بین الملل

واکنش قطر به حملات موشکی ایران به مقر تروریست‌ها

وزیر خارجه قطر به حملات موشکی ایران به مقر تروریست‌ها در منطقه واکنش نشان داد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز به نقل از الجزیره، محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر خارجه و نخست وزیر قطر امروز(سه‌شنبه) در اظهاراتی گفت که نسبت به افزایش تنش و گسترش دایره جنگ که در غزه متوقف نشده است، هشدار می‌دهیم.

وی تاکید کرد که نسبت به افزایش تنش در دریای سرخ نگران هستیم و راه‌حل نظامی بحران دریای سرخ را حل نخواهد کرد.

آل ثانی گفت که آمریکا و انگلیس با این اقدام می‌خواهند که موانعی برای تجارت بین‌المللی در دریای سرخ ایجاد نشود اما در واقع این اقدامات تنش‌ها را افزایش می‌دهد.

بر اساس گزارش شبکه الجزیره، وی افزود: مسیرهای جایگزین به سمت دریای سرخ کارایی کمتری دارند و هر راه حلی که به جنگ غزه نپردازد موقتی است و اگر بخواهیم به وضعیت دریای سرخ بپردازیم، باید ابتدا مشکل غزه حل شود.

نخست‌وزیر قطر ادامه داد: وضعیت دریای سرخ در خطرناک‌ترین وضعیت است، چراکه علاوه بر منطقه، بر جهان نیز تأثیر می‌گذارد. وضعیت جهان در حال دشوارتر شدن است، وضعیت فلسطین حساس است و ما از ابتدا انتظار داشتیم که تنش تشدید شود. ما همچنین در منطقه یک دستور العمل آماده برای تشدید تنش داریم.

وزیر خارجه قطر در پاسخ به سوالی درمورد حملات موشکی ایران به مقر تروریست‌ها در منطقه گفت: رویدادهای منطقه را نمی‌توانیم جدای از هم بدانیم.

پیش از این، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای درباره این حملات اعلام کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به شرارت‌های اخیر رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن فرماندهان سپاه و جبهه مقاومت، با اشراف و تسلط اطلاعاتی بر مقرها و تحرکات این رژیم در منطقه، با شلیک موشک‌های بالستیک، یکی از مقرهای اصلی جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد) در اقلیم کردستان عراق را مورد هدف قرار داده و آن را منهدم کرد.

طبق این اطلاعیه «این مقر مرکز توسعه عملیات جاسوسی و طراحی اقدامات تروریستی در منطقه و خصوصا کشور عزیزمان بوده است.»

وی در بخش دیگری تاکید کرد که ایران و کشورهای  شورای همکاری خلیج(فارس) همجوار هستند و نزدیک شدن روابط میان آن‌ها گزینه نیست بلکه یک ضرورت است.

آل ثانی افزود که اگر ایران و کشورهای خلیج(فارس) با هم همکاری اقتصادی داشته باشند این مساله بر امنیت منطقه تاثیر خواهد داشت.

وی در ادامه از نقش جامعه بین‌المللی در مساله غزه انتقاد کرد و گفت: برای اولین بار است که می‌بینیم ایجاد آتش‌بس در غزه بحث‌برانگیز می‌شود.

«محمد بن عبد الرحمان آل ثانی» تاکید کرد: تمرکز نباید تنها بر بحران‌های کوچک باشد، بلکه باید روی درگیری مهم‌تر در غزه تمرکز کرد.

وی درباره وضعیت کرانه باختری نیز تصریح کرد: آنچه در کرانه باختری اتفاق می‌افتد بهتر از وضعیت غزه نیست، چراکه شاهد کشتار هستیم و هیچ واکنشی از سوی جامعه بین‌المللی وجود ندارد.

نخست وزیر قطر تاکید کرد: در حال حاضر همه می‌دانند که تنها راه حل، راه حل «دو دولتی» و تشکیل کشور فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ است. امروز اسرائیل همه چیز را در کرانه باختری کنترل می‌کند و و تشکیلات خودگردان فلسطین آن را مدیریت نمی‌کند. ملت فلسطین تنها کسانی هستند که می‌توانند تصمیم بگیرند حماس را در حل اختلافات خود مشارکت دهند یا خیر و ما در این باره تصمیم گیرنده نیستیم.

نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر در این باره افزود: بهترین ایده این است که راه حل دو دولتی را دوباره روی میز بگذاریم و آمریکا نقش مهمی در آن ایفا می‌کند.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا