راه‌اندازی ۶ ایستگاه تقویت فشار گاز در یک سال

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت: با اقدامات و برنامه ریزی هایی که صورت گرفت در سال گذشته توانستیم با ثبت رکوردی تازه ۶ ایستگاه تقویت فشار گاز را عملیاتی کنیم.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، رضا نوشادی در حاشیه در حاشیه سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشستی خبری با بیان اینکه قرار بود در دولت سیزدهم نخستین ایستگاه تقویت فشار گاز با سیستم کنترل تمام‌ایرانی را داشته باشیم که با اقدامات صورت گرفته ایستگاه تقویت فشار آرادان ۸ ماه است که بدون توقف با سیستم کنترل ایرانی وارد مدار شده و شبکه گاز شمال و شمال غرب کشور را به ویژه در زمستان تثبیت کرده است، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۲ با ثبت رکوردی تازه توانستیم ۶ ایستگاه تقویت فشار گاز را عملیاتی کنیم.

وی با اشاره به اقدامات مهمی که در این راستا صورت گرفته است، گفت: شرکت زیمنس آلمان در ۴۰ سال گذشته ۳۶۰ توربین را در ۶۰ کشور دنیا نصب و راه‌اندازی کرده است، اما ما توانستیم طی سال گذشته در این ۶ ایستگاه، ۲۴ توربین را با سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری شرکت مهندسی و توسعه گاز نصب و راه‌اندازی کنیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان اینکه امسال فاز ۲ پالایشگاه ایلام نیز با همین سیستم کنترل با بهره مندی ۷۶ درصدی از تجهیزات ایرانی به بهره‌برداری می‌رسد، گفت:  اجرای ۱۷۶ کیلومتر خط لوله، یک پروژه سه ساله است اما همکاران ما در ماه چهاردهم اجرا، ۹۰ کیلومتر از خطوط را تزریق گاز کردند و باقی آن ماه آینده انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه  شرکت مهندسی و توسعه گاز پروژه‌های متعددی دارد که تکمیل شدند و مسئولان هنوز فرصتی برای گشایش آنها نداشتند، گفت: پروژه طرح هوشمندسازی گاز در ۷ استان کشور به صورت پایلوت اجرا شده تا پرشتاب‌تر به سوی بهینه‌سازی مصرف حرکت کنیم.

وی درخصوص اقدامات صورت گرفته در مخزن شوریجه، اظهار کرد: اکنون تعداد چاه‌های حفاری‌شده در مخزن شوریجه از ۱۰ حلقه گذشته است که با تکمیل آن، ۲ میلیارد مترمکعب به ظرفیت آن افزوده می‌شود. طرح توسعه ذخیره‌سازی میدان سراجه نیز تا یک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد، همچنین دکل حفاری در سه میدان قزل تپه، بانکول و مختار نیز مستقر شده است البته طبق مصوبه شورای عالی ذخیره‌سازی، فعالیت‌های بالادستی به شرکت ملی نفت ایران سپرده شد.

نوشادی ضمن انتقاد از توقف فعالیت در میدان ذخیره‌سازی گاز گنبدهای نمکی به دلیل تامین نشدن بودجه برای آن، گفت:  برخی فکر می‌کنند بانک‌ها، صنایع فولاد و پتروشیمی‌ها می‌توانند میدان گازی توسعه دهند اما شرکت ملی گاز ایران نمی تواند! اما این یکپارچه‌سازی، آورده‌های بسیار زیادی برای کشور دارد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران گفت:  ایران بیش از آنکه کشوری نفتی باشد، تبدیل به کشوری گازی شده و ارزش حرارتی گاز تولیدی کشور ۵.۵ تا ۶ میلون بشکه نفت در روز است درحالی که تولید روزانه کنونی نفت کشور حدود ۳.۵ میلیون بشکه است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا