بین الملل

تلفات 40 هزارنفری مردم ونزوئلا براثرتحریم‌های آمریکا/ زمان تأسیس اتحادیه کشورهای تحت تحریم فرارسیده است

مدیر تحقیق و برنامه ریزی در خانه آمریکای لاتین در مصاحبه با آنا:

به گزارش خبرگزاری بین المللی آنا ، پیروزی حزب متحد در انتخابات پارلمانی در ونزوئلا ، نحوه مقابله با پیامدهای اقتصادی تحریم های آمریکا علیه کاراکاس و هشدارها درباره شکنندگی اوضاع در این کشور آمریکای لاتین از وقایع مهم و کلیدی در ونزوئلا است.

عبدالحمید شهرابی ، مدیر تحقیق و برنامه ریزی در خانه آمریکای لاتین ، در یک مصاحبه دقیق ، موضوعات مورد بررسی را بررسی کرد.

آنا: نظر شما در مورد پیروزی حزب طرفدار دولت در انتخابات اخیر مجلس چیست؟

شهرابیاول ، فکر می کنم لازم است در مورد وقایع رخ داده در انتخابات پارلمانی ونزوئلا تجدیدنظر کنیم. شش میلیون ونزوئلایی در انتخابات شرکت کردند و نزدیک به 30 درصد مردم حق رأی دارند. 277 نماینده به پارلمان فرستاده شدند که 253 نفر از آنها عضو حزب متحد سوسیالیست بودند که در انتخابات پیروز شد ، یعنی نزدیک به 70 درصد آرا به حزب فرایند انقلاب و دولت بولیواری ، حزب ایالات متحده تعلق گرفت. حدود 70 درصد رای دهندگان 253 قانونگذار را به پارلمان فرستادند. اعضای مخالف کمتر از 30 درصد آرا را به دست آوردند. قوی ترین حزب مخالف 18 کرسی پارلمان را به دست آورد. این در شرایطی بود که مشارکت در انتخابات کمتر از یک سوم رای دهندگان واجد شرایط بود. میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی سال 2015 74 درصد بود که تقریباً دو برابر میزان مشارکت در انتخابات اخیر است. مهمترین عامل این بود که در انتخابات قبلی ، احزاب مخالف نه تنها انتخابات را تحریم کردند ، بلکه با کمک ایالات متحده به شدت فعالیت کردند. آنها امکاناتی را که داشتند تنظیم کردند و توانستند در انتخابات پیروز شوند. بنابراین در اینجا میزان مشارکت رای دهندگان کاهش یافته است.

ناظران بین المللی اعتبار انتخابات در ونزوئلا را تأیید کرده اند

اما هم حزب متحد سوسیالیست که در انتخابات پیروز شد و هم مخالفان آرا than کمتری نسبت به انتخابات قبلی 2015 داشتند. به عبارت دیگر ، آرا of حزب متحد سوسیالیست 20 درصد و آرا of مخالفان 77 درصد کاهش یافت.

مورد بعدی در کنار این آمار این است که انتخابات پارلمانی ، مانند بسیاری دیگر از کشورها ، در هر صورت در مقایسه با انتخابات ریاست جمهوری از اهمیت کمتری برخوردار هستند و نوسانات خاص خود را دارند.

به عنوان مثال ، در انتخابات پارلمانی 2010 که در ونزوئلا برگزار شد ، 66 درصد از افراد واجد شرایط شرکت کردند ، در حالی که در انتخابات قبلی ، که در سال 2005 بود (پنج سال قبل) ، مشارکت مردم 25 درصد بود و ما این نوسانات را داشتیم. این آمار می تواند کمی گیج کننده باشد.

بیایید با ملاحظات اساسی شروع کنیم. این یک چیز است که نتایج این انتخابات ، با وجود عدم شناسایی توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا ، توسط صدها ناظر بین المللی مستقل تأیید شد و طبق نظر آن ناظران در نهایت قطعی بود و این در متن انتخابات است. ابهامات زیادی در مورد ریاست جمهوری ایالات متحده وجود دارد که تقریبا همزمان برگزار شده است و رئیس جمهور فعلی ادعا می کند که تقلب گسترده ای در انتخابات صورت گرفته است.

نتایج انتخابات ونزوئلا ، با وجود عدم شناسایی توسط ایالات متحده و اتحادیه اروپا ، توسط صدها ناظر بین المللی مستقل تأیید شد

اما مهمترین نکته ای که باید در اینجا بخاطر بسپارید این است که این انتخابات در کشوری برگزار شده که با ایالات متحده در جنگ است. یکی از باورهای غلط ناشی از درک ما از گذشته این است که ما جنگ را فقط به عنوان بمب ، موشک و استحکامات نظامی می بینیم. در حالی که جنگی که در حال حاضر توسط سیستم هژمونیک و به ویژه ایالات متحده علیه کشورهای مختلف در جریان است ، به عنوان جنگ ترکیبی شناخته می شود.

بیایید در مورد آمار صحبت کنیم. بین سال های 2017 و 2018 ، حدود 40000 نفر در نتیجه تحریم های ایالات متحده علیه ونزوئلا جان خود را از دست دادند. بنابراین نمی توان این کشورها را که شرایط خاصی دارند با کشوری که در جنگ و تحریم نیست مقایسه کرد.


بیشتر بخوانید:

مقاومت مجدداً در شکست سنگین ونزوئلا / غرب از کاراکاس پیروز می شود


این وقتی ما در مورد جنگ صحبت می کنیم ، این یک جنگ اقتصادی است. تحریم ها ، به ویژه که اکنون توسط ایالات متحده اعمال می شود ، به معنای واقعی کلمه یک جنگ است. این باعث فقر ، گرسنگی و از دست دادن جان انسانها می شود. ما خیلی راه نمی رویم ، اکنون برای مقابله با کرونا به برخی از داروها و تجهیزات پزشکی در کشور خودمان احتیاج داریم که به دلیل تحریم ها از این کار محروم شده ایم. ونزوئلا که در درجه اول تحت تحریم است و تحت تأثیر اپیدمی کرونا قرار دارد نیز همین است. بنابراین ونزوئلا با جنگی کاملاً ترکیبی روبرو است که علاوه بر جنگ اقتصادی ، جنگ دیپلماتیک ، تبلیغات جمعی و جنگ رسانه ای و جنگ امنیتی ، شامل اقدامات تروریستی و اقدام به کودتای نظامی نیز می شود و این کشور با وجود این حمله گسترده باید با شرایط سختی روبرو شود. منظم باشید

آنا: وضعیت مخالفان ونزوئلا پس از این انتخابات چگونه است؟

شهرابی: مخالفان در حال حاضر شکست خورده اند و باید نیروهای خود را از نو بسازند. با این حال ، اختلافات همچنان بر نیروهای مخالف تسلط دارند. از یک سو ، رئیس جمهور خودخوانده خوان گیدو علناً درباره تشدید خشونت علیه دولت بولیواری صحبت کرد و از سوی دیگر ، انریکه کاپریس ، دو بار رهبر مخالف و کاندیدای ریاست جمهوری ، از ایالات متحده خواست گویدو را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت بشناسد. بگذارید جمهوری ونزوئلا منصرف شود و این یک موفقیت برای نیروهای حامی انقلاب است.

آنا: فواید اتحاد دولتمردان و قانونگذاران از طریق انتخابات اخیر پارلمانی را چگونه ارزیابی می کنید؟

شهرابی: اگر بخواهیم ملاحظات اساسی دیگری را در مورد انتخابات ونزوئلا در نظر بگیریم ، یکی این که حزب حاکم دولت در انتخابات پیروز شود. ما به این نتیجه رسیدیم که این پیروزی شکننده است. اما شناخت این پیروزی مهم است ، چرا؟ از آنجا که سال از ژانویه 2019 می گذرد ، زمانی که شاهد یک کودتای نافرجام نظامی علیه دولت بولیواری بودیم. کودتا شکست خورد و به دنبال آن شکست در کودتایی منجر به پیروزی در این انتخابات شد. برخی از احزاب مخالف انتخابات را تحریم می کنند ، برخی از آنها شرکت می کنند ، کاهش شدید آرا sharp در مقایسه با انتخابات قبلی که در انتخابات پارلمان پیروز شد ، حدود 80٪ است و این شکست فقط یک کلمه نیست.

