علمی و پزشکی

دیدار ماه و مشتری به وقت بامداد فردا

اما قبل از طلوع زهره، این سیاره مشتری است که از اواخر عصر به بعد بر آسمان تسلط دارد و بیش از هر چیزی در آسمان به جز ماه می درخشد.

مشتری، معروف به پادشاه سیارات، امشب (یکشنبه، 14 آگوست) حوالی ساعت 21:45 به وقت شرقی (06:15 صبح دوشنبه به وقت ایران) در آسمان طلوع خواهد کرد و ماه کمی بعد از ساعت 22:30 به وقت شرقی طلوع خواهد کرد. . در شرق (07:00 صبح به وقت ایران) به عنوان یک ماه غول پیکر رو به زوال دیده می شود که سه روز پس از پر شدن در زاویه کمی بیش از پنج درجه در سمت راست مشتری قرار می گیرد.

مشتری و ماه تا پایان شب به وقت محلی، کمی قبل از ساعت 4:00 صبح به وقت شرقی در جنوب قابل مشاهده خواهند بود.

به‌علاوه، جهت‌گیری این دو هنگام عبور از نصف النهار جنوبی در ساعات اولیه به طرز محسوسی تغییر می‌کند و به نظر می‌رسد مشتری مستقیماً بالای ماه می‌درخشد. همچنین در آن لحظه به نظر می رسد که به هم نزدیکتر هستند و فاصله بین آنها دو تا سه درجه کاهش می یابد.

ماه و مشتری فردا صبح به هم می رسند

رقص قمرهای مشتری

چهار قمر اصلی مشتری که 412 سال پیش توسط گالیله کشف شد را فراموش نکنید. آنها یک لذت دائمی برای منجمان آماتور هستند و می توان آنها را در هر تلسکوپ و حتی دوربین دوچشمی دید. آنها چنان سریع به دور مشتری می چرخند که ظاهرشان ساعت به ساعت و شب به شب تغییر می کند.

به عنوان مثال، اگر یکشنبه شب یک تلسکوپ را به سمت مشتری بگیرید، ابتدا قمر Io را در یک سمت مشتری و دو قمر آن گانیمد و کالیستو خواهید دید. مشتری را در طرف دیگر خواهید دید. همچنین روز دوشنبه در ساعت 23:28 به وقت شرقی، چهارمین قمر مشتری، اروپا، از پشت قرص مشتری بیرون خواهد آمد تا به گانیمد و کالیستا بپیوندد.

سپس، در ساعت 2:15 بامداد دوشنبه به وقت شرقی، آیو با قرار گرفتن زیر سایه مشتری محو خواهد شد. اندکی پس از آن، آیو از پشت مشتری عبور می کند، اما کمی بیش از سه ساعت بعد دوباره ظاهر می شود. آنهایی که در ایالت های مرکزی و غربی ایالات متحده هستند، جایی که آسمان هنوز تاریک خواهد بود، می توانند هر چهار قمر مشتری را در یک طرف سیاره ببینند.

ماه و مشتری فردا صبح به هم می رسند

اهمیت اندازه و فاصله

وقتی اواخر یکشنبه شب به ماه و مشتری نگاه می کنید، سعی کنید تفاوت اندازه و فاصله بین آنها را متوجه شوید. البته، ماه بیش از 9 قدر ظاهری روشن تر از مشتری است.

اما ماه بسیار کوچکتر از مشتری است. در واقع، قطر ماه 3474 کیلومتری در مقایسه با قطر مشتری 142984 کیلومتری چیزی نیست، اما چیزی که ماه را بسیار بزرگتر و درخشانتر می کند فاصله آن از زمین است. در غروب یکشنبه، ماه 373600 کیلومتر از زمین فاصله خواهد داشت، اما مشتری 1681 برابر در فاصله 628.5 میلیون کیلومتری زمین قرار خواهد گرفت.

این واقعیت که ماه بسیار نزدیکتر از مشتری به ما است به این معنی است که ماه در آسمان بسیار سریعتر از مشتری حرکت می کند. بنابراین به همین دلیل است که وقتی آنها قبل از طلوع آفتاب در آسمان جنوبی طلوع می کنند، ماه به طور قابل توجهی به مشتری نزدیک تر از زمانی است که چند ساعت زودتر در شرق طلوع کرده است.

46

دکمه بازگشت به بالا