عمومیکسب و کار ایرانی

راهنمای خرید با کیفیت ترین محافظ برق ولتاژ جریان خانگی

 • به‌روز شده در 9 خرداد 1402

اگر با مشکل نوسانات برق و سوختن وسایل خانگی دست‌وپنجه نرم می‌کنید یا حتی بر این باورید که پیشگیری بهتر از درمان است، این مقاله برای شماست. محافظ ولتاژ یا ، تبدیل به یکی از وسایل ضروری در منازل شده است؛ چراکه با وجود افزایش بی‌رویه هزینۀ وسایل برقی و الکترونیکی و نوسانات هرروزۀ ولتاژ، بهتر است از روشی پیشگیرانه استفاده کنید و این روش چیزی نیست جز: تهیۀ بهترین محافظ برق.

اگر پس از خواندن این جملات، به فکر خرید محافظ جان باکیفیت و بادوام افتاده‌اید، شما را به خواندن ادامۀ مقاله و آشنایی با ویژگی‌های حائز اهمیت این وسیله دعوت می‌کنیم.

راهنمای خرید محافظ برق (محافظ ولتاژ)

تعداد پریزهای محافظ برق

یکی از محدودکننده‌های مهم در انتخاب محافظ برق، تعداد پریزهای موجود در آن است. به‌عنوان مثال، اگر شما بخواهید محافظی برای یخچال انتخاب کنید، یکی از تفاوت‌های چشمگیر آن با محافظِ سیستم ، تعداد پریزهای آن است؛ که در محافظ مناسب یخچال کمتر است.

همچنین، در انتخاب محافظ‌هایی که تعداد پریزهای آن زیاد است، حتما به این موضوع دقت کنید که فاصله آن‌ها به‌گونه‌ای باشد که دوشاخه‌های موجود، با همدیگر برخورد نکنند تا بتوانید از تمام جایگاه‌ها استفادۀ بهینه داشته باشید.

محافظ‌هایی که در بازار وجود دارند، به‌طور متوسط بین ۱ الی ۱۲ جایگاه پریز دارند. شاید نتوان گفت بهترین محافظ برق چند جایگاه دارد؛ زیرا این عامل به نوع محصول و نیاز شما نیز بستگی دارد.

 

طول کابل؛ چقدر سیم برای ما مناسب است؟

قرار است محافظ ولتاژ را برای چه دستگاهی و در چه ارتفاعی استفاده کنید؟ سیم دستگاه کوتاه است یا بلند؟ آیا محافظ شما فقط برای یک دستگاه است؟ یا قرار است چند دستگاه که فاصلۀ مکانی قابل توجهی دارند به آن متصل شوند؟ تمامی این موارد، جزو عوامل تاثیرگذار در انتخاب طول سیم بهترین محافظ برق است.

بیشتر محافظ‌های موجود در بازار، کابل‌های ۱.۵ الی ۵ متری دارند. همچنین، پوشش و قطر و وزن کابل‌ها با یکدیگر متفاوت است. با توجه به نیازمندی خود، طول و جنس کابل مناسب را انتخاب کنید. توجه کنید که در صورت انتخاب نادرست، ممکن است نتوانید آن‌طور که بایسته است از تمام پتانسیل محافظ استفاده کنید.

ولتاژ ورودی

از دیگر ویژگی‌های مهم جهت تهیه بهترین محافظ برق، توجه به ولتاژ ورودی است. ولتاژ ورودی معمولا بیشتر از ولتاژ خروجی است. به همین علت قبل از انتخاب محافظ، بهتر است میزان ولتاژ ورودی دستگاه‌تان را پیدا کنید و طبق آن، محافظی متناسب با ولتاژ مورد نیازتان پیدا کنید.

حداقل و حداکثر ولتاژ برای قطع جریان

عملکرد یک یا برق، به‌گونه‌ای است که اگر جریان ورودی از حد مشخصی بیشتر یا کمتر باشد؛ یا به عبارتی نوسانات شدید برق داشته باشیم، محافظ به‌صورت موقت جریان را قطع می‌کند و زمانی که ولتاژ ورودی به ثبات برسد، مجددا آن را راه‌اندازی می‌کند.

اطلاع از حداقل و حداکثر ولتاژ ورودی برای قطع شدن جریان، از این نظر حائز اهمیت است که اگر دستگاه الکترونیکی حساسی در معرض نوسانات قرار بگیرد، ممکن است آسیب ببیند. ازاین‌رو، اگر می‌خواهید را برای وسایل الکترونیکی‌تان خریداری کنید، به این پارامتر هم دقت کنید.

سازگاری با وسیله برقی شما

قبل از انتخاب محافظ ولتاژ، به این مسئله توجه کنید که ممکن است برخی از محافظ‌های ولتاژ تنها مناسب یک وسیلۀ الکترونیکی باشند. برای مثال، محافظ سیستم صوتی شاید با ولتاژ یخچال همخوانی نداشته باشد و در صورت استفاده، مشکلات متعددی برای شما به وجود بیاورد.

گفتنی است، برندهای معتبر بازار برای هریک از لوازم برقی مهم خانه، یک محافظ اختصاصی تولید و به بازار عرضه کرده‌اند. بنابراین، بهتر است به این مورد توجه کنید. شاید بهترین محافظ برق را انتخاب کنید، ولی برای دستگاه شما مناسب نباشد. در این صورت، نتیجه مطلوب را دریافت نخواهید کرد. کافی است هنگام خرید، کاتالوگ آن را با دقت بخوانید.

در جدول زیر می‌توانید انواع محافظ ولتاژ را بر اساس وسیله برقی مورد نظرتان مشاهده و بررسی کنید.

حداکثر توان قابل پشتیبانی

محافظ‌های برقی توانایی پشتیبانی از توان مشخصی را دارند. به‌عنوان مثال، اگر توان یک محافظِ ۳ پریزه ۲۵۰۰ وات باشد، شما یا می‌توانید یک وسیله برقی با توان مصرفی مساوی یا کمتر از ۲۵۰۰ وات به آن وصل کنید؛ یا چند وسیلۀ برقی که مجموع توان‌های آن‌ها نهایتا تا ۲۵۰۰ وات باشد. اگر به یک محافظ ولتاژ، بیشتر از حد توان وسیله الکترونیکی وصل کنید، محافظ و یا دستگاه‌تان آسیب می‌بیند.

زمان تاخیر

از دیگر موارد مهم برای خرید محافظ و چند راهی برق ، توجه به زمان تاخیر است. هر محافظی طبق ویژگی‌های مدار خود، زمان تاخیر خاصی دارد. زمان تاخیر در واقع همان چند ثانیه الی چند دقیقه‌ای است که زمان می‌برد تا یک دستگاه محافظ ولتاژ روشن شود. این ویژگی باعث می‌شود جریان ورودی که با شدت بالا وارد محافظ می‌شود، به دستگاه الکترونیکی آسیب نزند.

در واقع، زمان تاخیر برای تثبیت جریان است و ممکن است بین چند ثانیه (برای محافظ وسایل برقی کوچک‌تر مانند دستگاه‌های صوتی) تا چند دقیقه (برای محافظ وسایل برقی بزرگ مثل یخچال) طول بکشد.

