عمومیکسب و کار ایرانی

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان

چکیده مطلب

لمینت دندان در کنار روش دیگری به نام بلیچینگ، از جمله روش‌های پر کاربرد برای سفید کردن دندان هستند که سالانه افراد بسیار زیادی آنها را به عنوان روشی برای دست یابی به لبخندی زیبا و دندان‌هایی مروارید مانند انتخاب می‌کنند.
در این میان ممکن است سؤالاتی از قبیل تفاوت لمینت و بایچینگ چیست؟ کدام یک نتایج زیباتری را ارائه می‌دهد؟ کدام روش برای دندان‌های من مناسب‌تر است؟ مزایا و معایب هریک از این دو روش چیست؟ و … برای افرادی که می‌خواهند از میان این دو روش یکی را برای دندان‌های خود انتخاب کنند، به وجود بیاید.
به همین منظور تصمیم گرفتیم در این مقاله به پاسخ کامل این سؤالات و ارائه اطلاعات جامع در خصوص مقایسه بین بلیچینگ و لمینت بپردازیم. پس با کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی همراه باشید.

تفاوت های لمینت سرامیکی و بلیچینگ دندان

مواردی مثل نحوه انجام درمان، هزینه و دیگر تفاوت های بین لمینت و بلیچینگ، که در ادامه آنها را معرفی کرده و توضیحاتی را ارائه داده‌ایم:

 1. کاربرد

از لمینت علاوه بر سفید کردن می‌توان برای اصلاح سایر مشکلات ظاهری دندان‌ها از جمله شکستگی، لب پر شدگی، ترک خوردگی، بستن فاصله بین دندان‌ها و اصلاح کجی جزئی آنها استفاده کرد. در حالی که این موارد را با استفاده از بلیچینگ نمی توان اصلاح نمود.

 1. مواد مورد استفاده

لمینت لایه بسیار نازکی از جنس سرامیک است که پس از قالب گیری از دندان در لابراتوار ساخته شده و سپس توسط دندانپزشک بر روی دندان‌ها نصب می‌شود. اما بلیچینگ ماده ژل مانند حاوی کاربامید پراکسید و یا هیدروژن پراکسید است که با نفوذ به ساختار دندان بر روی رنگ آن تأثیر می‌گذارد.

 1. نحوه انجام

نحوه سفید کردن دندان‌ها با استفاده از این دو روش کاملاً باهم متفاوت است. در بلیچینگ، دندانپزشک ماده کاربامید پراکسید و یا هیدروژن پراکسید را در غلظت لازم و مدت زمانی که متناسب با نیاز بیمار باشد را بر روی دندان‌های او قرار می‌دهد و پس از آن دندان‌های بیمار را به طور کامل شستشو می‌دهد.
اما در روش دیگر، لازم است که ابتدا دندان‌ها مقداری تراشیده شده و از آنها قالب گیری انجام شود. قالب‌های تهیه شده به لابراتوار ارسال شده و بر اساس آنها لمینت‌های هر فرد ساخته می‌شوند. در مرحله آخر لمینت‌های آماده شده توسط دندانپزشک بر روی دندان‌های بیمار نصب می‌گردند.

 1. قیمت

این دو روش از نظر قیمت نیز تفاوت دارند. به طور کلی تعداد دندان‌هایی که تحت درمان قرار می‌گیرند، مواد مورد استفاده برای انجام هر یک از این درمان‌ها، فرایند انجام آنها و … در تعیین قیمت نقش دارند. اما در کل می‌توان گفت که لمینت در مقایسه با بلیچینگ، درمان گران‌تری است.

 1. تعداد جلسات مراجعه به دندانپزشکی

این دو روش جزء تکنیک‌های سریع سفید کردن دندان‌ها هستند که افراد با انجام آنها می‌توانند در مدت زمان کوتاهی به نتیجه مورد نظر خود برسند.
مدت زمان انجام بلیچینگ از لمینت کمتر بوده و تنها در یک جلسه انجام می‌شود، اما ونیر پرسلن نیاز به ۲ الی ۳ جلسه مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دارد.

 1. برگشت پذیری درمان

نصب لمینت بر روی دندان‌ها نیاز به تراشیدن مقدار جزئی از مینای دندان دارد. به همین دلیل است که در صورت آسیب دیدن و یا افتادن آن از روی دندان، بیمار باید مجدداً لمینت جدیدی را جایگزین آن کند، زیرا دندان تراشیده شده بدون روکش در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرد و همچنین از نظر زیبایی نیز ظاهر نامطلوبی خواهد داشت.

 1. میزان ماندگاری

ماندگاری سفیدی دندان‌ها با بلیچینگ در حدود ۶ ماه است، اما طول عمر و ماندگاری لمینت بسیار بیشتر از این مدت زمان و در حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است.

 1. دستکاری ساختار دندان

دندانپزشک برای ایجاد پیوند محکم بین لمینت و دندان و همچنین برای پیشگیری از برجسته شدن لایه لمینت و طبیعی به نظر رسیدن آن، مقداری از سطح دندان را می‌تراشد. اما برای بلیچینگ نیازی به دستکاری ساختار دندان و تراشیدن آن وجود ندارد.

همچنین بخوانید: best dental youtube

سفیدی دندان‌ها با بلیچینگ زیباتر است یا لمینت؟

میزان زیبایی سفیدی دندان‌ها به سلیقه افراد بستگی دارد. در لمینت دندان افراد می‌توانند رنگ و میزان سفیدی آن را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنند، اما در بلیچینگ میزان سفید شدن دندان‌ها قابل پیش بینی نیست.
به طور کلی نتیجه درمان به میزان بد رنگی دندان‌ها و سایر آسیب‌های آنها، مهارت دندانپزشک در انجام کار و سلیقه بیمار بستگی دارد، به همین دلیل نمی‌توان به طور قاطعانه گفت که کدام روش زیبایی بیشتری را ارائه می‌دهد.

انتخاب هر یک از این روش‌ها به نیاز بیمار و سایر شرایط او بستگی دارد. دندانپزشک پس از معاینه دهان و دندان بیمار و بررسی نوع و میزان آسیب ‌دیدگی‌های دندانی او، میزان بدرنگی دندان‌ها، شرایط بهداشت دهان و دندان بیمار، سن، شرایط مالی و … بهترین روش برای سفید کردن دندان‌ها را به بیمار پیشنهاد می‌دهد.
بنابراین در صورتی که قصد سفید کردن دندان‌هایتان را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید و پس مشورت با دندانپزشک می‌توانید بهترین روش را انتخاب کنید.

کدام روش از میان بلیچینگ و لمینت به دندان‌ها آسیب می‌رساند؟

امروزه تجهیزات، مواد و تکنیک‌های مورد استفاده در انجام روش‌های مختلف زیبایی و درمانی دندان‌ها بسیار پیشرفت کرده است و همچنین بسیاری از دندانپزشکان در انجام آنها مهارت بالایی دارند، بر این اساس می‌توان گفت که سفید کردن دندان‌ها با استفاده از این روش‌ها به دندان‌ها آسیبی وارد نمی‌کند.
لازم به ذکر است که در صورتی که بیمار به دندانپزشکی مراجعه کند که تجربه و مهارت کافی در انجام این روش‌ها را نداشته باشد، از مواد با کیفیت استفاده نکند و یا بیمار در مراقبت‌های پس از انجام هریک از این درمان‌ها و روش‌های ترمیمی سهل انگاری کند، احتمال آسیب دیدن دندان‌ها بالا می‌رود.

مزایا و معایب لمینت دندان نسبت به بلیچینگ

در ادامه با مزیت‌ها و معایب این روش زیبایی آشنا شوید:

مزایای لمینت دندان

از مزایای لمینت نسبت به بلیچینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. امکان برطرف کردن اغلب مشکلات ظاهری دندان‌ها

لمینت دندان اغلب مشکلات ظاهری نامطلوب دندان‌ها از جمله وجود فاصله بین آنها، کجی جزئی، شکستگی و … را می‌پوشاند. این در حالی است که تنها کاربرد بلیچینگ برای سفید کردن دندان‌ها است.

 1. بالاتر بودن میزان ماندگاری و طول عمر

گرچه میزان ماندگاری هر یک از این دو روش به مراقبت‌هایی که بیمار انجام می‌دهد بستگی دارد، اما در کل ماندگاری لمینت بسیار بیشتر از بلیچینگ است. تاثیرات بلیچینگ در حدود ۶ ماه باقی می‌ماند، اما در مقابل سفیدی دندان‌ها با لمینت در حدود ۱۰ تا ۱۵ سال ماندگاری دارد.

 1. ترمیم بدرنگی‌های شدید

مواد بلیچینگ ممکن است نتواند بر روی بدرنگی‌ها و لکه‌های شدید دندانی تأثیر بگذارد و آنها را کامل از بین ببرد، اما ساختار لمینت به گونه‌ای است که با قرار گرفتن بر روی دندان‌ها آنها را می‌پوشاند.

 1. امکان تعیین میزان سفید شدن دندان‌ها

در لمینت افراد می‌توانند از میان طیف‌های رنگی مختلف، رنگ و میزان سفیدی آن را متناسب با سلیقه خود مشخص کنند. اما در بلیچینگ امکان تعیین میزان سفیدی دندان‌ها وجود ندارد و همچنین نمی‌توان میزان سفیدی آنها را پیش از درمان پیش بینی کرد.

 1. امکان تعویض لمینت

بیمار ممکن است پس از انجام هر یک از این درمان‌ها از نتیجه آن ناراضی باشد. در صورت نارضایتی فرد از رنگ و یا نتیجه ترمیم در روش لمینت، می‌تواند از دندانپزشک خود بخواهد که آن ها را عوض کند. اما اگر از بلیچینگ استفاده شده باشد و بیمار از نتیجه آن ناراضی باشد، دیگر امکان اصلاح آن وجود ندارد و بیمار ناچار خواهد بود تا زمانی که اثر آن از بین برود و رنگ دندان‌ها مجدداً به حالت قبلی خود برگردد، منتظر بماند.

معایب لمینت دندان

معایب این روش عبارت‌اند از:

 1. انجام این روش مستلزم صرف هزینه‌های بالایی است.
 2. پس از تراشیدن سطح دندان باید برای همیشه روکشی بر روی آن قرار داشته باشد تا در معرض پوسیدگی قرار نگیرد و همچنین ظاهر زیبایی داشته باشد.
 3. در صورت آسیب دیدگی، امکان تعویض وجود نداشته و باید با لمینت جدیدی جایگزین شود.
 4. در مواردی که دندانپزشک از مواد با کیفیت استفاده نکند و کار خود را به طور اصولی و با دقت کافی انجام ندهد، ممکن است لمینت بشکند و یا بیفتد.
 5. دندان‌ها تا چند روز پس از انجام این ترمیم به دمای سرد و گرم مواد غذایی و نوشیدنی‌ها حساس می‌شوند که این عارضه طبیعی است و با گذشت این چند روز از بین می‌رود.

مزایا و معایب بلیچینگ نسبت به لمینت دندان

مزایای و معایب بلیچینگ دندان را بشناسید:

مزایای بلیچینگ دندان

مزایای بلیچینگ نسبت به لمینت عبارت‌اند از:

 1. ارزان قیمت تر بودن

سفید کردن دندان‌ها با استفاده از این روش، ساده‌تر و در عین حال نیاز به پرداخت هزینه‌های کمتری نیز دارد.

 1. کمتر بودن تعداد جلسات و مدت زمان انجام

بلیچینگ تنها با ۱ جلسه حداکثر ۱ ساعته مراجعه به مطب قابل انجام است، اما در مقابل نصب لمینت ها نیاز به ۲ الی ۳ جلسه چند ساعته مراجعه به مطب دارد.

 1. برگشت پذیر بودن بلیچینگ

در بلیچینگ نیاز به تراشیدن میای دندان وجود ندارد و همچنین رنگ دندان‌ها پس از گذشت حدود ۶ ماه به حالت قبلی خود برمی گردد. اما همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، مقدار کمی از مینای دندان در ونیر پرسلن تراشیده می شود که در این صورت هم ظاهر دندان‌ها نامطلوب می‌شود و هم خطر پوشیدگی آنها بالا می‌رود، به همین دلیل است که پس از انجام این کار دندان‌ها باید برای همیشه به وسیله یک لایه پوشانده شوند.

معایب بلیچینگ دندان

معایب این روش عبارت‌اند از:

 1. ماندگاری سفیدی دندان‌ها با استفاده از این روش کوتاه مدت (تا ۶ ماه) است.
 2. از بلیچینگ تنها برای سفید کردن دندان‌ها می‌توان استفاده کرد و امکان ترمیم سایر مشکلات دندانی مانند ترک خوردگی یا شکستگی وجود ندارد.
 3. دهیدراته شدن دندان‌ها پس از بلیچینگ، یکی معایب این روش ترمیمی است. لازم به ذکر است که این مشکل پس از ۲ هفته از بین می‌رود.
 4. بلیچینگ تأثیری بر روی پوسیدگی‌های دندانی، روکش‌ها و ترمیم‌های نصب شده بر روی دندان‌ها و همچنین پر کردگی‌های قبلی دندان ندارد و نمی‌تواند آنها را سفید کند و تنها می‌تواند بر روی بافت دندان تأثیر بگذارد و باعث تغییر رنگ دادن و سفید شدن آن شود.
 5. حساس شدن دندان‌ها به دمای سرد و گرم پس از درمان، یکی دیگر از معایب این روش است که پس از چند روز از بین می‌رود و فرد می‌تواند همانند قبل مواد غذایی و نوشیدنی‌های سرد و گرم را بدون ناراحتی و حساسیت دندانی میل کند.
 6. امکان برطرف کردن لکه‌ها و بدرنگی‌های شدید دندانی به طور کامل با استفاده از این روش وجود ندارد.
 7. امکان پیش بینی نتیجه ترمیم رنگ دندان‌ها و میزان سفید شدن آنها پیش از درمان وجود ندارد.

سؤالات متداول

 1. دندان‌هایم را بلیچینگ کنم بهتر است یا لمینت؟

انتخاب هر یک از این روش‌ها برای سفید کردن دندان به شرایط دهان و دندان بیمار و میزان و نوع آسیب دیدگی دندانی او بستگی دارد. بهترین پیشنهاد برای انتخاب از بین این دو روش، مراجعه به کلینیک دندانپزشکی است تا پس از انجام معاینات لازم توسط دندانپزشک بهترین روش به شما پیشنهاد شود.

 1. مشکل کوتاهی و بدرنگی دندان‌هایم را با بلیچینگ ترمیم کنم یا لمینت؟

امکان تغییر فرم و سایز دندان‌ها با استفاده از بلیچینگ وجود ندارد. به همین دلیل بهتر است تا برای دندان‌های کوتاه خود از این روش استفاده نکنید، زیرا ممکن است این ایراد آنها بیشتر به چشم بیاید. اما در مقابل لمینت می‌تواند هر دوی این مشکلات را به طور هم‌زمان برطرف کند. به طور کلی برای داشتن بهترین انتخاب و گرفتن بهترین تصمیم بهتر است که به دندانپزشک مراجعه کنید و با ایشان در این خصوص مشورت نمایید.

 1. آیا می‌توان دندان‌های لمینت شده را با بلیچینگ سفید کرد؟

خیر. مواد بلیچینگ نمی‌تواند بر روی ساختار روکش‌های دندانی از قبیل لمینت و کامپوزیت تأثیری داشته باشند و رنگ آنها را تغییر دهند و تنها می‌توانند به بافت دندان‌های طبیعی فرد نفوذ کنند و تغییراتی را در رنگ و لکه‌های آنها به وجود آورند.

 1. سن مناسب برای لمینت و یا بلیچینگ چه سنی است؟

به طور کلی توصیه می‌شود که ترمیم‌های زیبایی دندانی را از ۱۸ سالگی به بعد انجام دهید. پیش از کامل شدن رشد فک (در خانم‌ها معمولاً پس از ۱۸ سالگی و برای آقایان معمولاً پس از ۲۰ سالگی) به این دلیل که ساختار فک و موقعیت دندان‌ها همچنان در حال تغییر است، بهتر است که هیچ گونه روکش و یا ترلمینت با بلیچینگ چه تفاوتی دارد؟

بسیاری از مردم از بدرنگی دندانهایشان رنج می برند و بسیاری نیز مایلند که دندانهای سفیدتری داشته باشند. رنگ دندان متناسب با رنگ پوست می باشد. در این مقاله قصد داریم به تفاوت بلیچینگ و لمینت بپردازیم.

علل تغییر رنگ دندان

دندان های شیری به طور معمول از دندان بزرگسالی است که بعد ظاهر می شوند سفیدترند. با افزایش سن، دندان بزرگسالی اغلب تیره تر، زردتر و یا لکه دار می شوند. به همین دلیل است که دندان های سفید٬ فرد را جوان تر نشان می دهد.

همانطور که روشهای متعددی برای سفید شدن دندان وجود دارد دندان می تواند به روشهای مختلفی نیز دچار تغییر رنگ شود. علل اصلی چنین تغییراتی ژنتیک، مصرف آنتی بیوتیک ها، مصرف بعضی انواع غذاها و نیز افزایش سن می باشند. تغییر رنگ دندان های داخلی بدلیل تغییرات مینا و عاج دندان می باشد. این امر عمدتا بدلیل تماس با میزان بیش از حد فلوراید، تتراسایکلین، مصرف آنتی بیوتیک ها در زمان کودکی، مشکلات رشد، پوسیدگی دندان، ترمیم دندان، مشکلات درمان ریشه و ضربه روی می دهد.

تغییر رنگ دندان های خارجی توسط عوامل خارج از بدن، به طور عمده مواد غذایی و تنباکو ایجاد می شود. علل اصلی زردی دندان های جلویی سیگار کشیدن، مواد غذایی حاوی تانن، قهوه، چای، هویج، پرتقال و دیگر مواد غذایی هستند.

سفید کردن دندان چقدر دوام دارد ؟

تأثیر ها می تواند تا ۳ سال باقی بماند ولی به هر حال بستگی به دندان فرد دارد و یا استفاده وی از مواد رنگی مثل چای و قهوه و یا سیگار

روش های سفید کردن دندان

به طور کلی به دو روش می‌توان دندان‌ها را سفید‌تر کرد: ۱- لمینت دندان (ونیر) ۲- بلیچینگ در حالی که لمینیت را می‌توان سفید کردن فیزیکی در نظر گرفت. بدیهی است که امکان تغییر فرم دندان‌ها با هر دو روش لمینیت دندان وجود دارد ولی با بلیچینگ فقط امکان تغییر رنگ وجود دارد. در ادامه ضمن معرفی تفاوت بلیچینگ و لمینت به توضیح هر یک میپردازیم.

یعنی سفید کردن دندانها بوسیله مواد خاص اکسید کننده مثل پر اکسید هیدروژن. در روش دیگر سفید کردن دندان ، که به آن «بلیچینگ» می‌گوییم، چیزی به ساختار دندان اضافه نمی‌شود و طی آن به دنبال یک واکنش شیمیایی، مولکول‌های رنگ نسوج دندانی، دستخوش تجزیه می‌شوند. در واقع این روش مانند استفاده از وایتکس است و می‌توان آن را سفید کردن شیمیایی نامید. مواد اکسید کننده به داخل ساختار کریستالی میله مانند مینای دندان نفوذ کرده و رنگیزه‌های رسوب کرده در بین هرم‌های مینائی را اکسید می‌کنند.

با گذشت زمان نفوذ مواد اکسید کننده به داخل عاج دندان که در لایه زیرین مینا قرار داردنیز صورت گرفته و رنگ آن نیز روشن تر می‌شود. از هر سه نفر، دو نفر در طی سفید کردن دندان به روش بلیچینگ دچار حساسیت دندانی می‌شوند. یعنی تماس دندان‌ها با هوای محیط و آب سرد و گرم باعث ناراحتی می‌شود. ممکن است خوردن غذا (بخصوص صبحانه) برای شما دشوار شود. باید توجه داشته باشید که این حساسیت یک حالت گذرا وناپایدار است وجای نگرانی ندارد.

در صورت بروز حساسیت، به عنوان اولین اقدام باید استفاده از تری بلیچینگ را کاهش دهید؛ یعنی به جای استفاده هرشب، آن را به صورت یک شب در میان به کار ببرید. همچنین می‌توان خمیردندان را درون تری و برای چند دقیقه بر روی دندان‌ها قرار دهید.

این کار باعث تسکین حساسیت می‌شود. اگر حساسیت برطرف نشد به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. استفاده از سیگار و مواد رنگی خوراکی مثل چای و قهوه را در طی بلیچینگ به حداقل ممکن برسانید و در صورت استفاده بلافاصله دهانتان را بشویید.

موارد استفاده از بلیچینگ دندان

یکی دیگر از تفاوت بلیچینگ و لمینت این است که بلیچینگ در مواردی استفاده میشود که فرم و ساختار دندان مناسب و سالم است و فقط رنگ آن باید تغییر کند یعنی مثلا دندانی که پوسیدگی دارد یا پر از ترمیمهای معیوب و بد رنگ است نیاز به درمانهای ترمیمی دیگری علاوه بر بلیچینگ خواهد داشت موارد کاربرد شایع بلیچینگ تغییر رنگ ناشی از آب آشامیدنی( وجود فلوراید زیاد در آب )تتراسایکلین ، دندانهای سایش رفته ژنتیک ، افزایش سن ، رژیم غذایی و نیکوتین می باشد .

لمینیت

یک راه افزودن یک لایه خارجی به سطح دندان است. این لایه می‌تواند ماده ترمیمی کامپوزیت دندان باشد یا یک لایه چینی که به آن «لامینیت» می‌گوییم. این روش سفید کردن مانند چسباندن ناخن مصنوعی روی ناخن‌های طبیعی است. بر حسب مورد ممکن است نیازی به تراشیدن دندان نباشد.

لامینیت به صورت بالینی و لابراتواری قابل انجام است. در نوع بالینی، دندانپزشک به کمک مواد ترمیمی همرنگ یا‌‌ همان کامپوزیت، می‌تواند در یک جلسه کاری دندان‌ها را سفید کند. درواقع یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح طرح لبخند، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصله بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود.

در نوع لابراتواری، دندانپزشک بعد از آماده کردن دندان‌ها، از آن قالب تهیه می‌کند. لابراتوار بر اساس دستور دندانپزشک لامینیت‌ها را که معمولا از جنس سرامیک هستند می‌سازد. در جلسه بعد، بعد از امتحان و بررسی کار، لامینیت‌ها روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند. ونیر‌ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شود (که به آن‌ها ونیر کامپوزتی می‌گویند) و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می‌شوند (که به آن‌ها ونیر سرامیکی گفته می‌شود). به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق العاده ونیر‌ها اولین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند.

تفاوت اصلی لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟

لامینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لامینت‌های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند. لامینت‌های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن‌ها نسبت به لامینت‌های سرامیکی، قیمت ارزان‌تر و تراش کمتر دندان است.


مزایای لمینت

 1. بستن فواصل بین دندان
 2. اصلاح طرح لبخند
 3. انتخاب رنگ دلخواه
 4. مرتب کردن وبلند کردن دندان

موارد استفاده از لمینت یا ونیر دندان

 • دندان هایی که تغییر رنگ داده اند
  • صرف نظر از اینکه تغییر رنگ به خاطر عصب کشی
  • لکه های ناشی از مصرف تتراسیکلین یا داروهای دیگر
  • استفاده زیاد از فلوراید یا دلایل مانند آن باشد
  • یا بخش به نسبت بزرگی از دندان پرکردگی داشته باشد
  • دندانهایی که کوتاه شده باشند.
  • دندانهایی که شکسته یا خراشیده شده باشد.
  • دندانهایی که از نظر موقعیت در محل مناسب نبوده، به صورت نامتوازن یا به شکل غیر منظم در دهان قرار گرفته باشند (برای مثال دندان ها نسبت به یکدیگر جلو و عقب باشند)
  • دندانهایی که بین آنها فاصله وجود داشته باشد. (برای پوشاندن فضای موجود بین دندانها)

میمی بر روی آنها قرار نگیرد.

 1. آیا سلامت دهان و دندان با لمینت و یا بلیچینگ به خطر می‌افتد؟

خیر. انجام روش‌های ترمیمی و درمانی دندان در صورتی که توسط دندانپزشک با تجربه و مهارت بالا انجام شود و همچنین بیمار در رعایت نکات مراقبتی توجه کافی را داشته باشد، هیچ‌گونه آسیبی به دندان‌ها وارد نمی‌کند.

 

امروزه زیبایی و سفیدی دندان یکی از اصلی‌ترین علل زیبایی چهره به شمار می‌آید. به همین دلیل اکثر مردم تمایل به دندانهایشان به روش های مختلف پزشکی مانند ، ، و …. دارند. حال این سوال مطرح است که کدام از این روش ها بهتر است یا تفاوت هر کدام در چیست؟

بیشترین سوالی که مراجعه کنندگان از دارند در مورد می‌باشد.

لیست بهترین دکتر در فردیس کرج اینجا کلیک کنید

به همین منظور ما تصمیم گرفتیم که در مورد این دو روش توضیحاتی در ادامه بیاوریم.

بلیچینگ بهتره یا کامپوزیت نی نی سایت |بلیچینگ دندان

برای انتخاب بهترین راه سفیدی دندان متناسب با جنس دندان، شرایط سنی و . این مطلب را از دست ندهید

از مهمترین عوامل تغییر رنگ دندان‌ها میتوان به استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیون به دلیل داشتن نیکوتین و تار ، مصرف غذاهای دارای رنگدانه، نوشیدن چای و قهوه به علت داشتن پیگمنت بالا اشاره کرد. بنابراین برنامه غذایی امروزه و عادت شدید اکثر مردم به نوشیدن چای و قهوه و… باعث بدرنگی دندانها میشود.به همین دلیل بسیاری از مردم مایلند دندان سفیدتری و متناسب با رنگ پوستشان داشته باشند.

بیشتر بخوانید: ، ،

یک روشی ساده برای است که از مواد سفید کننده مانند کاربامید پراکساید و هیدروژن پراکساید استفاده میکند و به این صورت عمل میکند که لکه های روی دندان را به قسمتهای کوچکتر تقسیم و سپس پراکنده میکند در نتیجه رنگ دندان‌ها روشن‌تر می‌شود.

در قالبی سرامیکی که ضخامتی حدود 6 میلیمتر دارد متناسب با قالب دندان ساخته شده و بر روی دندان قرار داده می‌شود.لمینت دندان ضخامتهای متنوعی دارد که میتواند کمتر از 6میلیمتر و یا بیشتر باشد.در لیمنیت هدف اصلی پوشاندن عیبهای دندانی مانند تغییر رنگ دندان، شکستن دندان و فاصله‌ی بین دندانی است.در حالیکه در هدف فقط می‌باشد.

تفاوت هزینه‌ی بلیچنگ و لمینت دندان 

قیمت در با توجه به تعداد دندان ها و تغییر رنگ دندان میتواند متغیر باشد.ولی به صورت هر واحد دندان محاسبه می‌شود.

یکی دیگر از سوالات متداول مراجعه کنندگان به کلینیک در مورد معایب و مضرات و است.به همین منظور در ادامه معایب هر کدام از این روش‌ها را برایتان آورده‌ایم.

با این تفاسیر بلیچینگ بر روی تمام دندان‌ها عملکرد خوبی ندارد مثلاً برای دندان‌هایی که دارای لکههای قهوه‌ای هستند و یا بر اثر مصرف دارو یا جراحت دندانی تغییر رنگ داده اند اصلاًروش مناسبی نیست.بنابراین بهتر است حتماً برای انتخاب راه بهتر با مشاوره کنید.

به این علت که ضرری به دندان نمی‌رساند یکی از بهترین روش‌های سفیدکردن دندان نسبت به روش‌های دیگر است.

 •  مثل بسیاری از خدمات ترمیم دندان، نسبت به گرما و سرما حساسیت دارد که معمولا بعد از مدتی از بین می‌رود.
 • ممکن است با مصرف بیش از حد نوشابه، سیگار، قلیون و یا قهوه، لمینت رنگ بگیرد؛ پس همیشه مثل دندان طبیعی از آن مراقبت کنید.
 •  در بیشتر موارد، دندان تراشیده می‌شود و امکان بازگشت به حالت اولیه وجود ندارد، پس باید نسب به انجام این کار مطمئن باشید و پزشک خوبی را انتخاب کنید.
 •  در صورتی که پزشک به درستی کار خود را انجام ندهد و یا چسب بی کیفیت استفاده کند، امکان دارد که جدا و یا شکسته شود.

هر دو روش گفته شده از بهترین راه‌های سفید کردن دندان است که شما می‌توانید بسته به نوع دندان و نظر متخصص یکی از این روش‌‌ها را انتخاب کنید. انواع خدمات زیبایی دندان از جمله ، ، و …… را دندانپزشک در فردیس کرج به صورت نقد و اقساط به مراجعه کنندگان خود ارائه می‌دهد.برای اطلاع از شرایط اقساطی کلینیک کلیک کنید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا