عمومیکسب و کار ایرانی

نحوه استفاده از سونا خشک

انواع سونا

به نقل از فرس کالا پیش از آنکه به بیان نحوه استفاده از سونا برای لاغری بپردازیم، بهتر است در وهله اول با انواع سونا موجود بیشتر آشنا شویم. به طور کلی سونا ها به دو دسته سونا خشک و سونا بخار تبدیل می شوند. هر یک از این سونا ها دارای ویژگی های متعددی هستند که در ادامه به توضیح هر یک خواهیم پرداخت.

سونا بخار

همانطور که از نام این دسته از  وان جکوزی مشخص است، در ساختار آن ها عمدتا رطوبت فراوانی وجود دارد. به طور کلی در این سونا ها تجهیزات مولد بخار وظیفه دارند تا دمای موجود در محیط را بین ۴۲ تا ۵۲ درجه سانتی گراد قرار داده و رطوبت را به ۱۰۰ درصد نزدیک کنند. در این اتاق ها عمدتا دو ردیف جهت نشستن و یک حوض آب سرد وجود دارد. حوض آب سرد عموما سبب می شود تا سطح داغ سکو ها خنک شود.

 سونا خشک

استفاده از سونا برای لاغری هم برای سونا خشک و هم برای سونا بخار صحت دارد. به طور کلی سونا خشک از یک اتاق با ردیف تشکیل شده است. این دسته از سونا ها به گونه ای طراحی شده اند که دما محیط داخلی آن ها به ۱۰۰ درجه سانتی گراد برسد.

به طور کلی در سونا های خشک عمدتا از چوب های ترمووود استفاده می شود. این چوب ها در برابر حرارت از خود مقاومت نشان داده و محیطی گرم و زیبا را در سونا ایجاد می کنند.

آیا استفاده از سونا برای لاغری صحت دارد؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از مردم با آن مواجه هستند این است که آیا استفاده از سونا برای لاغری امکان پذیر است؟

به طور کلی استفاده از سونا سبب می شود تا متابولیسم بدن افزایش پیدا کند. استفاده سونا به تنهایی نمی تواند در بدن ماهیچه تولید کند و تنها سبب افزایش تعریق بدن می شود. به همین دلیل در هنگام استفاده از سونا باید آب زیادی مصرف شود.

نحوه استفاده از سونا برای لاغری به چه صورتی است؟

همانطور که گفته شد استفاده از سونا به خصوص سونا بخار در دراز مدت تا حد زیادی می تواند کاهش وزن افراد تاثیر گذار باشد. از همین رو اکثر پزشکان افرادی را که به علت مشکلات جسمانی نمی توانند از طریق ورزش به کاهش وزن بپردازند، عمدتا به استفاده از سونا برای لاغری تشویق می کنند. اما برای استفاده از سونا باید به نکات متعددی توجه گردد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دوش گرفتن

یکی از مهمترین کارهایی که به منظور استفاده از سونا برای لاغری لازم و ضروری است، دوش گرفتن است. به طور کلی دوش گرفتن سبب می شود تا به طور قابل توجهی سطح پوست بدن تمیز گردد. زمانی که افراد وارد سونا می شوند، منافذ موجود در پوست بدن شروع به باز شدن می کنند.

سموم موجود در بدن از طریق منافذ موجود در سطح بدن خارج می شوند. در صورتی که روی سطح بدن آلودگی وجود داشته باشد، آلودگی ها وارد منافذ شده و دفع سموم بدن با مشکل روبرو خواهد شد.

آب خوردن

از دیگر کارهای که در هنگام استفاده از سونا برای لاغری لازم و ضروری است، آب خوردن است‌. به طور کلی استفاده از سونا سبب می شود تا حجم زیادی از آب بدن از طریق تعریق دفع شود. به همین دلیل برای جلوگیری از کاهش آب موجود در بدن و تعریق کافی حتما آب مصرف شود.

حرکات کششی

از جمله کارهایی که پیش از استفاده از سونا برای لاغری باید انجام شود، حرکات کششی است. به طور کلی اکثر کارشناسان توصیه می کنند پیش از ورود به سونا، به خصوص سونا بخار حتما مقداری حرکات کششی انجام شود.

انجام دادن حرکات کششی سبب می شود تا به طور قابل توجهی اندام ها و بافت های بدن منبسط شده و آماده دفع سموم می شود. زمانی که بافت های بدن تحت کشش قرار می گیرند، رگ های خونی به راحتی می توانند مواد سمی را به سطح بدن برسانند. به این ترتیب بدن با سرعت بیشتری می تواند سموم را از طریق پوست دفع کند.

مجموعه استخرینو با ارائه خدمات در زمینه طراحی، ، سونا و جکوزی و نیز به صورت کاملاً حرفه ای آماده پاسخگویی به مشتریان خود بوده است.

سونا خشک 2. سونا بخار 3. حوضچه آب داغ و جکوزی

هم زمان با گرم شدن تدریجی بدن، گرمای محیط را خون از سطح بدن به خود گرفته و به قسمت­های درونی منتقل می­کند. این جریان پیوسته تا جایی ادامه می­یابد که گرمای بدن به اوج می­رسد و به محض آن که عمل تعریق شروع شود، درجه حرارت بدن پایین می ­آیدو موجب دفع سموم مختلف بدن می­شود.سونا سبب تحریک و تهیج سلسله اعصاب و غده ­ها شده و در اثر انقباض و انبساطی که بوجود می­آید، خود نوعی ورزش عمومی برای اندام­های داخلی بدن می­باشد.  در ایجاد حالاتی از نشاط و انبساط خاطر، خوشنودی، بهبود افسردگی و پژمردگی مؤثر است و هم چنین در افزایش فعالیت سلول­های ذهنی مؤثر است.

توصیه می­شود از کل زمان استفاده از استخر 75% اول به شنا کردن اختصاص یابد و 25% وقت مابقی به استفاده از سونا اختصاص داده شود. مدت زمان استفاده از سونا برای افراد تازه کار 5 تا 6 دقیقه در جلسات بعدی تا 15 دقیقه و برای افراد سالمند بیش از 5 دقیقه توصیه نمی­شود.

شستشوی بدن با آب گرم و صابون پیش از ورود به سونا به دلیل این که عمل تعریق بهتر صورت گیرد و بوی چرک و آلودگی­های سطح بدن بر اثر گرما متصاعد نشود. استفاده از حوله مستطیل شکل و بلند به طوری که فرد روی حوله بنشیند تا حوله قطرات عرق را به خود جذب کرده در غیر این صورت موجب انتشار بوی بد در فضای اطاق خواهد شد. نوشیدن یک لیوان آب قبل از ورود به سونا به جهت پیشگیری از بروز هرگونه عارضه و بهره­مندی کامل از خواص سونا. گرمای محیط سونا و یا مدت زمان استفاده از سونا باید به گونه­ای باشد که موجب عرق کردن بیش از حد نگردد؛ چرا که تجمع بیش از حد مواد زائد روی پوست، باعث صدمه به آن و بوی بد و ناخوشایند می­شود.

عرق نکردن نیز موجب تراکم سموم مختلف در بدن شده و بی­ تردید سلامت فرد در معرض خطر قرار می­گیرد. برای هماهنگ کردن تدریجی بدن با حرارت سونا بهتر است به محض ورود چند دقیقه در سکوی پایین و بعد سکوی دوم و در پایان از سکوی آخر استفاده نمود.

بعد از سونا باید زیر دوش آب ولرم رفت تا عرق پاک شود.  برای خنک کردن بدن از دوش آب سرد استفاده شده و یا از حوضچه آب سرد استفاده می­گردد. توجه شود، از حوضچه آب سرد بیش از  2 یا 3 بار به شکل غوطه ور شدن استفاده نگردد. زیرا حرارت بدن به سرعت پایین آمده و عوارض نامطلوبی مانند انقباض عضلانی، سرما خوردگی و لخته شدن ذرات چربی در رگهای بدن می­گردد.

اول سونای خشک یا بخار |روش صحیح استفاده از استخر و سونا و جکوزی

مرحله بعد از سرد کردن؛ زمان استراحت به مدت 10 تا 15 دقیقه روی سکو یا صندلی به طوری که پاها کمی بالاتر از سطح بدن قرار گیرد. در سکوت و آرامش کامل.

مبتلایان به بیمار صرع و دیابت مجاز به استفاده از سونا نمی­باشند. افرادی که بیماری ریوی، تنگی نفس و قلب ضعیف دارند باید زیر نظر پزشک متخصص با رعایت توصیه­ های او از سونا استفاده کنند. در هنگام استفاده از سونا در صورتی که عوارضی نظیر سر درد، سر گیجه، رخوت بیش از حد، تپش قلب غیر عادی رخ دهد باید بلافاصله سونا را ترک نمود.

در هنگام غوطه ­ور شدن در حوضچه آب سرد باید سر و تمام بدن در زیر آب قرار گیرد در غیر این صورت اختلاف دما بین سر و تنه اختلالاتی را بوجود می­آورد. خوردن تغذیه و نوشابه گازدار پیش از سونا و در میان دفعات کار اشتباه است. قبل و  بعد از سونا نباید سیگار کشید.   ورزش و نرمش در هنگام سونا به هرشکل که باشد، اشتباه می­باشد. بلافاصله بعد از صرف غذا و با معده پر نباید از سونا استفاده نمود.

علاوه بر آن افرادی که ورزش نمی کنند و دارای اضافه وزن هستند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی قرار دارند و استفاده از سونا خشک در این افراد می تواند به بهبود روند جریان خون آن ها کمک کند. سونا خشک با تاثیر مثبت خود بر روی کارکرد قلب باعث می شود که عبور خون در رگ ها به سهولت انجام شود و از بیماری های چربی خون و حتی فشار خون جلوگیری شود. همچنین موثر در درمان افسردگی، در برخی افراد که انسداد رگ‌های قلبی تا حدودی با ورزش و رژیم غذایی درست حل می شود بهترین راه حل استفاده از کابین سونا خشک است.

سونا بخار علاوه بر دارا بودن فایده ­های سونای خشک موجب پاک شدن شش­ها، سینوس­ها و مجاری تنفسی و تلطیف پوست بدن می­شود. مدت هر بار توقف در سونای بخار بسته به ظرفیت و استعداد اشخاص از 10 تا 15 دقیقه می ­باشد.  وجود شیر آب سرد در اتاق سونای بخار این امکان را می­دهد که فرد هر چند دقیقه یک بار دست و صورت خود را با آب سرد خنک کند تا به تواند مدت معلوم را در بخار سوزان سونا بنشیند.

ماساژ در زیر آب از روش­های درمانی بسیار مؤثر در رفع درد عضلات، مفاصل و استخوان­ها می­باشد. استفاده کنندگان از جکوزی در داخل حوضچه قرار می­گیرند و اعضاء بدن خود را به تناوب در مسیر فواره­های زیر آب قرار می­دهند. بعد از خروج از جکوزی باید مدتی استراحت نمود تا بدن به حالت اولیه برگشت نماید

 

دکمه بازگشت به بالا