علمی و پزشکی

مشکلی که در سازمان بهداشت جهانی حل نشده است

بر اساس یک گزارش واضح، بر اساس مراقبت‌های بالینی و گزارش‌های تحقیقاتی، آسیب‌های مغزی یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از آسیب و ناتوانی در سراسر جهان است.

این گزارش توسط کمیسیون نورولوژی Lancet 2022 توسط متخصصان مشهور جهان از جمله پروفسور دیوید منون از گروه بیهوشی دانشگاه کمبریج تهیه شده است.

این کمیسیون آسیب تروماتیک مغزی (TBI) را به عنوان یک مشکل بهداشت عمومی جهانی می شناسد که 55 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و سالانه بیش از 400 میلیارد دلار هزینه دارد و علت اصلی مرگ و ناتوانی ناشی از آسیب است. او میداند.

در واقع، TBI نه تنها یک بیماری حاد، بلکه یک بیماری مزمن با عواقب طولانی مدت است که علائم آن شامل افزایش خطر تخریب دیررس عصبی، مانند بیماری پارکینسون و زوال عقل است.

تصادفات جاده ای و زمین خوردن علت اصلی این عارضه است، در حالی که در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​تصادفات جاده ای تقریباً سه برابر سقوط باعث TBI می شود، در کشورهای با درآمد بالا سقوط دو برابر بیشتر از سقوط باعث TBI می شود.

این داده ها پیامدهای روشنی برای پیشگیری از تصادفات رانندگی دارند.
بیش از 90 درصد از TBI ها به عنوان “خفیف” طبقه بندی می شوند، اما بیش از نیمی از این بیماران شش ماه پس از آسیب به طور کامل بهبود نمی یابند.

بهبود نتایج در این بیماران برای سلامت عمومی مفید خواهد بود. از یک رویکرد چند بعدی برای ارزیابی نتیجه حمایت می شود، از جمله تمرکز بر سلامت روان و PTSD.
نتیجه پس از TBI در زنان در مقایسه با مردان بدتر است، اما دلایل آن نامشخص است.

پروفسور منون گفت: آسیب تروماتیک مغزی همچنان یک مشکل عمده بهداشت جهانی است که تأثیر قابل توجهی بر بیماران، خانواده ها و جامعه دارد.

در طول دهه گذشته، همکاری بین المللی اطلاعات مهمی را برای بهبود درک و درمان TBI ارائه کرده است. با این حال، مشکلات قابل توجهی به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​باقی مانده است.

برای ادامه بهبود نتایج بیمار و کاهش تأثیر اجتماعی TBI به تلاش‌های مشترک مستمر نیاز است.

این کمیته تفاوت های قابل توجهی را در مراقبت، از جمله شدت کمتر درمان برای بیماران آسیب دیده توسط مکانیسم های کم انرژی، عدم دسترسی به توانبخشی، و پیگیری ناکافی بیماران مبتلا به TBI “خفیف” در کشورهای با درآمد کم و متوسط، شناسایی کرد. – مراقبت های بیمارستانی و مراقبت های بعد از ترومای حاد تا حد زیادی وجود ندارد.

این کمیسیون پیشرفت های قابل توجهی در رویکردهای تشخیصی و درمانی ارائه می دهد. نشانگرهای زیستی مبتنی بر خون به عنوان قوانین تصمیم گیری بالینی برای انتخاب بیماران مبتلا به TBI خفیف برای سی تی اسکن عمل می کنند و بنابراین ممکن است به کاهش خطر پرتوهای غیر ضروری کمک کنند. آنها همچنین دارای ارزش پیش آگهی برای نتیجه هستند.

تجزیه و تحلیل ژنومی نشان می دهد که 26٪ از واریانس در نتیجه در TBI ممکن است ارثی باشد، که ارتباط پاسخ میزبان را برجسته می کند و ممکن است قابل تغییر باشد.

نظارت پیشرفته مغز در بیمارانی که به شدت آسیب دیده اند در بخش مراقبت های ویژه بینش بهتری را در مورد عملکرد مغز و ناهنجاری های متابولیک فراهم می کند و مبنایی را برای مدیریت فردی با توجه به نیازهای بیمار فراهم می کند. با این حال، این پیشرفت ها هنوز به نتیجه بهتری منجر نشده است.

به نظر می رسد مرگ و میر در بیماران با آسیب های متوسط ​​تا شدید کاهش می یابد، اما تعداد بیشتری از بازماندگان ممکن است ناتوانی قابل توجهی داشته باشند.

پروفسور بازنشسته اندرو ماس از بیمارستان دانشگاه آنتورپ، بلژیک، گفت: “بهبود مسیرهای مراقبت و رسیدگی به نابرابری های فعلی در مراقبت از بیماران TBI نیازمند همکاری نزدیک بین سیاست گذاران، پزشکان و محققان با نظرات بیماران و نمایندگان بیماران است.”

پروفسور جفری مانلی از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو و بیمارستان عمومی زاکربرگ و مرکز ترومای سانفرانسیسکو، ایالات متحده، گفت: “این کمیسیون نشان دهنده علم یک تیم واقعی است که شامل بیش از 300 نویسنده و همکار از سراسر جهان است که نماینده یک همکاری چند رشته ای بین المللی برای درمان و پیشگیری از عوارض و آسیب مغزی.

منبع: وب سایت Medical Express منتشر شده توسط دانشگاه کمبریج

دکمه بازگشت به بالا