اقتصادی

لب کارون… چه خشک، چه تاول، چه تشنه…

مجله تفریحی زیباروز / خوزستان سنگین ترین ، بزرگترین و طولانی ترین رودخانه ایران؛ از رودخانه کارون تعابیری وجود دارد ، رودخانه ای که در طی سالها به حدی مرطوب و خشک شده است که اگر کسی از گذشته خبری نداشته باشد ، ممکن است این تفاسیر کمی خیالی باشد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، رودخانه کارون به طول حدود 950 کیلومتر از زردکوه در استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می گیرد ، از قلب خوزستان می گذرد و به خلیج فارس می ریزد ، اما شاید گذر از شهر اهواز بیش از هرجای دیگر دیده شود. جایی که شهر را به دو قسمت تقسیم می کند ، 10 پل از آن عبور می کنند و البته جایی که “لب کارون ، چه گل بارانی” است.

چندین سال کارون دچار خشکسالی شده بود و شایعات انتقال آب به فلات مرکزی بسیار زیاد بود. مثل اینکه دارد می میرد. ممکن نیست که اگر این امکان وجود دارد ، آنها سیمان را روی کارون بریزند ، آن را با کاشی فرش کنند ، چند ماهی بگذارند و بگویند این هم از کارون است. خوشحال باش.

وضعیت رودخانه کارون با همه آشفتگی هایش به جایی رسیده است که مردم اهواز در وسط راه می روند ، ماشین آلات سنگینی در بستر آن حفاری می کنند ، کشاورزان ته آن را کاشته اند و البته قایق ها بین گل و لای گیر کرده اند گل و لای؛ غیر معمول نیست اگر آنها چند بار دیگر به بزرگراه بیایند ، بعد از همه ، هیچ یک از طول و عرض خوب ندارند!

شرایط نامساعد بارش در سال آبی جاری و افت 44 درصدی حوضه بزرگ کارون نسبت به سالهای عادی شرایط کارون را بیش از هر زمان دیگری بحرانی کرده است. این واقعیت که آب از قسمت فوقانی کارون منتقل می شود و به رگهای خشک کارون آبی نمی رسد ، وخامت اوضاع را دوچندان می کند.

امروز ، رودخانه کارون خشک تر و ناراحت کننده تر از همیشه است. زمین خشک و شیب دار ، نیزارهای زرد شناور ، زباله های زیاد و بوی فاضلاب که به آسمان می رود. باید دید که بهشت ​​رویای کارون را چه نوع رویاهایی می بیند.

رودخانه کارون در بخشی از اهواز

تخلیه فعلی کارون در بخش اهواز کمتر از یک چهارم شرایط طبیعی است

محمد درویش ، رئیس گروه محیط زیست در کرسی یونسکو در تحقیقات بهداشت اجتماعی و محیط زیست ، وی در گفت وگو با مجله تفریحی زیباروز در مورد وضعیت رودخانه کارون اظهار داشت: میانگین بارندگی در حوضه کارون بزرگ در سال آبی جاری حدود 40 تا 44 درصد کاهش یافته است و این باعث کاهش متوسط ​​دبی رودخانه کارون شده است. از میانگین بلند مدت. “

وی افزود: در زمان طغیان در آوریل 1998 ، تخلیه رودخانه کارون در تقاطع پل سفید اهواز بیش از 3000 متر مکعب در ثانیه بود ، در حالی که اکنون جریان آب در کارون حدود 210 متر مکعب در هر بار است. دوم و به دلیل بستر وسیع این رودخانه ، عبور این مقدار آب از آن کارون کاری شبیه فضای باریک را انجام داد.

این فعال محیط زیست با بیان اینکه رودخانه کارون همچنان ثروتمندترین رودخانه ایران است ، افزود: در میان 93 رودخانه دائمی کشور ، رودخانه کارون با 210 210 متر مکعب در ثانیه همچنان ثروتمندترین رودخانه ایران است. البته با بررسی حوضه بزرگ کارون و با فرض اینکه اگر سدها و انتقال آب اجرا نشود ، کارون باید در همان شرایط خشکسالی و باران سبک از حدود 800 متر مکعب بر ثانیه از آب در قسمت اهواز عبور کند.

درویش گفت: کل سد سازی ، پروژه های انتقال آب و بارگیری در خوزستان علیا در استان های چهارمحال و بختیاری ، کهگیلویه و بویراحمد منجر به تخلیه کارون در بخش اهواز به کمتر از یک چهارم شرایط طبیعی آن شد. .

وی افزود: اگر این دبی کمتر از 150 متر مکعب در ثانیه باشد ، با فاجعه بزرگی روبرو خواهیم شد زیرا در شرایط مد آب نمک خلیج فارس وارد جنگل های خوزستان می شود و می تواند بسیاری از زمین های کشاورزی را از بین ببرد. خوزستان به هیچ وجه نباید اجازه دهد جریان آب رودخانه کارون کمتر از 150 متر مکعب در ثانیه باشد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز ، با خشکسالی و باران کم امسال میزان رسوبی که در طغیان آوریل 1998 وارد رود کارون شد بی سابقه بود. تجمع این رسوبات باعث ایجاد جزایر بزرگ و کوچک در بستر رودخانه کارون می شود. جزایری که آنقدر از آب خارج شده اند که امکان لایروبی وجود ندارد.

البته عدم لایروبی در طی سالهای مختلف یا لایروبی جزئی انجام شده در برخی از مناطق کارون نیز دلیل این امر است که هر روز شاهد رشد جزایر جدید در رودخانه هستیم.

رودخانه کارون در بخشی از اهواز

سازه های مختلف در کارون ، یکی از مهمترین عوامل رسوب رودخانه

عبدالله سردسته ، مدیر حفاری و اجرای پروژه های مدیریت رودخانه در سازمان آب و برق خوزستان وی در گفت وگو با مجله تفریحی زیباروز ، در خصوص لایروبی رودخانه گفت: طی سال گذشته حدود 963 هزار متر مکعب لایروبی در رودخانه کارون انجام شد. ما در حال تلاش برای کاوش در رودخانه کارون به عرض 60 متر هستیم ، جایی که دستگاه کاتتریزاسیون عملکرد و عمق خوبی دارد که توسط مهندسی رودخانه سازمان آب و برق اعلام شده است.

وی با بیان اینکه وجود سازه های مختلف بر روی رودخانه کارون از مهمترین عوامل رسوبگذاری (رسوبگذاری) در این رودخانه است ، افزود: رژیم و مقاومت جریان در رودخانه کارون و وجود سازه های مختلف بر روی آن به این ترتیب است. که در کارون هرگونه لایروبی انجام می شود. رسوب دوباره رخ خواهد داد و شدت رسوب در این رودخانه همیشه زیاد است.

رودخانه کارون در بخشی از اهواز

تخلیه آب بیشتر در کارون امکان پذیر نیست

فراز ربیعی ، معاون برنامه ریزی کارشناسی و جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان وی در گفت وگو با مجله تفریحی زیباروز ، با بیان اینکه 58 درصد مخازن سد در استان خوزستان خالی است ، اظهار داشت: امسال یکی از خشک ترین و خشک ترین سال های آماری است ، بنابراین تخلیه رودخانه کارون به اندازه همانند سالهای گذشته.

وی افزود: برنامه ریزی برای تخلیه رودخانه کارون در قسمت اهواز ، به دلیل شرایط خشکسالی ، عبور حدود 200 متر مکعب در ثانیه آب از این رودخانه و اکنون تخلیه رودخانه کارون در قطعه اهواز نیز به همین صورت است.

معاون مطالعات اساسی و برنامه های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: وضعیت کنونی خوزستان خشکسالی است و امکان تخلیه آب بیشتر در رودخانه کارون وجود ندارد.

ربیعی با بیان اینکه در زمستان و بهار برای بهبود تأمین آب خوزستان باران های موثری نداشته ایم ، گفت: در حال حاضر وضعیت مطابق با برنامه است و اگر همه مصرف کنندگان به این طرح متعهد باشند ، کارون دبی کمتر از میزان فعلی نخواهد بود وضعیت.”

وی افزود: برداشت غیرقانونی در بالادست به طور قطع تخلیه رودخانه کارون در قسمت اهواز را کاهش می دهد ، زیرا وضعیت کارون به گونه ای است که عدم رعایت برنامه های برداشت آب مشکلات زیادی را برای کارون ایجاد می کند.

رودخانه کارون در بخشی از اهواز

در شرایط فعلی نمی توان کارون را رودخانه نامید

“وقتی از کنار کارون عبور می کنم ، ویرانی کارون مرا از بین می برد”؛ این را شهروندی که در وسط رودخانه قدم می زد گفت.

نمای رودخانه ای مانند کارون می تواند زیبایی یک شهر را داشته باشد و احساس خوبی را در مردم ایجاد کند. البته رودخانه ای که در آن آب وجود دارد این روزها کارون اهل اهواز نیست که به جاده ای خاکی برای پیاده روی مردم تبدیل شده و از هر زمان طعم خشک تری دارد. به نظر می رسد که اگر کارونا نبود ، بهتر بود قلب کسی روی زمین او خونین باشد.

ابراهیم نوشادی ، شهردار اهواز وی در گفت وگو با مجله تفریحی زیباروز ، در این باره اظهار داشت: شهرهایی که رودخانه از آنها می گذرد ، تمام زیبایی آنها همان رودخانه است و رودخانه می تواند شرایط بسیار ویژه ای را برای شهر ایجاد کند. عبور کارون از اهواز نیز یک فرصت طلایی است ، اما به هر حال این فرصت را که خداوند در اهواز داده است ، قابل استفاده نیست.

وی افزود: ناسازگاری بین دستگاه های متولی ، وجود قوانین و مقررات مختلف و عدم مدیریت واحد شهری استفاده از ظرفیت طلایی رودخانه کارون در اهواز را برای ما غیرممکن کرده است. موضوع انتقال آب در کارون و تخلیه فاضلاب به رودخانه نیز مشکلات زیادی را برای این رودخانه ایجاد کرده است.

نوشادی گفت: با وضعیت موجود نمی توان کارون را رودخانه نامید. یک رودخانه با آب معنی پیدا می کند و وقتی رودخانه ای بدون آب باشد معنی و زیبایی خود را از دست می دهد. این واقعیت که جریان رودخانه کم است ، بوی تعفن فاضلاب در اطراف کارون بسیار زیاد است و اینکه این رودخانه پر از فاضلاب در شهر است ، اصلاً خوشحال کننده نیست.

رودخانه کارون در بخشی از اهواز

با ادامه خشکسالی در خوزستان ، کارون قطعاً سوشی بیشتری خواهد شد

دکتر. مهدی قمشی ، عضو هیئت علمی ، گروه آب ، دانشگاه شهید چمران ، اهواز وی در مصاحبه با مجله تفریحی زیباروز در مورد خشک شدن رودخانه کارون اظهار داشت: سال گذشته علی رغم اینکه در ابتدای سال باران های معمولی داشتیم اما به دلیل مشکلات تأمین انرژی در زمستان ، بخشی از سد آب خوزستان برای منبع برق و امید باران آوریل سال آینده آزاد شد.

وی افزود: متاسفانه در سال بعد بارندگی ها طبیعی نبود و کمبود باران باعث شده است که سدهای خوزستان اکنون ظرفیت خالی زیادی داشته باشند و به نظر می رسد وضعیت رودخانه هایی مانند کارون از این طریق خشک است.

عضو هیئت علمی گروه آب دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: به دلیل محدودیت منابع آب موجود ، مصرف آب در بالادست اهواز بسیار زیاد است و با توجه به وعده غذایی برنامه ریزی شده ، تخلیه آب بسیار محدود است و همه این موارد در مجموع باعث ایجاد وضعیت فعلی رودخانه کارون در اهواز.

وی افزود: پیش بینی های آب و هوایی برای سال آینده نیز سال خشک پیش بینی می شود و با این شرایط سهمیه بندی آب ادامه خواهد داشت و مسئولان با احتیاط زیادی آب را به بخشهای اصلی که از آب استفاده می کنند ، یعنی آب آشامیدنی ، کشاورزی و صنعتی تخلیه می کنند. سال آینده.

قمشی افزود: “اگر روند خشکسالی در خوزستان ادامه یابد ، قطعاً رودخانه کارون خشک تر از اکنون است و این یک هشدار است.”

وی افزود: براساس سیگنال های دریافتی از پیش بینی هواشناسی ، به نظر می رسد سال آینده از نظر بارندگی سال عادی نخواهد بود و قطعاً این موضوع بر وضعیت کارون تأثیر جدی خواهد گذاشت.

عضو هیئت علمی گروه آب دانشگاه اهواز شهید چمران با بیان اینکه پروژه های انتقال آب در بالادست رودخانه کارون و یک شاخه فرعی واقع شده است ، گفت: “همه این پروژه ها در حوضه هایی قرار دارند که پایدارترین و پایدارترین آب کارون را تأمین می کنند.” در بالادست واقع شده اند ، یعنی آب به قسمتهای مختلف این زیرشاخه ها تأمین می شود و بقیه آب به کارون در خوزستان و اهواز می رسد.

وی افزود: سالانه حدود 1.3 میلیارد متر مکعب آب از سرشاخه های کارون و دز منتقل می شود و در صورت باقی ماندن آب آن به حوضه کارون می رسد. البته افزایش مصرف آب در حوضه کارون ، یعنی استانهای لرستان ، چهارمحال و بختیاری ، کهگیلویه و بویراحمد باعث شده است که کمبود آب در رودخانه کارون در استان خوزستان با حدود 400 میلیارد متر مکعب در سال مواجه شویم. در مقایسه با تاریخ کارون

قمشی گفت: “این واقعیت که سالانه 4 میلیارد متر مکعب آب کمتر از تاریخ تاریخی کارون وارد این رودخانه می شود شرایط را برای رفتن کارون به ساحل به اهواز ایجاد کرده و وضعیت به گونه ای خواهد بود که اکنون در اهواز شاهد آن هستیم.”

رودخانه کارون در بخشی از اهواز

“کارون زندگی اهواز است ؛ جان ما را نگیر.” این را یکی از اهالی شهر گفت: چند کلمه حساب و البته جمله ای اعلام کننده بدترین روزهای پیش رو.

شاید باید منتظر روز عطش بیشتری برای کارون باشیم و این خشک کن بزرگ رودخانه را بیش از هر زمان دیگری تصور کنیم. با این حال ، وضعیت فعلی کارون مانند ماهی تازه صید شده در کف کشتی است که لنگ می زند و در حال مرگ است.

گزارش: شایان حاجی نجف – خبرنگار مجله تفریحی زیباروز خوزستان

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا