عمومی

راهنمای خرید نهال با بهترین قیمت و کیفیت

خرید نهال

خرید نهال یکی از مهمترین و اصلی ترین دغدغه افراد در هنگام احداث باغ می باشد. زیرا در واقع شرط اولیه داشتن درختان پربار و محصولات مرغوب و با کیفیت خرید نهال سالم و مرغوب می باشد. در صورتی که نهال خریداری شده دارای کیفیت لازم نباشد یا مبتلا به بیماری و آفت باشد، نمی توان از آن انتظار محصول مرغوب داشت.

تصور کنید که یک باغدار پس از خرید نهال و کاشت آن ها باید بسته به نوع نهال چند سال از آن ها نگهداری و مراقبت کند. رسیدگی های لازم از جمله آبیاری، کوددهی، سمپاشی و هرس درختان را انجام دهد تا درختان به بار بنشینند. پس از باردهی درختان می توان نوع و کیفیت محصولات را مشاهده کرد. در صورتی که کیفیت محصول رضایت بخش نباشد، در واقع تمام هزینه ها، وقت و زحمت های صرف شده از بین می رود و خسارت جبران ناپذیری به بار می آید.

بنابراین قبل از خرید نهال بهتر است اطلاعاتی درباره مشخصات نهال سالم داشته باشید تا بتوانید انتخابی آگاهانه و مناسب داشته باشید. همچنین خرید نهال از نهالستان معتبر و دارای مجوز جهاد کشاورزی به شما اطمینان خاطر بیشتری خواهد داد. نهالستان آکین نهال یکی نهالستان معتبر می باشد. این نهالستان با دارا بودن باغ مادر تمامی نهال ها را بدون واسطه و با بالاترین سطح کیفیت تولید و عرضه می دارد. همچنین نهال های این نهالستان دارای شناسنامه سلامت از جهاد کشاورزی می باشند.

انتخاب نهال مناسب

توجه داشته باشید که هر نهال برای رشد و بازدهی مناسب نیاز به شرایط آب و هوایی، نوع خاک، نیاز سرمایی و نیاز به آبیاری خاصی دارد. بنابراین قبل از خرید نهال باید شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر خود را بررسی نمایید. سپس نوع نهال مناسب خود را بر این اساس انتخاب نمایید. برای مثال برای داشتن محصول گردو انواع نهال وجود دارد که بعضی از آن ها مناسب کاشت در مناطق سردسیر و بعضی دیگر مناسب مناسب گرمسیر می باشد. بعضی از ارقام در برابرخشکی تحمل بالاتری داشته و مناسب مناطق گرم و خشک می باشد. بنابراین انتخاب نهال مناسب به شرایط اقلیمی منطقه کاشت نیز بستگی دارد.

نهالستان های معتبر مانند نهالستان آکین نهال دارای کارشناسانی در این زمینه می باشند. در صورتی که هر گونه سوالی در زمینه  خرید نهال از قبیل انتخاب نوع و نژاد نهال مناسب با شرایط اقلیمی منطقه، خلاک مناسب، نحوه کاشت نهال مورد نظر، نوع و میزان آبیاری، نوع و میزان کوددهی لازم کارشناسان نهالستان آکین نهال آماده ارائه مشاوره به شما می باشند.

شناسایی نهال سالم

در هنگام خرید نهال باید قسمت های مختلف آن را از نظر سلامت بررسی نمایید. طول نهال باید حدود 100 الی 120 سانتی متر باشد و قطر ان در حدود قطر مداد باشد. ریشه نهال باید دارای حداقل 3 الی 4 انشعاب باشد و این ریشه با زاویه از یکدیگر قرار داشته باشند. ریشه فاقد هر گونه پیچ خوردگی، تاب خوردگی و گره خوردگی باشد. همچنین ریشه های نهال نباید دچار سرمازدگی، پوسیدگی و یا سوختگی باشند.

در هنگام خرید نهال دقت داشته باشید ساقه نهال باید صاف و سالم باشد. ساقه نباید شامل بریدگی و زخم خوردگی و یا صمغ باشد. تاج نهال دارای انشعاب باشد. نهال های چند شاخه باردهی زودتر و بیشتری خواهند داشت. نهال باید دارای جوانه های سالم و قوی مخصوصا در قسمت دو سوم پایین تنه باشد تا پس از رشد شاخه های جدید ایجاد شود.

نهال های خریداری شده باید یک الی دو ساله باشند. نهال های پیوندی یک سال پس از پیوند و دو سال پس از زمان کاشت بذز مناسب می باشند. نهال های کمتر از یک سال و یا بیش از دو سال مناسب نمی باشند. ساقه نهال های پیوندی نیز باید عمودی باشد. یعنی در واقع از محل پیوند، پیوندک به طرف بالا و عمود بر زمین رشد کند. نوع پایه و پیوندک مشخص بوده و متناسب باشند.

یکی دیگر از نکاتی که در خرید نهال بسیار حائز اهمیت می باشد نهال باید فاقد هر گونه بیماری و آفت باشد. زیرا این آفات ممکن است باعث از بین رفتن محصول، نهال و یا حتی تمامی نهال های باغ شود. خرید نهال از نهالستان هایی که نهال های خود را همراه با شناسنامه سلامت جهاد کشاورزی ارائه می دهد، یک تضمین سلامت نهال می باشد.

اهمیت خرید نهال از نهالستان معتبر

متاسفانه افرادی وجود دارند که بدون هیچ گونه دانش و تجربه دست به تولید نهال و فروش آن می زنند. از آن جا که خرید نهال و کاشت ان یک سرمایه گذاری برای باغداران به شمار می رود. در صورت خرید نا آگاهانه از این دست از افراد دچار خسارت سنگینی و جبران ناپذیری خواهند شد. نهال ها در نهالستان معتبر تا زمان خرید نهال در خاک نگهداری می شوند اما گاهی مشاهده می شود که در برخی مراکز نهال ها در بیرون از خاک و بر روی هم قرار دارند. که به هیچ از این مراکز خرید خود را انجام ندهید.

در نهالستان آکین نهال، نهال ها پس از خرید ضدعفونی و در بسته بندی مناسب برای حمل و نقل قرار می گیرند. نهال های نهالستان آکین نهال دارای شناسنامه سلامت می باشند که بر روی مشخصاتی از قبیل شماره شناسه، سال تولید و سن نهال، نهالستان تولید کننده، نوع پایه و نوع پیوند درج شده است.

نهال های خریداری شده ممکن است پس از دو سال باردهی نمایند و در برخی از انواع نهال ها باردهی هفت سال آغاز می شود. در واقع شما چندین سال پس از خرید نهال بازده و محصول درخت را مشاهده می کنید. در صورتی که از مراکز ناشناس و نامعتبر نهال را خریداری کرده باشید، تضمینی وجود ندارد که نهال خریداری شما همان نهال درخواستی با کیفیت مطلوب باشد.

در هنگام خرید نهال از نهالستان آکین نهال فاکتور فروش معتبر دریافت می کنید. شما با نگهداری این فاکتور در واقع تا هر زمان که درختان بازدهی خود را آغاز نمایند، ضمانت محصولات خود را دارید تا مطمئن باشید نهال ها مطابق سفارش شما می باشند.

نهالستان آکین نهال برای اطمینان خاطر بیشتر خریداران، نهال های خود را با ضمانت مرجوعی عرضه می نماید که میزان اطمینان از کیفیت محصولات می باشد.

منبع:

https://akinnahal.com/

دکمه بازگشت به بالا