عمومیکسب و کار ایرانی

میزان آبیاری درخت گردو

یکی از مهم ترین اقدامات برای دستیابی به حداکثر عملکرد در درختان گردو؛ آبیاری اصولی و کافی میباشد. براساس تحقیقات انجام شده؛ راندمان باغ گردو در درختانی که آبیاری منظم میشوند نسبت به باغ‌های دیمی بسته به رقم و جنس خاک؛ 15 الی 30 درصد بیشتر است. در این مطلب قصد داریم تا درباره میزان و نحوه آبیاری باغ گردو بیشتر بدانیم.

2 روش پرطرفدار برای آبیاری درختان گردو چیست؟

برای آبیاری درختان گردو از 2 روش اصلی استفاده میشود:

 1. روش آبیاری غرقابی
 2. روش آبیاری قطره ای

آبیاری غرقابی چیست و چگونه انجام میشود؟

روش آبیاری غرقابی یکی از بهترین روش‌های آبیاری نهال گردو میباشد. به این دلیل که آب به لایه‌های عمیق خاک نفوذ کرده و تا مدت طولانی ریشه را مرطوب نگه میدارد. البته توجه داشته باشید که زیاده روی در این روش، آسیب زننده است. و خاک نباید مدت زیادی غرقاب بماند.

درختان را براساس سن؛ نوع رقم؛ شرایط آب و هوایی و اقلیمی و فصل و میزان بارندگی آبیاری نمایید. به طور کلی در سال 7 تا 10 هزار متر مکعب آب مورد نیاز است. برای مثال در فصل تابستان درختان را هر هفته آبیاری کنید.

معایب آبیاری غرقابی:

 • رشد علف هرز در مسیر آب
 • شسته شدن مواد معدنی خاک و شور شدن خاک در انتهای مسیر آبیاری
 • انتقال بیماری‌ها و آفات در سرتاسر باغ
 • آبیاری بیشتر در ابتدای مسیر و آبیاری کمتر درختان در انتهای مسیر
 • خفگی ریشه در اثر آبیاری زیاد
 • ایجاد بیماری‌های قارچی در درختان
 • عدم کنترل درست حجم آبیاری برای هر درخت

آبیاری قطره ای درختان گردو چگونه انجام میشود؟

در روش قطره ای به صورت سالیانه 3 الی 4 هزار متر مکعب آب مورد نیاز است. و از هر قطره چکان در هر ساعت باید حدود 4 لیتر آب خارج شود.

مزایای آبیاری قطره ای:

 • افزایش راندمان آبیاری
 • امکان تعیین میزان آبیاری با اضافه و کم نمودن قطره چکان
 • مصرف کمتر آب
 • این روش معایب روش آبیاری غرقابی را به طور کلی از بین میبرد.

زمان آبیاری در اقلیم و سن و خاک مختلف

میزان آبیاری درختان گردو براساس اقلیم؛ آب وهوا و سن درخت تعیین میشود. برای تعیین زمان دقیق آبیاری نیز لازم است بدانید اگر درخت گردو در زمان مناسب آبیاری نشود. و یا در آبیاری زیاده روی کنیم، درختان از بین خواهند رفت. از این رو بررسی درست خاک برای آبیاری درختان نکته ای ضروری است.

برای تعیین زمان دقیق آبیاری لازم است در محل سایه انداز درخت یک چاله با عمق 40 سانتیمتر حفر نمایید. مقداری از خاک را برداشته و اگر خاک نم داشت و زمانیکه آنرا با دست فشردید، ذرات خاک از هم جدا نشد. یعنی هنوز زمان آبیاری فرا نرسیده است. و اگر پس از فشردن خاک از هم جدا شد، یعنی بهترین زمان برای آبیاری میباشد.

در حالت کلی آبیاری درختان از نیمه دوم اردیبهشت ماه آغاز میشود. و براساس شرایط آب و هوایی و سن درختان؛ هر 12 الی 16 روز یکبار آبیاری درختان گردو تکرار میشود.

آبیاری درختان گردو در زمان گلدهی چگونه است؟

در زمان گلدهی نباید تنشی به درختان وارد شود. حتی در مناطق خشک نیز باید آبیاری پیش از گلدهی انجام شود.

دوره آبیاری در فواصل زمانی (بهار، تابستان؛ پاییز و زمستان)

آبیاری در فصل بهار

درصورت عدم وجود بارندگی موثر و نزولات جوی؛ زمان آبیاری ابتدایی و انتهایی بسیار مهم است. اولین آبیاری در صورت وجود بارش کافی زمستانه و بهاره از ماه خرداد آغاز میشود. البته در سالهای اخیر به علت کمبود بارش‌ها و تخلیه آب در عمق 30 تا 50 سانتی متری، اولین آبیاری در اوایل ماه اردیبهشت انجام میشود.

آبیاری درخت گردو اسرائیلی |آبیاری درخت گردو در تابستان

آبیاری در فصل تابستان

در تیر و مرداد و شهریور باید درختان را آبیاری نمایید. مدت زمان آبیاری براساس میزان رطوبت در عمق 5 سانتی متری خاک تعیین میشود. به طور میانگین آبیاری درختان در ماه‌های گرم سال هر 10 الی 15 روز یکبار انجام میشود.

آبیاری در فصل پاییز

آخرین آبیاری درختان گردو در اواسط ماه مهر انجام میشود. البته اگر بارندگی در منطقه وجود نداشته باشد. باید آخرین آبیاری را در اواسط ماه آبان انجام دهیم. تنش رطوبتی وارده بر درختان گردو در ماه‌های آبان و آذر؛ اثرات منفی زیادی روی مقاومت درخت و عملکرد سال بعد خواهد داشت.

آبیاری در فصل زمستان

در فصل زمستان اصلا درختان را آبیاری نکنید.

خسارات ناشی از آبیاری غیر صحیح در درختان گردو چیست؟

درخت گردو در برابر میزان و فواصل و شیوه آبیاری حساسیت بالایی دارد. بنابراین آبیاری بیش از حد باعث مرطوب ماندن خاک و پر شدن فواصل خاکدانه میشود. و در نهایت موجب خفگی ریشه‌ها و پوسیدگی آنها خواهد شد. بی توجهی به آبیاری درخت گردو نتنها به محصول همان سال؛ بلکه میتواند محصول‌دهی درختان در سالهای بعدی را نیز به خطر بیاندازد.

کمبود آب در ماه خرداد

کمبود آب در ماه خرداد اندازه میوه را کوچک میکند. و برروی رشد درخت اثرات نامطلوب دارد.

کمبود آب در ماه تیر

کمبود در ماه تیر در تشکیل جوانه‌های میوه برای سال آینده تاثیر گذار است. همچنین باعث پوسیده و چروکیده شدن مغز گردو نیز خواهد شد.

کمبود آب در مرداد و شهریور

کمبود آب در ماه مرداد و شهریور در کیفیت مغز میوه اثر گذار است. و در زمانیکه گردو‌ها را خشک نمودید؛ وزن زیادی را کم میکنند. و روی خشبی شدن شاخه‌ها نیز تاثیر گذار خواهد بود.

در اواسط یا اواخر تابستان زمانیکه پوست گردوهای شما شکل گرفته و استخوانی شد؛ دیگر آبیاری هیچ تاثیری برروی بزرگ شدن میوه نخواهد داشت. البته در رسیدن مواد غذایی به مغز و رشد درخت تاثیرگذار است. در این زمان باید حجم آبیاری را کاهش داده و درختان را در فواصل زمانی طولانی تری آبیاری کنید. در غیر اینصورت موجب سرمازدگی زمستانه و خشک شدن شاخه‌ها و کاهش تعداد گل در بهار میشود.

گردو ژنوتیپ پالیز تیب 9 یکی از انواع گردوهای نهالستان پالیز میباشد.

خسارات ناشی از آبیاری اشتباه درخت گردو

آسیب‌هایی که به درخت گردو درصورت آبیاری غیراصولی می‌رسد، از این‌ قرار است:

 • در خردادماه اگر درخت با تنش‌های آبی روبرو شود باعث می‌شود اندازه محصول کوچک شود، رشد گیاه کاهش یابد و همچنین اثرات مخربی در سال‌های بعد برای گل دادن داشته باشد.
 • تنش‌های آبی در تیرماه باعث می‌شود که مغز محصول سیاه، چروک و پوک شود و همچنین محصول دهی در سال‌های بعد کمتر شود.
 • تنش‌های آبی در مردادماه باعث می‌شود که رنگ مغز گردو تیره شود، وزن مغز گردو کاهش یابد و سیاه شود.

آیا میزان آبیاری نهال گردو تازه کاشته شده با یک درخت گردو بالغ تفاوت دارد؟

درخت گردو در سال های اولیه کاشت به آبیاری بیشتر و منظم‌تری نیاز خواهد داشت که این میزان آبیاری به بارور شدن بیشتر گردو کمک می کند. درنتیجه به محصولات با کیفیت‌تر و سالم‌تری دست خواهید یافت

دکمه بازگشت به بالا