اقتصادیکسب و کار ایرانی

ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی کند

در این مطلب علت کار نکردن ماشین ظرفشویی بررسی شده است. لازم است یادآوری کنیم که علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی ال جی با بوش و سایر برندها متفاوت نیست.بدین معنا که دلایلی که سبب بروز این مشکل می شوند، به برند دستگاه ارتباطی ندارند. لذا می‌توانید از مطلب برای عیب یابی انواع برندهای ماشین ظرفشویی استفاده کنید. تعمیرات ظرفشویی بوش به صورت تخصصی انجام می گیرد.

چرا ماشین ظرفشویی کار نمی کند؟

بسیاری از افراد در مورد علت کار نکردن ماشین ظرفشویی سوال می پرسند. این پرسش تا حدودی واضح نیست زیرا کار نکردن ماشین ظرفشویی شما می‌تواند به معنای روشن نشدن ظرفشویی باشد یا موارد دیگر. تعمیر بوش می تواند مشکلات ماشین ظرفشویی را برطرف کند.

ریست ماشین ظرفشویی ال جی |علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

گاهی ماشین ظرفشویی روشن می‌شود ولی کار نمی‌کند در این مواقع منظور از کار نکردن، شروع نشدن فرآیند شستشو است. از دلایل روشن نشدن یا کار نکردن ظرفشویی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خرابی قفل درب و سوئیچ قفل درب

در صورتیکه ماشین ظرفشویی روشن نمی‌شود، مشکل می‌تواند از قفل درب (میکروسوئیچ) یا سوئیچ قفل درب باشد.

 • مجموعه قفل درب برای بسته نگه داشتن درب ماشین در طول سیکل شستشو و ممانعت از آبریزش و چکه کردن دستگاه استفاده می‌شود.
 • همچنین از سوئیچ قفل درب برای تامین برق به پنل کنترلی ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنند.
 • در صورتی که درب به درستی بسته نشود تا سوئیچ قفل درب را فعال کند یا اینکه سوئیچ قفل درب مشکل داشته و معیوب باشد، آنگاه برق به کنترلرهای دستگاه نرسیده و ماشین ظرفشویی روشن نخواهد شد.
 1. ایراد تایمر یا کنترل الکترونیکی ماشین ظرفشویی

معمولا اولین مرحله از هر سیکل شستشو، تخلیه آب باقیمانده‌ای است که ممکن است در کف دستگاه برجای مانده باشد. در صورتی که صدای پمپ تخلیه را در این هنگام نمی‌شنوید، پس علت کار نکردن یا روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌تواند تایمر یا کنترل الکترونیکی باشد.

در مدل‌هایی که از تایمر دستی استفاده می‌شود، تایمر جهت تامین برق موتور پمپ، شیر ورودی آب، مدار هیتر و موتور پمپ تخلیه به صورت ترتیب عملکردی در سیکل عمل می‌کند. تایمر از یک سری پایانه‌های الکتریکی (اتصالات) و موتور کوچکی استفاده می‌کند که همگی در محفظه تایمر قرار دارند. در مدلهای دارای کنترل الکترونیکی، برد مدار اصلی وظیفه انجام عملکرد مشابه را به عهده دارد. با استفاده از ریزپردازنده و رله‌های الکتریکی اینکار انجام می‌شود.

معمولا هم تایمرهای دستی و هم کنترل‌های الکترونیکی در پشت پنل کنترل در بالای درب قرار می‌گیرند. لازم است که اتصالات تایمر را بر حسب دفترچه راهنمای دستگاه بوسیله مولتی متر آزمایش کنید، تا از صحت کارکرد آن مطمئن شوید.

 1. خرابی سوئیچ انتخابی (سلکتور)، علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی

سوئیچ انتخابی یا سلکتور در ماشین‌های ظرفشویی، برای انتخاب حالت‌های متفاوت برای سیکل‌های شستشو استفاده می‌شود.

در صورتی که سوئیچ معیوب باشد یا دکمه‌های آن کاملا بیرون نیایند و گیر داشته باشند، ممکن است علت روشن نشدن ظرفشویی باشد.

 • ابتدا مطمئن شوید که دکمه‌ها آزادند و گیر نکردند و تحت فشار نیستند.
 • پایانه‌های سلکتور را طبق راهنمای دستگاه و با استفاده از مولتی متر آزمایش کنید.
 • معمولا سلکتور روی کنترل پنل قرار گرفته و برای دستیابی به آن لازم است صفحه داخلی درب را باز کنید.
 • قبل از هر اقدامی کشیدن دستگاه از برق را فراموش نکنید!
 1. ایراد در رله استارت موتور ماشین ظرفشویی

برخی از ماشین‌های ظرفشویی از رله استارت روی موتور پمپ اصلی استفاده می‌کنند. رله استارت برای تامین برق سیم پیچ استارت موتور تا زمانیکه موتور به کار بیوفتد، استفاده می‌شود.

در صورتیکه ماشین ظرفشویی روشن نمی‌شود، اما از رسیدن برق از مدار کنترلی به موتور مطمئن هستید، ممکن است اشکال کار از رله استارت موتور باشد که معیوب است.

 • معمولا رله را در کنار موتور نصب می‌کنند.
 • برای اطمینان از صحت کارکرد آن، بر طبق نمودارهای سیم پیچی و دفترچه راهنمای محصول، اتصالات رله را با مولتی متر آزمایش کنید.
 • در صورت لزوم باید رله تعویض شود.
 1. وجود مشکل در فیوز حرارتی ظرفشویی

در برخی از مدل‌های ماشین ظرفشویی که از کنترل‌های الکترونیکی استفاده می‌کنند، برای محافظت از برد کنترل دستگاه از فیوزهای حرارتی استفاده می‌شود. این فیوزها که معمولا در قسمت بالای مجموعه برد مدار قرار می‌گیرند، با اتصال دو سیم به مجموعه متصل می‌شوند.

هنگامی که فیوز حرارتی عمل نمی‌کند، برد کنترلی، برق لازم را دریافت نکرده و ماشین ظرفشویی روشن نخواهد شد. البته ممکن است برق تنها قسمتی از برد تامین شود که در این حالت ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی‌کند.

 • برای دسترسی به فیوز ابتدا برق دستگاه قطع کرده و سپس صفحه محافظ داخلی درب را باز کنید.
 • پس از قطع ارتباط سیم‌های فیوز به وسیله مولتی متر از صحت کارکرد آن اطمینان حاصل کنید.
 1. معیوب بودن موتور محرک

موتور محرک ماشین ظرفشویی وظیفه گردش آب در دستگاه برای شستن ظروف را برعهده دارد. نیروی محرکه یا همان برق موتور محرک توسط تایمر یا کنترل الکترونیکی و در همکاری با رله استارت تامین می‌گردد.

در صورتی که پس از ارسال نیروی برق از طرف رله استارت به موتور، ظرفشویی همچنان روشن نمی‌شود، ممکن است ایراد از موتور محرک بوده و موتور معیوب باشد.

 • سیم پیچ‌های موتور را با استفاده از مولتی متر آزمایش کنید و از خراب نبودن آنان مطمئن شوید.
 • همچنین ممکن است صدای بلند و گوش خراشی از موتور به گوشتان بخورد، که حاکی از قفل شدگی موتور و معیوب بودن آن است.

نحوه رفع مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی روشن نمی‌شود برای رفع مشکل موارد زیر را بررسی کنید:

رفع مشکل کار نکردن ماشین ظرفشویی
مطمئن شوید که ماشین ظرفشویی به برق وصل است و قفل کودک فعال نیست.
یک بار ماشین ظرفشویی را ریست کنید.
قفل درب را بررسی کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.
بررسی کنید دکمه‌های ماشین ظرفشویی گیر نکرده باشد.
اگر علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی وجود نقص فنی در قطعات باشد، برای باید از یک تکنسین کمک بگیرید.

کلام پایانی

علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی در این مقاله بیان شد. گاهی علت بروز این مشکل ایراد در قطعات ظرفشویی مانند قفل درب، تایمر، سلکتور، فیوز حرارتی و … است. در اینصورت باید از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید. برخی مواقع نیز علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی، وصل نبودن جریان برق و بسته نشدن صحیح درب استدیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!

شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید.

ماشین ظرفشویی یکی از لوازم برقی خانگی پرکاربرد است که می تواند در مدت زمانی کوتاه، ظرف ها را به صورت کامل شستشو و تمیز نماید. اما در برخی مواقع ممکن است ماشین ظرفشویی شما به هر دلیلی روشن نشده و عملکرد مورد نظر را نداشته باشد. در این شرایط لازم است هریک از دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی را مورد بررسی قرار داده و اقدامات لازم را در جهت رفع آنها انجام دهید.

از این رو در این مقاله از آی پی امداد قصد داریم به بررسی علت روشن نشدن ماشین ظرفشویی پرداخته و نحوه عیب یابی و رفع هریک از آنها توضیح دهیم. همچنین یک فیلم آموزشی در این مقاله توسط متخصصین آی پی امداد برای شما قرار داده شده است که بررسی و رفع این مشکل را برای شما تسهیل خواهد کرد. با ما همراه باشید.

کاربران گرامی، سوالات خود را در زمینه علت روشن نشدن ظرفشویی در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) یا بخش پرسش و پاسخ مطرح نمایید تا کارشناسان به صورت آنلاین پاسخگوی شما عزیزان باشند.

ماشین ظرفشویی چگونه روشن می شود و کار می کند؟

برای اینکه متوجه شوید دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی چیست، ابتدا بهتر است با نحوه عملکرد این دستگاه و شروع به کار آن آشنا شوید که در ادامه این مسئله را برای شما توضیح داده ایم:

 • هنگامی که ظرفشویی را روشن میکنید، برنامه را انتخاب کرده و در نهایت کلید پاور را فشار میدهید که با برق شهری، ظرفشویی شروع به کار میکند.
 • در اولین مرحله، میکروسوئیچ باید از بسته بودن درب ظرفشویی به برد الکترونیکی اطلاع رسانی کند.
 • سپس برد، پمپ تخلیه را در مدار قرار میدهد و آب باقیمانده تخلیه میشود. بعد از تخلیه، نوبت آبگیری میباشد.
 • در این مرحله برد، شیربرقی را در مدار قرار میدهد و آبگیری انجام میشود.
 • در ابتدا، آب از قطعه ای به نام رزین عبور میکند تا سختی آن گرفته شود.
 • اینکه چه میزان آب برای شستشو کافی است، بر عهده آب شمار، هیدروستات یا برد الکترونیکی میباشد.
 • در مدل های قدیمی، هیدروستات وظیفه تشخیص میزان آب را برعهده داشت.
 • اما در مدل های جدید، تشخیص میزان آب بر عهده آب شمار و برد الکترونیکی میباشد.
 • بعد از فرآیند آبگیری، هیت پمپ شروع به کار کردن میکند.
 • اگر مدل ظرفشویی شما مقسم آب داشته باشد، آب از هیت پمپ به مقسم میرود و در زمان تعیین شده توسط برد، آب از مقسم بین سبد بالا و پایین تقسیم میشود.
 • چنانچه مقسم نباشد، دو تا خروجی از هیت پمپ به سبد بالا و پایین متصل شده است و طبق برنامه برد، آب وارد سبدها میشود.
 • توجه داشته باشید که به نسبت انتخاب برنامه شستشو، آب گرم میشود.
 • یعنی در برنامه کوتاه مدت، المنت همزمان در مدار می‌آید و در برنامه بلند مدت به ترتیب: پیش شور، تخلیه، آبگیری و المنت در مدار می آید.
 • بعد از گرم شدن آب شوینده وارد فرآیند شستشو میشود.

اگر ظرفشویی روشن می شود، اما کار نمی کند یا متوقف می شود، باید بررسی نمایید که در کدامیک از این مراحل مشکلی رخ داده است.

 

دکمه بازگشت به بالا