جنگی که در حال حاضر توسط سیستم هژمونیک ، به ویژه ایالات متحده ، علیه کشورهای مختلف در حال انجام است ، به عنوان جنگ ترکیبی شناخته می شود.

دلیلی که می خواهیم ببینیم این است که تلاش آمریکا برای سرنگونی دولت بولیویا در دوره قبل با شکست مواجه خواهد شد ، بنابراین ابتکار عمل از دست نیروهای آمریکایی خارج است و دولت یک مبارزات انتخاباتی موفق را تشکیل می دهد ، با شعار تغییر و بهبود معیشت مردم می تواند در انتخابات پیروز شود ؛ با این وجود میزان مشارکت کم است و تعداد آرا won حزب برنده در مقایسه با آرا previous قبلی کم است ، این نشان دهنده قطبی شدید در ونزوئلا و شرایط شکننده برای پیروزی حزب طرفدار دولت است.

البته باز هم تکرار می کنم که این وضعیت شکننده است. طبیعتاً ، وقتی مجلس در دست مخالفان است ، نهادهای مختلف قانونگذاری دولت را برای پیشبرد اهداف خود می بندد. همانطور که رئیس جمهور ونزوئلا خاطرنشان کرد ، دولت و پارلمان همسو هستند ، این کشور می تواند وارد دوره جدیدی شود که می تواند منجر به گشودگی یا قانونگذاری در جهت منافع عمومی شود.

با این حال ، اوضاع شکننده است زیرا بعد از این انتخابات مخالفان قطعاً به سمت متحد کردن نیروهای خود حرکت می کنند و اگر مخالفان متحد شوند ، سرنوشت انتخابات بعدی ونزوئلا با آنچه در اینجا با پیروزی حزب سوسیالیست متحد و دولت بولیواری دیدیم متفاوت خواهد بود. او قدرت خود را از دست خواهد داد. راه اجتناب از این روند این است که ، همانطور که برخی از اعضای حزب متحد سوسیالیست خود را مطرح و شکایت کرده اند ، مخاطبان دولت باید فراتر از طرفداران محدود خود باشند ، روند مشارکت مردمی باید تعمیق یابد ، الیگارشی و این اشرافیت تحت رگهای اقتصادی ونزوئلا قرار گیرد. آنها كنترل دارند و كشور را به شرایط دشواری كشانده اند ، باید دست آنها از این رگ بریده شود و برای كنترل چشمگیرتر ونزوئلا باید این كنترل كاهش یابد.

آنا: تحریم های ایالات متحده چه تاثیری بر زندگی ونزوئلایی ها داشته است؟

شهرابی: مهمتر از همه ، این باعث نارضایتی شدید مردم از وضعیت اقتصادی و معیشتی موجود در آن کشور شده است. البته ، ابتدا باید علت و بنیانگذار این مشکلات را شناسایی کنیم. وقتی در مورد چنین بحرانی صحبت می کنیم ، می توانیم ریشه آن را پیدا کنیم. بیش از هر چیز ، این وضعیت ناسالم اقتصادی در تورم بسیار بالا و کمبود کالا منعکس می شود. اکنون در ونزوئلا بیشتر مردم فقط برنج ، نان و ماکارونی می خورند و از بسیاری از نیازهای اساسی زندگی محروم هستند. و این به معنای تحمیل فقر ، سو mal تغذیه و گرسنگی به ملت است. رکود اقتصادی بیش از هر چیز از این امر ناشی می شود که تجارت ونزوئلا در تجارت بین المللی ممنوع است.

پیشنهادی که ما سالها در کاخ آمریکای لاتین ارائه داده ایم و اخیراً توسط دولت ونزوئلا پذیرفته شده است ، “اتحادیه کشورهای تحت تحریم” است که باید در راس امور آنها باشد.

به خانواده فکر کنید. سرپرست خانواده نیز پول دارد اما توانایی پرداخت آن را ندارد. همه سوپر مارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی از راه دور باید تحریم کنند که ما به شما چیزی نمی فروشیم ، پول شما را نمی گیریم ، ما آن را قبول نمی کنیم ، کارت شما اعتباری برای ما ندارد. این وضعیت دولت ونزوئلا است که قادر به فروش مهمترین کالا که منبع اصلی درآمد کشور ، یعنی نفت است ، نیست. ونزوئلا دیگر نمی تواند مواد معدنی دیگر را بفروشد.

ما ریشه کن می کنیم علت این نارضایتی که صحبت می کنیم چیست؟ دلیل آن تحریم های اقتصادی ایالات متحده است. همدستی اشرافیت خود ونزوئلا با ایالات متحده در ایجاد این اختلال. دلیل انباشت کالاهای این طبقه واکنش اجتماعی است. سرمایه داری آشکارا با وال استریت در تلاش است تا یک بحران ارزی و پولی در این کشور ایجاد کند. با این نقاط ضعف اساسی ، اقتصاد ونزوئلا در این زمینه ، که اساساً به کالاها (نفت) و فرصتهایی بستگی دارد که تاکنون آنطور که باید از آنها استفاده نکرده است ، اقتصاد متنوع و تولیدات داخلی است ، حداقل در مناطقی که می توان در خود ونزوئلا تولید کرد . ، مورد توجه شایسته او قرار نگرفت ، او مورد تشویق و ترغیب قرار گرفت و او این وضعیت را ایجاد کرد.

شهرابی

مبارزه با فساد باید در خط مقدم باشد

آنا: آیا شما راه حلی برای غلبه بر مشکلات کشورهای تحت تحریم آمریکا پیشنهاد می کنید؟

شهرابی: مبارزه دولت بولیواری علیه ایالات متحده ، مانند مبارزه جمهوری اسلامی علیه یک سیستم سلطه ، یک مبارزه مرگ و زندگی ، یک مبارزه حیاتی و مصمم است ، تشخیص اینکه ما یک دشمن داریم و آنچه دشمن انجام می دهد یکی از جنبه های این مشکل است. مهمتر اینکه ، در این رویارویی چه باید بکنیم تا زمینه توسعه کشور فراهم شود؟ طبیعتاً ونزوئلا اکنون به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد و همانطور که ایران به آن نیاز دارد ، این سرمایه گذاری ها توسط ایران و ونزوئلا مهار می شود. در نتیجه ، گسترش تعامل کشورهای تحریم شده بسیار م effectiveثر است ، یا به عبارت دیگر پیشنهادی است که ما سالها در مجلس آمریکای لاتین ارائه می دهیم و اخیراً توسط دولت ونزوئلا پذیرفته شده است ، “اتحادیه کشورهای تحریم شده” باید این کشورها را هدایت کند. به آنچه می خواهید برسید.

در عین حال ، سیاست های تأمین اجتماعی و رفاهی داخلی باید برای بیشتر افرادی که تحت فشار جدی این تحریم ها هستند ، اتخاذ شود.

به میزان اختلاف طبقاتی در کشوری که تحت تحریم است نگاه کنید. دو روز پیش در روزنامه خواندم كه یك آپارتمان در كشور ما ، تحت شرایط تحریم بسیار سخت ، در بعضی مناطق ثروتمند حدود هزار میلیارد تومان ، 600 میلیارد تومان ، 2 هزار میلیارد تومان دارد. این میزان سرمایه می تواند مشکل ده ها هزار نفر را حل کند ، البته اگر مالیات گرفته شود ، اگر اقدامات لازم برای برقراری عدالت اجتماعی و مبارزه با فساد انجام شود. این ضعف دیگر کشورهایی است که با سیستم سلطه مخالف هستند. اگر آنها مانع نفوذ در فساد نشوند ، با آن روبرو نشوند ، انقلاب دائما در معرض خطر سرنگونی است.

انتهای پیام / 4155 /

دکمه بازگشت به بالا