علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

اگر با آرایش بخوابیم

تصور بسیاری از افراد این است که شستن صورت و پاک کردن آرایش از روی آن به هنگام خواب، تاثیر چندانی بر زیبایی و سلامتی پوست ندارد. این کار ممکن است در ظاهر مضر نباشد؛ اما هنگامی که به یک عادت تبدیل شود، تاثیرات بسیار مخربی بر طراوت و شادابی صورت شما دارد.مراقبت از پوست صورت و داشتن یک روتین روزانه بسیار اهمیت دارد؛ اما در کنار استفاده‌ی ، نظافت پوست و نخوابیدن با آرایش نیز در سلامت این عضو بسیار موثر است. شاید برای شما این سوال مطرح شود که اگر با آرایش بخوابیم چه میشود ؟ برای دانستن پاسخ این سوال پیشنهاد می‌دهیم تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

۷ بلایی که خوابیدن با آرایش بر سرتان می آورد

عوارض خوابیدن با آرایش غیر قابل انکار است. چرا که از مواد شیمیایی و عناصری همچون سیلیکون تهیه و تولید می‌شوند و این مواد منافذ پوست را مسدود می‌کنند. به همین سبب اگر به صورت طولانی مدت بر روی پوست باقی بمانند، موجب به وجود آمدن مشکلات جدی برای صورت می‌شوند.

از آنجایی که زمان احیا و بازسازی پوست به هنگام شب می‌باشد، اگر مواد آرایشی بر روی آن باقی بماند و منافذ آن را ببندد، می‌توانند باعث جلوگیری از این روند شوند. بنابراین با پاک نکردن پوست به هنگام شب و خوابیدن با آرایش، آسیب‌های فراوانی به تمامی اعضای صورت شما وارد می‌شود.

عوارض خوابیدن با آرایش برای پوست

عوارض خوابیدن با آرایش به سرعت خود را نشان داده و موجب تحریک و آسیب‌های متعددی برای پوست خواهند شد. در ادامه برخی از این عوارض شرح داده شده‌اند که ممکن است اطلاع داشتن از آن‌ها، باعث توجه بیشتر شما عزیزان به نظافت پوست شود. ‌

ایجاد خشکی و حساسیت در پوست صورت

باقی ماندن لوازم آرایشی بر روی پوست، موجب می‌شود که روند آب رسانی یا هیدراته شدن طبیعی آن با اختلال همراه شود. به همین علت پوست رطوبت و طراوت طبیعی خود را از دست داده و مستعد حساسیت‌های گوناگون و خشکی خواهد شد. با ژل شستشو صورت ویتابلا قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید تا پوستی سالم داشته باشید.

خستگی و تیرگی صورت

یکی دیگر از عوارض شب خوابیدن با آرایش ، کدر شدن صورت و خستگی آن است. چرا که با وجود بر روی پوست، روند از بین رفتن سلول‌های مرده و جایگزین شدن آن‌ها با سلول‌های تازه مختل شده و این امر سبب می‌شود که پوست کدر و خسته به نظر برسد.

ایجاد آکنه و جوش بر روی صورت

خوابیدن با آرایش باعث بسته شدن منافذ پوستی می‌شود. همچنین در صورت پاک نکردن آرایش به هنگام خواب و باقی ماندن انواع آلودگی، مواد آرایشی و چربی‌ها بر روی پوست، فرصت تنفس نیز از آن گرفته خواهد شد؛ که تمامی این مسائل می‌توانند باعث به وجود آمدن جوش و آکنه بر روی صورت شوند.

ایجاد چین و چروک بر روی صورت

یکی از مهم‌ترین عوارض خوابیدن با آرایش ، پیری زودرس پوست صورت است. زیرا همانطور که گفته شد پاک نکردن آرایش باعث خشک شدن پوست و تجمع سلول‌های مرده بر روی آن شده و صورت نمی‌تواند به درستی تنفس کند. به همین دلیل دچار پیری زودرس و چین و چروک خواهد شد.

همچنین خوابیدن با آرایش باعث آزاد شدن رادیکال‌های آزاد پوست شده و روند طبیعی کلاژن سازی را، با اختلال رو به رو می‌کند. کلاژن از اصلی‌ترین عناصر برای جوانسازی پوست است و کاهش آن موجب چین و چروک‌ در پوست و دور چشم خواهد شد.

عوارض پاک نکردن آرایش چشم به هنگام خواب

چشم یکی از اصلی‌ترین و حساس‌ترین اعضای صورت بوده و سلامت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. پاک نکردن از روی آن، موجب عوارض بسیاری می‌شود.

