اقتصادیکسب و کار ایرانی

خطای چراغ چک گیربکس اتوماتیک مگان

با توجه به هزینه های گزاف تعمیر و ایرادات متنوع گیربکس اتوماتیک نصب شده بر روی خودروی مگان و سوالات پر تکرار شما در سایت و صفحه اینستاگرام تصمیم به تشریخ برخی از ایرادات خودروی مگان 2000 با گیربکس اتوماتیک در این مقاله و نشر ویدئو در سایت و صفحه اینستاگرام نمودیم. جهت آگاهی از تعمیر گیربکس اتوماتیک مگان کلیک کنید.

تعمیر گیربکس اتوماتیک مگان |تعویض فیلتر گیربکس اتوماتیک مگان

گیربکس نصب شده بر روی خودروی مگان از کیفیت قابل قبولی برخوردار است ولی از آنجایی که عمر مفید خودرو در کشور ما از استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد و معمولا از 15 سال عبور میکند، در اثر استهلاک قطعات ایراداتی در گیربکس اتوماتیک مگان به وجود می آید که در ادامه با هم بررسی میکنیم.

گیربکس اتوماتیک مگان

علائم و دلایل خرابی گیربکس اتوماتیک رنو مگان

در زیر به تشریح برخی از مشکلاتی که خودرو اتوماتیک مگان با آن روبرو میشود به همراه نحوه بررسی و رفع عیب و همینطور مدت زمان لازم برای آن می پردازیم. لازم به ذکر است زمانی که این موارد را مشاهده کردید گیربکس شما نیاز به بررسی و تعمیر دارد.

روشن شدن چراغ اخطار چک گیربکس

ظاهر شدن چراغ اخطار چک گیربکس بر روی نمایشگر صفحه کیلومتر خودروی مگان به معنی ثبت خطا در کامپیوتر گیربکس اتوماتیک میباشد. در واقع روشن شدن چراغ اخطار چک گیربکس، اخطاری به راننده جهت مراجعه به تعمیرگاه میباشد. روشن شدن این چراغ در خودرو مگان اتوماتیک میتواند ناشی از خرابی قطعات برقی یا مکانیکی داخل یا نصب شده بر روی گیربکس اتوماتیک باشد که در ادامه برخی دلایل را توضیح میدهیم.

رسیدن به زمان تعویض روغن گیربکس

ساده ترین دلیل، مشخصه ای برای تعویض روغن گیربکس اتوماتیک میباشد که ECU بر مبنی پارامترهای ارسالی، میزان ساعت کارکرد روغن گیربکس اتوماتیک را تشخیص داده و با رسیدن این پارامتر ها به عدد مورد نظر چراغ “چک گیربکس” را جهت اطلاع راننده روشن میکند. این ایراد توسط دستگاه دیاگ قابل تشخیص است و با مراجعه به تعمیرگاه میتوانید با توجه به خطای ثبت شده از نیاز به تعویض یا عدم تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان مطلع شوید.

جهت اطلاع از نوع روغن گیربکس مورد استفاده در گیربکس اتوماتیک مگان و نیز مقدار حجم و زمان تعویض روغن گیربکس مگان میتوانید به صفحه تعویض روغن گیربکس اتوماتیک مگان مراجعه فرمایید.

روشن شدن چراغ چک گیربکس در زمانی که هنوز موتور و گیربکس گرم نشده

اگر چراغ چک گیربکس در صبح سرد و زمانی که هنوز موتور و گیربکس گرم نشده روشن شود و با روشن شدن این چراغ گیربکس در حالت اضطراری قرار بگیرد (حالت اضطراری حالتی است که گیربکس خودرو در دنده سه قرار میگیرد و تعویض دنده به بالا و پایین را نخواهد داشت) و با خاموش روشن کردن موتور این ایراد رفع شود و دوباره تا زمانی که خودرو سرد است تکرار نشود این دلیلی بر خرابی شیر برقی ها میباشد که در این حالت برای تعمیر نیاز به پیاده سازی گیربکس نیست و با بازکردن کارتل و بلوک هیدرولیکی میتوان این ایراد را رفع کرد. مدت زمان انجام این کار یک روز کاری میباشد.

