اقتصادیکسب و کار ایرانی

چگونه پرده را برقی کنیم

هر چه به زندگی مدرن و امروزی بیشتر خو می‌گیریم، بهره‌گیری از تکنولوژی در جای جای زندگی‌مان بیشتر به چشم می‌آید. اگر پیش‌تر فقط از تلفن همراه به‌عنوان یک تکنولوژی برتر استفاده می‌کردیم، امروزه می‌توانیم نیمی از لوازم خانه خود را با همین تلفن همراه کنترل کنیم و سبک زندگی هوشمند را پیش بگیریم.

از جمله اقلامی در خانه که می‌توانید آن را تحت کنترل خود قرار دهید پرده اتاق است. قابلیت برقی یا اتوماتیک کرده پرده‌ها از جمله مواردی است که این‌روزها بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله به خواهیم پرداخت.

پرده برقی چیست؟

آنچه با نام پرده برقی شناخته شده است در حقیقت همان پرده‌های ساده همیشگی است که با کمک یک به پرده‌هایی با قابلیت کنترل از راه دور تبدیل می‌شوند. بنابراین نحوه برقی کردن پرده مهم است و برای این‌کار نیاز به لوازم جانبی و کمی تخصص خواهید داشت تا بتوانید یک پرده ساده را به پرده برقی تبدیل کنید. اما آیا تمامی پرده‌ها قابلیت برقی شدن دارند؟

انواع پرده برقی |پرده جمع کن برقی

چه نوع پرده هایی می‌توانند برقی شوند؟

پیش از اینکه به آموزش نصب پرده برقی بپردازیم لازم است بدانیم برقی کردن پرده مناسب کدام نوع پرده‌ها است.

پرده پارچه‌ای کتان یا حریر

پرده‌های پارچه‌ای وزن سبکی دارند و به راحتی می‌توانند در لیست پرده‌های برقی و اتوماتیک قرار بگیرند. برای این‌که پرده پارچه‌ای کتان یا حریر را به پرده اتوماتیک تبدیل کنید لازم است به میله پرده نیز دقت کنید تا نه تنها از نظر زیبایی بلکه از نظر کاربردی بودن و نگهداری موتور پرده برقی نیز موثر باشد.

هنگام انتخاب پرده پارچه‌ای برای برقی کردن، باید به وزن پرده توجه کنید چرا که دستگاهی که برای برقی کردن پرده استفاده می‌کنید ممکن است قادر به تحمل وزن سنگین پرده نباشد. بنابراین حتما این نکته را در نظر داشته باشید.

انواع شید

شیدها از جمله پرده‌های سبکی هستند که جمع شدن آن‌ها به سمت بالا است بنابراین باید در شیوه نصب پرده برقی به این نوع پرده‌ها نیز توجه شود که بتواند عملکرد صحیحی برای باز و بسته کردن شیدها داشته باشد.

همچنین در نظر داشته باشید نحوه نصب پرده برقی برای  و پرده‌های کرکره که به سمت بالا و پایین باز و بسته می‌شوند با پرده‌هایی که برای باز شدن به یک سمت کشیده می‌شوند متفاوت است و باید از موتوری استفاده کنید که برای این کار تهیه شده است.

پرده کرکره

پرده‌‎های کرکره نیز همانند پرده‌های شید قابلیت اتوماتیک شدن و کنترل از را دور را دارند. هرچند پیچیدگی این نوع پرده‌ها با توجه به چند حالت مختلفی که برای باز و بسته شدن دارند به نسبت سایر پرده‌ها بیشتر خواهد بود.

پرده برقی از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

علاوه بر تمامی اقلامی که برای آویختن پرده نیاز دارید همانند گیره و میله پرده برای نصب پرده برقی فقط کافیست اقلام مربوط به برقی کردن پرده را تهیه کنید که اصلی‌ترین جز آن موتور است.

موتور پرده برقی می‌تواند باطری خور بوده یا با برق کار کند. بنابراین با توجه به این‌که در نزدیکی پنجره پریز برقی دارید یا خیر می‌توانید بین این دو گزینه یکی را انتخاب کنید. موتور پرده برقی با توجه به نوعی که دارد از اجزای مختلفی تشکیل می‌شود که می‌توان به طور کلی آن را به دو قسمت تقسیم کرد موتور که به پشت پرده نصب می‌شود و آداپتور که به برق متصل می‌شود و البته ریموت کنترل که برای باز و بسته کردن پرده استفاده می‌شود.

چگونه پرده منزل خود را برقی کنیم؟

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد شما می‌توانید پرده‌ای که هم اکنون در خانه خود دارید را نیز به یک پرده برقی تبدیل کنید. برای نصب پرده برقی باید پیش از هر چیزی نسبت به خرید موتور پرده برقی اقدام کنید چرا که اصلی‌ترین جزء یک پرده اتوماتیک و برقی این موتور است.

همچنین لازم است ابتدا پرده فعلی را از میله جدا کنید تا بتوانید مراحل نصب موتور را انجام دهید و سپس مجدد پرده را در جای خود نصب کنید. نحوه برقی کردن پرده با مراحلی که برای نصب پرده برقی طی می‌شود تقریبا یکسان است. به همین منظور در ادامه به طور کامل این مراحل را به شما خواهیم گفت.

خرید پرده برقی به معنای خرید پرده همراه با تمامی تجهیزاتی است که برای برقی کردن آن نیاز است. بنابراین از اولین قدم نصب پرده آغاز می‌کنیم. با توجه به نوع پرده نصب پرده نیز متفاوت خواهد بود. اما مراحل به طور کلی یکی است.

  • در قدم اول میله پرده را با دقت روی دیوار اندازه زده و در فاصله مناسبی از پنجره نصب کنید. گاهی ممکن است نیاز باشد میله پرده و موتور از یک برند باشند تا موتور دقیقا در جایگاه مناسب خود روی ریل قرار بگیرد. با توجه به این‌که موتورها انواع مختلفی دارند و از نظر سایز و نحوه قرارگیری نیز متفاوت هستند باید هنگام نصب میله پرده به محل قرارگیری موتور دقت کنید تا فضای کافی داشته باشد. به‌عنوان مثال بهتر است میله پرده به دیوار نچسبد تا بتوانید به راحتی موتور را به روی آن نصب کنید.
  • حال که میله پرده را نصب کردید نوبت به نصب موتور به روی آن است. همانطور که به آن اشاره شد هر برندی ممکن است شرایط خاص خودش را برای نصب داشته باشد. اگر موتور و میله پرده یکسان باشند حتما جایگاه برای قرارگیری موتور روی میله پرده وجود خواهد داشت. در غیر این‌صورت باید آن را با یک قلاب به یک سمت میله نصب کنید. معمولا این قلاب همراه از جمله اجزایی است که هنگام خرید موتور در بسته بندی وجود دارد.
  • اگر موتور باطری خور تهیه کرده باشید مرحله سیم کشی را نیاز نخواهید داشت اما حتما باید دقت کنید که براکت‌هایی که همراه موتور تهیه شده است را به درستی روی ریل نصب کرده‌اید که همانند یک دستگیره پرده را به جلو و عقب ببرد. این براکت‌ها خیلی پیچیده نیستند و فقط باید یکی از آن‌ها به موتور و دیگری به قلاب یا براکت‌های پرده نصب شود تا بتواند پرده را به جلو و عقب بکشد.
  • در صورتی‌که موتور برقی تهیه کرده باشید در این مرحله از آموزش نصب پرده برقی نیاز به سیم کشی خواهید داشت. سیم کشی یعنی اتصال موتور به برق که باید با توجه به فاصله‌ای که موتور تا پریز برق دارد اندازه گیری شود. اتصال موتور به برق کار ساده‌ای به نظر می‌رسد اما هنگام نصب پرده برقی یکی از مراحل پیچیده و دشوار خواهد بود. نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که نباید این سیم در دسترس باشد و به نوعی دست و پا گیر باشد. بخصوص اگر در خانه خود کودکی دارید که ممکن است با آن برخورد کند. هرگونه کشیده شدن این سیم می‌تواند منجر به کنده شدن موتور و یا افتادن میله پرده شود. بنابراین باید سیم را از جایی رد کنید که پنهان باشد.
  • پس از طی کردن تمامی مراحل آموزش نصب پرده برقی نوبت به تست کردن آن می‎‌رسد. با استفاده از ریموت کنترلی که همراه با دستگاه خریداری کرده‌اید باز و بسته شدن پرده را امتحان کنید. گاهی ممکن است در شیوه نصب پرده برقی اشتباهی رخ داده باشد و پرده در وسط راه گیر کرده و دیگر حرکت نکند. بنابراین حتما در این مرحله از بسته شدن و باز شدن کامل پرده اطمینان حاصل کنید.

تبدیل انواع پرده ساده به برقی

خانه خود را با تبدیل پرده ساده به برقی، هوشمند و مدرن بسازید.

اگر قصد برای منزل یا محل کار خود را دارید، می توانید همان پرده های منزل خود را به پرده اتوماتیک و برقی تبدیل کنید. در واقع پرده الکتریکی نوع یا جنس خاصی از پرده نیست بلکه همان پرده های معمولی است که تنها با استفاده از یک ریموت کنترل می توان از راه دور آن را باز یا بسته کرد. امروزه سبک زندگی افراد به سمت هوشمند شدن می رود به همین دلیل وسایل جدیدی مثل پرده برقی برای رفاه حال مردم به بازار می آید.

مزایای استفاده و تغییر پرده ساده به برقی

چرا باید با تبدیل پرده ساده به برقی خانه خود را هوشمند کنیم؟

برخی از افراد فکر می کنند استفاده از پرده هوشمند برقی کاربرد آنچنانی نداشته و فقط برای کلاس گذاشتن خریداری می شود و معتقدند تهیه این پرده ها صرفا هزینه اضافی خواهد داشت. اما پرده‌های برقی کمک می کند تا در هر جایی از منزل بتوانید آنها را باز و بسته کنید.

اهمیت این خصوصیت را زمانی میفهمید که به کار دیگری مشغول هستید و نمی توانید همزمان به سمت پرده ها رفته و موقعیت آن ها را تغیر دهید مثلا نمی خواهید با باز کردن پرده ها برنامه مورد علاقه خود در تلویزیون را از دست دهید، یا پرده های سنگین و چند لایه ای داشته و باز و بسته کردن آن ها دشوار می باشد و یا پرده ها به دلیل دکوراسیون منزل پشت وسایل دکوری، مبلمان و… قرار دارند و برای شما سخت است که پرده را حرکت دهید. می بینید!؟ در این مواقع حتما شما هم بهاین موضوع فکر کرده اید که ای کاش پرده ها خودشان حرکت می کردند.

به غیر از این موارد، پرده شما می تواند به پرده هوشمند تبدیل شود و علاوه بر کنترل پرده ها با ریموت می توانید به آن برنامه و ساعت خاصی دهید تا بدون نیاز به ریموت باز یا بسته بشوند. استفاده از پرده هوشمند بسیار جذاب و کارآمد می باشد. حتی شما می توانید بدون زحمت دادن به خودتان هر روز صبح بدون بلند شدن از تخت خواب، به پرده ها برنامه دهید تا راس ساعت باز شوند.

از مزایای دیگر پرده‌های الکتریکی، تنوع در مدل های آن می باشد، شما می توانید هر نوع پرده ای را برقی کنید و این ویژگی بسیاری مهمی می باشد زیرا با توجه به دکوراسیون منزل هر نوع پرده ای را می توانید انتخاب کنبد.

آشنایی با دیگر محصولات سایبان غلامی:

روش تبدیل پرده ساده به برقی

همانطور که گفتیم شما می توانید تبدیل پرده ساده به برقی را به راحتی اجرا کنید، فرقی نمی کند پرده منزل شما چه نوع و چه مدلی می باشد. حتی پرده های کلاسیک و سنگین نیز قابلیت برقی شدن را دارند.

نحوه عملکرد پرده الکتریکی یا برقی به این صورت است که به جای چوب یا میل پرده از ریل استفاده می شود. درون ریل برقی تسمه هایی وجود دارد که توسط موتور برقی حرکت می کنند. پرده برقی از لحاظ حرکتی به دو نوع بالا رونده و کنار رونده تقسیم میشود.

اگر پرده های منزل شما رولی یا بالا رونده است برای تبدیل پرده ساده به برقی به موتوری احتیاج داریم که بتواند پرده را از پایین به بالا حرکت داده و روی لوله پرده جمع کند.

اگر پرده شما از کنار و به صورت افقی باز و بسته می شود، موتور پرده الکتریکی باید کنار ریل نصب شود و به تسمه های داخل ریل دستور دهد که پرده را به حرکت درآورند. اگر پرده شما دارای دو قسمت یا والان می باشد و از وسط باز می شود، باید دو موتور در ابتدا و انتهای ریل قرار بگیرد.

مشاهده دیگر محصولات:

وسایل لازم برای تبدیل پرده قدیمی به الکتریکی یا برقی

در روش تبدیل پرده ساده به برقی به غیر از ریل برقی و موتور به تجهیزات دیگری هم نیاز داریم، مانند:

ریل: همانطور که گفته شد از اصل ترین قطعات پرده های برقی می باشد که تمام قطعات روی آن سوار خواهد شد و دقیقا نقش چوب پرده را دارد.

موتور: پرده برقی بدون موتور هرگز حرکت نخواهد کرد، پس موتور هم مهم ترین قطعه به حساب می آید. موتور وظیفه به حرکت درآوردن پرده شمارا به عهده دارد و توان موتور با توجه به وزن و ابعاد پرده متفاوت می باشد.

رسیور: رسیور به کمک چند سیم به موتور متصل خواهد شد تا فرمانی که از ریموت فرستاده می شود را به موتور منتقل کند، در صورت عدم حضو رسیور نمی توانید به موتور دستور حرکت بدهید.

ریموت: با استفاده از ریموت و فشار دادن دکمه های آن است که می توانید از راه دور پرده را به حرکت درآورید.

گیره غلطکی: گیره های غلطکی داخل ریل قرار می گیرند و پرده به آن ها متصل می شود در واقع وظیفه حرکت پرده روی ریل را به عهده دارند.

درایو: در نصب پرده های معمولی برای آن که گیره ها از میل پرده خارج نشوند در دو سر ابتدا و انتهایی میله گیره هایی نصب می شد در پرده الکتریکی یا برقی نیز به جای آن گیره ها از درایو استفاده می شود معمولا یک سر میل برقی، موتور و سر دیگر درایو قر ار می گیرد.

هنگر، تسمه و سیم بکسل: برای تبدیل پرده ساده به برقی باید نیروی تولید شده توسط موتور رد و بدل شود به همین دلیل هنگر نیروی موتور را به تسمه ها منتقل می کند و تسمه و سیم بکسل نیروی موتور را به هنگر برمیگردانند.

دکمه بازگشت به بالا