جنس بدنه محافظ ولتاژ؛ کدام جنس بهتر است؟

۱. پلاستیک:

اگر به دنبال خرید یک محافظ برق با کیفیت ساخت مناسب هستید، جنس پلاستیک را به شما پیشنهاد نمی‌کنیم. چراکه از استحکام قابل قبولی برخوردار نیست و در صورت مجاورت با گرما، تغییر شکل می‌دهد.

این نوع از پلاستیک گسترۀ مصرفی بسیار بالا، از پریزهای دیواری گرفته تا محفظۀ محافظ برای ابزارهای برقی دارد. این جنس برای افرادی مناسب است که می‌خواهند بهترین محافظ برق را با جنس خوب خریداری کنند. اما جنس بهتری هم وجود دارد که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.

۳. پلی‌کربنات یا PC:

می‌توان گفت در حال حاضر بهترین محافظ برق بازار از این جنس است. اما تنها به این مورد بسنده نکنید و سایر موارد گفته‌شده در این راهنمای خرید را مدنظر قرار دهید. امکان دارد محافظ ولتاژ انتخابی شما از این جنس باشد، اما کیفیت قطعات آن خوب نباشد و در نتیجه، از دوام کوتاهی برخوردار باشد.

ویژگی‌های مقاومتی در بهترین محافظ برق

همان‌گونه که می‌دانید، برخی از ممکن است در معرض گرد و غبار دچار مشکل شوند و یا زمانی که در معرض حرارت قرار گیرند، عملکردشان مختل شود. برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، بهتر است محافظ برقی را انتخاب کنید که در برابر گرد و غبار، دمای زیاد، رطوبت، ضربه و تابش نور آفتاب مقاوم باشد.

امکانات بیشتر در چند راهی برق

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، شکل و شمایل محافظ‌های برق هم تغییر کرده و به‌روزتر می‌شوند. برخی از ویژگی‌هایی که باعث کارآمدتر شدن محافظ‌ها شده‌اند از قرار زیرند:

اگر محافظ برق شما برای استفادۀ وسایلی مثل کامپیوتر باشد، نیازی به روشن بودن دائم آن نیست. در چنین شرایطی، بهتر است محافظ شما دکمۀ خاموش و روشن داشته باشد که با هر بار درآوردن دوشاخۀ محافظ از پریز برق، در درازمدت به آن آسیب نرسد.

کودکان در سنین خردسالی علاقه دارند که با کنجکاویِ تمام، تمام وسایل را لمس کنند و یا حتی با آن‌ها بازی کنند. برای جلوگیری از فاجعه‌آفرین شدن این موضوع، بهتر است لوازم برقی و الکترونیکی خود و محافظ‌های برقی آن‌ها را با پوشش محافظ کودک انتخاب کنید.

با محافظ‌هایی که مجهز به پورت USB هستند، دیگر نگران استفاده از آداپتور شارژر خود برای شارژ کردن گوشی موبایل، اسپیکر و نباشید. با این نوع از محافظ‌های ولتاژ، می‌توانید تمام کارهای خود را تنها با یک کابل USB انجام دهید. یعنی علاوه بر اینکه بهترین محافظ برق را خریداری می‌کنید، تنها با یک کابل، دستگاه‌های خود را نیز شارژ می‌کنید. البته بهتر است به سازگاری آن‌ها نیز توجه کنید.

به‌طورکلی، وجود نمایشگر در هر وسیله‌ای کمک می‌کند تا اطلاعات کافی را از وضعیت دستگاه به‌دست آوریم. آیا محافظ برق روشن است یا خاموش؟ مقادیر دقیق ولتاژ چقدر هستند؟ و اطلاعاتی از این قبیل که به ما کمک می‌کنند تا بهتر از محصول استفاده کنیم. در حال حاضر، چند مدل از بهترین محافظ برق موجود در بازار به این ویژگی مجهز هستند.

بهترین مارک محافظ برق

«پارت الکتریک» یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین شرکت‌های تولیدکننده محافظ ولتاژ و چندراهی برق در ایران است. کیفیت محصولات این برند ایرانی بسیار عالی بوده و از دوام زیادی نیز برخوردار است. یعنی تا چندین سال شما را از خرید محافظ ولتاژ بی‌نیاز خواهد کرد. البته این شرکت محصولات الکتریکی دیگری را هم تولید می‌کند که در اینجا، فقط محافظ‌های ولتاژ آن را بررسی می‌کنیم.

یکی از مزایای محافظ ولتاژ پارت الکتریک، تولید اختصاصی برای هر وسیله الکترونیکی است. به‌عنوان مثال، برای یخچال و فریزر، کولر، پکیج، و یک محافظ ولتاژ مخصوص ساخته است. بنابراین، بهتر است برای خرید بهترین محافظ برق پارت الکتریک، به سازگاری آن با دستگاه خود هم توجه کنید.

کیفیت ساخت خوب، کابل محکم، دوام عالی، کلید روشن و خاموش، قابلیت نصب بر روی دیوار، قیمت مناسب و سایر قابلیت‌هایی که در ادامه به آن می‌پردازیم، جزو ویژگی‌های بهترین محافظ ولتاژ و شوک الکترونیکی این برند ایرانی است. شما می‌توانید توسط دکمه زیر، پرفروش‌ترین مدل‌های محافظ پارت الکتریک را ببینید.

ویژگی‌ها
مقاومت در برابر گرد و غبار: دارد
تعداد پریزها: ۲ تا ۸ عدد پریز
طول کابل: ۱.۸ متر، ۳ متر و…
دارای ارت و دکمه روشن و خاموش
مجهز به پورت USB در برخی از مدل‌های جدید
دارای نشانگر LED و محافظ داخلی
مناسب برای لوازم صوتی و تصویری، کامپیوتر، لباسشویی، یخچال، تلویزیون و…

گروه صنعتی «سارا» بیش از ۴۰ سال سابقه در این حوزه دارد و محصولاتی که تولید می‌کند، در برابر نوسانات ولتاژهای برق شهری، کاربرد فراوانی دارد.

محافظ‌های ولتاژ «سارا» برای حفاظت از یخچال، کامپیوتر، ماشین لباسشویی، تلویزیون و سایر ادوات صوتی و تصویری بسیار مناسب است. طبق بررسی ما، اکثر خریداران از دوام طولانی و کیفیت خوب محصول راضی بودند.

جنس این محافظ‌های ولتاژ، از فلز مقاوم و باکیفیت است و نسبتا بزرگ هم ساخته می‌شوند. به‌طورکلی، اگر شما هم دنبال بهترین محافظ برق ایرانی سارا هستید، توصیه می‌کنیم مدل‌های پرفروش آن را از طریق دکمه‌ای که در زیر قرار دادیم، مشاهده کنید.

ویژگی‌ها
تعداد پریزها: ۱، ۲، ۴، ۶ عدد و…
جنس بدنه: فلزی، پلاستیک باکیفیت
طول کابل: ۱.۴ متر، ۱.۵ متر، ۱.۶ متر،‌ ۳ متر و…
تعداد فاز: تک فاز
نوع عملکرد: رله‌ای
امکانات: دکمه روشن و خاموش و ارت
مقاوم در برابر رطوبت، گرد و غبار و دمای زیاد (آتش‌سوزی)

محافظ‌های الکترونیکی «تیراژه» دارای کیفیت ساخت بسیار خوبی هستند و تنوع مدل‌های آن نیز بالا است. در میان این محصولات، محافظ‌های بدون سیم و با سیم به چشم می‌خورند که برای یخچال، لباسشویی، کامپیوتر، کولر گازی، و سایر لوازم صوتی و تصویری منزل شما بهترین گزینه هستند.