در طراحی ساعت یا بلوک هیدرولیکی گیربکس اتوماتیک مگان  هشت عدد شیر برقی استفاده شده که معمولا دو عدد از آنها مصرفی بوده و نیاز به تعویض دارد که در دتصویر زیر نمایی از بلوک هیدرولیکی یا ساعت گیربکس اتوماتیک مگان و جانمایی شیربرقی ها نمایش داده شده است.

روشن شدن چراغ چک گیربکس زمان گرم بودن موتور و گیربکس و قرار گرفتن در سربالایی ها

اگر این چراغ هنگام قرار گرفتن در سربالایی ها روشن شود این ایراد میتواند ناشی از کمبود روغن گیربکس اتوماتیک یا فرار روغن نشتی از پیستون های داخل گیربکس باشد. لذا در اولین قدم عدم نشتی از گیربکس اتوماتیک و نیز تنظیم سطح روغن گیربکس اتوماتیک مگان باید بررسی شود. اگر در اثر نشتی روغن کمبود روغن در حد 1/5 تا 2 لیتر باشد، میتواند باعث افت فشار و در نتیجه باعث روشن شدن چراغ اخطار چک گیربکس شود.

عدم نمایش و یا عدم نمایش صحیح حالت های P R N D بر روی صفحه نمایشگر

یکی از قطعات برقی که در گیربکس اتوماتیک مگان که به دلیل کم توجهی زیاد به مشکل برمیخورد قطعه سلکتور است. از نشانه های خرابی آن عدم نمایش و یا عدم نمایش صحیح حالت های P R N D میباشد. در این حالت در دستگاه دیاگ خطای سوییچ چند منظوره را مشاهده خواهیم کرد. معمولا خرابی قطعه سلکتور به دلیل ورود آب به داخل قطعه است که میتواند به علت موتور شویی و یا هوا گیری اشتباه آب رادیاتور باشد که به دلیل نشت آب به داخل قطعه سلکتور موجب سوخته شدن برد این قطعه میشود. اگر ساعات اولیه بعد از موتورشویی به تعمیرگاه مراجعه شود امکان تعمیر قطعه وجود دارد ولی اگر مدت زمانی بگذرد و آبی که وارد سلکتور شده موجب رسوب در برد سلکتور شود باید قطعه تعویض گردد. جانمایی این قطعه بر روی گیربکس اتوماتیک است که برای تعویض نیازی به پیاده سازی گیربکس نیست و به راحتی این قطعه قابل تعویض است.

توجه داشته باشید برای موتور شویی خودرو حتما قطعه سلکتور را به صورت کامل بپوشانید.

روغن ریزی گیربکس اتوماتیک مگان

روغن ریزی در گیربکس اتوماتیک مگان میتواند دلایل مختفی داشته باشد. که برای تعمیر و رفع عیب میتواند نیاز به پیاده سازی و دمونتاژ گیربکس اتوماتیک مگان داشته باشد و یا نداشته باشد.

خرابی کاسه نمد پولوس های چپ و راست

در این حالت میتوان روغن ریزی را بدون پیاده سازی گیربکس تعمیر و برطرف نمود.

خرابی اورینگ های آببندی سنسور های روی گیربکس

در این حالت میتوان روغن ریزی را بدون پیاده سازی گیربکس تعمیر و برطرف نمود.

سوراخ بودن توربین

در این حالت گیربکس باید باز شده  و پس از رفع عیب دوباره مونتاژ شود که با توجه به ترافیک کاری بین دو تا سه روز زمان میبرد.

خرابی کاسه نمد پمپ روغن گیربکس

در این حالت گیربکس باید باز شده و پس از رفع عیب دوباره مونتاژ شود که با توجه به ترافیک کاری بین دو تا سه روز زمان میبرد.

خرابی واشر بین پوسته

در این حالت گیربکس باید باز شده و پس از رفع عیب دوباره مونتاژ شود که با توجه به ترافیک کاری بین دو تا سه روز زمان میبرد.

خراب بودن توربین گیربکس اتوماتیک مگان

نحوه تشخیص خرابی توربین یا تورک کانورتر (Torque Converter) با انجام تست استال توسط متخصصین گیربکس اتوماتیک قابل تشخیص است. شما میتوانید نحوه انجام این تست را در صفحه نحوه انجام تست استال مشاهده کنید.

خرابی سنسورهای نصب شده بر روی گیربکس اتوماتیک مگان

معمولا خرابی سنسورها و عملگرهای نصب شده بر روی گیربکس اتوماتیک مگان با ثبت خطا در ECU یا کامپیوتر گیربکس قابل تشخیص میباشد و زمانی که هر کدام از سنسورها و عملگرها دچار مشکل شوند خطای مربوط به همان سنسور یا عملگر درECU  گیربکس ثبت میشود. به عنوان مثال اگر سنسور فشار خراب شود خطای سیگنال فشار در ECU ثبت میشود. به همین دلیل تشخیص خرابی سنسورهای روی گیربکس اتوماتیک با دیدن خطای ثبت شده به راحتی قابل تشخیص است. و به راحتی میتوان اقدام به تعویض سنسور یا عملگر خراب کرد.

عدم شتاب اولیه در خودروی مگان اتوماتیک

این ایراد یکی از ایرادات شایع در گیربکس اتوماتیک مگان میباشد. عدم شتاب اولیه به حالتی گفته میشود که خودرو رمپ را به سختی بالا میرود و یا اگر خودرو داخل یک چاله قرار بگیرد به سختی از آن خارج میشود، در  سربالایی ها اگر ایست کامل کند و بخواهد دوباره شروع به حرکت کند و زمانی که وزن اضافی داخل خودرو باشد مثلا 5 سرنشین حرکت اولیه به کندی انجام میگیرد. دلیل کندی  حرکت اولیه در این حالت ناشی از خرابی توربین یا تورک کانورتر است که برای تعمیر و رفع عیب لازم است گیربکس اتوماتیک پیاده سازی شود ولی لازم باز کردن کامل نیست صرفا با پایین آوردن گیربکس میتوان قطعه توربین یا تورک کانورتر را تعویض کرد و این ایراد را به طور کامل برطرف نمود.

گاز هرز و ضربه در تعویض دنده 1 به 2

این ایراد معمولا با گرم شدن موتور و قرار گرفتن خودرو در ترافیک های شدید و ایست های پی در پی که باعث بالا رفتن دمای روغن گیربکس میشود بیشتر نمود پیدا میکند که در واقع در این حالت تعویض دنده 1 به 2 با گاز هرز و ضربه شدیدی همراه است. این حالت ناشی از فرار روغن از پیستون ها و قطعات داخلی گیربکس اتوماتیک است که برای رفع عیب با توجه به تست جاده ای که توسط متخصصین انجام میشود مشخص میشود که گیربکس نیاز به پیاده سازی دارد و یا با باز کردن درب پشت گیربکس میتوان این ایراد را رفع کرد.

تست و عیب یابی رایگان رنو مگان

در صورتی که با توجه به علائم و نشانه های گفته شده در بالا احساس میکنید که گیربکس شما با ایرادی مواجه شده و نیاز به بررسی دارد، ما در بیمارستان خودرو تست و عیب یابی گیربکس رنو مگان شما را به صورت رایگان انجام داده و در صورتی که ایرادی وجود داشته باشد به شما انتقال میدهیم.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا