فرهنگ و هنر

نوری بر تاریکی این هنر تابید

در حالی که «بیمه» به عنوان نیاز ابتدایی جامعه چند هزارنفره صنایع دستی از ضروریات فعالیت در این عرصه تلقی می‌شود و با این همه مدت یک سال است که وضعیت آن «بلاتکلیف» مانده، سرانجام با اعلام سید عزت‌الله ضرغامی مبنی بر رفع مشکلات بیمه ۱۰ هزار نفر از فعالان صنایع دستی و راهنمایان گردشگری، به نظر می‌رسد نوری بر بخش‌های تاریک و معضلات این حوزه تابیده باشد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، اگرچه برخی پژوهشگران صنایع دستی بر این باورند که سطح مطالبات هنرمندان این حوزه نباید به خواسته‌هایی سطحی و ابتدایی مانند حل معضل بیمه، دریافت غرفه‌های رایگان، برگزاری نمایشگاه‌ها و فروش آثار محدود شود اما نمی‌توان این مساله را نادیده گرفت که «بیمه» پس از دوران رکود کرونا و خصوصا در یک سال اخیر، معضلی پررنگ در این حوزه محسوب می‌شد که جملگی بر سر آن توافق داشتند.

هرچند در این میان هستند هنوز عده‌ای هم هستند که این موضوع را مهم‌ترین تلقی نمی‌کنند و معتقدند اگر چه «بیمه» مسئله‌ای مهم در حوزه صنایع دستی است اما مهم‌ترین چالش آن نبوده و فقدان شناخت دقیق از نیازهای این حوزه، موجب شده است تا تاکید اغلب اعضای این جامعه بر «بیمه» باشد.

با این همه برای اغلب هنرمندان حوزه صنایع دستی که در سنین میانسالی هم به سر می‌برند، «بیمه» قله‌ای فتح‌ نشده است که دسترسی به آن سخت تلقی می‌شود. 

نوری بر تاریکی این هنر تابید

مریم جلالی معاون صنایع دستی اواخر خرداد ماه امسال از اضافه شدن ۱۰ هزار نفر از هنرمندان صنایع دستی به جمع بیمه شدگان خبر داد و تعداد آنان را در مجموع ۵۰ هزار نفر عنوان کرد؛ وعده‌ای که با صحبت‌های اخیر وزیر میراث و صنایع دستی حالا رو به اجرایی شدن می‌رود.

سید عزت‌الله ضرغامی چهارشنبه (۲۰ دی ۱۴۰۲) در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اعلام کرد که مشکلاتی که بر سر راه بیمه ۱۰ هزار نفر از فعالان صنایع دستی و راهنمایان گردشگری در طول این مدت وجود داشت، رفع شد و تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار می‌گیرند.

به گفته وی برای تحقق این امر، سال آینده ۱۶۸ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که مورد تأیید رئیس جمهور قرار گرفته و برای دو ماه آینده هم حدود ۴۰ میلیارد تومان اعتبار لازم بود که آن‌هم به تصویب رسد.

مریم جلالی ـ معاون صنایع دستی ضرغامی ـ پیشتر گفته بود که لیست این ١٠ هزار نفر به سازمان برنامه و بودجه و تامین اجتماعی معرفی شده است. که البته این اعلام، در زمان خود این بحث را هم به میان آورده بود که راستی‌آزمایی جامعه هنرمندان صنایع‌دستی چگونه صورت می‌گیرد؛ نکته‌ای که شاید همچنان نیاز به شفاف‌سازی بیشتری داشته باشد. 

نوری بر تاریکی این هنر تابید

در این زمینه بخوانید:

قدم‌های «بیمه» هنرمندان صنایع دستی درجاست؟

اما از آخرین اظهارنظرها پس از اعلام حل مشکل بیمه برخی از هنرمندان صنایع دستی، مربوط به انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری است که گفته: خوشبختانه پیگیری‌ها به ثمر نشست و با تلاش وزارت میراث‌فرهنگی و دیگر دستگاه‌های مرتبط، بیمه‌های فعالان زحمتکش این حوزه پس از مدت‌ها برقرار شد، پس از این باید شاهد اجرا شدن و در دستورکار قرار گرفتن این مصوبه مهم دولت باشیم که به خودی خود اتفاقی بزرگ و دارای ثمرات درخشان بسیاری است.

خزعلی همچنین به دستور دیگری از سوی رئیس جمهوری مبنی بر ایجاد بازارچه‌های صنایع‌دستی در ورودی شهرها اشاره کرده و یادآور شده است: ما به هر شهری که سفر می‌کنیم برای برپایی این بازارچه‌ها بودجه مشخص را نیز تصویب می‌کنیم‌ … ضمن اینکه حداقل یک بازارچه‌ در هر شهر به بانوان تعلق می‌گیرد.

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا