند، این ویژگی در تابلو فشار برق قوی به ایجاد سلامت و امنیت سیستم برقی ساختمان کمک می‌کند.

هشدار مهم زمان استفاده از تابلو فشار برق قوی!

با توجه به حساسیت بالای روند تولید تابلو برق و کارایی آن، کارکانان زمان استفاده از تابلو برق فشار قوی باید تمامی موارد ضروری را رعایت کنند تا خطر انفجار و آتش سوزی ایجاد نشود.

کوچک‌ترین سهل انگار ی در تولید و نصب تابلو فشار برق قوی می‌تواند منجر به ایجاد فاجعه‌های بزرگ در آینده شود و پیاده سازی این سیستم توسط متخصصین حرفه‌ای و با تجربه جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات اینچنین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

قیمت تابلو برق فشار قوی برق چقدر است؟

قیمت این محصول، براساس فاکتورهای مختلفی متغیر است و نمی‌توان عدد ثابتی برای آن مشخص کردن، نوع فناوری به کار رفته در روند تولید، تجهیزات، امکانات، میزان امنیت، کارایی و… از جمله مهم‌ترین موارد تاثیر گذار بر قیمت تابلو برق فشار قوی هستند.

سخن پایانی: در پایان باید ذکر کنیم که تابلو برق‌های فشار قوی، محفظه‌های فلزی محکم و با دوامی هستند که هدف اصلی آن‌ها حفاظت از عناصر برقی مختلف موجود در یک ساختمان است، با وجود این تابلو برق‌ها دیگر نیازی به نگرانی برای سلامت تجهیزات برقی مختلف در ساختمان نیست.

در این مطلب، به معرفی کامل تابلو برق‌های فشار قوی، اجزای مختلف آن‌ها و نوع کارایی و کاربردشان، پرداخته‌ایم اگر به دنبال مطالعه یک منبع آموزشی جامع و کامل برای یادگیری درباره چیستی تابلو برق‌های فشار قوی هستید، نکات ذکر شده در این مقاله را از دست ندهید.

دکمه بازگشت به بالا