عمومی

هوای اصفهان در ۱۳ منطقه آلوده است/ زرین‌شهر در وضعیت قرمز – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هفت صبح امروز شنبه سی‌ام دی با میانگین ۱۲۶ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه پایش خیابان احمدآباد و رهنان با ۱۲۸، میدان انقلاب و بولوار کاوه با ۱۲۳، خیابان پروین اعتصامی و دانشگاه صنعتی با ۱۱۱، زینبیه و سپاهان‌شهر با ۱۱۹، کردآباد با ۱۱۷، خیابان میرزا طاهر با ۱۴۷ و ولدان با ۱۱۵ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص هوا همچنین در ایستگاه پارک زمزم با ۱۵۶ و بزرگراه خرازی با ۱۶۰ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان با ۱۰۰، خیابان فرشادی با ۷۵ و خیابان فیض با ۸۴ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد. ایستگاه سنجش کیفی هوا در خیابان‌های رودکی و استانداری قطع است.

امروز شاخص هوا در سجزی با ۳۹ AQI وضعیت پاک و در قهجاورستان با ۱۴۷ ناسالم برای گروه‌های حساس، زرین شهر با ۱۵۳ قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و مبارکه با ۷۶ AQI قابل قبول ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرهای مجاور اصفهان از جمله شاهین‌شهر، خمینی شهر، نجف آباد، منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا