چارچوب هماهنگی بر اهمیت یکپارچه‌سازی موضع ملی عراق تاکید کرد

نشست چارچوب هماهنگی نیروهای سیاسی شیعه عراق با حضور رئیس حزب دموکرات اقلیم کردستان برگزار شد.

به گزارش مجله تفریحی زیباروز، چارچوب هماهنگی شامگاه چهارشنبه نتایج نشست دوره‌ای خود را با حضور محمد شیاع السودانی نخست وزیر و مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق در این نشست آخرین تحولات سیاسی و امنیتی منطقه و جهان بررسی شد.

حاضران در این نشست بر اهمیت یکپارچه سازی موضع ملی در قبال مسائل مختلف مرتبط با منفعت عراق تاکید کردند.

طرف‌های حاضر بر اهمیت تداوم تلاش حداکثری برای حل مشکل انتخاب رئیس پارلمان و کمک به نیروهای سیاسی برای حل آن تاکید کردند.

آنها بر لزوم مقابله با چالش‌های منطقه و جهان و دور نگه داشتن عراق از آن و همکاری در این زمینه تاکید کردند.

همچنین همه طرف‌های حاضر بر سر اهمیت پایان ماموریت ائتلاف بین‌المللی و تغییر نوع آن براساس احترام متقابل و منافع مشترک توافق کردند.

آنها تمایل خود را برای پیگیری اختلافات میان بغداد و اربیل و مشارکت در حل آن به موجب قانون اساسی و قانون ابراز داشتند.

در این نشست که در دفتر جریان حکمت ملی عراق و به دعوت سید عمار الحکیم برگزار شد، اعضای ائتلاف اداره حکومت از جمله محمد شیاع السودانی نخست وزیر، المندلاوی سرپرست پارلمان، فؤاد حسین وزیر امور خارجه، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون، هادی العامری و دیگر اعضا حضور داشتند.

«ربین سلام»، عضو حزب دموکرات کردستان نیز امروز پنجشنبه تاکید کرد که سفر مسعود بارزانی به بغداد گامی عادی نخواهد بود و تمایل جدی برای غلبه بر اختلافات را ابراز می‌کند.

سلام در گفت‌وگو با «بغداد الیوم» گفت: سفر بارزانی به بغداد در این مقطع بیانگر تمایل جدی یکی از شخصیت‌های مهم کرد برای حل ریشه‌ای اختلافات به‌ویژه مسائل استراتژیک است.

وی افزود: «این دیدار جنبه‌ای برای برجسته کردن حمایت به ویژه از دولت سودان دارد.» سلام تاکید کرد که «تمایل ۲ طرف برای حل اختلافات وجود دارد» و این دیدار یک دیدار عادی نخواهد بود.

مسعود بارزانی، روز چهارشنبه طی سفری رسمی و پس از ۶ سال وارد بغداد شد و با سران سیاسی عراق و شماری از مسؤولان دیدار و رایزنی کرد.

دکمه بازگشت به بالا