جادوی ساخت باتری ۲ مگاواتی از معدن متروکه‌ / عکس

تینا مزدکی: همان‌طور که مردم و صنایع در سراسر زمین به سمت بهره‌گیری از انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت می‌کند، مشکل ذخیره‌سازی انرژی نیز روزبه‌روز پررنگ‌تر می‌شود. مشکل آن است که باد همیشه نمی‌وزد و خورشید دقیقاً در زمانی که مردم می‌خواهند برق مصرف کنند، نمی‌تابد. در روزهای آفتابی یا بادخیز، می‌توان مقدار زیادی برق تولید کرد، ولی در حال حاضر در چنین روزهایی وضعیتی شکل می‌گیرد که در آن به مصرف‌کنندگان پول پرداخت می‌شود تا برق مصرف کنند تا از اضافه بار شبکه جلوگیری شود. اما انرژی‌ای که استفاده نمی‌شود، از بین می‌رود.

البته بهتر است که بتوانیم آن انرژی بلااستفاده را برای مصارف بعدی ذخیره کنیم. باتری‌های گرانشی یکی از راه‌های ذخیره‌سازی انرژی هستند.

شاید عبارت «باتری گرانشی» شما را به یاد فیزیک و آلبرت اینشتین بیندازد؛ اما ایده پشت باتری‌های گرانشی واقعا ساده است. در مواقعی که منابع انرژی بیش از نیاز انرژی تولید می کنند، انرژی اضافی برای حرکت وزنه‌ها (به شکل آب یا گاهی شن) به سمت بالا استفاده می‌شود و آن را به انرژی پتانسیل گرانشی تبدیل می‌کند. هنگامی که منبع تغذیه افت می‌کند، این وزنه‌های سنگین می‌توانند تحت تأثیر نیروی گرانش رها شوند و توربین‌های متصل را به حرکت درآورند.

جادوی ساخت باتری ۲ مگاواتی از معدن متروکه‌ / عکس

باتری‌های گرانشی عموما به شکل مخزن ساخته می‌شوند و در برخی موارد در معادن متروکه‌ای تعبیه می‌شوند تا مخازن شن و ماسه را به بالا حرکت دهند. البته وزنه‌های دیگری نیز برای تولید انرژی اضافی پیشنهاد شده است. شرکت اسکاتلندی Gravitricity سیستمی از چرخ-محور و بالابرها را طراحی کرده که می‌توان آن‌ها را در چنین معدن‌های متروکه‌ای نصب کرد. این شرکت قرار است سیستم جدید خود را در معدن ۱۴۰۰ متری روی و مس در Pyhäjärvi فنلاند نصب کند.

«مارتین رایت» از بنیانگذاران Gravitricity، اخیرا در مورد این فناوری گفته است: «از آنجایی که جهان برق بیشتری را از منابع انرژی تجدیدپذیر متناوب تولید می‌کند، نیاز روزافزونی به فناوری‌هایی وجود دارد که بتوانند انرژی را در دوره‌های کم‌تقاضا جذب و ذخیره کنند و در صورت نیاز، آن را به سرعت آزاد کنند. ذخیره‌سازی انرژی گرانشی زیرزمینی GraviStore، از نیروی گرانش برای ارائه برخی از بهترین ویژگی‌های باتری‌های لیتیوم‌یونی و ذخیره‌سازی هیدرولیک پمپ‌شده با هزینه کم و بدون نیاز به فلزات خاکی کمیاب استفاده می‌کند.»

منبع: iflscience

۵۴۳۲۳

دکمه بازگشت به بالا