برخی از عوارض پاک نکردن آرایش چشم به هنگام خواب عبارتند از:

ریزش ابرو‌ها و مژه‌ها

بر اساس عقیده اغلب متخصصان پوست و زیبایی، از اصلی‌ترین دلایل ریزش ابرو و مژه، پاک نکردن آرایش آن‌ها به هنگام خواب است. چرا که در این شرایط ابرو‌ها و مژه‌ها شکسته شده و ریشه آن‌ها نیز آسیب می‌بیند؛ که این عوامل در نهایت موجب ریزش بیشتر ابروها و مژه‌ها خواهند شد.

انسداد غدد اشکی و خشکی چشم‌ها

یکی از اصلی‌ترین عوارض با ریمل خوابیدن ، انسداد غدد اشکی چشم است. چرا که باقی ماندن لوازم آرایشی مانند بر روی آن، غدد اشکی پلک‌ها و فولیکول‌های مو را مسدود کرده و در نتیجه خطر ابتلا به خشکی چشم نیز افزایش می‌کند.

ابتلا به عفونت‌های چشمی

خوابیدن با آرایش باعث افزایش احتمال ابتلا به انواع عفونت‌های چشمی خواهد شد. چرا که لوازم آرایشی از مواد شیمیایی تولید می‌شوند و باقی ماندن‌ این مواد به هنگام خواب بر روی چشم، موجب نفوذ آن‌ها به داخل چشم و آسیب‌های فراوانی مانند عفونت چشمی خواهد شد.

گرفتگی فولیکول های مژه

خوابیدن با یا ریمل موجب بسته شدن غدد چربی روی پلک و فولیکول‌های مژه خواهد شد. این مسئله باعث به وجود آمدن برجستگی‌های کوچکی تحت عنوان گل مژه یا هوردئولوم‌‌ها، بر روی چشم‌ها می‌شود.

عوارض شب خوابیدن با آرایش برای لب‌ها

همانطور که گفته شد خوابیدن با آرایش به تمامی اعضا صورت آسیب وارد می‌کند و لب‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. ژل شستشوی بانوان با حفظ pH طبیعی واژن و حذف باکتری های مزاحم باعث حفظ سلامت واژن و جلوگیری از عفونت واژن می شود

ترک خوردن پوست لب

پاک نکردن از روی آن به هنگام خواب، رطوبت لب‌ها را از بین برده و اجازه تنفس را نیز به آن نمی‌دهد. این امر سبب می‌شود که لب‌ها به خشکی دچار شده و یا اصلاحاً ترک بخورند.

خوابیدن با آرایش، قاتل منافذ پوست شماست. بسیاری از محصولات آرایشی حاوی عناصری چون سیلیکون هستند که منافذ پوست را مسدود می‌کند.
وقتی حفره‌ها و منافذ پوست بسته می‌شوند، پوست‌تان پُر از چاله و چوله خواهد شد! اگر مستعد آکنه هم باشید، حتی می‌تواند موجب بروز جوش و آکنه هم بشود. در واقع شما با غافل شدن از پاکسازی پوست‌تان از هر گونه آرایش، خیلی خوب می‌توانید به پوست‌تان ضرر برسانید!
جوش می‌زنید
پوست ما همیشه در حال فعالیت است، درست مانند قلب که هرگز از تپش بازنمی‌ایستد. پوست ما هم مانند اندام‌های درونی بدن، همیشه در حال کار و فعالیت است. پوست از آب، پروتئین، لیپید و مواد معدنی و شیمیایی گوناگون ساخته شده است. ضمنا پوست، پُر از منافذ است که به ما اجازه‌ی عرق کردن و ترشح چربی می‌دهد که یک نرم کننده‌ی طبیعی بوده و پوست را مرطوب کرده و سلول‌های مرده و سایر آلاینده‌ها را از پوست جدا می‌کند.
وقتی شما آرایش می‌کنید، حفره‌ها را می‌بندید و مانع ترشح چربی می‌شوید که می‌تواند به مرور زمان باعق بزرگ‌تر شدن منافذ و بروز آکنه و جوش بشود. فشار مکانیکی صورت بر روی بالش هم می‌تواند مواد آرایشی را وارد فولیکول‌های مو کند و منجر به بسته شدن منافذ شود. وقتی این پیامدها را بدانید، دیگر چند دقیقه دیرتر خوابیدن و تمیز کردن صورت و استفاده از یک کرم شب مناسب دیگر دردسر به نظر نخواهد رسید، اینطور نیست؟

به سلول‌های پوست‌تان آسیب می‌زنید

سلول‌های پوست هم با باقی گذاشتن آرایش روی صورت آسیب می‌بینند. آرایش می‌تواند آلاینده‌های محیطی و رادیکال‌های آزادی را که به سلول‌های پوست آسیب می‌زنند، جذب پوست کند، کلاژن پوست با جذب این آلاینده‌ها آسیب جدی دیده و منجر به پیری زودرس پوست خواهد شد. بنابراین کانسیلرهای پای چشم‌تان نه تنها منافذ پوست ظریف و حساس این قسمت از صورت‌تان را مسدود می‌کند، بلکه زودتر هم پیرتان می‌کند.

طروات پوست‌تان از دست می‌رود

چه کسی هست که دوست نداشته باشد پوستی شاداب و جوان و سرحال داشته باشد؟ اگر از روشن کننده‌های پوست یا رژگونه برای روشن و درخشان‌تر جلوه دادن پوست‌تان استفاده می‌کنید، ایرادی ندارد اما خوابیدن با این مواد می‌تواند تاثیری کاملا معکوس داشته باشد. پوست، بزرگ‌ترین اندام بدن است و عملکردهای حیاتی برای بدن ما دارد، مانند تعریق، برونریزی لیپید، ترمیم زخم‌ها و تنظیم دمای بدن.
بنابراین حتما باید پوست خود را مرتبا پاکسازی و لایه برداری کنید و فکر خوابیدن با آرایش صورت را هم از سر بیرون کنید! وقتی سلول‌های مرده‌ی پوست، چربی و مواد آرایشی، منافذ را پُر می‌کنند، پوست نمی‌تواند نفس بکشد
و دچار خفگی می‌شود، در نتیجه جوش‌های سرسیاه و کومدون‌ها بوجود می‌آیند. همه‌ی این اتفاق‌ها می‌تواند پوست را بی‌روح و مرده جلوه بدهد. پس واقعا مهم نیست چقدر خسته و خواب آلود هستید، لطفا اول صورت‌تان را بشویید و بعد بخوابید!

فرایند تنفس‌ پوست مختل می‌شود

بدن ما وقتی که در خواب هستیم، خودش را احیا بازسازی می‌کند. پوست هم طبیعتا در خواب، بهتر می‌تواند خودش را ترمیم کند، بنابراین مهم است که در زمان خواب، هیچ آرایشی روی صورت باقی نماند تا منافذ بتوانند چربی ترشح کرده و از پوست در مقابل رادیکال‌های آزاد در هوا، محافظت کنند. اگر مواد آرایشی را روی صورت باقی بگذارید، این پروسه‌ی بسیار مهم، مختل خواهد شد.

یک شب با آرایش خوابیدن، تعادل ظریف پوست‌تان را بهم زده و بیمارش می‌کند. اگر منافذ پوست مسدود باشند، پوست نمی‌تواند نفس بکشد و در نتیجه خودش را ترمیم نمی‌کند. چربی موجود در منافذ، تجمع پیدا کرده و تبدیل به باکتری می‌شوند که این هم می‌تواند مشکلات پوستی گوناگونی ایجاد کند. بعد از یک شب خوابیدن با آرایش روی صورت، به یک هفته وقت نیاز خواهید داشت تا پوست‌تان به وضعیت سابق خود برگردد و مجددا تعادلش را به دست بیاورد. یک هفته؟! ارزشش را دارد؟

پوست‌‌تان زودتر چروکیده خواهد شد

پیری زودرس! خوابیدن با آرایش، بسته شدن منافذ، خشکی پوست، حساسیت پوست و …، عواملی هستند که در کنار هم زودتر پیرتان می‌کنند. خوابیدن با آرایش یعنی اینکه اجازه می‌دهید این مواد به پوست‌تان نفوذ کنند و کلاژن پوست‌تان را نابود کنند.
اگر کلاژن به خوبی تولید نشود، پوست‌تان زودتر از زمان طبیعی‌اش دچار چین و چروک شده و چروک‌هایی که الان روی پوست هستند اما ممکن است چندان ظاهر نباشند، عمیق‌تر خواهند شد. با خرید محصولات ویتابلا پوستی شاداب و با طراوت داشته باشید.

پوست‌تان خشک خواهد شد

باقی گذاشتن آرایش روی صورت در طول شب، موجب زبری، پوسته شدن و خشکی پوست خواهد شد، حتی اگر صبح به محض بیدار شدن صورت خود را بشویید. اگر شب قبل از خواب صورت خود را از آرایش پاک کرده و خوب بشویید و با یک مرطوب کننده‌ی مناسب که مثلا حاوی آلوئه‌ورا است مرطوبش کنید، پوست‌تان فرصت خوبی برای ترمیم و بازسازی خودش در طول شب خواهد داشت. باقی گذاشتن آرایش، این فرصت را از پوست‌تان می‌گیرد و موجب خشکی آن می‌شود. پوست خشک، یعنی کمبود انعطاف پذیری آن، و نداشتن انعطاف پذیری هم یعنی چین و چروک‌های عمیق‌تر.

 

دکمه بازگشت به بالا