علمی و پزشکی

خودروی اتمی/ ماشین رویایی فورد با پیشرانه هسته‌ای/ عکس

امیرمسعود عابدین: این همان چیزی است که فورد با کانسپت عجیبی به نام نوکلئون (Nucleon) به دنبال آن بود. عکس‌های مفهومی و بیانیه مطبوعاتی اصلی فورد مربوط به سال ۱۹۵۸ اخیراً به صندوق میراث فورد اضافه شده است. این صرفاً یک مطالعه و پیش‌بینی طراحی بود تا ببینیم وسایل نقلیه آینده که از انرژی هسته‌ای استفاده می‌کنند، چگونه به نظر می‌رسند.

بیشتر بخوانید:

این خودرو دارای سپرهای جمع شونده برای بازده آیرودینامیکی بهتر بود. محفظه سرنشین دارای سیستم‌های الکترونیکی کنترل آب و هوا است. طبق این اطلاعیه، فورد پیش از نیاز به شارژ مجدد نوکلئون، مسافتی معادل ۸۰۰۰ کیلومتر یا ۵۰۰۰ مایل را طی می‌کرد! البته همه اینها صرفاً حدس و گمان بود. این طرح هرگز فراتر از یک آزمایش و طراحی در مقیاس ۳:۸ پیشرفت نکرد.

خودروی اتمی/ ماشین رویایی فورد با پیشرانه هسته‌ای/ عکس

در بیانیه مطبوعاتی آمده است که این طراحی آینده‌ای را در نظر گرفته که در آن رآکتورهای هسته‌ای به اندازه کافی کوچک هستند تا در یک خودرو قرار گیرند. البته که در سال ۲۰۲۳، این راکتورها هنوز هم عظیم هستند. احتمالاً فورد آینده‌ای را می‌دید که در آن واکنش‌های هسته‌ای مستقیماً نیرو تولید می‌کردند.

خودروی اتمی/ ماشین رویایی فورد با پیشرانه هسته‌ای/ عکس

با این حال، چشم انداز فورد از آینده به طور کامل بعید نبود. در بیانیه مطبوعاتی به جایگاه‌های شارژ اشاره شده که جای جایگاه‌های سوخت را گرفته‌اند، و این در حال حاضر با گسترش توسعه خودروهای الکتریکی اتفاق می‌افتد. فورد همچنین توضیح داد که Nucleon دارای ابزارهای الکترونیکی در جلو و عقب است تا به سرنشینان خودروهای اطراف هشدار دهد. امروزه، چنین سیستم‌های کمکی راننده در وسایل نقلیه جدید رایج هستند و حتی به عنوان تجهیزات استاندارد برای برخی مدل‌ها عمل می‌کنند. این پیش‌بینی در ۶۵ سال پیش، جالب و شگفت‌آور به نظر می‌رسد.

جهت مشاهده لیست قیمت روز خودرو های داخلی و خارجی می توانید به صفحه لیست قیمت روز خودرو در مجله تفریحی زیباروز مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید:

۵۸۵۸

تیم خبری علمی پزشکی

برای من، نوشتن 60 توضیح پروفایل یعنی برقراری ارتباط با 60 جامعه متفاوت است. من به هر یک از شما متعهدم تا بهترین محتواهای پزشکی را ارائه دهم و همراه شما در مسیر بهبود سلامتی قرار بگیرم.
دکمه بازگشت به بالا