هنگامی‌که میزان ولتاژ به دلایل مختلفی مانند صاعقه، رعد و برق، اختلال در سیستم توزیع و انتقال برق و از مرز معینی بیشتر یا کمتر شود، محافظ برق، جریان ورودی را تا اطمینان از برگشت به شرایط طبیعی قطع کرده تا وسیله برقی شما در برابر آسیب‌دیدگی محافظت شود.

از ویژگی‌های بهترین محافظ برق تیراژه، می‌توان به طراحی‌های خاص و زیبای آن اشاره کرد. اگر محصولات این شرکت را مشاهده کنید، متوجه می‌شوید که نوع طراحی محافظ‌های ولتاژ این برند، مدرن و جدید است. این عامل سبب می‌شود تا علاوه بر جلوه زیبا، استفاده از آن نیز راحت‌تر شود.

ویژگی‌ها
جنس بدنه: پلاستیک و ABS
تعداد پریزها: ۱، ۲، ۳، ۴، ۵، ۶ عدد و…
طول کابل: ۱.۵ متر، ۱.۸ متر،‌ ۳ متر و…
دارای محافظ داخلی و پوشش محافظ کودک
مجهز به دکمه روشن و خاموش و ارت
مقاوم در برابر دمای زیاد (آتش)، گرد و غبار و جذب لکه
دارای پایه جهت نصب بر روی سطوح
مجهز به سه لامپ LED جهت نمایش حالت عادی، غیر عادی و تاخیر
 • جزو پرفروش‌ترین برندهای بازار

این برند یکی از محبوب‌ترین شرکت‌های ایرانی در زمینه تولید محافظ‌های الکترونیکی در بازار است. از ویژگی‌های بهترین محافظ برق «نمودار کنترل» می‌توان به مواد اولیه باکیفیت، دوام طولانی، عملکرد عالی در برابر نوسان ولتاژ، طراحی جمع‌وجور و شیک، نشانگرهای LED و قیمت مناسب اشاره کرد.

همان‌طور که می‌دانید، در برخی از محافظ‌های ولتاژ به دلیل طراحی بد، امکان استفاده از تمامی پریزها به‌صورت همزمان وجود ندارد و همین عامل، نارضایتی مشتریان را نیز به همراه دارد.

خوشبختانه طراحی پریزهای محافظ نمودار کنترل، به‌گونه‌ای است که می‌توان همزمان از تمامی جایگاه‌ها استفاده کرد. البته بهتر است بازهم قبل از خرید بررسی کنید تا از این ویژگی مطمئن شوید. همچنین، اگر خریدتان اینترنتی است، توصیه می‌کنیم تصاویر محصول و نظرات خریداران قبلی را بررسی کنید تا بهترین محافظ برق را از هر نظر انتخاب کرده باشید.

ویژگی‌ها
جنس بدنه: فلز، پلی‌کربنات و پلاستیک
تعداد پریزها: یک تا شش عدد
طول کابل: ۱.۵ متر، ۴ متر و…
مجهز به باکس و محفظه داخلی
مناسب برای لوازم برقی آشپزخانه، کامپیوتر، صوتی و تصویری و…
دارای چراغ‌های LED برای نمایش وضعیت دستگاه

اگر می‌خواهید یک محافظ ولتاژ خوب و با قیمت مناسب خریداری کنید، این برند می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. اکثر مدل‌های «خیام الکتریک»، در گروه بهترین محافظ برق بازار قرار گرفته و هریک برای کاربردی خاص تولید شده‌اند. بنابراین، قبل از خرید توجه کنید که محافظ ولتاژ را برای چه دستگاهی نیاز دارید.

برند خیام الکتریک، محافظ‌های برق خود را در مدل‌های مختلفی تولید کرده است که در بخش زیر، به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • محافظ ولتاژ ارت‌دار با فیوز برای یخچال، کامپیوتر و لوازم صوتی و تصویری
 • محافظ برق پرقدرت فلزی
 • محافظ ولتاژ مخصوص یخچال و پکیج
 • محافظ ولتاژ دیجیتالی
 • محافظ ولتاژ مخصوص کامپیوتر
 • محافظ ولتاژ یخچال و کامپیوتر فیوز دار به همراه محافظ کودک

شما می‌توانید بر اساس وسیله الکترونیکی خود، یکی از محافظ‌های این برند را انتخاب کنید. برای دیدن محافظ‌های برق خیام الکتریک، روی دکمه زیر جدول کلیک کنید.

ویژگی‌ها
تعداد جایگاه‌های پریز: ۱ تا ۷ عدد
نوع عملکرد: رله‌ای و دکمه‌ای
جنس بدنه: پلاستیک مرغوب
مقاوم در مقابل گرد و غبار
دارای ارت و دکمه جهت خاموش و روشن
ساخته‌شده از مواد غیر قابل اشتعال
دارای ۳ چراغ زرد، سبز و قرمز برای نمایش وضعیت

اگر علاقه‌مند و اهل هوشمندسازی خانه و محل کار باشید، احتمالا نام این برند را شنیده‌اید. درست است که کشور ما آن‌چنان در این زمینه پیشرو نبوده و حتی با فناوری هوشمند سازی دنیا نیز گام بر نمی‌دارد، اما برخی از برندها مانند «هادرون» لوازمی تولید کرده‌اند که هوشمندی در آن به چشم می‌خورد.

برای مثال، محافظ برق هوشمند هادرون مدل «P۱۰۲» و «P۱۰۳»، علاوه بر محافظت از نوسان برق، امکانات دیگری مانند تایمر برای قطع خودکار و تبدیل انواع دو شاخه برق را نیز به شما ارائه می‌کند. گفتنی است، این محصول چندمنظوره جزو پرفروش‌ترین و بهترین محافظ برق هادرون نیز به شمار می‌رود. محافظت از ولتاژ، فرکانس دقیق، سرعت عمل بسیار بالا، تایمر قطع‌کن سه‌حالته و استفاده آسان، از مشخصه‌های این محصول است.

ویژگی‌ها
تعداد پریز: یک عدد
حداکثر جریان انتقالی: ۱۰ آمپر
مجهز به نشانگر LED برای تایمر و وضعیت ولتاژ
دارای خروجی برق یونیورسال
تنظیم زمان قطع جریان برق، بعد از ۱.۵، ۲.۵ و ۵ ساعت
مناسب گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ، تبلت، تلویزیون، مانیتور، بلندگوی شارژی و…

یکی دیگر از شرکت‌های ایرانی خوب که چند راهی برق و محافظ ولتاژ تولید می‌کند، «فردان الکتریک» است. این برند بیش از ۲۵ سال سابقه دارد و در این مدت توانسته مشتریان زیادی را به سمت خود جذب کند.

طی بررسی ما در بیگ سرچ، اکثر خریداران، محافظ الکترونیکی «فردان» را برای لوازم برقی پرمصرف خود مانند ماشین ظرفشویی، یخچال، لباسشویی و را خریدند که میزان رضایت آن‌ها نیز قابل قبول است. البته برخی از آن‌ها اظهار داشتند: «اگر این شرکت دکمه روشن و خاموش را برای تمامی محافظ‌های برق خود تعبیه می‌کرد، بهتر بود

به‌هرحال، با توجه به قیمت و کیفیت خوبی که محافظ‌های ولتاژ این شرکت دارد، می‌توانید برای خرید بهترین محافظ برق ایرانی روی این برند حساب کنید. البته مقایسه محصولات «فردان الکتریک» با برندهایی که در بالاتر معرفی کردیم، خالی از لطف نیست.

ویژگی‌ها
تعداد پریز: ۱ تا ۶ عدد
نشانگر LED: دارد
جنس بدنه: پلی‌کربنات و مغزی سرامیکی
زمان تاخیر: ۴ الی ۶ دقیقه
دکمه روشن و خاموش: برخی از مدل‌ها دارند
مخصوص یخچال و فریزر، ظرفشویی، لباسشویی و سایر لوازم برقی

تنها برندهای پرفروش بازار نیستند که کیفیت محصولات آن‌ها خوب است. برند «کاوه» از دیگر شرکت‌های ایرانی است که محافظ‌های ولتاژ خود را با کیفیت مطلوب و قیمت مناسب به بازار عرضه می‌کند. حتی تعدادی از خریداران، محافظ برق «کاوه الکترونیک» را مطمئن، بادوام و خوب برشمردند.

تنوع در محافظ‌های ولتاژ این برند زیاد بوده و تنها کافی است، سازگاری با وسیله برقی موردنظر، طول کابل، تعداد جایگاه‌های پریز و مواردی که در ابتدای این راهنمای خرید گفته‌شده را در نظر داشته باشید.

تعدادی از محافظ‌های الکترونیکی این شرکت، در گروه بهترین محافظ برق ایرانی بازار به شمار می‌روند. البته، حتما توجه داشته باشید که کالای موردنظر شما دارای گارانتی بلندمدت باشد. در غیر این صورت، بهتر است در خرید آن تردید کنید.

ویژگی‌ها
تعداد پریز: یک عدد تا شش عدد
جنس بدنه: فلز و پلاستیک مرغوب
چراغ ال ای دی: دارد
زمان تاخیر: ۳۰ تا ۶۰ ثانیه، ۵ دقیقه و…
دارای دکمه روشن و خاموش در برخی از محافظ‌ها

 

ویژگی‌ها
تعداد پریزها: ۱ تا ۶ عدد
جنس بدنه: پلاستیک مرغوب
زمان تاخیر: ۱ دقیقه، ۴ دقیقه و…
دارای نشانگر LED جهت نمایش ولتاژ مجاز، غیر مجاز و زمان تاخیر
ویژه یخچال، لباسشویی، ظرفشویی و تمامی لوازم صوتی و تصویری

برند «ساکو» بیش از ۱۰ سال است که در ایران فعالیت می‌کند و عمده محصولات آن محافظ ولتاژ خانگی و صنعتی و استابلایزر است. طول سیم بلند، کیفیت قطعات خوب، داشتن دکمه خاموش و روشن، از مشخصه‌های بهترین محافظ برق این برند ایرانی است.

ویژگی‌ها
تعداد پریزها: یک الی شش عدد
جنس بدنه: پلاستیک فشرده، پلی‌کربنات و فلز
زمان تاخیر: ۳۰ ثانیه، ۳ دقیقه، ۴ دقیقه و…
سازگار با کامپیوتر، لباسشویی، ظرفشویی، یخچال فریزر، تلویزیون و سایر لوازم برقی
امکان اتصال ۲ دستگاه قوی مانند ظرفشویی و لباسشویی به‌طور همزمان

برخی افراد معتقدند برای دستگاه‌های برقی پرمصرف و گران‌قیمت هم باید از «استابلایزر» استفاد شود. استابلایزر که بیشتر برای ورودی‌های ساختمان و کنتور استفاده می‌شود، توسط تکنسین‌ها نیز معرفی می‌شود. حال، این دستگاه با محافظ ولتاژ چه تفاوتی دارد؟

محافظ ولتاژ هنگام اختلال، نوسان، کاهش یا افزایش بیش‌ازحد برق محافظ را خاموش کرده و هنگامی‌که شرایط پایدار شود، به‌طور اتوماتیک آن را روشن می‌کند. اما دستگاه استابلایزر بدون قطعی جریان برق، ایرادها را رفع می‌کند.

از ویژگی‌های این محصول می‌توان به تثبیت ولتاژ، کاهش میزان مصرف برق، محافظت در مقابل اتصال کوتاه، عدم فشار بر روی وسایل هنگام نوسان برق و محافظت از لوازم الکترونیکی در برابر سوختن و یا نیم‌سوز شدن اشاره کرد.

ویژگی‌ها
دکمه خاموش و روشن: دارد
چراغ LED: دارد
جنس بدنه: فلزی
تقویت‌کننده و تثبیت‌کننده ولتاژ برق شهر
قابلیت نصب به‌صورت دیواری بعد از کنتور
مناسب برای کنتور، یخچال و فریزر، کولر گازی و…

۱۲. محافظ برق و نوسان ولتاژ سومو (Somo)

تمرکز برند «سومو» بر روی تولید محافظ ولتاژهایی است که به یک پریز مجهز شده‌اند. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، یک نمایشگر دیجیتال بر روی محصول تعبیه شده که وضعیت دستگاه را به شما نمایش می‌دهد. به این ترتیب، می‌توانید ولتاژ را به‌صورت لحظه‌ای مشاهده کنید.

دقت بالا، کیفیت ساخت بی‌نظیر، قابلیت تنظیم ولتاژ پایین و بالا جهت قطع خودکار جریان و قیمت مقرون‌به‌صرفه از ویژگی‌های بارز بهترین محافظ برق خارجی بازار محسوب می‌شود.

این برند باکیفیت، چینی است و مدل‌های پرفروش آن در بازار ایران نیز «SM۵۱۵» و «SM۵۱۶» هستند. شما می‌توانید توسط دکمه‌ای که در زیر جدول قرار دادیم، به تمامی مدل‌های پرفروش «Somo» دسترسی داشته باشید.

ویژگی‌ها
دارای یک عدد پریز
جنس بدنه: پلاستیک
زمان تاخیر: ۳ دقیقه (قابل تغییر)
حداقل ولتاژ جهت قطع جریان: ۱۷۵ ولت (قابل تغییر)
حداکثر ولتاژ جهت قطع جریان: ۲۴۵ ولت (قابل تغییر)
مقاوم در برابر آتش‌سوزی و گرد و غبار

اگر به دنبال بهترین محافظ برق قیمت‌مناسب برای پکیج دیواری، کامپیوتر، یخچال و فریزر، تلویزیون، لباسشویی، ظرفشویی و سایر لوازم برقی‌تان هستید، محصولات این برند را نیز مدنظر قرار دهید.

برخی از محصولات این شرکت به‌طور اختصاصی برای یک وسیله برقی ساخته شده است. برای مثال، امکان دارد یک محافظ ولتاژ فقط برای پکیج تولید شده باشد. به همین دلیل، توصیه می‌کنیم قبل از خرید محافظ ولتاژ، حتما مشخصات محصول را با دقت مطالعه کنید.

ویژگی‌ها
تعداد پریزها: ۱، ۲، ۴ و ۶ عدد
جنس بدنه: پلاستیک (Polypropylene)
زمان تاخیر: ۲۰ تا ۳۰ ثانیه، ۴ دقیقه و…
نوع عملکرد: رله‌ای و دکمه‌ای
دارای کابل و پریز استاندارد
امکان پیچ کردن بر روی میز یا دیوار

سوالات متداول

چگونه بهترین محافظ برق را انتخاب کنیم؟

اگر قصد تهیه یک محافظ برق خوب را دارید، بهتر است به مواردی مانند برند تولیدکننده، تعداد پریزها، طول کابل، ولتاژ ورودی، حداکثر و حداقل ولتاژ جهت قطعی جریان، زمان تاخیر، جنس بدنه، حداکثر توان قابل پشتیبانی، ویژگی‌های مقاومتی، سازگاری با دستگاه الکترونیکی، گارانتی، قیمت و سایر قابلیت‌های آن توجه کنید.

قیمت محافظ برق چقدر است؟

با توجه به اینکه محافظ‌های ولتاژ توسط شرکت‌های مختلفی تولید می‌شوند و هریک، دارای انواع و ویژگی‌های مختلفی هستند، نمی‌توان قیمت دقیقی برای آن در نظر گرفت. چنانچه بخواهیم بازه حدودی آن را مورد بررسی قرار دهیم، قیمت محافظ برق در بازار بین ۱۰۰ هزار تومان تا ۵ میلیون تومان است.

توجه داشته باشید که بهترین محافظ برق، لزوما گران‌ترین آن نیست. از طرفی دیگر، خرید محصولات بسیار ارزان و تولیدشده توسط برندهای متفرقه را هم توصیه نمی‌کنیم.

تفاوت سه راهی برق با محافظ ولتاژ چیست؟

سه راهی برق صرفا جایگاه‌های بیشتری از پریز ارائه می‌کند و از دستگاه‌های الکترونیکی شما در برابر نوسان ولتاژ محافظت نمی‌کند. به عبارتی دیگر، نقش تبدیل یک به چند را دارد. اما محافظ برق یا محافظ ولتاژ، علاوه بر ارائه چندین پریز، از آسیب ناشی از تغییر ولتاژ به دستگاه‌های متصل جلوگیری می‌کند.

برای چه لوازمی می‌توان از محافظ ولتاژ استفاده کرد؟

این وسیله محافظتی برای انواع و اقسام لوازم الکترونیکی کاربرد دارد. اما از مهم‌ترین کاربردهای آن می‌توان به ماشین لباسشویی، تلویزیون ال ای دی و معمولی، یخچال ساید، فریزر، پکیج، کامپیوتر، ماشین ظرفشویی، لپ‌تاپ، کنتور و اشاره کرد. به‌طورکلی، استفاده از بهترین محافظ برق برای هر وسیله‌ای که احتمال خرابی آن در برابر نوسان ولتاژ وجود دارد، ضروری است.

سخن آخر

پیش از خرید محافظ برق، دربارۀ ویژگی‌های دستگاه برقی خود به خوبی تحقیق کنید تا بتوانید با خواندن مقالۀ بالا، صحیح‌ترین انتخاب ممکن را داشته باشید. در این مقاله سعی کردیم ضمن ارائه یک راهنمای خرید جامع، برندهای معتبر محافظ ولتاژ و چند راهی برق را نیز معرفی کنیم.

امیدواریم با در نظر گرفتن این نکات، بهترین محافظ برق را خریداری کرده و از معیوب شدن لوازم الکترونیکی خود جلوگیری کنید. به نظر شما آیا نکته‌ای را از قلم انداخته‌ایم؟ اگر شما نیز تجربه‌ای دارید که می‌تواند به دیگران کمک کند،لوازم برقی مانند یخچال، تلویزیون و کامپیوتر آن‌قدر گران شده‌اند که تصور خراب شدن هرکدام می‌تواند حسابی نگرانمان کند! در این اوضاع، نوسانات برق به‌خصوص در فصل تابستان می‌توانند حسابی به ما خسارت وارد کنند و دستگاه‌ها را بسوزانند. برای جلوگیری از بروز این مشکل و خراب شدن لوازم برقی، داشتن محافظ برق برای لوازم برقی ضروری و امری واجب است. اگر هنوز محافظی برای لوازم خانه‌تان نخریده‌اید، ادامه‌ی مقاله راهنمای خرید محافظ برق را از دست ندهید.

انواع محافظ برق و سه راهی را می توانید از تکنولایف بخرید:

محافظ برق چیست؟

محافظ برق دستگاهی است که با قرار گرفتن در مسیر برق، در زمان بروز مشکلاتی نظیر نوسانات برق و بالا و پایین شدن‌های ناگهانی، جریان برق را قطع می‌کند یا جریان اضافی را به زمین هدایت می‌کند که اثری روی وسیله‌ها نگذارد و منجر به سوختن یا پایین آمدن عملکرد آن‌ها نشود. در حقیقت، می‌توان محافظ برق را به یک نگهبان برای وسایل برقی تشبیه کرد که از ورود ولتاژ ناخواسته به دستگاه جلوگیری می‌کند و نمی‌گذارد آسیبی ببینند.

محافظ برق‌ها به‌ شکل چند راهی یا تکی، در برندهای مختلف و قیمت‌های متنوع در بازار وجود دارند.

انواع محافظ برق

به‌طور کلی، محافظ‌ها همه یک ماموریت دارند و آن جلوگیری از ورود ولتاژهای ناخواسته و آسیب‌زن به دستگاه است. اما، به‌طور کلی برای بعضی دستگاه‌ها مانند یخچال و فریزر که باید همیشه در برق باشند یک نوع محافظ توصیه می‌شود و برای دستگاه‌هایی که تمام مدت استفاده نمی‌شوند مانند شارژر‌ها و اداپتورها یا تلویزیون، نوع دیگری از محافظ برق توصیه می‌شود. حال در راهنمای خرید محافظ برق، انواع مختلف را بررسی می‌کنیم.

محافظ برق خانگی

این نوع از محافظ برق برای لوازم برقی خانگی و سایز وسایل الکترونیکی قابل استفاده در منزل طراحی شده و ولتاژ مشخصی دارد. این مدل از محافظ برق را می توان به دو نوع محافظ برق معمولی و محافظ برق دیجیتال نیز دسته بندی کرد. در مدل معمولی تنها دکمه ای برای قطع و وصل کردن و سه چراغ سبز و قرمز و زرد برای نشان دادن وضعیت ولتاژ برق وجود دارد. در مدل محافظ برق دیجیتال علاوه بر سه چراغ رنگی، نمایشگر دیجیتالی وجود دارد که میزان ولتاژ و زمان تاخیر و … را به نمایش می گذارد.

محافظ برق صنعتی

این نوع از محافظ برق مناسب دستگاهای صنعتی با ولتاژ های قوی تر است.

محافظ برق یخچال فریزر

محافظ برقی که برای استفاده می‌شود معمولا فاقد دکمه‌های روشن خاموش است چون باید تمام مدت در برق باشند. همچنین، باید کیفیت بالایی داشته باشد. بهتر است یک محافظ را مختص یخچال فریزر قرار دهید و دستگاه دیگری را به آن نزنید. برای این لوازم خانگی از محافظ برق ارت دار نیز می توان استفاده کرد.

محافظ برق ماشین لباسشویی و ظرفشویی

بهتر است برای محافظ برق ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی از مدل محافظ برق ارت دار استفاده کنید تا جریان الکتریکی وارد شده را به زمین منتقل کند.

محافظ برق تلویزیون و کامپیوتر

همانطور که قبل‌تر گفتیم، لوازمی چون تلویزیون و کامپیوتر تمام مدت استفاده نمی‌شوند؛ پس لازم است که از مصرف برق اضافی جلوگیری شود. محافظ برق‌هایی که دکمه‌ی روشن و خاموشی دارند برای این وسایل مناسب‌ترند. همچنین، اگر تعداد خانه‌های چندراهی بیشتر باشد، می‌توانید لوازم دیگری مانند شارژرهای خود، و پلیرهای مختلف را به آن وصل کنید.

محافظ برق کولر گازی و اوازم گرمایشی

لوازم گرمایشی و سرمایشی هر کدام فقط نیمی از سال روشن هستند. پس باز هم لازم است محافظ برقی برایشان استفاده شود که بتوانید روشن خاموششان کنید. همچنین، برای در زمستان و کولرها در تابستان که نوسان برق زیاد است، خوب است محافظ مناسب و باکیفیتی تهیه کنید که لوازم سرمایشی‌تان خراب نشود.

محافظ برق موبایل

برخی از تبدیل های سه به دو دارای محافظ برق نیز هستند و از ورود ولتاژ نامناسب به مویال در هنگام شارژ جلوگیری می کنند. برخی از مدل های محافظ برق موبایل دارای تایمر، چراغ و … است.

نکات مهم در خرید محافظ برق

مواردی که در ادامه این مطلب گفته می‌شود، مولفه‌های مهمی هستند که روی خرید بهتر شما تاثیر می‌گذارند به همین دلیل بهتر است تا آن‌ها را به خاطر بسپارید.

 1. حداکثر جریان انتقالی
 2. تعداد فاز
 3. حداکثر توان قابل پشتیبانی
 4. طول کابل
 5. دکمه‌ی خاموش/روشن
 6. تعداد پریز
 7. جنس بدنه
 8. اماناتی مانند درگاه USB و صفحه نمایش و

بهترین مدل‌های محافظ برق

همانطور که گفته شد محافظ برق و ولتاژ در وسایل برقی در برابر نوسانات برق جلوگیری می‌کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در این دسته محصولات باید دیده شود، برخورداری از تحمل بالا در برابر آتش سوزی و استفاده از متریال ضد حریق در ساخت محصول است. در ادامه این راهنمای خرید می‌توانید با تعدادی از پرفروش‌ترین محافظ و چندراهی موجود در بازار آشنا شوید و در صورت تمایل در کمترین زمان نسبت به خرید آن از تکنولایف اقدام کنید.

چند راهی برق هوشمند پک مدل PSH214-4

اگر همیشه پس از ترک خانه در فکر آسیب دیدن وسایل برقی به دلیل نوسانات برق هستید، با خرید محافظ برق می‌توانید استرس خود را کم کنید. شرکت Pek با تولید چند راهی برق هوشمند پک مدل PSH214-4 اثبات کرد که از راه دور هم می‌توان روی وضعیت روشن و خاموشی وسایل برقی کنترل پیدا کرد.

چند راهی برق هوشمند پک مدل PSH214-4 دارای 4 خروجی است که هرکدام از آن‌ها را به تنهایی می‌توان از طریق نصب اپلیکیشن روی گوشی و استفاده از wifi از راه دور روشن یا خاموش کرد. همچنین درصورت نیاز می‌توانید برای هر کدام از خروجی‌ها زمان روشن و خاموش شدن در آینده را تعیین کنید. این قابلیت برای افرادی که مشغول ادیت ویدیو یا استفاده از نرم افزارهای معماری هستند بسیار کاربردی است. امروزه چند راهی برق هوشمند پک مدل PSH214-4 به عنوان بهترین محافظ برق برای لپ تاپ، کامپیوتر و سایر وسایلی که نیاز به کنتزل از راه دور دارند، محسوب می‌شود.

 

محافظ برق هیسکا مدل CH-5516

استفاده از محافظ برق برای بسیاری از لوازم برقی گران قیمت و ضروری بسیار مهم است. در این میان گاهی نیاز است تا چند وسیله مهم با یک پریز به برق شهری متصل شوند که در این زمان بهترین راهکار استفاده از یک چندراهی برق با کیفیت مانند چند راهی برق هیسکا مدل CH-5516 است. اگر در آشپزخانه قصد اتصال وسایلی مانند ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی به یک پریز را دارید، هوشمندانه‌ترین کار استفاده از بهترین محافظ برق ماشین لباسشویی و ظرفشویی یعنی محافظ برق هیسکا مدل CH-5516 است.
از آنجایی که مدل آداپتور اکثر ماشین‌های ظرفشویی و لباسشویی به صورت سه شاخه است، با خرید محافظ برق CH-5516 هیسکا دیگر نیازی به نیست و می‌توانید به راحتی سه شاخه را درون خروجی محافظ قرار دهید. بدنه این محافظ از جنس پلی کربنات است و در برابر گرما و آتش سوزی تا حد بالایی مقاوم است. همچنین قابلیت پشتیبانی تا توان 2500 وات را دارد. با پرداخت قیمتی بسیار کمتر از قیمت وسایل برقی مهم خانه برای خرید محافظ برق هیسکا مدل CH-5516 می‌توانید به بهترین محافظ برق ماشین ظرفشویی و لباسشویی دست پیدا کنید.

محافظ و چندراهی پرووان مدل PSP10

محافظت از لوازم صوتی و تصویری در برابر آتش گرفتن ناشی از حرارت اتصالی سیم‌های برق و نوسانات برق شهری همواره مهم است به همین دلیل خرید لوازمی مانند بهترین محافظ برق تلویزیون یکی از ضروری‌ترین فعالیت‌هایی است که پس از خرید وسایلی مانند لپ تاپ یا کامپیوتر حتما باید انجام شود.
در میان وسایلی برقی ارزشمندی که به محافظت نیاز دارند، محافظت از کنسول بازی هم به اندازه کامیپوتر، لپ تاپ و تلویزیون مهم است به همین دلیل در این مقاله با معرفی محافظ و چندراهی پرووان مدل PSP10 قصد آشنایی شما را با بهترین محافظ برق برای کنسول بازی داریم.

محافظ و چندراهی پرووان مدل PSP10 توانایی بهترین پشتیبانی از وسایل صوتی و تصویری تا حداکثر توان 2500 وات را دارد. بدنه این محافظ به یک سیم 2 متری متصل شده است به همین دلیل استفاده از لوازمی مانند کنسول بازی، لپ تاپ و تلویزیون را آسان‌تر می‌کند. شرکت تولید کننده برای بالا بردن دوام و کاهش وزن از جنس پلاستیک PP+TPE برای ساخت بدنه استفاده کرده است. این بدنه باعث می‌شود تا محافظ برق PSP10 در برابر آتش سوزی هم مقاوم باشد. بهره‌مندی از 4 خروجی به حالت سه شاخه و 4 درگاه USB از مهم‌ترین مزایای خرید محافظ و چندراهی پرووان مدل PSP10 محسوب می‌شود. به طور کل خرید این محصول به افرادی که قصد استفاده از بهترین محافظ برق کامپیوتر را دارند، پیشنهاد می‌شود.

 

محافظ و چندراهی پرووان مدل PSP12QC3.0

اگر به دنبال خرید محصول کاملی هستید که به‌طور همزمان از ویژگی‌های محافظ و چندراهی پشتیبانی کند، بهتر است به عنوان اولین انتخاب به محافظ و چندراهی پرووان مدل PSP12QC3.0 فکر کنید. این محصول با بهره‌وری از 3 پریز برق و 6 پورت USB می‌تواند از انواع لوازم برقی شما در برابر نوسانات برق محافظت کند. جدا از تعداد بالای درگاههای قابل استفاده دیده شدن 2 متر سیم به استفاده راحت‌تر شما کمک بسیاری می‌کند. از آنجایی که لوازم برقی در معرض خطرات بسیاری مانند آتش سوزی هستند، شرکت سازنده برای جلوگیری از احتراق از جنس پلاستیک PP+TPE برای ساخت بدنه این محافظ و چندراهی استفاده کرده است. پلاستیک PP+TPE در دسته مواد ضد حریق قرار دارد. در ادامه لازم به ذکر است که ابعاد مناسب محافظ و چندراهی پرووان مدل PSP12QC3.0 به جای‌گیری و حمل راحت‌تر آن توسط کاربر کمک ویژه‌ای می‌کند.

محافظ برق هادرون مدل P103

محافظ P103 هالدرون نه فقط یک محافظ ولتاژ، که یک مبدل هم هست و با کمک آن هر نوع دوشاخه‌ای (آمریکایی، انگلیسی، ایتالیایی، ژاپنی و …) را می‌توانید به دوشاخه‌ی ایرانی تبدیل کنید. هر وسیله‌ی برقی‌ای که بخواهید، چه موبایل و تبلت و چه تلویزیون و جاروبرقی را می‌توانید به این محافظ اتصال دهید و بدون هیچ نگرانی‌ای استفاده کنید. ویژگی دیگر این محافظ که آن را جذاب می‌کند تجهیز آن به تایمر است. این محافظ به سه میزان تایمر (۴۵ دقیقه، ۱.۵ ساعت و ۳ ساعت) مجهز شده که به کمک آن‌ها می‌توانید مشخص کنید بعد از چه زمانی جریان برق قطع شود. این ویژگی برای دستگاه‌های فست شارژ ویژگی خوبی‌ست و نیاز نیست نگران در برق ماندن شارژرها شوید. این محافظ در چندین رنگ از جمله زرد و صورتی در بازار موجود است تا دست شما را در انتخاب باز بگذارد.

چند راهی برق هیسکا مدل CH-5515

چندراهی و محافظ برق پرووان مدل PPS610

از آنجایی که چند راهی و محافظ وسایل پرکاربرد این روزها هستند، استفاده از آن‌ها برای تمامی خانه‌ها در الویت قرار دارد. شما با تهیه چندراهی و محافظ برق پرووان مدل PPS610 می‌توانید با یکبار خرید در آن واحد به هر دو وسیله دسترسی پیدا کنید. در دست داشتن 6 پریز برق به همراه محافظت در برابر نوسانات برق می‌تواند انتخاب خوبی باشد. چندراهی و محافظ برق پرووان مدل PPS610 به کاربر خود این اطمینان را می‌دهد که از وسایل برقی متصل تا حداکثر ولتاژ 245 ولت و حداقل 170 ولت محافظت می‌کند. 3 نشانگر LED به‌کاررفته روی این وسیله می‌تواند وضعیت اتصال برق را به کاربر به خوبی نشان دهد تا در صورت ضعیف بودن یا قطعی برق کاربر از نحوه عملکرد محافظ مطلع باشد. در ادامه لازم به ذکر است که طول بالای 1 متر چند راهی و محافظ برق PPS610 پرووان به راحتی استفاده کاربر کمک به‌سزایی می‌کند.

 

بهترین مارک محافظ یخچال نی نی سایت |بهترین محافظ برق برای ps5

 

جمع بندی

در مقاله راهنمای خرید محافظ برق کامپیوتر، تلویزیون، یخچال فریزر و دیگر لوازم برقی، به مواردی اشاره کردیم که باید موقع خرید رعایت کنید و چندتا از بهترین مدل‌ها را معرفی کردیم. همانطور که متوجه شدید، در صورت نبود محافظ برق، خطرات زیادی  لوازم برقی گران‌قیمت خانه‌مان را تهدید می‌کند. خوشبختانه محافظ‌های برق با امکانات و ویژگی‌های مختلف، همینطور قیمت‌های متنوع در بازار موجود هستند. پس اگر هنوز هم محافظ برق نگرفته‌اید، حتما در اولین فرصت اقدام به خرید کنید.

 

 

سوالات متداول

فرق محافظ برق تلویزیون و محافظ برق یخچال چیست؟

محافظ برق یخچال فاقد دکمه‌ی روشن خاموش است چون این وسیله باید همیشه در برق باشد اما محافظ تلویزیون و کامپیوتر، دکمه‌ی قطع و وصل دارد تا زمانی که به آن نیاز نداشتید خاموشش کنید و چند وسیله‌ی دیگر هم می‌توانید با آن به برق بزنید.

آیا استفاده از یک محافظ برای چند وسیله برقی کار اشتباهی است؟

درصورتیکه از مدل‌های جدید محافظ و چندراهی استفاده کنید، به دلیل پشتیبانی محافظ از حداکثر ولتاژ شما می‌توانید به راحتی برای چند وسیله برقی از یک چند راهی دارای فناوری محافظت در برابر یخچال و فریزر های معمولی و ساید بای ساید از آن دسته لوازم خانگی هستند که مدام روشن و در حال کار هستند و بیشتر از سایر وسایل دیگر در معرض خطر نوسان برق هستند. از آنجایی که قیمت این کالاها جزء وسایل گران قیمت خانه به حساب می آیند، محافظ و مراقبت صحیح و درست از آنها باعث جلوگیری از ایجاد ضرر های مالی می شود و می تواند از آسیب های احتمالی جلوگیری کند. در مقاله راهنمای خرید و معرفی بهترین محافظ های برق یخچال و فریزر با ویژگی های یک محافظ برق یخچال و فریزر خوب و بهترین مدل های آن آشنا خواهیم شد. در ادامه با همراه باشید.

یک محافظ برق یخچال و فریزر خوب چه ویژگی هایی دارد؟

محافظ برق ها وظیفه رساندن برق در ولتاژ مناسب و جلوگیری از ورود جریان برق به دستگاه ها در زمان نوسان شبکه برق را دارند. در داخل یک محافظ برق یخچال و فریزر، یک محافظ ولتاژ وجود دارد که این قطعه وظیفه کنترل ولتاژ را بر عهده دارد و از این بابت با سایر محافظ برق ها تفاوتی ندارد. مهم ترین تفاوتی که یک محافظ برق یخچال و فریزر با محافظ برق دارد این است که مدت زمان تاخیر آنها بالاتر است و علت آن این است که در لحظات اولیه وصل شدن برق ممکن است فشار زیادی به شبکه وارد شده و بار زیاد روی شبکه باعث شود و برق دوباره قطع شود. از آنجایی که این وسایل دارای قطعات حساسی هستند قطع و وصل شدن مداوم برق می تواند به آنها آسیب بزند. به همین دلیل مدت زمان تاخیر برای یک محافظ برق یخچال و فریزر را حدود 5 دقیقه قرار می دهند تا آسیبی به یخچال و فریزر وارد نشود.

بنابراین در هنگام خرید محافظ برق یخچال و فریزر به میزان زمان تاخیر اولیه دقت کنید که مدت زمان آن پایین نباشد. البته به صورت معمول همه محافظ های برق یخچال و ساید بای ساید دارای زمان تاخیر 4 تا 6 دقیقه ای هستند که مدت زمان استانداردی محسوب می شود. از آنجایی که میزان مصرف یک یخچال بین 2 تا 3 هزار وات است، بنابراین باید محافظ برقی تهیه شود که میزان حداکثر توان قابل پشتیبانی از میزان مورد نیاز یخچال و فریزر پایین تر نباشد.

طول و جنس کابل موضوع دیگری است که باید برای انتخاب یک محافظ برق مخصوص یخچال به آن دقت کنید، اگر در نزدیکی یخچال و فریزر پریز برقی نیست که محافظ را به آن وصل کنید، بهتر است که یک محافظ برق با طول کابل بلند تر و با جنس کابل مقاوم تهیه کنید. در ضمن اگر سیم محافظ برق کوتاه بود، توصیه می شود که از یک چند راهی برای جبران فاصله یا اضافه کردن سیم به صورت دستی استفاده نکنید، چرا که احتمال دارد با این کار باعث جرقه زدن و ایجاد نوسان و در نهایت خرابی یخچال و سایر لوازم شود.

مورد آخر نیز توجه به گارانتی و برند محافظ برق یخچال و فریزر است؛ از آنجایی که کیفیت قطعات داخلی و سالم بودن این دستگاه ها برای محافظت از لوازم برقی خیلی با اهمیت است، توصیه می شود برندهای شناخته شده و معتبر محافظ برق یخچال و فریزر را تهیه کنید تا هم خیالتان از بابت کیفیت محصول راحت باشد و هم در صورت خرابی امکان تعمیر و تعویض با گارانتی وجود داشته باشد.

از آنجایی که تعداد محافظ های یخچال و فریزر در بازار زیاد هستند ممکن است در انتخاب یک محافظ برق مخصوص یخچال و فریزر خوب دچار مشکل شوید. بنابراین در این قسمت از مقاله راهنمای خرید و معرفی بهترین محافظ های برق یخچال و فریزر قصد داریم 4 مدل از بهترین محافظ های برق مخصوص یخچال و فریزر که کیفیت بالایی دارند را به شما معرفی کنیم.

 1. محافظ یخچال و فریزر سارا مدل P255

برند سارا یکی از برندهای قدیمی در تولید انواع محافظ برق است که محصولات با کیفیتی را به بازار عرضه می کند. مدل P255 یک محافظ برق مخصوص یخچال است که دارای دو خانه برای اتصال دو شاخه برق یخچال و فریزر دارد و طول کابل آن معادل 1.5 متر است. حداکثر توان قابل پشتیبانی این محافظ معادل 2450 وات است و ولتاژ های ورودی زیر 170 و بالای 250 ولت را قطع خواهد کرد. پس از قطع جریان برق نیز حدود 4 تا 6 دقیقه طول خواهد کشید تا محافظ اجازه وصل شدن دوباره برق را به دستگاه دهد.

 1. محافظ برق یخچال امگا مدل P3100

محافظ برق یخچال فریزر مدل P3100 محصولی از شرکت با سابقه امگا است. این مدل مجهز به 3 پریز برای اتصال دوشاخه برق است که از یخچال و فریزر در برابر هرگونه نوسان برق محافظت می کند.  حداکثر توان قابل پشتیبانی این محافظ برق 2500 وات است و علاوه بر محافظ داخلی ولتاژ یک کلید قطع و وصل جریان نیز دارد که از این کلید در مواقع نیاز می توانید برای قطع یا وصل کردن جریان به صورت دستی استفاده کنید. همچنین سه چراغ تعبیه شده روی بدنه وضعیت کاری محافظ را نشان می دهند و مدت زمان تاخیر آن برای وصل کردن برق بین 4 تا 6 دقیقه خواهد بود.

3.محافظ نوسان برق یخچال و فریزر پارت الکتریک مدل PE8789

محافظ برق یخچال و فریزر پارت الکتریک یک محافظ برق 2 خانه است که طراحی متفاوت تری نسبت به مدل های قبلی دارد. این محافظ برق از پریز های ارت دار استفاده که امنیت و مقاومت آن را در برابر نوسانات برق افزایش می دهد و همچنین روی پریز ها نیز محافظ کودک وجود دارد تا از برق گرفتگی کودکان در صورت دست زدن به پریز جلوگیری کند. روی بدنه نیز علاوه بر چراغ های LED نشان دهنده وضعیت کاری محافظ، یک عدد کلید قطع و وصل جریان برق نیز برای قطع جریان به صورت دستی وجود دارد.  توان قابل پشتیبانی مدل PE8789 معادل 2500 وات است که برای تامین برق و توان مورد نیاز اکثر لوازم برقی خانگی کافی خواهد بود.

 1. محافظ برق یخچال فریزر سارا مدل P156S

آخرین مورد از لیست بهترین محافظ برق یخچال و فریزر محصولی دیگر از برند سارا الکتریک است. محافظ یخچال سارا مدل P156S یک محافظ برق بدون سیم است که به وسیله دوشاخه به پریز برق وصل می شود و از جنس بدنه خوبی بهره می برد. این محافظ بر مجهز به یک پریز ارت دار است و حداکثر توان قابل پشتیبانی آن 2450 است که برای انواع یخچال و فریزر کافی به نظر می رسد. محافظ ولتاژ داخلی P156S مانند مدل های دیگر ولتاژ زیر 170 و بالای 250 ولت را قطع کرده و برای وصل کردن برق زمان تاخیری حدود 4 تا 6 تا دقیقه دارد.

جمع بندی

همانطور که در مقاله راهنمای خرید و معرفی بهترین محافظ های برق یخچال و فریزر گفته شد، تهیه یک محافظ برق برای یخچال و فریزر ضروری است و می تواند باعث جلوگیری از سوختن قطعات یخچال و فریزر و تحمیل هزینه های تعمیر و تعویض شود. از این رو برای این دسته از لوازم خانگی برقی یک سر محافظ های مخصوصی تولید می شوند که از ورود جریان برق با نوسان و خطرناک جلوگیری کنند. در انتها نیز توصیه می کنیم اگر می خواهید یک محافظ برق مخصوص یخچال تهیه کنید، سعی کنید که بهترین برند و با کیفیت ترین را انتخاب کنید تا خیالتان از بابت کارکرد آن راحت باشد.

در صورتی که علاقه دارید اطلاعات بیشتری راجع به انواع محافظ برق داشته باشید می توانید به مراجعه کنید.

امیدواریم مقاله راهنمای خرید محافظ برق یخچال و فریزر مورد پسند شما واقع شده باشد و خوشحال می شویم که نظرات و تجربیات خود را در زمینه محافظ برق مخصوص یخچال و فریزر را با ما به اشتراک گذارید.

مرجع: بابا ادیسون

 

دکمه بازگشت به بالا