علمی و پزشکی

عوارض مصرف بیش از حد کافئین چیست؟

طبق آمار سازمان غذا و داروی جهانی (FDA) ، یک قاشق غذاخوری پودر کافئین معادل 28 فنجان قهوه است ، به همین دلیل فروش مکمل های کافئین در بسیاری از کشورهای جهان ممنوع است. این ممنوعیت نتیجه چندین مرگ در سالهای اخیر است.

عوارض مصرف بیش از حد کافئین!

یک گزارش جدید به سرپرستی دکتر ربکا هورستن نشان می دهد که اگر کافئین در مقادیر زیادی مصرف شود چه اتفاقی می افتد. این گزارش در مورد یک بیمار 26 ساله است که دو قاشق چای خوری (حدود 20 گرم) پودر کافئین مصرف کرده است. این معادل 50 تا 60 فنجان قهوه است ، که Harvesten و همکارانش می گویند برای کشتن یک فرد بیش از حد کافی است.

به گفته محققان ، مصرف بیش از 1 تا 2 گرم باعث ایجاد اثرات سمی قابل توجهی بر بدن می شود. اثرات کشنده مصرف بیش از 5 گرم کافئین یا غلظت خون بیشتر از 80 میلی گرم در لیتر رخ می دهد. در بیماران ، میزان کافئین به 147 میلی گرم در لیتر و دوز کشنده رسیده است. قبل از درمان ، بیمار علائمی از قبیل تنگی نفس ، تعریق ، اضطراب و مشکلات تنفسی ، ضربان قلب غیر طبیعی و فشار خون بالا و فشار خون پایین را داشت که توسط پزشکان معالجه می شد. ECG وی نشان داد که در قلب یک آریتمی غیر طبیعی وجود دارد که به آن یک تاکی کاردی بطنی گفته می شود و آزمایشات نشان داد که نوعی اسید بنام اسیدوز متابولیک به همراه آلکالوز تنفسی (عدم تعادل دی اکسید کربن و اکسیژن خون) وجود دارد. تعداد گلبول های سفید نیز افزایش یافته است.

وی پس از مراجعه به بیمارستان ، تحت مراقبت های شدید برای از بین بردن مسمومیت با کافئین قرار گرفت.

محققان ادعا می کنند اگرچه دستورالعمل رسمی برای مصرف بیش از حد کافئین وجود ندارد ، اما مصرف کافئین بسیار خطرناک است.

sciencealert.com

2121

دکمه بازگشت به بالا